İngiltere’de Yaşam Şartları

İngiltere’de Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. İngilizce kokartlı bir rehber olduğum için, İngilizler ile daha önce yüzlerce defa tura çıktım ve İngiltere’nin kültürüne hiç yabancı değilim. Ancak İngiltere’de bir yaşam düşleyenler için daha bilgilendirici ve doyurucu bir yazı olması için, orada yıllarca yaşamış bir arkadaşımla röportaj tadında bir söyleşi yapmayı tercih ettim.

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, merak edilen konular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarını üzerine inşa ettiğim şablon üzerinden yola çıkarak, arkadaşıma benzer soruları yönelttim.

Sonuç olarak İngiltere’ye taşınıp orada yeni bir hayat kurmak isteyenlere ön bilgi verecek güzel bir blog yazısı çıktı. Yazımızın İngiltere’de yeni bir yaşama başlamayı düşleyenler için faydalı olması dileğiyle…

İngiltere’de Yaşam, Göçmenlik ve Hayat Şartları 2020

Yazımıza bu ana başlığın altını doldurmak üzere tasarlanmış sorular ve cevaplar ile devam edeceğiz.

İngilizler Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

İngilizler için Türkiye’de oluşan genel kanı, soğuk insanlar oldukları yönünde… Ancak bu sadece bir ön yargıdan ibaret. Ben aslında bunu İngiltere’ye taşınmadan çok önce fark etmiştim. Avrupa’ya yaptığım seyahatlerde tanıştığım İngilizler oldukça çabuk kaynaşabildiğim, nazik insanlardı. İngiltere’ye taşındıktan sonra bu algının yanlış olduğuna dair kanım iyice güçlendi.

Zira markette, restoranda veya iş yerinde karşılaştığınız İngilizler, bir şey sorduğunuzda sizi geri çevirmez ve mümkün olduğunca nazik olmaya çalışırlar. Aldıkları bir hizmet veya bilgi için mutlaka teşekkür ederler ve sizden de bunu beklerler. Herhangi bir restoranda veya sosyal ortamda size hizmet veren birine teşekkür etmezseniz, bu davranışınız aşağılama olarak kabul edilebilir. Nezaket günlük hayat içerisinde çok önemlidir ve herkesten bu basit kurala uyulması beklenir.

İngilizler oldukça milliyetçidir ve ülkelerinin siyasi durumunu ve nasıl yönetildiğini çok önemserler. Ancak bu milliyetçilik yabancılara karşı bir nefret söylemine dönüşmez. Münferit olayların haricinde, İngiltere’de size bir göçmen olduğunuzu hissettirmezler. Çünkü ırkçılık ciddi bir suçtur.

Ayrıca İngiltere, Britanya İmparatorluğu mirasını taşıdığı için, geçmişte egemenliği altında yaşamış birçok ülke ile birlikte Common Wealth (Ortak Servet) üyesidir. Bu topluluğa üye ülkelerden (Avustralya, Kanada, Hindistan, Pakistan, Güney Afrika) birçok insan İngiltere’de yaşar. Bu yüzden yıllar içinde İngiltere’de kozmopolit bir yapı oluşmuştur ve çok uluslu ve çok kültürlü bu yapı kemikleşmiştir.

İngiltere Dünya Müzik Sektörünün Merkezleri Arasında

ingilterede yaşam şartları
Londra’da Konsere Gitmek

İngiltere’de Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Londra’da sosyal hayat oldukça canlı ve hareketli… Bunun başlıca sebeplerinden birisi, Londra’nın görsel sanatlar, müzik ve moda gibi konularda dünyada merkez şehirlerden birisi olması…

İngiltere’nin dünyadaki yeri ve ekonomik yapısı göz önüne alındığında, aldığı göç sadece somut işgücü değil, aynı zamanda soyut nitelikli… Zira Dünyanın farklı kültürlerinden sanatçılar, müzisyenler Londra’da bir şans bulma adına buraya geliyorlar. Bu da kültürel yapının çok renkli bir mozaik haline gelmesini sağlıyor.  Etiyopya cazından, Sirtakiye her müziğe yer olduğu gibi; yine dünyadaki sayılı sanat galerilerinden ve müzelerinden bazıları da İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunuyor.

Londra’nın her alanda çekici olması ve bu kadar çeşitli ülkeden göç alması, kimsenin kendini yabancı hissetmemesi için de bir sebep aslında… Çünkü göçmen sayısı ve çeşidi çok fazla olduğundan, farklı etnik gruplardan insanlar bir araya gelince birbirleri ile kaynaşmaları da çok kolay oluyor. Her türden insanla tanışmak mümkün olduğu gibi, kendine yakın olan kültürlerden arkadaş edinmekle yetinmek de bir seçenek…

İngiltere’de Yaşam Şartları

ingilterede sosyal ve kültürel hayat
Londra’da Pub veya Bar Ortamı

İngiltere’de Ekonomik Şartlar İyi Mi? İngiltere’de Yaşamak Pahalı Mı?

Ben yaklaşık 3 yıl Londra’da yaşadım ve sonrasında Norveç’in başkenti Oslo’ya taşındım. Bu yüzden şartları ister istemez, şu an yaşadığım İskandinavya ile karşılaştırıyorum. Öncelikle Londra’da çok hareketli bir emlak piyasası var ve kiralar da ev fiyatları da oldukça yüksek. Norveç’te gelir seviyeleri, İngiltere’ye göre çok yüksek olsa da, gayrimenkul fiyatları Londra kadar pahalı değil. Bu yüzden İngiltere’nin özellikle Londra şehrinde yaşamak, Avrupa’nın diğer şehirlerinden biraz daha zor.

Londra’da Ev Kiralamak

Aslında bu pahalılık kendiliğinden oluşmuyor. Londra şehrinin kendine has dinamiklerini, aldığı yoğun göç belirliyor. Öğrenim görmeye gelen çok fazla insan olduğu için, hiçbir ev kiracısız kalmıyor ve talep hiçbir zaman düşmüyor. Evlere gelince 100-150 yaş civarındaki binaların sayısı oldukça fazla ve bu evlerde ciddi onarım gereksinimleri olabiliyor. Ev sahipleri bu onarımları yapmaya pek yanaşmadığı için, bu da zaten çok pahalı olan kiranın üstüne ekleniyor.

Ne kadar belli bir kesim yeni yapılara yönelse de, şehir merkezinde Edwardian, Victorian tarzı eski evlerin sayısı oldukça fazla… Bir kiracı itiraz etse, bir diğeri onarımı üstleneceği için, ev sahiplerinin masrafları ödemeye hiç niyeti yok.

Londra’da Yaşamanın Masraflı Tarafı Ev Kiralarının Yüksek Olması

ingilterede yaşam şartları hakkında bilgi
Londra Sokakları ve Evleri

İngiltere’de Sağlık Sistemi

İşsizlik ve nüfus artışı gibi sebepler nedeniyle kişi başı milli gelir, bir İskandinav ülkesi ile kıyaslanamaz. Gelir düşüklüğü, hayat pahalılığı ve sosyal açmazlar nedeniyle alkol ve sağlık problemleri çok yüksek. Fakat benim gözlemlediğim kadarıyla iyi çalışan bir sağlık sistemi var. Birçok insan bunun tersini düşünüyor olabilir, ancak benim tecrübelerim hep olumlu yönde oldu. Çalışmayan insanlara bedava ilaç veriliyor, sıra bekleme sorunları olsa da verilen hizmetin kalitesi yüksek.

İngiltere’de Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

İngiltere’de göçmen olmak ve uyum sağlamak bence Avrupa’nın çoğu ülkesinden daha kolay. İlk paragrafta belirttiğim üzere, burada oturmuş bir çok kültürlü yapı var ve insanlar bununla yaşamayı çok uzun yıllardır kanıksamışlar.

İngiltere’nin futbol takımlarında olduğu gibi, tüm şirketlerinde ve genel olarak iş hayatında her renkten, ulustan ve kültürden insan bir arada çalışıyor. Ayrıca insanlar arasındaki eşitlik kanunlar tarafından sıkı bir şekilde gözetiliyor. Birinin başka birini ötekileştirecek ırkçı söylemde bulunması, ciddi bir ceza almasına sebep olabilir.

Göçmenler eğer açık görüşlü insanlar ise, İngiltere’deki sosyal hayata karışmaları çok kolay. Ancak bazı kültürler biraz daha içine kapalı oluyor. Örneğin bazı etnik gruplar şehrin belli bir semtini tercih ediyor ve kendi kültürüne yakın insanlarla yaşamak istiyor.

İngiltere’de İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Londra’nın kasvetli ve kapalı bir havası olduğu ve sık yağmur yağdığı doğru… Eğer Akdeniz kültürüne çok yakın bir insansanız belki bu biraz sıkıcı gelebilir. Ancak benim için hiç sorun olmadı. Kaldı ki ben Londra’dan sonra Oslo gibi iklim şartlarının çok daha çetin ve uyum sağlaması zor olduğu bir yere geçtim ve oraya bile alıştım. Bence Londra’nın iklim farklılığı, oraya taşınmak için bir çekince yaratacak kadar önemli bir unsur değil.

Londra’da Hava Sürekli Bulutlu Olsa Da Ilıman Bir İklim Var

blank
Londra Manzarası Ve Saat Kulesi

Bir Türk Olarak İngiltere’de Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Londra’da bir Türk olarak yaşam çok kolay. Asla aradığını bulamama gibi bir durum yok. Özellikle Kuzey Londra’da Türk usulü pastane ürünleri, yufka, kuru fasulye, künefe gibi şeyleri bulmak mümkün. Hatta Türk ev yemekleri satın alınacak yerler bile var. Hatırı sayılır bir Türk nüfusu da olduğu için, Türklerin çok yabancılık çekeceğini pek sanmıyorum.

İngiltere’de Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Alışveriş konularında Londra bir cennet. Dünyanın en ünlü markalarını bulmak mümkün olduğu gibi, harika ikinci el giysiler ve eşyaların da bulunabileceği yerel pazarlar var. Her keseye göre giyim-kuşam mevcut.

Süpermarket alışverişine gelince, fiyatların artık İstanbul’dan çok farkı kaldığını düşünmüyorum. Zira İstanbul’a son gelişimde en temel gıda maddelerinin çoğu, Türkiye standartlarına göre oldukça pahalıydı. Gelir dengesi göz önüne alındığında, gıda yönünden hayat pahalılığı İstanbul’dan pek farklı değil.

İngiltere’ye Yerleşmek Ve İngiltere Vatandaşı Olmanın Şartları Nelerdir?

Son 7-8 yılda İngiltere’de göçmenlik kurallarında bir takım değişiklikler oldu. Bu değişiklikler maalesef İngiltere’ye taşınmayı ve orada çalışmayı zorlaştıran olumsuz değişikliklerdi.

İngiltere’de İş Arama Ve Çalışma Olanakları

Örneğin ben 2012 yılında İngiltere’ye gelmeden bir yıl evvel, kişisel başvuru ile alınabilen iş vizesini (work permit) kaldırdılar. Önceleri üniversite mezuniyet belgeleri, İngilizce seviyesini kanıtlayan evraklar, iş tecrübesi ve vasıflar gerekçe gösterilerek, İngiltere’de iş araman için belli bir süreliğine izin veriliyordu. İngiltere’ye yerleşmeyi oldukça kolaylaştıran bu büyük avantajı 2011’de yürürlükten kaldırdılar.

Bu şu anlama geliyor: Ancak bir şirketin vasıflarından dolayı bir çalışana teklifte bulunması ve ona sponsor olması söz konusu olduğunda, İngiltere’ye çalışmak üzere gelinebiliyor. Lakin ben de work permit by employer sponsorship visa adı verilen işyeri sponsorlu iş vizesi ile Londra’ya yerleştim.

Ankara Anlaşması

Diğer yandan İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk yatırımcılar için, evveliyatı çok eskiye dayanan Ankara Anlaşması var. Ancak hem İngiltere Vizesi alabilmek, hem de İngiltere’ye yerleştikten sonra vize sahipliğini koruyabilmek için belirli şartlar var. Türkiye’de bu anlaşmaya ve hassas vize koşullarına vakıf danışmanlık şirketleri mevcut. Onların yardımı ile uygun olup olunmadığına dair fikir sahibi olunabilir.

İngiltere’nin Başkenti Ve En Popüler Şehri Olan Londra

ingiltede yaşam şartları
İngiltere’nin en güzel şehirlerinden Londra

İngiltere’de Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Ben iki şehri örnek verebilirim. Birincisi uzun süre konakladığım Londra, ikincisi de Brighton. Londra elbette iş olanakları ve sosyal ortam açısından diğer tüm şehirlerden önde gidiyor. Ancak her büyük şehirde olduğu gibi, Londra’da da yoğunluktan kaynaklanan bir ulaşım sorunu var. Ulaşım araçları oldukça kalabalık ve pahalı…

Ancak İstanbul ile karşılaştırırsak kesinlikle daha iyi… Şehir içi ulaşımda yeni iyileştirmeler de mevcut. Örneğin DLR gibi sürücüsüz tren sistemleri ve overground gibi yer üstünden giden metro ağları ulaşım olanaklarını genişletiyor.

İngiltere’de Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları

blank
Londra’da Ulaşım

Norveç’te Yaşam Üzerine Bir Yazı Tavsiyesi

3 yıl boyunca İngiltere’de uluslararası bir şirkette çalışmış ve sonradan Norveç’e taşınmış olan bir arkadaşım ile bu söyleşiyi gerçekleştirdik. Kendisi uzun süredir Oslo‘da yaşadığı için, Norveç’te göçmen olma konusunda çok daha detaylı bilgiler verdi ve ortaya Norveç’te Yaşam başlıklı özgün bir yazı çıktı. Eğer yurt dışında yaşam alternatiflerini gözden geçiriyorsanız, size bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.


Yeni İngiltere Yazısı Yayında!

2018’in Ağustos ayında, uzun yıllardır İngiltere’de yaşayan Mehmet Emin Coşkun ile bir söyleşi yaptık. Mehmet’in izlenimlerini okumak isterseniz, Londra’da Yaşayan Türkler isimli yazı ilginizi çekebilir.


İngiltere’de Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *