Beyoğlu Gezilecek Yerler

Beyoğlu Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi ve Beyoğlu Semti Tarihi

İstanbul’un popüler semti Beyoğlu‘nun, ismini nereden aldığını öğrenmek için; 16 Yüzyıl’a, yani Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün doruğunda olduğu döneme göz atmak gerekir.

Venedik Dükası Andrea Gritti’nin, gayrimeşru oğlu tüccar Alvisa Gritti, padişaha yakın simalardan biriydi. Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleyman ve Alvisa Gritti’nin sıkça bir araya gelip sohbet ettikleri bilinmektedir. Gritti, Pera’nın (Beyoğlu’nun eski adı) yüksek yamaçlarından birinde oturuyor ve babası bir lord olduğu için “Beyoğlu” olarak anılıyordu. Bugünkü Beyoğlu semti adını ondan almıştır.

Geçmişi Kanuni dönemine kadar giden, ancak 19. Yüzyıl’da (Osmanlı’nın son yüzyılı) büyük bir atılım yapan semtin öyküsünü bu yazıda okuyabilirsiniz. Ayrıca Beyoğlu’nda gezilecek yerler, müzeler ve caddeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Beyoğlu’nun Tarihi ve Çevresindeki Semtler

Günümüzde Beyoğlu bölgesinin içinde kalan Karaköy, Galata ve Tepebaşı gibi yerler çok eskiden beri Osmanlı’nın gayrimüslim halklarının yaşadığı yerler olmuştur. Fakat Galata Köprüsü’nün kuzeyinde bulunan bu alanların Modern İstanbul diye anılacak kadar gelişmesi, 19. Yüzyıl‘ın ikinci yarısına tarihlenir.

Bu değişimde en büyük rolü oynayan 1800’lerde bölgede birbiri ardına açılan büyükelçilik binalarıdır. Tarihi Yarımada’yı çeviren surların dışında, başlarda yalnızca Karaköy-Galata bölgesi varken, yerleşim gittikçe yukarılara uzanır ve bir Ceneviz Kolonisi olan Galata’nın dışına taşar.

Yeni yapılar önce Tepebaşı, Tünel ve Galatasaray Meydanı‘nı kaplar; sonrasında ise Grand Rue de Pera aracılığı ile (Cadde-i Kebir) bugünkü Taksim Meydanı’na kadar uzanır.

İstiklal Caddesi eskiden “Grand Rue de Pera” olarak bilinirdi

Beyoğlu Semti Tarihi
Grand Rue De Pera

Tarihi bir kartpostalda Beyoğlu. Semt 1850 ila 1923 yılları arasında, yani geç Osmanlı döneminde Constantinople olarak anılıyordu. Normalde Haliç’in güneyinde kalan Tarihi İstanbul’un eski ismi olan Konstantinopolis, Pera‘nın (Beyoğlu) hızla batılılaşmasından dolayı şehrin kuzey yakasıyla anılır olmuştu.

Tarihte Beyoğlu: Doğu’nun Paris’i

1850’den Osmanlı’nın 1920’lerdeki çöküşüne kadar Haliç’in kuzeyindeki Beyoğlu çoğu kişi tarafından Doğu’nun Paris’i olarak anılıyordu.

Görkemli büyükelçilik binaları, lüks dükkanlar, saray gibi konaklar ile süslü İstiklal Caddesi (Yerli ismi ile Cadde-i Kebir, yabancılara göre ise Grand Rue De Pera) ise Beyoğlu semtinin kalbinde bulunuyordu. Buna karşılık Müslüman halk, Haliç’in öte yakasında, yani Tarihi İstanbul’da mütevazı bir hayat sürüyordu.

İki yaka arasındaki kültürel farkı artıran şeylerden biri de, modernist bir padişah olan Sultan Abdülmecid’in, Boğaz kıyısındaki Dolmabahçe Sarayı’nı inşa etmesi ve Tarihi Yarımada’da bulunan geleneksel Topkapı Sarayı’nı terk etmesidir.

Yabancı elçilerin, tüccarların ve bankerlerin Beyoğlu‘nda düzenlediği balo, tiyatro ve konser etkinliklerine Sultan Abdülmecid de iştirak etmiştir. Bu dönemde Pera Palas’ın olduğu Meşrutiyet Caddesi de çok renklidir.

Beyoğlu Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Şehrin en canlı ve hareketli bölgesi olan Beyoğlu’nda birbirinden güzel semtler bulunur. Dilerseniz bunları kısaca gözden geçirelim. Semtlerin kısa tanıtımlarının altında, detaylı yazılara giden linkler bulabilirsiniz.

  • Karaköy

Son yıllarda Tophane ile Karaköy arasındaki sokaklarda açılan onlarca güzel butik kahve dükkanı, restoran ve oteller sayesinde Karaköy, İstanbul’un yükselen yıldızı oldu. Şehrin en ünlü baklavacısı Karaköy Güllüoğlu ve en iyi kahvaltı salonlarından Namlı Gurme de Karaköy sınırları içinde yer alıyor.

Bizans ve Osmanlı döneminde liman işlevi gören Karaköy, İstanbul’un fethi sırasında Haliç’in girişine çekilen zincirin de bir ucunun bağlı olduğu yerdi. O meşhur zincirin bir parçası bugün İstanbul Deniz Müzesi‘nde sergileniyor.

Karaköy, Fener Balat gibi şehrin en sürprizli semtlerinden biridir. Ara sokaklarını gezdikçe Ceneviz, Bizans ve Osmanlı dönemi tarihi eserleri görebilirsiniz. Bankalar Caddesi, muhteşem binalarla süslü olduğu gibi; 19. Yüzyıl’da Osmanlı’nın geçirdiği köklü ekonomik ve sosyal değişimi yansıtır niteliktedir.

Ayrıca semtin ara sokaklarında, adeta İtalya‘dan getirilip; İstanbul‘a konmuş gibi duran Arap Camii vardır. Söz konusu yapı, geçmişte bir Katolik Kilisesi iken, günümüzde cami olarak kullanılır.

Semtle ilgili detaylı bilgiyi, Karaköy Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Karaköy’ün Bankalar Caddesi

Beyoğlu gezilecek tarihi eserler
Karaköy
  • Galata Kulesi ve Galata Meydanı

Cenevizliler (İtalyan’ın denizci kent-devleti) hem Bizans hem de Osmanlı döneminde ayrıcalıklı bir ticaret kolonisi olarak Galata’yı mesken tuttular. Şehrin önemli tarihi eserlerinden olan Galata Kulesi de onlar tarafından inşa edildi.

Galata’nın kuledibi meydanı ve çevresindeki sokaklar, son dönemde modern cafeleri, butik otelleri, sanat galerileri ile şehrin entelektüel köşelerinden biri haline geldi.

Galata Kulesi’nin çok yakınında, şehrin en önemli sinagogu olan Neve Şalom Sinagogu bulunur. Şirin alışveriş caddelerinden Serdar-ı Ekrem Caddesi de yakındadır. Ayrıca şehrin en kaliteli barlarından Nardis Jazz Club‘a da uğrayabilirsiniz.

Semtle ilgili detaylı bilgiyi, Galata Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Galata Kulesi ve Kuledibi Meydanı

Beyoğlu görülecek yerler
Galata
  • Meşrutiyet Caddesi (Tepebaşı/Pera)

Pera, Yunan dilinde “ötesi, ilerisi” anlamına gelir. Roma İmparatoru Konstantin‘in inşa ettiği Tarihi Yarımada’yı çevreleyen surların dışında kalan Beyoğlu ilçesini nitelemek için kullanılmıştır.

Meşrutiyet Caddesinin boydan boya kapladığı Tepebaşı; güzel otelleri, restoranları ve müzeleri ile tanınır. Semtin kalbindeki Pera Müzesi’nin geniş koleksiyonu gerçekten görülmeye değerdir.

Bölgenin en bilinen yapısı ise tarihi Pera Palas Oteli’dir. Ünlü cinayet romanı yazarı Agatha Christie uzunca bir süre bu otelde konaklamış ve “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” isimli romanını kaleme almıştır. Şehrin en popüler restoranlarından Mikla ve NuPera da yine bu civardadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler

Beyoğlu gezilecek yerler ve sokaklar
Meşrutiyet Caddesi
  • Cihangir ve Çukurcuma

Cihangir sinema oyuncuları, yazarlar, tiyatrocuların semti olarak bilinir. Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk da bu semtle özdeşleşmiştir. Butik otelleri, şık restoranları, kafeleri ile şehirdeki entelektüel yaşamın merkezidir.

Çukurcuma ise antika dükkanları ile bilinir. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi de yine bu muhitte yer alır. Çukurcuma Caddesi hem rengarenk dükkanları gezmek, hem de fotoğraf çekmek için idealdir.

Çukurcuma Antikacıları

Beyoğlu Gezilecek Yerler ve Semtler
Çukurcuma
  • Tophane

Tophane semti, Mimar Sinan’ın eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii ve yanı başındaki Tophane Çeşmesi ile dikkat çeker. Birbirine bitişik olan Karaköy, Tophane ve Fındıklı semtleri, “Cruise” olarak bilinen turistik gemiler sayesinde oldukça hareketlidir.

Tophane-i Amire adı verilen Osmanlı döneminden kalma yüzlerce yıllık Top Fabrikası, sıra dışı mimarisi ile dikkat çeker. Bu yapı günümüzde bir Mimar Sinan Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı bir sergi alanıdır.

Şehrin en güzel müzelerinden olan Modern Sanat Müzesi de yine Tophane semtinde bulunur.

Beyoğlu Gezilecek Yerler

beyoğlu gezi rehberi blog
Tophane
  • İstiklal Caddesi

Şehrin en popüler yürüyüş caddesidir. Beyoğlu semtinin tam kalbinde bulunur. Yaklaşık 1.5 km boyunca uzanan İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan başlar ve füniküler durağı olan Tünel Meydanı’na kadar devam eder. Cadde boyunca konsolosluk binaları, alışveriş merkezleri, sinemalar ve tiyatro salonları, restoranlar, şık dükkanlar, kitapçılar vardır.

İstiklal Caddesi, Osmanlı döneminde Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) veya Grand Rue de Pera olarak biliniyordu. Cadde üzerinde Nevizade ve Asmalı Mescit gibi sokaklar, Çiçek Pasajı gibi eğlence mekanları ve San Antuan Kilisesi gibi ikonik yapılar vardır. İstiklal Caddesi’nin en popüler restoranı tarihi Mısır Apartmanı’nın üstündeki 360’tır.

İstiklal Caddesi, 7 gün 24 saat insanla dolup taşar ve günde milyonları bulan ziyaretçisi ile şehrin içinden akan coşkun bir ırmak gibidir. Bu sebeple de Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler listesinin en önemli parçasıdır.

İstiklal’deki Çiçek Pasajı

Beyoğlu Görülmesi Gereken Yerler
İstiklal Caddesi

Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler Blog by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *