Google SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Seo Nedir Nasıl Yapılır

İnternette “Seo Nedir?” veya “Seo Nasıl Yapılır?” anahtar kelimelerini arattığınızda, yüzlerce sonuç geliyor. Önde gelen web sitelerinin çoğu, SEO analizi ve SEO çalışması üzerinden para kazanan, ticari siteler. İçeriklerinin doğru ve faydalı olduğuna bir şüphe yok, ancak SEO gerçeğini bu işten para kazanmayan bir amatörün gözünden de görebilmeniz için, bu yazıyı kaleme almak istedim.

Seo Yazısı Önsöz

Bu yazıda sizinle paylaşacağım bilgiler, senelerdir internet sitelerinin başında zaman geçiren ve onların internet arama motorlarında (özellikle de Google‘da) ön sıralarda gelmesi için uğraşan birisi tarafından satırlara dökülüyor.

Uzun süren uğraşlar ve çalışmalar sonunda, yazdığım her yazı öncelikle ilk 20 içerisinde kendine yer buluyor (genelde) ve yeterine okunursa, ilk sayfaya (ilk 10 sonuç) geçiş yapıyor.

Elbette yazdığınız her yazının hemen üst sıralarda görüntülenmesi pek mümkün değil, bunun için hem sabır; hem de çok çaba isteyen bir çalışma lazım. Bu yazıya soru cevap şeklinde devam etmenin daha faydalı ve anlaşılır olacağı kanısındayım.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan tümcenin uluslararası kabul gören kısaltmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe telaffuz edebileceğimiz SEO, çağımızda her şey internet üzerinden yürüdüğü için, hayati bir öneme sahip hale geldi.

SEO kısaca tanımlamak gerekirse internet sonuçlarında üst sıralarda gelebilmek için web sitesi üzerinde yapılan çalışmalar bütünüdür. Seo çalışması benim tecrübelerime göre iki başlık altında toplanabilir.

 1. Seo Analizi

Sitenin teknik altyapısını tarayan ve söz konusu web sitesinin Google robotları tarafından daha iyi okunması ve algılanmasını sağlayacak olan teknik altyapı çalışmasıdır.

Dikkat! Bu konu kesinlikle uzmanlık gerektirir. Herkesin yapabileceği bir iş değildir. Yanlış yapılan hamleler, siteye yarar yerine zarar verebilir ve organik trafikte geri dönülemez bir düşüşe neden olur.

2. Backlink Çalışması

Backlink çalışması sitenin çeşitli web sitelerinden link alması üzerinedir. Bu oldukça sabır isteyen ve uzun vadeli bir çalışmadır. Bir yerden link aldınız diye ertesi gün o başlıkta hemen yükseleceğiniz anlamına gelmez. Hatta hiç yükselmeme durumu da söz konusudur. Zira internet dünyasını tanımlayan şu altın sözü unutmamak gerekir “Content Is The King” yani: İçerik Kraldır.

Siz ne kadar link alırsanız alın, eğer ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek, onlara faydalı olacak ve dolayısıyla sitede zaman geçirilmesine vesile olacak bir içerik sağlamazsanız, bu link çalışmasının hiçbir anlamı yoktur. Sitenizin kaliteli bir içeriğe sahip olması ilk şarttır ve bu da size bağlıdır.

Eğer sitenizin kaliteli bir içerik sunduğunu düşünüyorsanız ve bu içeriğin insanlar tarafından takip edileceğine inancınız tam ise, o zaman backlink çalışmasına başlayabilirsiniz. Ancak doğru linkleri almak çok önemlidir, bazı linkler fayda yerine zarar da getirebilir. Bunu aşağıdaki satırlarda açıklayacağım.

Backlink Çalışması Büyük Veya Küçük Her Site İçin Gereklidir
blank
Backlink Çalışması

SEO’nun Günümüz Dünyasındaki Önemi

İnternet üzerinden ürün satışı, bilgi ve haber paylaşımı, hizmet tanıtımı yapılabiliyor ve bazı konularda günlük trafik hacmi inanılmaz boyutlara varıyor.

Örneğin gazeteler artık kağıt baskı olarak pek satılmıyor ve büyük oranda internetten okunuyor. Bu da haber siteleri arasında bir haberi hızlı bir şekilde yazıya dökmek ve paylaşmak için kıyasıya bir yarışa sebep oluyor.

Google Arama Motoru Algoritması

Google da arama sonuçlarında haber sitelerine öncelik verir. Çünkü doğru ve güncel habere ulaşılması evrensel bir gerekliliktir. Google insanların aradığını anında bulması üzerine çalışan ve milyonlarca kodlamadan meydana gelen muhteşem bir yapay zekadan başka bir şey değildir.

Örneğin bir başlıkta gazetelerin yazı yazdığı anahtar kelimelerde birkaç günlük bir dalgalanma oluşur ve sonra ihtiyaca yönelik yazılmış genel yazılar yeniden üst sıralara döner. Bu konu Google şirketinin mühendislik dehası ve karmaşık algoritması ile ilgili size bir fikir verebilir.

Misal vermek gerekirse, Fatih Sultan Mehmet ile ilgili bilgilendirici ve tarih içerikli yazılar; Sultan Mehmet ile ilgili birçok gazetede aynı konuda yazı yazılınca (Örneğin İstanbul’un fetih yıl dönümünde) geri düşüyor. Ancak günler sonra hepsi geri geliyor. Gazete yazıları adeta bir Tsunami gibi hızla kıyıya vuruyor ve sonra çekiliyor.

Büyük Firmaların Seo Savaşları

Buna ek olarak internetten ürün satışı yapan dev siteler mevcut. Günümüzde internet üzerinden ayakkabı, ev eşyası v.b. gibi somut şeyler satın alınabildiği gibi;  danışmanlık hizmeti, seo analizi gibi soyut şeyler de satın alınabiliyor. Dolayısı ile tüm firmalar dikkatini buraya çevirmiş durumda, çünkü bundan gelir elde ediyorlar.

Büyük firmalar ya SEO hizmeti alıyorlar, ya da kendi SEO ekiplerini kurmuş durumdalar. Küçük firmalar ise çeşitli SEO uzmanları aracılığı ile bilgi edinmeye veya kendi başlarının çaresine bakmaya çalışıyorlar. Periyodik kombi bakımından, beyaz eşya servisine kadar her türlü başlıkta rekabet gün geçtikçe büyüyor.

Güncel Seo Teknikleri
blank
Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır? konusunu iki farklı başlıkta incelemek gerekiyor: birincisi Backlink Çalışması, ikincisi ise On Page SEO olarak bilinen blog sayfası üzerinde, henüz yazıyı yayınlamadan önce yapılan çalışmalar.

1. Backlink (Link Edinme ve Yönlendirme) Çalışması Nedir?

Bu konu uzmanlık alanına giriyor ve itinayla yapılması gerekiyor. Çeşitli web sitelerinden ana sayfaya veya blog yazılarına link alınması ile oluyor. Bu konuyu biraz açalım.

Ana Sayfaya Link Almak

Örneğin bir Beyaz Eşya Servisi sahibisiniz veya Kombi Bakım Hizmeti veriyorsunuz, sizin sitenizle ilgili aratılacak kelimeler zaten bellidir. Web sitesini zenginleştirecek çok fazla blog yazısına veya yan başlığa ihtiyacınız yoktur. Google arama motorunda Beyaz Eşya Servisi diye aratılınca ilk sıralarda gelmeniz kâfidir.

Bu durumda ana sayfanızın URL adresi mümkünse bu konuyla alakalı bir tümce olmalıdır. Örneğin www.kombibakimservisi.net URL’nin sizin yaptığınız işle alakalı olması büyük yarar sağlar. Google alakalı kelime kombinasyonlarında sizin sitenizi otorite olarak görecek ve ilk sıralarda gelmesini sağlayacaktır. (elbette doğru çalışma ile uzun vadede)

Sitenizin en fazla 30 karakterden oluşması gereken başlığı (Meta Title) ve 160 karakter kapasiteli içerik açıklaması (Meta Description) doğru anahtar kelimelerle doldurulursa, URL uyumu ile beraber güzel bir ivme yakalayabilirsiniz.

Yan Başlıklara Link Almak

Eğer bir seyahat blogu yazıyorsanız, ana başlığınız size yeterli trafiği getirmez. Örneğin ana sayfanızın başlığının Gezi Ve Seyahat Blogu olduğunu farz edelim. Ancak belli sayıda kullanıcı Google’da seyahat için böyle bir arama yapacaktır. “Hmm bir bakalım en önde gelen gezi blogları hangileriymiş?” diye arama yaparsa sizi bulabilir. Ancak muhtemelen gideceği yeri direkt olarak aratacaktır. Yani Paris Gezi Tavsiyeleri veya Paris’te Gezilecek Yerler gibi…

Bu durumda sizin siteye yüksek trafik çekebilmeniz için, ana sayfanın olduğu kadar alt başlıkların da iyi optimize edilmiş olması gereklidir ve zaten her başlıkta ayrı ayrı optimizasyon ve her anahtar kelimede ilk sıralarda gelmek pek mümkün değildir. Bu sebeple başarılı olmak istediğiniz başlıkları seçip, onların üzerine gitmeniz ve onlara link yönlendirmeniz gerekebilir.

Her Link Arama Motorunda Sıralama Sonucunu Yükseltmez!

Her link arama sonucunuzu yükseltmez. Yüksek Domain Otoritesi sahibi sitelerden link almak sizi hızlıca yükseltirken, sıradan sitelerden link almak küçük bir etki yaratır. Eğer link aldığınız sitenin Google’da spam nedeniyle cezası varsa veya kritik durumdaysa, o linkin size faydadan çok zararı olur.

Blog Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Google Seo nedir nasıl yapılır bilgi
Blog Yazarlığı Ve On Page Seo

2. On Page Seo (Sayfa Üzerine Seo Çalışması) Nedir?

On Page Seo aslına bakarsanız kendinize ve blog sayfanıza yapacağınız en büyük iyiliktir. Hiç kimseye ihtiyaç duymadan, doğru başlıklar, açıklamalar ve içerik ile büyük yol alabilirsiniz.

H1, H2 ve H3 Başlıkları Doğru Kullanmak

H1, H2 ve H3 başlıklarını doğru kullanarak ve yazı içerisinde ne anlatmak istediğinizi hiyerarşik bir yapıda sıralayarak, Google’da sizin istediğiniz şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Yazıyı yazarken bolca ara başlık kullanın ve bu başlıkların önem sırasını da kendinize göre belirleyin. Ana başlıkları Google’da ne kadar aratıldığına göre seçmeniz gerekecektir. Eğer önemsiz kelimeleri ana başlığınız yaparsanız, yazınızı çok az kişi okur. Arama sonucu istatistikleri için birçok SEO aracı (Seo Tools) bulunmaktadır. Bunlardan en güvenilir bilgi sağlayanı Google Keyword Planner isimli Google ürünüdür.

Blog Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Paris konusunda bir yazı yazacağınızı varsayalım. En çok aratılan kelimeler önem sırasına göre: 1) Paris Gezilecek Yerler > 2) Paris Gezi Rehberi > 3) Paris Gezi Tavsiyeleri > 4) Paris Gezi Önerileri > 5) Paris Gezi İpuçları diye uzayıp gidecektir.

En sondaki Paris Gezi İpuçları H1 kodlu ana başlığınız olursa, yazınıza sayılı kişi ulaşabilir. Bu yüzden Paris Şehrinde Gezilecek Yerler ana başlığınız olmalı ve diğer başlıklar da hiyerarşiye göre sıralanıp, altında mutlaka konuyla alakalı cümleler geçmelidir.

Unutmayın! Google robotlarına yazınızın ne anlatmak istediğini ilk olarak yazınızın Ana Başlığı (30 Karakter) ve İçerik Açıklaması (160 karakter) ve sonra da yazının gövdesindeki H1, H2, H3 başlıklar belirler.

Seo Konusu Hakkında Bilgilendirici Blog Yazıları

Bu yazıyı SEO konularına bir giriş yazısı olarak ele almak istedim. Alakalı başlıklarda gelecek günlerde başka blog yazıları yazacağım ve başka bildilendirici konulara da değineceğim. Size internet maceranızda başarılar dilerim.

Google Seo Nedir Nasıl Yapılır by Serhat Engül

“Seo Nedir? Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir