İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Ayasofya ve Topkapı Sarayı‘na göre daha az ziyaret edilse de, Dünyanın en büyük 5 arkeoloji koleksiyonundan birine sahiptir. Kültür ve sanata ilgi duyuyorsanız, bu muhteşem eseri listenize almanızı öneririm.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi’nin sınırları içerisinde bulunan bir binalar bütünüdür. Topkapı Sarayı’nın birinci avlusundan girince, sol taraftaki yokuştan aşağı inerek ulaşılabilir. Arkeoloji Müzesi, günümüzde sergi sarayı olarak kullanılan Darphane-i Amire binası ile de yan yanadır.

Müzeye alternatif ulaşım yolu da, Gülhane Parkı’nın içinden geçer. Tramvay yolundan Gülhane Parkı’na açılan anıtsal kapıdan içeri girince, sağ taraftan yukarı çıkan yokuş kullanılarak da ulaşılabilir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

Arkeoloji müzesinin güzel görünümlü ana binası, Alexandre Vallaury isimli Fransız mimarın 1897 ile 1901 yılları içinde inşa ettiği Neo-Klasik üslupta bir eserdir. Fransız mimar Vallaury, Tarihi Yarımada ve İstanbul Boğazı kıyılarında inşa ettiği güzel eserlerle, İstanbul’un güzelliğine güzellik katmış birisidir. Pera Palas Oteli ve Yeniköy’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı da yine bu yetenekli mimar tarafından inşa edilmiştir.

Müzenin Antik Mimariyle Bezenmiş Dış Cephesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
İstanbul Arkeoloji Müzesi

Başlıca İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki koleksiyonlarda, dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olarak kabul edilen Kadeş Antlaşması Tableti (Hititler ile Mısırlılar arasında), İskender Lahti ve antik dönem Yunan Heykelleri gibi eserler bulunur. İstanbul’da inşa edilen bu geç dönem Osmanlı binası, dünyanın en kapsamlı Arkeoloji koleksiyonlarından biri olarak kabul görmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Hazineleri

Osmanlı İmparatorluğu‘nun üç kıtada ne kadar büyük topraklara yayıldığı göz önüne getirildiğinde, 19.Yüzyıl’ın ikinci yarısında Topkapı Sarayı’nda bir araya getirilen ve bu sonradan da müzeye nakledilen tarihi eserlerin ne kadar önemli ve kapsamlı bir koleksiyon olduğu daha iyi idrak edilebilir.

Medeniyetler Beşiği olarak kabul edilen Anadolu ve Mezopotamya coğrafyalarının binlerce yıllık tarihinde büyülü bir yolculuğa çıkmayı arzu ederseniz, bu müzeyi mutlaka gezi rotanıza eklemenizi öneririm. Sanat koleksiyonları öyle geniştir ki, bazı tur şirketleri sadece Arkeoloji Müzesi’ni kapsayan tam gün turlar düzenleyerek, bu müzeyi tepeden tırnağa tanıtmaktadır.

Arkeoloji Müzesindeki Muhteşem Lahit

blank
Müzedeki Lahitler

İstanbul Arkeoloji Müzesi Çinili Köşk Binası

Müze binalarından bir tanesi, şehirdeki ilk Osmanlı yapılarından sayılabilecek 1471 tarihli Çinili Köşk’tür. Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Rivayete göre, Fatih Sultan Mehmet Doğu ve Batı’nın hükümdarı olduğunu simgeleyen üç köşk inşa ettimiştir.

Bunlardan biri İran (Pers), biri Türk, biri de Avrupa nizamında ortaya konulmuş ve yurt dışından mimarlar ve bezeme ustaları getirtilmiştir. Ancak günümüze bu üç görkemli köşkten, yalnızca Türk nizamını sembolize eden Çinili Köşk ayakta kalabilmiştir.

Fatih Döneminden Kalma Çinili Köşk

blank
Fatih Dönemi Yapısı Çinili Köşk

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni Kim Kurdu?

Müzenin inşasında ve tarihi eserlerin bir araya getirilmesinde, ünlü Osmanlı ressamı Osman Hamdi Bey‘in de kayda değer emekleri vardır. Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi isimli yağlıboya tablosu ile bilinir. Kendisinin sanata ve arkeolojiye olan ilgisi sayesinde, binletce tarihi eser yok olmaktan veya yurt dışına kaçırılmaktan kurtulmuştur.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2020

İstanbul Arkeoloji Müzeleri için giriş ücreti 50 Türk Lirası’dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için girişte müzekart geçerlidir.

Müzekart ile girilen yakın mesafedeki diğer müzeler: Topkapı Sarayı, Ayasofya, Türk İslam Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi. Ancak müzekart Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi‘nde ve Yerebatan Sarnıcı’nda geçerli değildir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, yaz sezonu olan 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasında ise 18:00‘de kapanmaktadır. Müze, Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *