info(at)istanbulclues.com

İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi, İstanbul’un en popüler ve en kozmopolit caddesidir.  Günde milyonlarca insan bu caddeden geçer. Cadde boyunca sıralanan mağazalar, pasajlar, kahve dükkanları, restoranlar, kitapçılar, sinemalar ve konsolosluk binaları caddeyi bir cazibe merkezi haline getirir.

İstiklal Caddesi’ni gezerken binaların altındaki şık butiklerin ve mağazaların çok ilginizi çekeceği muhakkak ama sakın yukarılara bakmayı unutmayın! Zira caddede Art Nouveau, Neo-Classic mimarilerinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nin Tarihi

İstiklal’in bu renkli karakterinin en büyük sebebi bu bölgede 1850’den itibaren yoğunlaşan melez kültürdür. Geç Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgede ardı ardına Büyükelçilik binalarının açılmasıyla, bu cadde Osmanlı’daki yabancı yerleşimcilerin uğrak yeri olmuş. Levanten olarak anılan İtalyan ve Fransızlar, Ortodoks Rum, Ermeni ve Musevi yerleşimciler burada kümelenmiştir.

Birbirinden zengin ailelerin ve sefirlerin buraya yerleşmesi, mimari gelişimi doruğa çıkarmış ve birbirinden süslü konaklar, oteller, resmi binalar inşa edilmiştir.

Bu gelişmenin başını çeken bölge bugün Tepebaşı olarak bilinen Pera’dır. Pera’daki kentsel ve kültürel gelişimin bir uzantısı olarak Grand Rue De Pera veya Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) olarak bilinen İstiklal Caddesi ortaya çıkmıştır.

Istiklal Caddesi, Beyoğlu, Istanbul
İstiklal Caddesi, her daim hareketli, enerji dolu bir bulvardır.

İstiklal Caddesi Gezilecek Ve Görülecek Yerler 2018

İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan başlar ve Tünel Meydanına kadar devam eden 1,5 kilometrelik bir bulvardır. Bu bulvarın hem üzerinde, hem de bulvardan yanlara açılan sokaklarda görülecek birçok ilginç yer vardır.

Taksim Meydanı

Taksim Meydanı şehrin kalbi gibidir. Kutlamalar, gösteriler, protestolar genelde burada yapılır. Ancak maalesef başarılı bir çevre düzenlemesi yapılamadığı için, Taksim Meydanı eski cazibesinden çok şey kaybetmiştir.

Taksim Meydanı’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını simgeleyen iki taraflı bir heykel vardır. Mustafa Kemal Atatürk, heykelin bir yüzünde kurtuluş savaşına önderlik ederken askeri kıyafeti, diğer yanında reformlara liderlik ederken takım elbisesi ile görülür.

İstiklal Caddesi boyunca yolculuk edebileceğiniz Nostaljik Tramvay’ın ilk durağı da Heykelin hemen bitişiğindedir. Aynı 19. Yüzyıl’daki gibi caddeyi kat eden tramvay halen yolcularını Taksim Meydanı’ndan, Tünel Meydanı’na taşımaktadır.

Taksim Meydanı’nın simgelerinden birisi The Marmara isimli oteldir. Meydanda Kitchenette isimli başarılı bir restoran vardır.

Beyoğlu İstiklal Caddesi
İstiklal’in simgesi nostaljik tramvay.

Galatasaray Lisesi Meydanı

Taksim Meydanı’ndan Tünel’e yürürken, anıtsal kapıları ile dikkat çeken bir lise binası vardır. Osmanlı’nın batılılaşma hamleleri yaptığı 18.Yüzyıl’da devlet tarafından kurulan büyük bir okuldur. Günümüzde halen İstanbul’un en prestijli liselerinden biridir.

Galatasaray Lisesi’nin hemen bitişiğinde Yeniçarşı Caddesi isimli sokaktan içeri girince Ara Cafe isimli bir mekan vardır. Cafe, Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçısı Ara Güler’e aittir.

Yeni Çarşı Caddesi takip edildiğinde Çukurcuma’ya kolaylıkla ulaşılabilir. Aynı sokağın paralelinde Cezayir Sokağı isimli restoranlar sokağı bulunur. Cezayir Sokağı şarap eşliğinde güzel yemekler yenilip, canlı müzik dinlenilecek hoş bir yerdir.

Çiçek Pasajı

Galatasaray Meydanı’nda Çiçek Pasajı isimli 1870 yapımı bir bina vardır. Bu binanın içine girdiğinizde bir meydana kümelenmiş balık restoranları görürsünüz. Yerel müzisyenlerin sokağında hoş müzikler çaldığı, mezeleri ile ünlü restoranlarıyla canlı bir yerdir.

Çiçek Pasajı’nın bitiğinde bir Beyoğlu Balık Pazarı ve hediyelik eşya dükkanları vardır.

St. Antoine Kilisesi

Saint Antoine de Pedova Kilisesi, İstiklal Caddesi’nde dev bir giriş kapısının ardında geniş bir avlunun içinde bulunur.  Günün her saati yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan yoğun bir kilisedir.

Bu Katolik Kilisesi ilk olarak 1763’te bölgede yaşayan Fransız ve İtalyanlar için inşa edilmiştir. Caddenin yenileme çalışmaları sırasında yıkılan orijinal bina 1911 yılında yenilenmiştir.

Kilisenin bahçesindeki binalar ince mimarisi ve güzel pencereleri ile bir an için kendinizi Venedik’te hissetmenizi sağlayabilir.

Asmalı Mescid

İsmini artık var olmayan ufak bir camiden alan bu sokak, restoranlar, sanat galerileri ve barlar ile bezelidir. Bu sokakta bulunan Mavi Melek isimli Balık restoranı, taze balıkları ve leziz mezeleri ile benim favori restoranımdır.

Sokak İstiklal Caddesi ile ona paralel uzanan Meşrutiyet Caddesi arasında bir geçit görevi görür. Pera Palace, Soho House, Büyük Londra Oteli, Palazzo Donazetti, The Marmara Pera gibi otellerin olduğu Meşrutiyet Caddesi’nde harika restoranlar da vardır. Bunlara örnek olarak  Big Chefs, Meze by Lemon Tree ve tabi ki eşsiz Mikla Restoranı sayabiliriz.

İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler 2018
İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Tünel Meydanı

Adını dünyanın en eski üçüncü metro sistemi olan Tünel’den almaktadır. İki duraklı bir yer altı treni olan Tünel, 1875’ten beri hizmet vermektedir.

Sahilden Pera’ya çıkan Galata yokuşunu her gün çıkmakta zorlanan Eugene Henri Gavand isimli bir Fransız tarafından inşa edilmiştir. Londra ve New York’tan sonra dünyanın en eski metro sistemidir. Yolcularını Karaköy sahilindeki duraktan alır ve İstiklal Caddesi’ne çıkarır.

Tünel Meydanı aynı zamandaTaksim Meydanı’ndan kalkan nostaljik tramvayın son durağıdır.

Tünel’den aşağıya uzanan Galip Dede Caddesi’ni takip ederek Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu yol üzerinde Galata Mevlevihanesi de bulunur.


Beyoğlu turuna çıkanlar genelde Galata, Pera, İstiklal Caddesi‘ni ve Taksim Meydanı‘nı gezerler. Bu parkuru tamamladıktan sonra, çok yakında olan Dolmabahçe Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Dolmabahçe Müzesi Giriş Ücretleri Ve Ziyaret Saatleri isimli yazı, size bu müze ile ilgili gerekli bilgileri sunmaktadır.


İstanbul Semtlerine İlişkin Diğer Yazılar


İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler – Serhat Engül

İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler Blog Yazısı 2017 Ve 2018

İstiklal Caddesi Tarihi Ve Gezilecek Yerler was last modified: December 7th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − 6 =