Göreme Karanlık Kilise

Karanlık Kilise Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

Karanlık Kilise, Bizans İmparatorluğu döneminden günümüze kalan önemli yapıtlardan biri. Göreme Örenyeri’nde bulunan bu kilise, özünü günümüze kadar koruyabilmiş tarihi yapıtlar arasında yer alıyor. Her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Karanlık Kilise’yi, Kapadokya Gezilecek Yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Göreme Karanlık Kilise Hakkında

Karanlık Kilise, Narteks kısmındaki küçük pencereden oldukça düşük miktarda ışık alıyor ve kilisenin adı buradan geliyor. Güneş ışığı az olduğu için, freskler büyük ölçüde canlı kalmış. Hatta uzmanlara göre Karanlık Kilise, Kapadokya’nın en iyi muhafaza edilen Fresklerine sahip.

11. Yüzyıl’da inşa edilen Karanlık Kilise, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Kilisenin 1950’li yıllara kadar güvercinlik olarak kullanıldığını biliyoruz.

Bazı uzmanlar, kilisedeki fresklerin uzun süre korunmuş olmasını güvecin gübrelerine bağlıyor. Hristiyanlık için önemli olan ve kutsal kitaplarda geçen birçok olay, kilisenin duvarlarında ve tavanında resmedilmiş.

Kilisenin büyük kubbelerinden biri Pantokrator İsa freskine ayrılmış durumda. Freskler biraz hassas olduğu için, iç kısımda fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Kilisede Pantokrator İsa dışında Deesis, Müjde, Vaftiz, Lazarus’un Diriltilmesi, Başkalaşım, Kudüs’e Giriş, Son Akşam Yemeği, İhanet, Hz. İsa Çarmıhta, Hz.İsa’nın Cehennem’e İnişi, Kadınlar Boş Mezar Başında, Havarilerin Takdisi ve Görevlendirilmesi, Hz.İsa’nın Göğe Çıkışı, Üç Yahudi Gencin Yakılması gibi tasvirler yer alıyor.

Göreme Karanlık Kilise Freskleri

  • Pantokrator İsa

Hristiyan ikonografisinde önemli bir sahne olan Pantokrator İsa’ya Avrupa’daki birçok kilisede rastlamak mümkün. Bilinen en eski dini ikona olan Pantokrator İsa, peygamberin sol elinde Kitab-ı Mukaddes’i tutarken sağ eliyle takdis işareti yapması şeklinde resmedilir.

Pantokrator kelimesi, kâinatın efendisi anlamına gelir. Bu tasvir, Karanlık Kilise’nin büyük kubbesini süslemekle birlikte, kilise ile özdeşleşmiştir.

Göreme Açık Hava Müzesi Karanlık Kilise

Göreme Karanlık Kilise giriş ücreti
Karanlık Kilise
  • Deesis

Deesis, yine Pantokrator İsa gibi, Hz. İsa’nın merkezde olduğu bir ikonadır. İkona’da merkezde olan İsa bir kitap taşırken, yanında melekler veya Meryem ile Yahya bulunur. Deesis, Karanlık Kilise’deki önemli ikonalar arasında yer almaktadır.

  • Kadınlar Boş Mezar Başında

İncil’deki anlatıya göre, İsa’nın takipçileri onun dirildiğini mezarının boş olmasından anlar. Bu anlatı Yuhanna, Markos, Luka ve Matta İncillerinde geçer. İsa’nın boş mezarının başındaki kadınlar, Göreme Açık Hava Müzesi‘nin en önemli tarihi eseri olan Karanlık Kilise’deki fresklerde canlandırılmıştır.

Karanlık Kilise Giriş Ücreti 2021

Karanlık Kilise giriş ücreti 25 Türk Lirası‘dır. 8 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir. Karanlık Kilise’ye girişte müzekart geçmez. Karanlık Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi bünyesinde yer alır, ancak yine de buraya girmek için ekstra ücret ödemeniz gerekir.

Karanlık Kilise Ziyaret Saatleri

Karanlık Kilise yaz sezonunda sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonunda ise iki saat daha erken kapanır ve 17:00’den sonra ziyaretçi kabul edilmez. Karanlık Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi’ne bağlı olduğu için, aynı saatler ikisi için de geçerlidir.

Ancak Karanlık Kilise’ye girişler zaman zaman sınırlanabilir ve ziyaret saatlerinde değişiklik olabilir. Bu yüzden kiliseyi ziyaret etmeden önce Göreme Açık Hava Müzesi’nin resmi internet sayfasını gözden geçmeniz faydalı olacaktır.

Karanlık Kilise Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *