İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı, yalnızca bir komedi serisinden ibaret değil. Ertem Eğilmez’in çektiği ve başrollerinde Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi usta oyuncuların oynadığı bu seri, Türk insanının hafızasında yer etmiş nadir yapımlardan biri. Hababam Sınıfı’na dair eserleri filmin çekildiği yerde görmek için, Hababam Sınıfı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Filmi Hakkında Bilgi

Müzeden bahsetmeden önce, film hakkında biraz hafıza tazelemekte fayda var. Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından esinlenerek çekildi.

Parasız yatılı öğrencileriyle öğretmenler arasındaki çekişmeyi komik olaylarla konu alan bu roman, 1975 yılında Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlandı ve oldukça beğenildi. Seri, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) ve Hababam Sınıfı Tatilde (1978) filmleriyle devam etti. Hababam Sınıfı, daha sonra yeniden çekilse de, ilk serideki rağbeti hiçbir zaman görmedi.

Hababam Sınıfı Müzesi ise 2014 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve daha önce bu filmde rol almış olan oyuncuların çalışmasıyla faaliyete geçti.

Hababam Sınıfı’nda Görülecek Neler Var?

Müzede film karakterlerinin balmumu heykelleri, filmle ilgili posterler, objeler ve informatik metinler yer alıyor. Ancak heykeller oldukça gerçekçi bir biçimde yapılmış. Öyle ki, sınıfa girdiğinizde kendinizi gerçekten Hababam Sınıfı’nda hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Müzeye girdiğinizde sizi ilk olarak soba içerisinden kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ve onu yakalayan Mahmut Hoca karşılıyor. Çekimlerde kullanılan eşyalar, hatta öğretmenlere yapılan şaka sonucu kırılan sandalye, kara tahtanın önünde sergileniyor. Sınıfa dikkatli baktığınızda, İnek Şaban’ın sizi karşıladığını görebilirsiniz.

Adile Naşit’in canlandırdığı Hafize Ana karakteri de bu müzede unutulmamış. Her ne kadar, heykel elinde bir zil taşısa da, müze yapıldığı esnada birileri zili götürmüş, bu yüzden bu detay eksik kalmış. Ancak heykeli gördüğünüzde Hafize Ana’nın sesinin kulağınızda canlanacağına emin olabilirsiniz.

Duvarlarda filmden, setten çekilmiş fotoğraflar, afişler, posterler bulunuyor. Tüm bunlarla birlikte, sıraların üzerinde oyuncular ve canlandırdıkları karakterler ile ilgili kartpostallar yer alıyor.

Hababam Sınıfı Müzesi’nin İçindeki Balmumu Heykeller
İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Müzedeki canlandırma resimleri

Fotoğraf Sahibi: http://www.tarihi.ist

Hababam Sınıfı’nı Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Hababam Sınıfı, herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği ve karakterlerine yakınlık hissedebildiği bir film serisi. Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkes bu filmi izlemiş ve yakınlık hissetmiştir. Hababam Sınıfı Müzesi, filmin çekildiği mekânda bulunuyor ve bu filme dair birçok hatırayı başarılı bir biçimde canlandırmış.

Müzeye adım attığınız andan itibaren kendinizi meşhur “Hababam Sınıfı”nın bir parçası gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2021

Hababam Sınıfı Müzesi’ne giriş 2021 yılı itibarıyla ücretsizdir. Ancak müze ziyaretinde galoş kullanmak mecburidir. Bu yüzden, binaya giriş yaparken 2 Türk Lirası karşılığında galoş satın almanız gerekir. Balmumu heykeller flaş ışığından etkilenebildiği için, içeride flaş açıkken fotoğraf çekmemeye özen göstermenizde fayda var.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi sabah 10:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze haftanın her günü bu saatler arasında ziyaret edilebilir. Yani başka bir deyişle hafta sonları da ziyarete açıktır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Özellikle Hababam Sınıfı müze saatlerinde Adile Sultan Kasrı’ndaki etkinliklere göre değişiklikler olabilmektedir.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hababam Sınıfı’nın bulunduğu Adile Sultan Kasrı, Üsküdar’da, Validebağ Korusu içerisinde yer alıyor. Buraya ulaşım sağlamak oldukça kolay.

Avrupa Yakası’ndan gelecek olursanız, metrobüs ile Altunizade Durağı’na ulaştıktan sonra 11T numnaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Kadıköy’den ise 12C, 14C numaralı otobüslerle veya Üsküdar’a giden dolmuşlar ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Otobüsler genellikle Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin Validebağ Ek Hizmet Binası önünde duruyor. Burada indikten sonra, hastanen içinden ağaçlıklı yola yürüyebilir ve Adile Sultan Kasrı’na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Özel aracınız varsa, öğretmenevi girişinden de girebilirsiniz.

Kasrın tamamının müze olarak kullanılmadığını belirtmekte fayda var. Müze, kasrın içinde, çekimlerde sınıf olarak kullanılmış olan odada yer alıyor

İstanbul Hababam Sınıfı Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *