İnternetten Yabancı Dizi İndirmek

İnternetten Yabancı Dizi Nasıl İndirilir ve İzlenir?

İnternetten yabancı dizi izlemek, TV’deki kendini tekrarlayan yapımlardan sıkılanlar için en güzel alternatif oldu. Son dönemde Netflix gibi yabancı dizi platformlarının Türkiye’ye gelmesi ile gerçekten reklamsız ve kaliteli dizi izler olduk. Ancak halen izlemek istediğimiz dizilerin çoğu ne Netflix’te, ne de bilgisayarımıza virüs bulaştırmadan veya reklama maruz kalmadan izleyeceğimiz pratik bir adreste yok.

Bu sebeple internetten dizi indirmek halen en işlevsel bir çözüm. Hele sezon olarak indirip, eşleşen altyazıyı da bulursanız, sizden iyisi yok. Peki İnternetten yabancı diziler nasıl bulunur ve indirilir? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

© Diziler İle İlgili Telif Hakları Uyarısı

Bu konuya girmeden önce şunu belirtmek isterim ki, gösterim hakkı Türkiye’de yayın yapan dizi kanallarında ve online dizi platformlarında olan yabancı dizileri internetten indirmek kanunen yasak ve yasa dışıdır. Telif hakkı Türk şirketlerinde olan dizilerin indirilmesi tavsiye edilmez.

Bu konudaki yasal çekincelere aşağıdaki satırlarda ayrıntılı olarak değineceğim. Şimdi öncelikle internetten dizi indirme konusundan bahsedelim.

İnternetten Yabancı Dizi Nasıl İndirilir?

Dizileri bilgisayara indirmek ve altyazısı ile eşleştirmek zahmetli bir iş olsa da; seyir zevki açısından iyi sonuç veren bir yöntemdir. Yabancı dizileri reklamsız ve kesintisiz izlemek istiyorsanız, en iyi yolu bilgisayara download etmek ve eşleşen altyazıyı bularak indirmektir.

İnternetten Dizi İndirme Ve İzleme Sürecini 4 Ana Başlığa Ayırabiliriz

  • Bilgisayara indirme işlemi için bir torrent programı kurmak > Utorrent v.b.
  • Bir torrent sitesinden kaynak bulmak ve dizi indirmek > Piratebay v.b.
  • Kodlanmış (MP4, Mkv) dizileri oynatabilecek bir player kurmak > GomPlayer v.b.
  • Eşleşen Türkçe altyazıyı hazır bulmak veya senkronize etmek > turkcealtyazi.org v.b.

Hangi Torrent Programını Ve Sitesini Kullanmalıyım?

Torrent indirme programı olarak Utorrent iyidir. Öncelikle bilgisayarınıza bu programı kurmanız gerekir. Torrent indirme sitesi olarak da en iyisi bana kalırsa PirateBay‘dir. Piratebay sitesinin adresi devamlı değiştiği için, Google’a Piratebay Proxy yazıp, ilk sırada gelen The Pirate Bay Proxy List sayfasını görüntüleyin. Açtığınız sayfada uzun bir liste halinde aktif piratebay siteleri görtüntülenecek. Adres listesinden gözünüze kestirdiğiniz bir versiyonunu açabilirsiniz.

ThePirateBay Proxy List
internetten yabancı dizi nasıl indirilir
PirateBay Proxy List

Hangi Video Oynatıcısını (Divx Player) Kullanmalıyım?

Gomlab.com adresinden indirebileceğiniz Gom Player bence en iyi video oynatma programıdır. Gom Player programının en kullanıcı dostu özelliği, indirdiğiniz altyazı; izlediğiniz dizi ile eşleşmese bile size ayar yapma olanağı sağlamasıdır.

Aklınızda bulunsun eğer altyazı senkronu tutmuyorsa, Gom Player oynatıcı açık iken ve altyazı ekranda görünür iken; klavyedeki virgül ve nokta tuşlarına basarak 0.5 saniye ileri veya geri götürebilir ve senkronu basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu da sizi 23 fps, 25 fps gibi çeşitli alyazı seçeneklerinin peşinden koşmaktan kurtarır.

Gom Player Standart Sürümü Ücretsiz İndiriliyor
blank
GomLab imzalı Gom Player

İnternetten İndirilen Dizilere Altyazı Bulmak

Yabancı dizileri komple sezon olarak indirmek ve altyazısını bularak izlemekten daha pratik bir yöntem yoktur. Bunun da en iyi yolu torrent sitelerinden diziyi indirip, altyazi.org veya turkcealtyazi.org gibi sitelerden altyazısını bulmaktır. Bu sitelerde bulamazsanız daha geniş kapsamlı bir platform olan opensubtitles.org sitesinde mutlaka vardır. Bazen gerekli altyazıyı bulmak zor olsa da, temel İngilizceniz varsa, bu konuyu doğru kelimeleri aratarak mutlaka çözersiniz.

Netflix ve diğer Legal Dizi Platformları

Eskiden sadece online dizi siteleri vardı. Bu sitelerin her yerden fırlayan reklamlarından kurtulmak ve dizileri parçalara bölünmüş halde izlememek için dizileri indirirdik. Şimdi bazı kullanışlı dizi platformları ortaya çıktı ve sadece cüzi bir abonelik ücreti karşılığında, herhangi bir reklama maruz kalmadan bir kısım yabancı dizileri izleyebiliyoruz. Ben bir dizi izleyicisi olarak Netflix‘i denedim ve çok memnun kaldım. Bir aylık bedava deneme süresi sonunda üyeliğimi devam ettirdim. Size de tavsiye ederim.

İnternetten Dizi İndirmek Yasal Mı? Yoksa Suç Mu?

Türkiye’de gösterim hakkı Netflix veya diğer yerel yayın kuruluşlarında olan dizileri indirmek zordur (alt yazısı kolaylıkla bulunamaz) ve telif hakları kanununa göre yasa dışıdır. Zaten o kadar zahmete girmeye de gerek yok. Netflix veya benzeri dizi platformları oldukça ucuz ve kullanışlı araçlar. Aylık üyelik ücretinizi (25 TL civarı) ödeyip ve sorunsuz bir şekilde izlemeniz sizin için daha pratik olabilir.

Ancak tabi ki, Netflix ve benzeri dizi kanallarında halen gösterilmeyen de yüzlerce farklı yabancı dizi de var. Onları indirmek için torrent halihazırda en etkili yöntemdir.

İnternetten Yabancı Dizi Nasıl İndirilir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *