info(at)istanbulclues.com

Aziz Petrus Bazilikası Veya St. Pietro Katedrali

Aziz Petrus Bazilikası, Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Petrus’un olduğuna inanılan mezarın üstüne inşa edilmiştir. Bilindiği üzere, İsa’nın 12 havarisi; kendisinin ölümünden sonra Hristiyanlık dinini yaymak için dünyanın çeşitli yerlerine yayılmış ve oralarda yaşamlarına devam etmiştir. İsa’nın en yakınındaki havari olan Petrus (Peter) ise dönemin imparatorluk başkenti olan Roma’ya kadar gelmiş ve orada çaba göstermiştir.

Ne var ki, İsa’nın ve havarilerinin çabaları meyvelerini çok sonra vermiştir. Hristiyanların ibadet serbestisi kazanması için, İsa’nın yaşadığı dönemden sonra 300 yıl daha geçmesi gerekecekti.

Hristiyanlığın Roma’nın Resmi Dini Olması

Ta ki, Roma İmparatoru Konstantin, Hristiyanlığı benimseyinceye kadar. Zira İstanbul’luların da yakından tanıdığı Konstantin, 325 Milano Fermanı ile Hristiyanlık yasal bir din kabul edip, İznik Konsülü ile devletin resmi dini haline getirmiştir. Bir Yunan kasabası olan Byzantion’u (İstanbul) imar edip, Konstantinopolis adıyla Roma İmparatorluğu’nun başkenti haline getiren Konstantin, yeni şehri de hristiyanlık esasları üzerine inşa etmiş ve ilk Ayasofya’yı inşa etmiştir. (Megale Ekklesia)

Aziz Petrus Bazilikası Hakkında Bilgi

Ayasofya (III.Dönem) inşa edildiği 537 yılından 1638 yılına kadar dünyanın en yüksek kubbeli ve en büyük dini yapısı olarak kalmış ve sonunda yıkılıp yeniden inşa edilen Aziz Petrus Bazilikası tarafından geçilmiştir. O günden bu yana dünyanın en büyük dini yapısı ünvanı, Aziz Petrus Bazilikası’ndadır. (St. Pietro Katedrali)

Bu konu ile ilişkili tavsiye edilen yazılar:

İmparator Büyük Konstantin

Roma İmparatorluğu Tarihi

İstanbul’un Kuruluşu

Ayasofya’nın Tarihi Ve Mimarisi

Aziz Petrus Bazilikası St. Pietro Katedrali Tarihi was last modified: July 11th, 2017 by Serhat Engül