Hocapaşa Kültür Merkezi

Hocapaşa Kültür Merkezi ve Mevlevi Sema Gösterisi Hakkında Bilgi

13. Yüzyıl‘da Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya‘da yaşamış olan Mevlana Celaleddin Rumi, insanlığa zengin bir kültürel miras bıraktı. Bir filozof, şair ve kanaat önderi olan Mevlana‘nın bilgelik dolu sözleri ve eserleri, dünyanın her yerinde halen büyük ilgi görüyor.

Mevlana’nın öğretisinin takipçileri olan Mevlevi Dervişleri, günümüzde Mevlana’nın anısını taze tutuyorlar. Mevlana’nın kurucusu olduğu Tasavvuf Felsefesi, sema ayinleri ile pekiştirilerek yaşatılmaya devam ediyor. Dervişlerin Allah sevgisine odaklanarak kendi etraflarında döndükleri Sema Gösterisi‘nin en muhteşem örneği, her yıl Şeb-i Arûs Törenleri bünyesinde Konya‘da sergileniyor.

Ancak Konya‘ya gidemeyenler için de, İstanbul’da Sema Gösterisi‘nin güzel örneklerini izlemek mümkün. Sema Gösterisi denilince, akla gelen başlıca iki mekan var. Bunlardan biri Beyoğlu’ndaki meşhur Galata Mevlevihanesi iken, bir diğeri ise Sirkeci’deki Hocapaşa Kültür Merkezi.

Hocapaşa’da Dervişlerin Sema Ayini

Hocapaşa Kültür Merkezi
Mevlevi Dervişlerinin Şovu

Hocapaşa Kültür Merkezi Nerede?

Hocapaşa Kültür Merkezi, İstanbul Tarihi Yarımada‘nın kalbi olan Sirkeci‘de bulunuyor. Sirkeci semti, Sirkeci Tramvay Durağı‘nın olduğu meydan ve çevresindeki birkaç sokaktan ibaret olsa da, İstanbul’da yapılabilecek bir çok aktivitenin merkezi olarak öne çıkıyor.

Tarihi eserlerin bulunduğu Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’nın ulaşım ve alışveriş merkezi olan Eminönü semtlerinin tam ortasında bulunan Sirkeci, mükemmel bir geçiş noktası oluşturuyor.

İstanbul’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için, gündüz Sultanahmet‘teki tarihi eserleri gezdikten sonra; akşamüstü vakit geçirmek için harika bir alternatif olan Sirkeci semti, aynı zamanda bir lezzet durağı işlevi görüyor.

İstanbul’un en güzel esnaf lokantalarının konumlandığı Hocapaşa Sokağı ve İstanbul’un en iyi tatlıcıların bulunduğu Sirkeci Meydanı, yerel lezzetleri tatmak için harika yerler.

Eski bir hamamdan devşirme olan Hocapaşa Kültür Merkezi ise, tüm bu gastronomik ve kültürel mirasın tam ortasında konumlanıyor. Bu sebeple, Hocapaşa’da Sema Gösterisi izlemeyi; kapsamlı bir kültürel aktivite olarak düşünebilir ve şovun kendi süresi olan 60 dakikanın üzerinde bir zaman ayırabilirsiniz.

Sirkeci Meydanı’nda Meşhur Tatlıcı Hafız Mustafa
blank
Sirkeci Semti Meydanı

Hocapaşa Sema Gösterisi Saati ve Fiyatı

Hodjapasha‘daki sema gösterisi haftanın her günü saat 19:00‘da gerçekleşiyor. Mekanın kapı açılışı 18:15 olduğundan, erken gidip fuayede vakit geçirebilirsiniz. Ancak mekana şovun başlangıç saatinden 15-20 dakika önce gitmeniz yeterli olacaktır. O vakit gelene kadar Sirkeci‘nin çeşitli güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Hocapaşa Sema Ayini fiyatları, yetişkinler için 110 TL iken, öğrenciler ve emekliler için 80 TL‘dir.

Hocapaşa Çevresinde Görülecek Tarihi Eserler

Öncelikle tarihi bir sokakta konumlanan Hocapaşa Lokantaları‘nda yemek yemeniz kesinlikle tavsiye edilir. İstanbul’daki yemek kültürünün en güzel örneklerini sunan bu lokantalar; döner, cağ kebap, köfte ve kuru fasulye gibi yerel lezzetlerin en iyi örneklerini servis ederler.

Hocapaşa Lokantalarından Filibe Köftecisi
Hocapaşa Kültür Merkezi sokağındaki restoranlar
Hocapaşa Sokağı’ndaki Lokantalar

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı

Bunun haricinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılı olan 1800’lerde ortaya çıkan 1. Ulusal Mimarlık Akımı‘nın en güzel örneklerini de Sirkeci’de görmek mümkündür. Örneğin Büyük Postane Binası ve günümüzde Legacy Ottoman Hotel olarak hizmet veren yapı, bu akımın iki önemli örneğidir.

Büyük Postane Binası bir Geç Osmanlı Dönemi Yapısı
Hodjapasha Kültür Merkezi Sirkeci
Sirkeci’deki Büyük Postane Binası

Sirkeci Tren İstasyonu

Ayrıca 19. Yüzyıl‘da Paris ile İstanbul arasında yolculuk yapan Orient Express treninin son durağı olan Sirkeci Tren İstasyonu da, ziyaretçilere nostaljik anlar yaşatacak cinsten bir tarihi eser.

Dönemin en lüks ulaşım araçlarından olan bu ünlü tren, Agatha Christie‘nin de içinde olduğu birçok ünlüyü; Avrupa‘dan İstanbul‘a taşımış. İstanbul’a ayak basan ünlüler Beyoğlu’da (o zamanlar Pera olarak biliniyordu) Pera Palace gibi otellerde konaklayıp, İstiklal Caddesi’nde (eski ismi Grand Rue de Pera) gezmişler.

Tarihi Sirkeci Tren İstasyonu
Hocapaşa Kültür Merkezi bitişiğindeki tarihi eserler
Tarihi Sirkeci Tren İstasyonu

Mısır Çarşısı ve Yeni Camii

Hocapaşa’daki Sema Ayini’ne gitmeden önce veya sonra, Hocapaşa ile Mısır Çarşısı arasında direkt geçiş sağlayan Büyük Postane Caddesi aracılığı ile Mısır Çarşısı ve Yeni Cami‘yi de ziyaret edebilirsiniz.

Bu caddeden Hocapaşa’yı arkanıza alarak, Eminönü istikametinde ilerleyince; Mısır Çarşısı’nın ana giriş kapılarından birinden içeri gireceksiniz. Böylece İstanbul’un 350 yıllık tarihi çarşısını görebilir ve bitişiğindeki Yeni Cami veya -mavi İznik Çinileri ile meşhur- Rüstem Paşa Camii gibi mimari eserleri görebilirsiniz.

Mısır Çarşısı ve Eminönü Meydanı
blank
Mısır Çarşısı ve Eminönü Meydanı

Hocapaşa Kültür Merkezi Sema Ayini by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *