Hindistan Kültürü Ve Seyahat İpuçları

Hindistan Kültürü Hakkında Bilgi

Hindistan özgün kültürü, renkli kıyafetleri, hareketli dansları, gizemli tapınakları ile yılda milyonlarca turisti kendine çekiyor. Gerçekten kadim bir kültüre sahip güzel bir memleket. Türkiye’den hemen her acentenin Hindistan turları bulunmakta ve yılda binlerce Türk gezgin bu toprakları ziyaret ediyor. Öyleyse Hindistan seyahatinde yardımcı olacak bazı ipuçlarını gözden geçirmeye başlayalım.

Hindistan bize sadece mesafe olarak değil, sosyal ve kültürel anlamda da oldukça uzak bir ülke. Fakat yüzeyde görülen bu büyük farkların yanında, sayısı azımsanmayacak kadar çok ortak kültürel özellik de var. Bunun farkına varmak için Hindistan’da biraz zaman geçirmek ve insanları yakından tanımak gerekiyor.

Türkler Ve Hintliler Arasında Kültürel Benzerlikler

Günümüzde Hindistan’da kullanılan ulusal dil ile Türkçe arasında az da olsa bazı benzerlikler bulunmaktadır. Bu da bazı Türk uluslarının (Gazneliler ve Babürlüler) Hindistan’da uzun yıllar hüküm sürmüş olmasından kaynaklanıyor.

Babür İmparatorluğu (Gürkanlılar) olarak bilinen devlet, Türk – Moğol soyundan gelen Müslüman hükümdarlar tarafından üç yüz yılı aşkın bir süre yönetilmiş. Bu uzun süreli imparatorluk, elbette derin bir miras bırakmış. Bu mirasın en kıymetli incisi ise Şah Cihan’ın yaptırdığı Tac Mahal. Günümüzde Hindistan’da kültürel miras olarak bilinen hemen her yapısında Babürlülerin imzası var.

Tac Mahal

Tac Mahal Agra Hindistan
Muhteşem Tac Mahal

Hint Kültüründe Hinduizm Ve Kast Sistemi

Hinduizm kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bir din ve çok katı kuralları var. Bunlardan en bilineni de Kast Sistemi. Konuştuğum bir Hintli rehbere göre bu sistem aslında iyi niyetle inşa edilmiş. Meslek erbabı bir kitle oluşturup, bu mesleğin nesilden nesle düzgün bir biçimde aktarılması için, bizdeki lonca teşkilatı benzeri bir yapılanma hedeflenmiş. Fakat kastlar arasında geçiş olmadığı için alt kastlarda doğan insanlar ve onların çocukları aynı sosyal statüde sıkışıp kalmışlar.

Hindistan Kast Sistemi Şeması

Kast Sistemi
Kast sistemi piramidini betimleyen bir görsel

Kastların yapısına baktığımızda yukarıdan aşağıya: Din adamları,  yönetici ve askerler, toprak sahipleri ve tüccarlar, işçiler ve köleler geliyor. Bir de kast dışı kalan “dokunulmazlar” var ki, bu insanların kötü karmaları yani günahkârlığı yüzünden dünyaya en alt sosyal statüde geldiği ve her türlü kötü muameleyi hak ettiği görüşü hâkim. Yeniden dünyaya gelme inanışına sahip Hinduların kast sistemindeki en büyük açmaz bu olarak gözüküyor.

Günümüzde Hindistan’da kast sisteminin etkileri azalmaya başlamış. Ancak halen kırsal bölgelerde ve evliliklerde halen etkisini gösteriyor.

Hindistan’da Yaşam ile ilgili Filmler Ve Belgeseller

Binbir renkler ülkesi Hindistan’ın maalesef bir de öbür yüzü var. Elbette her şey fotoğraflardaki kadar güzel ve destansı değil. Sefaletin kol gezdiği sokaklarda insanların ne kadar zor şartlarda yaşadığı ile  yüzleşmek de var. Köprü altında yaşayan aileler ve dilenen çocukları görmek de… Sonuç olarak bu seyahat sıradan bir turistik geziye pek benzemeyebilir. Bu seyahat sırasında hem bedeni, hem zihni yoran cinsten bir tecrübe yaşayacaksınız. Hindistan’da gelir dağılımı eşitsizliği çok sert bir şekilde göze çarpıyor. Aşağıda örnek verdiğim belgesel ve filmler de Hindistan’dan iyisi ve kötüsü ile gerçek insan manzaraları sunuyor.

Queue To Pee Q2P Belgeseli

Q2P Hindistan Belgeseli
Q2P belgeselinden bir kadınlar tuvaleti görüntüsü

Q2P: Queue To Pee yani “Tuvalet Kuyruğu”  isimli bu belgesel, sokak tuvaletlerinin rezilliğinden yola çıkıp; yoksulluğu, adaletsizliği ve kadın-erkek eşitsizliğini anlatıyor. Kadınların kamusal alanda yeri olmadığı için, kendileri için sokaklarda tuvalet de bulunmuyor. Bu yüzden Hintli kadınlar tuvalete giremeyeceklerini bildikleri için sulu gıdalar tüketmiyor ve su içmiyorlar. Gecekondu mahallelerinde altyapı yok, evlerin birçoğunda tuvalet bile yok. Ortak tuvaletler için ise sabah saatlerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Tecavüz oranlarının çok yüksek olduğu Hindistan’da gece tuvalete gitmek de tehlikeli… Bu yüzden genç kızlar gruplar halinde tuvalete gidiyorlar. Tüm bu sorunları ele alan belgesel, Hindistan’da devlet tarafından görmezden gelinen korkunç yoksulluğu da gözler önüne seriyor.

Born Into Brothels Belgeseli

Hindistan Kültürü Hakkında Bilgi
Kalküta’nın Çocukları belgeselinin minik kahramanları

Born Into Brothels (Kalküta’nın Çocukları) Bu belgesel ise Hindistan’ın Kalküta şehrinde bir genelevde doğan çocukların hikâyesini anlatıyor. Anneleri ile genelev odalarında zorluklar ile dolu bir yaşam süren çocuklar, okula bile gönderilmemektedir. Fotoğraf sanatçısı Zana Briksi, çocuk yaştaki bu kişileri keşfettiğinde onların yaşamlarında kalıcı değişimler yaratmak ister ve bu amaçla onları fotoğraf çekme konusunda eğitir. Amacı onlara bir meslek edindirmek ve kendi başlarına asla çıkamayacakları sefil ortamdan kurtarmaktır. Hindistan’ın arka sokaklarını ve bilinmeyen bir yüzünü gözler önüne seren, duygusal bir belgeseldir.

The Lunchbox Bollywood Yapımı Hint Filmi

The Lunchbox Dabba
The Lunchbox filminden bir kare

The Lunchbox (Sefer Tası) Başkent Mumbai’de geleneksel bir meslek olarak 5000 dabba (sefer tası) dağıtıcısının oluşturduğu bir topluluk bulunur. Bu dağıtıcılar her sabah kadınların evde yaptıkları sıcak yemekleri eşlerinin iş yerlerine taşırlar ve boş tasları da akşama doğru eve geri getirirler. Bu sayede Hintli erkekler 120 yıldır işyerlerinde ev yemeği yerler. Harvard Üniversitesi bu meslek dalı üzerine bir araştırma yapmış ve 8 milyon sefertasından yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş. Hindistan’ın kaosunu göz önüne getirince müthiş bir başarı… Bu film de yanlış adrese giden bir sefertasından yola çıkıyor ve Hindistan’ın günlük yaşamı hakkında nefis bilgiler ve görüntüler sunuyor. Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenlerin, mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

Khaani Bollywood Yapımı Hint Polisiye Filmi

Khaani Movie
Khaani filminden bir sahne

Khaani: Şu ana kadar izlediğim en başarılı Hint filmi… Kurgusu en iddialı Hollywood filmleri ile yarışacak kadar başarılı… Hindistan’ın nüfusu bir milyarın üzerinde olduğu için Bollywood filmlerinin gişe hasılatları oldukça yüksek. Hindistan’ın bu yüksek nüfusuna Avrupa ve Amerika’da yaşayan ciddi Hint nüfusu da eklenince, dünya çapında iyi gişe yapma olanağı doğuyor. Fakat elbette Bollywood bununla yetinmiyor. Khaani gibi müthiş filmler de yaparak, hayranlık uyandırıyorlar. Filmde İngiltere’den Hindistan’a bir iş seyahati sırasında kaybolan kocasını aramaya gelen bir kadının (Vidya) hikayesi işleniyor. Karnı burnunda olan Vidya’nın kocasını aradığı süreçte, Hindistan’ın sokaklarında güzel bir seyahate çıkmış oluyorsunuz.

Amir Khan Yapımı Hint Filmlerinden Peekay

peekay-hint-filmi-afisi
Peekay (PK) Film Afişi

Peekay: Hint sineması denince son zamanlarda Amir Khan filmleri diye bir terim akla geliyor. Bu genç Hintli aktör, kendi kültüründen kopmadan ve Hollywood özentiliğine düşmeden ve güzel komedi filmleri çekiyor ki, hayran olmamak mümkün değil. PK filmi de baştan sona kadar harika bir Hint filmi. Hindistan’a özel dansları, kültürel ilişkileri ve dini hassasiyetleri çok iyi ele almış ve kesinlikle Hindistan hakkında bir fikir veriyor.

Filmin uzaydan gelen bir adam üzerinden derin bir eleştirisi ve abartıya kaçmayan bir hiciv anlayışı var. Dünyanın tüm dinlerinin temsil edildiği Hindistan topraklarında, dinlere körü körüne bağlanmanın ve batıl itikatın yanlışlığı ortaya konuluyor. Ayrıca etnik kökenli ayrımcılığın insanların mutluluğunu engellemesini de işlemişler. Bu kadar çok farklı kültürü barındıran ve yüzlerce yerel dili olan Hindistan için gerçekten önemli bir konu…


Tavsiye Edilen Blog Yazıları:


© Hindistan Kültürü Hakkında Bilgi Ve Seyahat İpuçları 2017 ve 2018

Hindistan Kültürü Hakkında Bilgi – Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *