info(at)istanbulclues.com

Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler, Mahalleler, Caddeler, Sokaklar

İstanbul’un bu popüler semtinin, Beyoğlu, ismini nasıl aldığını anlatmak için 16 Yy.’a Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün doruğunda olduğu döneme bir göz atmak gerekir.

Venedik Dükası Andrea Gritti’nin, Galata’lı bir kadından olma gayrimeşru oğlu tüccar Alvisa Gritti, Sultan Süleyman’a yakın simalardan biriydi. Pera’nın yüksek yamaçlarından birinde oturuyor ve babası bir Dük olduğu için “Beyoğlu” olarak anılıyordu. Bugünkü Beyoğlu semti adını ondan almıştır.

Beyoğlu’nun Simge Yapılarından Galata Kulesi

Beyoğlu Gezilecek Yerler Galata Kulesi
Galata Kulesi – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Beyoğlu Tarihi İlçesi, Haliç’in kuzey yakasına konumlanmıştır. Tarihi İstanbul (Tarihteki ismi ile Constantinople) Haliç ile Modern İstanbul olarak bilinen Beyoğlu’ndan (Tarihte bilinen adıyla Pera) ayrılmaktadır.

Tarihte Beyoğlu Semti Ve Çevresi

Semt bugün birçok rehber kitapta ve turistik haritalarda İstanbul’s New City olarak geçmektedir. Bu isim aslında İstanbul halkı için pek bir şey ifade etmez. Geçmişte Constantinople olarak bilinen ve Haliç’in güneyinde kalan Tarihi Yarımada’yı, Haliç’in kuzeyindeki daha modern görünümlü kısımdan ayırmak için böyle bir tabir kullanılır.

Günümüzde Beyoğlu bölgesinin içinde kalan Galata, Pera gibi yerler çok eskiden beri Osmanlı’nın yabancı kökenli tebaasının yaşadığı yerler olmuştur. Fakat Galata Köprüsü’nün kuzeyinde bulunan bu alanların Modern İstanbul diye anılacak kadar gelişmesi, 19.Yy’ın ikinci yarısına tarihlenir.

Bu değişimde en büyük rolü oynayan 1800’lerde bölgede birbiri ardına açılan büyükelçilik binalarıdır. Tarihi İstanbul’u çeviren surların dışında sadece Galata bölgesi varken, yerleşim gittikçe yukarılara uzanmış ve bir Ceneviz kolonisi olan Galata’nın dışına taşmıştır. Yeni yapılar önce Pera’yı kaplar, sonra da bugünkü Taksim Meydanı’na kadar uzanır.

Osmanlı Döneminde Beyoğlu “Grand Rue De Pera”

Beyoğlu Gezilecek Yerler 2018 Blog Yazısı Tarihte Beyoğlu
Osmanlı Döneminde Beyoğlu “Grand Rue De Pera” – Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Tarihi bir kartpostalda Beyoğlu. Semt 1850 ila 1923 yılları arasında, yani geç Osmanlı döneminde Constantinople olarak anılıyordu. Normalde Haliç’in güneyinde kalan Tarihi İstanbul’un orjinal ismi olan Konstantinopolis, Pera‘nın (Beyoğlu) hızla batılılaşmasından dolayı şehrin kuzey yakasıyla anılır olmuştu.

Beyoğlu, Pera Ve İstiklal Caddesi Doğu’nun Paris’i

1850’den Osmanlı’nın 1920’lerdeki çöküşüne kadar Haliç’in kuzeyindeki Beyoğlu çoğu kişi tarafından Doğu’nun Paris’i olarak anılıyordu. Görkemli büyükelçilik binaları, lüks dükkanlar, saray gibi konaklar ile süslü İstiklal Caddesi (Cadde-i Kebir veya Grand Rue De Pera) ise Beyoğlu semtinin kalbinde bulunuyordu. Buna karşılık yerli halk Haliç’in öte yakasında yani Tarihi İstanbul’da mütevazi bir hayat sürüyordu.

İki yaka arasındaki kültürel farka yol açan şeylerden biri de, modernist bir Sultan olan Abdülmecid’in, Boğaz kıyısındaki Dolmabahçe Sarayı’nı inşa etmesi ve Tarihi Yarımada’da bulunan geleneksel Topkapı Sarayı’nı terk etmesidir. Elçiliklerin şehrin yeni yakasındaki balo, tiyatro, konser etkinliklerinde Sultan Abdülmecid de iştirak etmiştir.

Beyoğlu Gezilecek Yerler, Semtler, Mahalleler 2018

Şehrin en canlı ve hareketli bölgesi olan Beyoğlu’nda birbirinden özel görülecek yerler vardır.

Karaköy

Haliç’in iki yakasını birbirine bağlayan Galata Köprüsünün kuzey tarafı Karaköy olarak bilinir. Karaköy tarihi yarımadadan gelen tramvayın duraklarından biridir. Karaköy sahili büyük bir meydandır ve buradan uzanan yokuşu çıkarak Galata Kulesi’ne veya Modern Sanatlar Müzesi’nin olduğu Tophane’ye ulaşabilirsiniz.

Karaköy ile İstiklal Caddesi arasında iki duraklı bir yer altı treni vardır. Bu trene Karaköy durağından binip, İstiklal Caddesi’nin başlangıç noktası olan Tünel Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Şehrin en ünlü baklavacısı Karaköy Güllüoğlu da Karaköy sahildedir. Güllüoğlu geleneksel Türk tatlılarını sevenlerin uğrak yeridir.

Sahildeki Karaköy Vapur İskelesi’nden deniz yolu ile Anadolu Yakası’nın en güzel yürüyüş ve alışveriş merkezi olan Kadıköy’e yalnızca 25 dakikada geçebilirsiniz.

Galata

Bir İtalyan şehir devleti olan Ceneviz yerleşkesidir. Hem Bizans hem de Osmanlı döneminde ayrıcalıklı bir ticaret kolonisi olarak burada yaşamışlardır. Şehrin önemli tarihi eserlerinden olan Galata Kulesi de yine bu bölgede bulunur.

Galata son dönemde modern cafeleri, butik otelleri, sanat galerileri ile bilinen, şehrin her geçen gün gelişen entelektüel köşelerinden biridir.

Galata Kulesi’nin çok yakınında, şehrin en bilinen Sinagogu olan Neve Şalom Sinagogu bulunur. Önceden Karaköy’de olan Türk Musevileri Müzesi de bu Sinagog’a taşınmıştır.

Galata Kulesi’nden Haliç Manzarası Ve Tarihi Yarımada

View from Istanbul New City
Beyoğlu’ndan Haliç Manzarası – Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Pera

Pera, Yunan dilinde “ötesi, ilerisi” anlamına gelir. Roma İmparatoru Konstantin‘in inşa ettiği Konstantinopolis’in dışında kalan Haliç’in kuzey kıyısını nitelemek için kullanılmıştır. Haliç’in kuzeyindeki Galata bölgesi tamamen dolunca, yerleşim Pera’ya doğru genişlemiştir.

Pera bugün güzel otelleri, restoranları, sanat galerileri ile bilinir. Pera Müzesi’nin geniş koleksiyonu ve (temporary) sergileri görülmeye değerdir. Bölgenin en bilinen yapısı ise tarihi Pera Palas Oteli’dir. Agatha Christie uzunca bir süre bu otelde konaklamış ve Murder in the Orient Express isimli romanını burada kaleme almıştır. Şehrin en popüler restoranlarından Mikla ve NuPera da bu bölgededir.

Cihangir ve Çukurcuma

Cihangir sinema oyuncuları, yazarlar, tiyatrocuların semti olarak bilinir. Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk da burada yaşamaktadır. Butik otelleri, şık ve trend restoranları, kafeleri ile şehirdeki entelektüel yaşamın merkezidir.

Bu civarda popüler bir restoran olan 5.Kat Cihangir’de Alman Hastanesi bitişiğindedir.

Çukurcuma ise antika dükkanları ile ünlüdür. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi de bu muhitte yer alır. Çukurcuma Caddesi hem güzel dükkanları gezmek, hem de harika fotoğraflar çekmek için idealdir.

Tophane

Osmanlı’nın ünlü mimarı Mimar Sinan’ın eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii ve yanı başındaki büyük Halk Çeşmesi ile dikkat çeker. Birbirine bitişik olan Karaköy, Tophane ve Fındıklı bölgeleri şehre gelen Cruise gemilerinin limanları nedeniyle çok canlıdır. Yeni nesil restoranlar, burgerciler, barlar bu bölgede konuşlanmıştır.

Tophane-i Amire adı verilen Osmanlı döneminden kalma yüzlerce yıllık Top Fabrikası sıra dışı mimarisi ile dikkat çeker. Bu yapı günümüzde bir Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı sergi sarayıdır. Tophane aynı zamanda Nargile kafeleri ile ünlüdür.

Şehrin en güzel müzelerinden olan Modern Sanatlar Müzesi de Tophane semtinde bulunur.

Beyoğlu Semtinin Kalbi İstiklal Caddesi

Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler 2018
Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi

Şehrin en popüler yaya caddesidir. Beyoğlu semtinin tam kalbinde bulunur. Yaklaşık 1.5 km boyunca uzanan İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan başlar ve yer altı treninin durağı olan Tünel Meydanı’na kadar devam eder. Cadde boyunca konsolosluk binaları, alışveriş merkezleri, sinemalar ve tiyatro salonları, restoranlar, şık dükkanlar, kitapçılar vardır.

İstiklal Bulvarı Osmanlı döneminde Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) veya Grand Rue De Pera olarak biliniyordu.

Cadde üzerinde Nevizade, Asmalı Mescit gibi sokaklar, Çiçek Pasajı gibi pasajlar,  Aziz Antuan Kilisesi vardır. İstiklal Caddesi’nin en popüler restoranı tarihi Mısır Apartmanı’nın üstündeki 360’tır.

İstiklal Caddesi, 7 gün 24 saat insanla dolup taşar ve günde milyonları bulan ziyaretçisi ile şehrin içinden akan coşkun bir ırmak gibidir.


Önerilen Diğer Yazılar:

Beşiktaş Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Ortaköy Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Pera Meşrutiyet Caddesi Gezilecek Yerler

Sultanahmet Turu Ve Gezilecek Yerler

Fener Balat Turu Gezilecek Yerler

Tarihi Cankurtaran Semtinde Gezilecek Yerler


Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler – Serhat Engül

Beyoğlu Semtinin Tarihi Ve Gezilecek Yerler Blog Yazısı 2018

Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler was last modified: December 7th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − 11 =