Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir, Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Bilgi

Isaac Newton, fizik ve matematik dallarında gelmiş geçmiş en başarılı bilim adamlarından biridir. Newton, hareket kanunları ve yerçekimi ile ilgili teorileriyle, dünyayı bir “bilimsel devrime” götüren kişi olarak kabul edilir.

Newton, fizik kurallarına getirdiği açıklamalarla, o döneme kadar yanlış yorumlanan birçok kanunu değiştirdi. Çalışmaları ile kendinden sonra gelen bilim adamlarına adeta bir deniz feneri gibi yol gösterdi. Albert Einstein gibi tarihe adını yazmış bilim adamları, Newton‘un teorilerini geliştirerek çağımıza damga vurdular.

Bu sebeple Isaac Newton, insanlık tarihinde bilime en çok katkı yapmış insanlardan biri olarak kabul edilir. Şimdi isterseniz bu sıra dışı bilim adamının hayatına ve onun tarihe mal olmuş buluşlarına beraber göz atalım.

Isaac Newton Kimdir? Kısaca Hayatı

isaac newton buluşları kısaca
Sir Isaac Newton

Isaac Newton Kimdir? Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Isaac Newton, 4 Ocak 1643‘te, İngiltere‘nin Lincolnshire eyaletinde doğdu. Babası varlıklı bir çiftçiydi, ancak henüz Newton birkaç aylıkken öldü. Isaac Newton o kadar zayıf ve güçsüz bir bebekti ki, kimse hayatta kalmasını beklemiyordu.

Henüz 3 yaşındayken annesi Barnabas Smith adında bir bürokrat ile evlendi. Newton‘ı bir süre büyükannesi baktı. 12 yaşına geldiğinde, üvey babası ölmüş ve annesi geri dönmüştü. Ancak çocukluğunun en hassas dönemini annesinden uzak geçirmek, Isaac Newton‘da bir çeşit davranış bozukluğunun gelişmesine sebep oldu. Newton’da ileri derecede bir kendine güven problemi vardı ve hırçın davranışlara sebep oluyordu.

Isaac Newton’un Temel Eğitimi

Temel öğrenimini Lincolnshire şehrideki Kraliyet Okulu‘nda (King’s School in Grantham) sürdürmeye başladı. Aldığı eğitimler sırasında kimya biliminin büyüsüne kapıldı. Ancak annesi, aile mesleği olan çiftçiliği sürdürmesini istiyordu ve bu sebeple onu okuldan aldı.  Küçük Newton büyük bir hayal kırıklığına uğradı, çünkü çiftçiliği fazlasıyla tekdüze buluyordu. Neyse ki, annesi bunun farkına varıp, onu okula geri gönderdi.

Cambridge Üniversitesi’nde Yüksek Öğrenim Yılları

Isaac Newton‘un dehasını ilk fark eden dayısı oldu. Newton‘un yüksek öğrenimini Cambridge Üniversitesi‘nde sürdürmesi için annesini ikna etti. Newton‘un önüne büyük bir fırsat çıkmıştı. Çünkü 17. Yüzyıl’ın “Bilim Devrimi” tüm hızıyla devam ediyordu.

Avrupa’nın önde gelen üniversiteleri, Antik Çağ‘dan kalma dogmatik Aristoteles Felsefesi‘ne doymuştu. Bu eski görüşlerin doğayı ve dünyayı açıklamakta yetersiz kaldığını düşünüyorlardı. Ayrıca Vatikan‘ın bilim üzerindeki baskısı zayıflıyordu. Artık okullarda Güneş Sistemi merkezli astronomi ve fizik eğitimi veriliyor ve Kopernik, Kepler, Galileo gibi devlerin mirası aktarılıyordu.

Isaac Newton, Cambridge Üniversitesi‘nde 3 yıl boyunca öğrenimini sürdürdü. Henüz şöhretli bir bilim adamı değildi. Ancak o günlerin geleceğini biliyormuş gibi var gücüyle çalışıyordu. Newton, bu yıllarda geçmişten, yaşadığı güne kadar felsefenin izlediği gelişimi inceliyordu. Klasik ve modern tüm filozofların öğretilerini içselleştirdi.

1665’te patlak veren Büyük Veba Salgını sebebiyle, üniversite 2 yıl boyunca tatil edildi. Okul yeniden açıldığında, yüksek öğrenimini bitirdi ve ideallerini gerçekleştirmeye başladı. İlk büyük başarısı, Cambridge Üniversitesi’nde öğrenim görevlisi olmaktı. 1669’da Matematik Profesörü olarak kürsü sahibi oldu.

Newton’un Önce Öğrenci Sonra Hoca Olduğu Cambridge Üniversitesi

Isaac Newton neler yapmıştır kısaca
Yerçekimi ile İlişkilendirilen Elma Ağacı

Isaac Newton Neyi İcat Etmiştir? Kısaca Buluşları

Şimdi kısaca Isaac Newton’un “Sir” unvanı kazanmasını sağlayan buluşları ve icatları hakkında bilgi verelim.

  • Newton’un “Hareket Yasaları” Mekanik Ve Fiziğin Temeli Oldu

Isaac Newton, 1687’de yayınladığı Principia adlı kitabında, hareketin Üç Temel Yasası‘ndan bahsetti. (Eylemsizlik, Dinamiğin Temel Kuralları, Etki Tepki Prensipleri) Bu yasalar, cismin halini ve onun üzerindeki kuvvetlerin etkisini betimledi ve cismin çevresindeki kuvvetlerin etkisine karşı nasıl tepki verdiğini anlattı.

Newton‘un buluşları, 200 yılı aşkın bir süre boyunca birçok bilim adamı tarafından çeşitli deneyler ile test edildi. Newton’un Hareket Yasaları, bugün halen günlük yaşamın dinamiklerini en iyi açıklayan temel kanunlardır.

Isaac Newton’un Hareket Yasaları öylesine derin bir etki bıraktı ki, gündelik hayattaki fiziksel etki ve tepkileri açıkladığı bu kanunlara, Klasik Mekanik (veya Newton Mekaniği) adı verildi. Klasik Mekanik, en basit haliyle nesnelerin, etrafındaki fiziksel unsurlardan bağımsız hareket edemeyeceğini kanıtlamıştır.

Newton’un Matematik Ve Fizik Bilimlerine Damga Vuran Kitabı

Isaac Newton hakkında bilgi kısaca
Isaac Newton’un Bilim Dünyasını Sarsan Kitabı Principia
  • Newton, Yerçekimini Evrensel Bir Güç Olarak Tanımladı

Principia isimli kitabında, uzaydaki herhangi iki nesnenin, birbirlerini kütlelerinin hacmi ve aralarındaki uzaklık vesilesiyle az veya çok etkilediğini öne sürdü.

Öne sürülen bu görüş, Nikolas Kopernik ve Galileo Galilei gibi bilginlerin Güneş Sistemi‘ne açıklık getiriyordu. Neden uyduların gezegenler etrafında ve gezegenlerin de güneş etrafında döndüğünü bir çırpıda açıklıyordu.

Newton’un yerçekimi ile ilgili dünyayı sarsan bu buluşları, gelecekte Albert Einsten‘ın Genel Görelilik Kuramı‘nın temelini oluşturacaktı.

Newton’un Principia adlı kitabı, evrenin işleyişini matematiksel bir formülle açıklayan ilk bilim kitabıydı. Isaac Newton, adeta Galileo Galilei‘nin bıraktığı yerden evreni keşfetmeye devam ediyordu. Gelecekte onun çalışmalarını devam ettirecek olan ise Albert Einstein olacaktı. Bilimsel Devrim, adeta bir bayrak yarışıydı.

Newton’un Yerçekimi İle İlgili Buluşu Tüm Bilim Dallarını Etkiledi

isaac newton hayatı kısaca
Newton Bilimin Adeta Yönünü Değiştirdi.
  • Newton’un Matematiksel Analiz’i (Kalkülüs) İcat Etmesi

1665 yılında Newton, daha sonradan Kalkülüs (Calculus) adı verilen bir matematiksel teori üzerinde çalışmaya başladı. Matematiksel analizlerden oluşan Kalkülüs, eğrileri ve onları çevreleyen alanları hesaplamayı mümkün kıldı. Newton’un bu icadı, ekonomi veya mühendislik gibi üst düzey matematik bilgisi gerektiren bölümlerde öğretilir.

Kalkülüs’ün icadı konusunda İngiliz bilim adamı Isaac Newton ve Alman bilim adamı Gottfried Leibniz arasında sonu gelmeyen tartışmalar vuku bulmuştur. İki taraf da buluşun kendisine ait olduğunu hararetle savunmuş ve kafa karıştırmıştır. Modern tarihçiler, Kalkülüs‘ün her iki taraf tarafından birbirinden bağımsız/habersiz bulunduğuna kanaat getirdiler.

Isaac Newton Kimdir Kısaca Hayatı

isaac newton kimdir kısaca
Isaac Newton, Galileo’nun temennisini gerçekleştirdi.
  • Newton’un Yansıtmalı Teleskopu İcat Etmesi

1668 yılında, Isaac Newton aynaların yansıtma özelliği ile güçlendirilmiş, Newton Teleskopu‘nu icat etti. O ana kadar kullanılan Galileo Teleskopu, çok fazla mercek içerdiği için çok büyük ve kullanışsız bir aletti.

Newton’un yeni icadı olan “Yansıtmalı Teleskop” ise astronomi açısından çığır açacak bir icattı. Çünkü mercekler yerine, aynaları kullanıyordu ve geleneksel bir teleskoptan 10 kat daha hafifti. Newton’un buluşu, teleskopları bir gözlemevi ekipmanı olmaktan çıkarıp, amatör astronomların evine taşıdı.

Newton Teleskopu Astronomide Devrim Niteliğinde Bir Buluştu

Isaac Newton buluşları kısaca
Newton teleskopu küçük ve kullanışlı bir hale getirdi.
  • Newton’un Işığın Bir Renkler Bütünü Olduğunu Bulması

Newton, tarihte ışığı ilk defa detayları ile inceleyen bilim adamı oldu. Beyaz ışığı bir üçgen bir prizmadan geçirerek, altı temel renge ayrıldığını keşfetti. Güneş tayfı olarak da adlandırılan bu renkler, gökkuşağında gözlemlediğimiz kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerdi. Newton‘un bu buluşu, ışıkla ilgili o ana kadar bilinen her şeyi değiştirdi.

Newton, bu yeni buluşuna dayanarak “Renk Teorisi” adını verdiği bir makale yayınladı. Newton‘un bu teorisine göre, eşyalar renklerini ışıktan alırlar. Örneğin mavi bir eşya, kendisi mavi olduğu için değil; ışığın altı renginden sadece o rengi yansıttığı (ve diğerlerini tuttuğu) için bize mavi gözükür.

Isaac Newton‘a göre renkler ışıkla doğru orantılıdır. Ne kadar ışık varsa, objeler o kadar parlak renklere sahipmiş gibi gözükür. Işık azaldığında objeler parlaklığını yitirir ve ışık olmadığında reknler de kaybolur. Newton’ın Işıkbilgisi (Optik) bilimine yaptığı en büyük katkı budur.

Isaac Newton Beyaz Işığın Temelde Altı Renge Sahip Olduğunu Keşfetti

blank
Newton Işıkbilimi’ne büyük bir katkıda bulundu.
  • Isaac Newton’un Şövalyelik Nişanı Alarak “Sir” Olması

Isaac Newton, yaşadığı dönemde İngiltere bürokrasisinde önemli görevlere atandı. Cambridge Üniversitesi‘nde profesör olmasının yanısıra, Kraliyet Darphanesi Başkanı olarak da görev yaptı.

Newton, Darphane Başkanı olarak gücünü sahte para basan kalpazanlar üzerinde sınamak istedi. Dönemin İngiltere Kraliçesi‘nden de destek alarak İngiliz para birimini gümüş yerine, altın olarak üretmeye başladı. 1705 yılında, Kraliçe Anne tarafından şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı. Sir Isaac Newton, Sir Francis Bacon‘dan sonra, İngiltere‘de şövalye ilan edilen ikinci bilim adamı oldu.

Sir Isaac Newton İngiliz Matematikçi, Fizikçi Ve Mucit

blank
Newton, şövalyelik “Sir” unvanı ile onurlandırıldı.

“Isaac Newton Kimdir, kısaca hayatı ve buluşları” adlı yazımızın sonuna geldik. Aşağıdaki linklerden diğer ünlü bilim adamlarının biyografi özetini içeren yazıları okuyabilirsiniz.

Isaac Newton Kimdir Kısaca by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *