Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka Kimdir, Kısaca Hayatı ve Kitapları

Devlet dairelerinin bunaltıcı havasını eserlerine yansıtan ve yarattığı Gregor Samsa karakteri bir kült haline dönüşen Franz Kafka, 1883 ile 1924 yılları arasında yaşadı. Dünyanın en ikonik yazarı olarak nitelenen nev-i şahsına münhasır yazar Kafka, adını edebiyatla en ilgisiz insanların bile zihnine kazımayı başardı.

Ününün bu kadar yayılmasına en büyük sebeplerden biri,  “Kafkaesk” (İng. Kafkaesque) gibi bir sıfatın dünya dillerine girmiş olması ve yazarın adını yaşatmasıdır diyebiliriz. Dilerseniz dünyaca ünlü yazar Franz Kafka‘nın hüzünlü hayat hikâyesine, edebi kişiliğine ve eserlerine kısaca bir göz atalım. 

Franz Kafka Kimdir? Kısaca Hayatı

Prag Bohemya Krallığı’nda 3 Temmuz 1883 tarihinde Almanca konuşan Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Hikâye ve roman yazarlığı yapmış olmasına rağmen kendisini bir yazar olarak tanımlamadı. Yazarlığı tam zamanlı işinden arta kalan zamanda geceleri yapmayı tercih etti. Kafka, 20. Yüzyıl‘ın en önemli edebi figürlerinden biri haline gelip, ölene dek yaşadığı yer Prag şehrini, “Prag” yapan değerlerden biri oldu.

Franz Kafka Kitapları/Eserleri

Romanlarında realist öğelerle fantastik unsurları harmanladı. Yarattığı kahramanlar toplumdan soyutlanmış, bürokrasinin saçmalık derecesindeki kurallarıyla karşı karşıya kalan, tuhaf karakterlere sahip kahramanlardı. Franz Kafka bu kahramanlar aracılığı ile yalnızlaşma, yabancılaşma, varokuşsal kriz gibi yaşamsal sorunları ele aldı. Dönüşüm, Dava, Şato ve Milena’ya Mektuplar en bilinen eserleridir.

Franz Kafka’nın Anısına Prag’a Dikilen Heykel

Franz Kafka hayatı kısaca
Franz Kafka Kimdir

Kafka’nın Yaşam Öyküsü

Hermann ve Julie Kafka çiftinin ilk çocukları olarak doğdu. Altı çocuktan en büyüğü olması ona daha küçük yaşta sorumluluk yükledi. İki erkek kardeşi daha çocukken vefat etti. Diğer üç kız kardeşi de toplama kamplarında Naziler tarafından öldürüldü.

Kafka, Yahudi kökeninden dolayı Almanlar tarafından hoş karşılanmadı. Almanca konuştuğu için Çekler de onu sevmedi. Bu, onun çevresine yabancılaşmasına neden oldu. Yabancılaşmanın eserlerine yansıması ise kaçınılmaz olacaktı. Ayrıca insanlar tarafından sevilme arzusu vardı. Onların kendisini fiziksel ya da zihinsel olarak tiksindirici bulacağından korkuyordu.

Kafka’nın Öğrencilik Yılları

Öncesinde Karl Ferdinand Üniversitesi’nde Kimya eğitimi almaya başlasa da bu bölümü yarıda bırakıp Hukuk okumaya karar verdi. Aslında Fransız Edebiyatı‘na karşı büyük bir tutku geliştirmişti ve en sevdiği yazar Gustave Flaubert idi. Buna rağmen, hukuk eğitimi sırasında Alman Edebiyatı ve Sanat Tarihi ile ilgili dersler aldı. Okulun öğrenci kulüplerinde okuma günleri düzenledi. Burada, ününü dünyaya duyurmasına vesile olan Max Brod ile tanışacaktı.

18 Haziran 1906 tarihinde Hukuk doktorasını alarak mezun oldu. Hemen ardından Albert Weber’in yanında staj yapma fırsatı buldu. Bir yılın sonunda Assicurazioni Generali adlı İtalyan sigorta şirketinde işe başladı. Burada da bir yıl çalıştıktan sonra, 1908’de Prag’daki İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü’nde bir iş buldu.

Öğrenciliğinin ilk yıllarında yazmış olduğu ilk öyküsü “Bir Savaşın Tasviri”, içinde var olan yazma tutkusunu ateşledi. Sonrasında, memuriyeti esnasında da yazmaya devam etti. Tek vardiya sistemi çalışıyordu. Bu da işten öğleden sonra 2’de, 3’te çıkabildiği anlamına geliyordu.

Her ne kadar iş çıkışları da yazma şansı varmış gibi görünse bile, ailesiyle birlikte sıkış tepiş bir apartman dairesinde yaşadığı için kendini engellenmiş hissediyordu. Yazmak için kendisine gerekli olan dikkati ancak geceleyin geç vakitte, herkes uykuya dalmışken toparlayabiliyordu.

Kafka’nın babasının fantezi eşya ve giyim perakendeciliği yaptığı bir dükkanı vardı. Hermann Kafka, oğlunun İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü’ndeki işini küçümsüyor, gelip kendi dükkanını devralmasını istiyordu. Halbuki Kafka, sadece ekmek parası için çalıştığını düşündüğü işinde hayli ilerledi. Gitgide yükselerek görevleri arasına çok daha fazla sorumluluk girdi.

1911 sonlarına doğru Yiddiş Tiyatro Gösterileri‘ne ilgi duymaya başlaması sonucunda Yiddiş dili ve edebiyatı öğrenmeye, onları okumaya başladı. Kafka, bu süre zarfında vejeteryan oldu. Et yemeyi bırakması sonucu balığına “Artık sana daha huzurla bakıyorum çünkü seni yemiyorum” diyordu. Kafka’nın dedesi bir kasap olduğu için, vejeteryan olması ailede pek hoş karşılanmadı.

Franz Kafka’nın Aşk Hayatı

1912 yılında, iki kez nişanlandığı ancak sonunda evlenmediği Felice ile Max Brod’un evinde tanıştılar. Yalın, hiçbir özelliği olmayan biri olarak tanımladığı Felice ile uzun süre mektuplaştı Kafka. Felice’e yazdığı bu 500’e yakın mektup, Kafka’nın ölümünden sonra “Sevgili Felice’e Mektuplar” adı altında yayınlandı.

Franz Kafka Kimdir Kısaca Hayatı

Franz Kafka kimdir kısaca
Franz Kafka ve Felice

Felice’den sonra başka bir kadınla daha sevgili oldular ama Kafka sağlık problemlerini bahane ederek nişanı attı. Asıl nedeni ise evliliği bir burjuva alışkanlığı olarak görmesi, cinsellikten tiksinmesi ve bedeninden dolayı kendine duyduğu özgüvensizlikti.

Sonunda büyük aşkı, gazeteci Milena ile, kadının onun eserlerini Çek diline çevirmek istemesi üzerine tanıştılar. Milena, kendisini aldatan bir adamla evliydi. Bu yüzden Kafka’nın mektuplarını geri çevirmedi.

İlişkinin doruğa ulaştığı bir dönemde, ikili Viyana’da buluştu. Kafka o zamanlar bir önceki paragrafta bahsettiğimiz kadın Felice ile nişanlıydı. Milena’dan evliliğini bitirmesini istedi, kendisi de nişanı attı. Ama ne yazık ki, Milena eşinden ayrılmadı. Bunun üzerine Kafka, yazdığı defterler dolusu güncelerini Milena’ya vererek ondan ayrıldı.

Kafka’nın Sağlığının Bozulması

Ağustos 1917’de Kafka’ya tüberküloz teşhisi kondu. Bu teşhisten sonra kaldığı çiftlik evinde bir diğer meşhur eseri Aforizmalar’ı ortaya çıkardı. Bu evde yaşadığı zaman dilimini hayatının en rahat evresi olarak nitelendirmişti.

1923 yılının Temmuz ayında yaptığı bir tatil esnasında hayatına giren en son kadın olan Dora Diamant ile tanıştı. Dora, dinine oldukça bağlı bir Yahudi ailenin ana okulu öğretmeni olan kızıydı. Yazar, ailesinden kaçarak Berlin’e taşındı ve orada Dora ile birlikte yaşamaya başladı. Hâlihazırda var olan sağlık problemlerinden dolayı İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü (Kafka’nın uzun yıllar memuriyetini sürdürdüğü yer), Kafka’yı malülen emekli ilan etmişti.

Aldığı “larinjeal tüberküloz” teşhisinden sonra karamsarlığa kapılan Kafka, hastalık hastası bir ruh haline büründü. Kötü ruh halinin de getirdiği etkiyle sağlığı gitgide bozulan Kafka, ömrünün geri kalanını sanatoryumlarda (verem hastaları için kurulan özel hastaneler) geçirdi. Yatırılmış olduğu Avusturya Sanatoryumu’nda, 3 Haziran 1924 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Bu yazıdan sonra, tarihteki en önemli yazarlar yazısı da ilginizi çekebilir.

Kafka’nın Eserleri Ölümünden Sonra Takdir Edildi

Kafka, yaşarken de yazarlık yapıyordu ve yazdıkları çeşitli dergilerde yayınlanıyordu. Fakat tüm yeteneğine karşın, büyük bir başarı sağlayamamıştı. Ölmeden önce yakın dostu ve edebi vasisi Max Brod’a verdiği yazılarının, romanlarının ve hikâyelerinin yakılarak yok edilmesini istemişti. Ancak Brod onun bu isteğini görmezden gelmeyi tercih etti.

Brod’un vasiyeti yerine getirmemesi ve Kafka’nın anısını yaşatmaya karar vermesi, sonuçta iyi bir şeye vesile oldu. Kafka’yı Dünya Klasikleri arasına katan Dönüşüm ve Dava gibi eserler edebiyata kazandırıldı.

Franz Kafka Kısaca Kimdir by Serhat Engül

2 thoughts on “Franz Kafka Kimdir, Kısaca Hayatı ve Kitapları”

  1. Merhabalar,

    Modern dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarlarından biri olan Franz Kafka‘nın romanlarını okumayı, gerek farklı bakış açıları edinmek gerek insan ilişkilerini çözümlemek açısından oldukça faydalı buluyorum. Yazarın, 1912 yılında yazdığı ‘’Dönüşüm’’ adlı romanını da bu hafta itibariyle bitirdim ve bu kitaptan derlediğim alıntıları okumanız için sizinle de paylaşmayı isterim. Kitabın en çarpıcı cümlesi, daha ilk satırda kendini gösteriyor.

    ‘’Gregor Samsa; bir sabah içini sıkan bunaltıcı düşler gördüğü uykusundan uyandığında, kendini devasa bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.’’

    Umuyorum ilgiyle okursunuz,
    sağlıkla kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *