Galata Semti Gezi Rehberi

Galata Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Son yıllarda tarihe olan ilginin artması ile İstanbul‘un bazı semtleri de ön plana çıkmaya başladı. Bu semtler arasında Fener-Balat, Tophane-Karaköy, Galata ve Kuzguncuk gibi semtler başı çekiyor.

Mahalle kültürünün halen yaşadığı bu semtler, modern kafe ve restoranlar ile donatılmış olsalar da; nostaljik bir ortamı da içlerinde barındırıyorlar. Bu sebeple de İstanbul‘un tarihi dokusunu ve kozmopolit altyapısını en iyi şekilde yansıtıyorlar.

Ceneviz Yerleşkesi Galata

Galata, kültürel bir keşfe çıkmak veya harika fotoğraflar çekmek için gidilecek en güzel semtlerden biri. Asırlar boyunca Ceneviz ticaret kolonisinin yaşam alanı olan bu köklü semt, şimdilerde adeta küllerinden doğuyor.

Galata Sokaklarında Cenevizlilerin İzleri Halen Görülebiliyor

Galata Semti Tarihi
Galata Sokakları

Bizans Ve Osmanlı Tarihinde Galata Semti

Tarih derslerinde sıkça önümüze çıkan Venedikliler ve Cenevizliler, geçmişte İstanbul kent hayatının önemli bir parçasıydı. İtalya‘da bir kent-devleti olan Ceneviz Cumhuriyeti, tarihte becerikli denizciler yetiştirmesi ile ünlüydü. (Örneğin: Kristof Kolomb) Akdeniz’in birçok önemli limanını kontrol altına almış olan Cenevizliler, buralarda kalıcı ticaret kolonileri kurmuşlardı.

Çin‘den gelen ipekli kumaşların ve Hindistan‘dan gelen baharatların toplandığı bir liman olan Konstantinopolis‘in de Cenevizlilerin gözünden kaçması mümkün değildi. Bizans döneminden itibaren İstanbul‘a yerleşen Cenevizliler, bugün Galata olarak bilinen bölgeyi mesken tuttular.

İstanbul Tarihi Yarımada, ağırlıklı olarak Ortodoks mezhebine mensup Bizanslıların yaşadığı yerdi. Haliç‘in karşı kıyısı olan Karaköy-Galata bölgesinde ise Katolik inanca sahip Venedik-Ceneviz denizcileri ve tüccarları yaşadı. Latin kolonilerinin bu yabancı memlekette yaşamayı kabullenmesi, İstanbul‘un o dönemde ne denli zengin bir ticaret limanı olduğunu da kanıtlar niteliktedir.

Şehirde yaşayan iki rakip koloniden Venedikliler, 1204 yılında gerçekleşen Latin İstilası‘ndan sonra gözden düştüler. Çünkü şehri işgal eden Haçlılara yardım etmişlerdi. Şehrin geri alınmasında büyük gayret gösteren Cenevizliler ise, Bizans İmparatorluğu tarafından ödüllendirildiler. Kendilerine günümüzün Beyoğlu (geçmişin Pera) semtinde geniş topraklar verildi.

İstanbul’daki Ceneviz Dönemi Eserleri

İstila sırasında talan olan şehrin yeniden inşasında büyük görevler üstlenen Cenevizliler, şehirde birçok kalenin ve binanın inşasına ön ayak oldular. O devirden günümüze ulaşan en önemli eser elbette Galata Kulesi‘dir. Buna ek olarak, Boğaz Gezi Vapuru’nun 3 saatlik mola verdiği Anadolu Kavağı’ndaki Yoros Kalesi de örnek verilebilir.

Ticaret kolonilerinin ihracat fonksiyonu öylesine verimliydi ki, Osmanlı Devleti şehri fethettikten sonra da düzen değişmedi. Üniversite sınavlarının “gedikli sorusu” Fatih Sultan Mehmet‘in verdiği kapitülasyonlar da, bu kolonilere sağlanan ticari ayrıcalıklardan başka bir şey değildi.

İstanbul’da bu denli uzun süre yaşayan Latin kökenli topluluklar, ibadetleri için birçok kilise de inşa ettiler. Bunların en önde gelen örnekleri, İstiklal Caddesi’ndeki St. Antuan Kilisesi ve Karaköy’deki San Paolo Kilisesi‘dir (Günümüzde Arap Camii olarak bilinir)

İtalya’dan Kalkıp, İstanbul’a Konmuş Gibi Duran Arap Camii

galata gezilecek yerler blog yazısı
Arap Camii

Galata Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Galata‘da gezilecek yerleri, Karaköy‘den ayırmak aslında biraz zor. Çünkü tarihte İstanbul’un ticaret limanı olan bu bölgede, iki semt de aynı fonksiyona sahipti. Ancak Osmanlı İmparatorluğu döneminde Haliç‘in kuzey yakası olan Pera (Beyoğlu) topyekün gelişmeye başlayınca, bu bölgedeki kültürel yaşam da çeşitlendi.

Karaköy, günümüzde Beyoğlu İlçesi‘nin ulaşım merkezi olarak ön plana çıkıyor. Vapur ve Motor İskeleleri, Tramvay Durağı ve Tünel bağlantısı sebebiyle Karaköy oldukça merkezi bir yer. Bitişiğindeki Tophane ile arasında onlarca güzel otel ve restoran açıldığı için, Tophane-Karaköy semtlerini, Karaköy Gezilecek Yerler başlığı altında topladık.

Galata’daki gezimize ise Karaköy’le ortak noktası olan Bankalar Caddesi‘nden başlayıp, Galata Kulesi çevresinde devam edeceğiz.

 • Bankalar Caddesi

Bankalar Caddesi, 19. Yüzyıl’da Osmanlı‘nın finans merkeziydi. Beyoğlu‘nda yaşayan yabancı bankerlerin, iş adamlarının ve diplomatların yoğun olarak yaşadığı bu bölgede, dönemin Avrupa mimarisinin izleri açıkça görülebilir. Bankalar Caddesi’nden sahil yönüne doğru inerseniz, Tersane Caddesi ve hırdavat dükkanlarını görürsünüz. Bu istikamette şehrin en özel yapılarından Arap Camii de bulunur.

Ancak bizim Galata gezi rotamız, bölgenin estetik tarihi eserlerinden Kamondo Merdivenleri aracılığı ile Galata Kulesi‘ne, yani yokuş yukarıya doğru olacak.

Bankalar Caddesi’nin Heybetli Binaları
galata gezilecek tarihi yerler
Bankalar Caddesi
 • Kamondo Merdivenleri

19. Yüzyıl‘da, İstanbul‘da yaşayan varlıklı ailelerden biri olan Kamondolar, şehre bu estetik görünümlü merdivenleri kazandırmışlar. Karaköy-Galata bölgesinde birçok binada imzası bulunan bu zengin aile; dönemin modern mimari akımlarından etkilenerek, Art Nouveau tarzındaki bu eseri yaptırmış.

Galata Gezilecek Yerler

galata kulesi çevresinde gezilecek yerler
Kamondo Merdivenleri
 • Kart Çınar Sokak

Eski Banka Sokak – Kart Çınar Sokak – Banker Sokak aynı hat üstündeki komşu sokaklar.

Kamondo Merdivenleri‘nden yukarı çıkınca kendimizi “Kart Çınar Sokak” isimli güzel bir sokakta buluyoruz. Sokağın sağ tarafında (Banker Sokak) geçmişte Schneider Sinagogu olarak bilinen ve günümüzde sanat merkezi olarak kullanılan bir yapı var. Hemen bitişiğinde ise Beyoğlu Otelleri yazımızda bahsettiğimiz Bankerhan Hotel bulunuyor.

Kamondo Merdivenleri’nden sol tarafta ise (Eski Banka Sokak)  St. Georg Avusturya Lisesi ve ona ait küçük bir kilise var. Liseyi geçince yazının başında duvar resmini gördüğünüz Ceneviz Binası var. Sokağın sonunda ise günümüzde bakımsızlıktan dökülüyor olsa da, geçmişin görkemli binalarından Sen Piyer Han‘ı görebilirsiniz.

Galata Gezi Rehberi

galata gezilecek görülecek yerler
Sen Piyer Han
 • Galata Kulesi ve Çevresi

Kart Çınar Sokak ve çevresini gezdikten sonra, Galata Kulesi Sokak isimli kestirme yoldan, Galata Kulesi‘ne ulaşabilirsiniz. Bu sokak üzerinde eski kiliseler, çeşitli hediyelik eşya dükkanları ve küçük restoranların yanısıra; şehrin en iyi barlarından Nardiz Jazz Club da görülebilir.

Galata Kulesi ve onu çevreleyen meydan son zamanlarda büyük kitleleri kendine çekiyor. Yapılan çevre düzenlemeleri, açılan çeşitli sanat galerileri ve butik kafeler sayesinde; Kuledibi olarak da bilinen meydan harika bir turistik merkez haline geldi.

Galata Gezilecek Yerler

Galata Fotoğraf Çekilecek Yerler
Galata Kulesi
 • Serdar-ı Ekrem Caddesi

Galata Kulesi’ni gezdikten sonra, yürüyüş rotası biraz karışıyor. Aslında devam edeceğiniz rotayı çizmek, sizin beklentilerinizle ilgili bir şey. Bence kulenin çevresini gezdikten sonra Serdar-ı Ekrem Caddesi‘ni mutlaka görmek gerek.

Çünkü bu cadde üzerine son dönemde açılmış sanat evleri, oldukça ilgi çekici dükkanlar, Doğan Apartmanı gibi ikonik binalar var. Ayrıca Serdar-ı Ekrem Caddesi’nden Cihangir-Çukurcuma semtlerine doğru da geçebilirsiniz.

Galata’dan Cihangir’e Uzanan Serdar-ı Ekrem Caddesi
Galata'da gezilecek sokaklar
Serdar-ı Ekrem Caddesi
 • Büyük Hendek Caddesi

Büyük Hendek Caddesi, size oldukça farklı bir rota çiziyor. Caddenin üstünde İstanbul’un en büyük sinagogu olan Neve Şalom Sinagogu bulunmakta. Sağlı sollu yeme-içme yerleri ve dükkanları geçtikten sonra, Şişhane’ye çıkmış oluyorsunuz.

Sağa doğru hafif rampa yukarı giderseniz, Pera Palas Oteli’nin olduğu Meşrutiyet Caddesi‘ne çıkabilir ve Tepebaşı‘nın tarihi atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

Veyahut tarihi bir bina olan Beyoğlu Belediye Bşk. Binası‘nın yanındaki merdivenlerden, İstiklal Caddesi’nin başlangıcı olan Tünel Meydanı‘na da çıkabilirsiniz.

Meşrutiyet Caddesi Boyunca Uzanan Enfes 19. Yüzyıl Yapıları
Galata'da gidilecek yerler
Meşrutiyet Caddesi
 • Yüksek Kaldırım Caddesi

Galata Kulesi’ni gezdikten sonra insanların kalabalık gruplar şeklinde yokuştan aşağı indiğini görebilirsiniz. Yüksek Kaldırım isimli bu cadde, Karaköy Meydanı ile İstiklal Caddesi’ni birbirine bağlayan dik bir rampadır.

Karaköy ile İstiklal arasındaki Tünel Sistemi, bu yokuşu çıkmaktan bunalan Fransız asıllı bir mühendisin girişimi ile 1875 yılında hizmete girmişti.

Yüksek Kaldırım Caddesi üzerinde, Aşkenaz Sinagogu gibi önemli yapıları görebilirsiniz. Gezinizi erken bitirip, Karaköy’e ve Galata Köprüsü’ne ulaşmak için bu yoldan geri dönebilirsiniz.

Yüksek Kaldırım Caddesi’nin Karaköy Tarafı ve İkonik Bina: Minerva Han
Galata Restoranları
Yüksek Kaldırım Caddesi
 • Galip Dede Caddesi

Galata Kulesi’ni gezdikten sonra yokuş aşağı inerseniz Yüksek Kaldırım aracılığı ile Karaköy‘e, yokuş yukarı çıkarsanız Galip Dede Caddesi aracılığı ile İstiklal Caddesi‘ne ulaşırsınız.

Osmanlı döneminde, aynı malzemeyi satan esnaflar genelde birbiri ile aynı sokakta bulunurmuş. Bu sayede aralarında oluşan rekabet, vatandaşa uygun fiyat avantajı sağladığı gibi; aradığını da kolay bulma imkanı sunarmış. Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı v.b. gibi alışveriş yerleri de özünde bu prensiple kurulmuş.

Beyoğlu’nun semtlerinde bu uygulamanın günümüze yansıyan örneklerini görmek mümkün. Mesela Karaköy’de Hırdavatçılar Çarşısı olduğu gibi, Galip Dede Caddesi’nde de Müzik Aletleri Çarşısı bulunuyor.

Galip Dede Caddesi’nden İstiklal’e tırmanırken, müzik eşyaları satan dükkanların arasında; İstanbul’un gizli hazinelerinden birini göreceksiniz. Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul’un en ilginç müzelerinden biri. Ayrıca burada haftanın belli günleri Sema Gösterisi de icra ediliyor.

Tarihte Galip Dede Caddesi

Galata Cafeleri
Galata Mevlevihanesi

Galata Restoranları, Kafeleri ve Mekanları

Galata gezilecek yerler rotasının herhangi bir noktasında kahve-çay molası vermek veya lezzet duraklarından birine uğramak olmazsa olmaz şeylerden. Yazının bu kısmında size birkaç öneride bulunmak istiyorum. Galata’da fotoğraf çekmekten ve tarihi eserleri izlemekten, bu güzel yeme-içme mekanlarını kaçırmanız çok normal bir durum.

 • Privato Cafe

Privato Cafe, İstanbul Kahvaltı Mekanları isimli yazımızda da yer verdiğimiz oldukça şık ve güzel bir mekan. Burada kahvaltı edebileceğiniz gibi, atıştırmalık bir şeyler için de mola verebilirsiniz. Privato Cafe, İstanbul’da kendinizi özel hissedeceğiniz yerlerden biri.

Galata’da Kahvaltı Edilecek Yerlerden Privato Cafe
Galata Mekanları
Private Cafe
 • Best Coffee Shop: Lavazza

Lavazza, benim bölgeye her gittiğimde kahve içtiğim bir mekan. Lezzetli kahvesinin yanında, mekanın Galata Kulesi’ne ve Kuledibi’ne bakan manzarasını çok hoş buluyorum. Biraz hayalgücünüzü kullanırsanız, kendinizi Paris‘in turistik bir noktasında gibi hissedeceğiniz yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Gelip geçeni izlemek ve yürüyüş yorgunluğunu atmak için harika bir durak olarak düşünebilirsiniz.

Galata’da Kahve İçilecek Mekanlardan Lavazza Best Coffee Shop
Galata kahve içilecek yerler
Lavazza Best Coffee Shop
 • Kuledibi Güney Restaurant

Lavazza gibi, Galata’nın Kuledibi Meydanı‘nda bulunan Güney Restaurant; 1964 yılından beri hizmet veren köklü bir işletme olarak öne çıkıyor. Aperatif bir şeyler yemek için bölgedeki en iyi yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Galata Restoranları

blank
Kuledibi Güney Restaurant
 • Mavra Cafe Design Workshop

Galata’nın son yıllarda artan popülaritesi, bu bölgede kendine has bazı mekanların açılmasına vesile oldu. İşte Mavra Cafe de tam olarak bunlardan biri. Mekanın müthiş dekorasyonu ve çekiciliği, aslında sahibinin bir sanatçı olmasından kaynaklanıyor. Yonca Akçay isimli bir seramik tasarımcısının işlettiği mekan, aynı zamanda semtin en güzel yapılarından Doğan Apartmanı‘nın tam karşısında konumlanıyor.

Galata Gezilecek Yerler

Galata Gezi Rehberi
Galata Mavra Cafe

Galata Gezilecek Yerler by Serhat Engül

© Telif Hakları Uyarısı: (Privato Cafe hariç) Tüm fotoğraflar yazara aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *