Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Beyoğlu Tarihi, Semtleri, Gezilecek Yerler, Mahalleler, Caddeler Ve Sokaklar

İstanbul’un popüler semti Beyoğlu‘nun, ismini nereden aldığını anlatmak için 16 Yüzyıl’a, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün doruğunda olduğu döneme geri gitmek gerekir.

Venedik Dükası Andrea Gritti’nin, Galata’lı bir kadından olma gayrimeşru oğlu tüccar Alvisa Gritti, padişaha yakın simalardan biriydi. Pargalı İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleyman ve Gritti’nin sıkça bir araya gelip sohbet ettikleri bilinmektedir.

Gritti, Pera’nın (Beyoğlu’nun eski adı) yüksek yamaçlarından birinde oturuyor ve babası bir Lord olduğu için “Beyoğlu” olarak anılıyordu. Bugünkü Beyoğlu semti adını ondan almıştır.

Beyoğlu’nun En Güzel Tarihi Eserlerinden Galata Kulesi
Beyoğlu Gezilecek Yerler
Galata Kulesi – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Beyoğlu Tarihi İlçesi, Haliç’in kuzey yakasına konumlanmıştır. Tarihi İstanbul (Tarihteki ismi ile Constantinople) Haliç ile Modern İstanbul olarak bilinen Beyoğlu’ndan (Tarihte bilinen adıyla Pera) ayrılmaktadır.

Tarihte Beyoğlu Semti Ve Çevresindeki Mahalleler

Günümüzde Beyoğlu bölgesinin içinde kalan Karaköy, Galata ve Tepebaşı gibi yerler çok eskiden beri Osmanlı’nın gayrimüslim halklarının yaşadığı yerler olmuştur. Fakat Galata Köprüsü’nün kuzeyinde bulunan bu alanların Modern İstanbul diye anılacak kadar gelişmesi, 19. Yüzyıl‘ın ikinci yarısına tarihlenir.

Bu değişimde en büyük rolü oynayan 1800’lerde bölgede birbiri ardına açılan büyükelçilik binalarıdır. Tarihi İstanbul’u çeviren surların dışında, başlarda yalnızca Karaköy-Galata bölgesi varken, yerleşim gittikçe yukarılara uzar ve bir Ceneviz Kolonisi olan Galata’nın dışına taşar.

Yeni yapılar önce Tepebaşı, Tünel ve Galatasaray Meydanı‘nı kaplar; sonra da Grand Rue de Pera aracılığı ile (İstiklal Caddesi’nin eski ismi) bugünkü Taksim Meydanı’na kadar uzanır.

Osmanlı Tarihinde Beyoğlu Semti “Pera” Olarak Da Bilinirdi
Beyoğlu Semti Tarihi
Osmanlı Döneminde Beyoğlu “Grand Rue De Pera” – Beyoğlu Semti Tarihi Ve Gezilecek Yerler

Tarihi bir kartpostalda Beyoğlu. Semt 1850 ila 1923 yılları arasında, yani geç Osmanlı döneminde Constantinople olarak anılıyordu. Normalde Haliç’in güneyinde kalan Tarihi İstanbul’un orjinal ismi olan Konstantinopolis, Pera‘nın (Beyoğlu) hızla batılılaşmasından dolayı şehrin kuzey yakasıyla anılır olmuştu.

Beyoğlu, Pera Ve İstiklal Caddesi Doğu’nun Paris’i

1850’den Osmanlı’nın 1920’lerdeki çöküşüne kadar Haliç’in kuzeyindeki Beyoğlu çoğu kişi tarafından Doğu’nun Paris’i olarak anılıyordu.

Görkemli büyükelçilik binaları, lüks dükkanlar, saray gibi konaklar ile süslü İstiklal Caddesi ( Türklere göre Cadde-i Kebir, yabancılara göre Grand Rue De Pera) ise Beyoğlu semtinin kalbinde bulunuyordu. Buna karşılık yerli halk Haliç’in öte yakasında yani Tarihi İstanbul’da mütevazi bir hayat sürüyordu.

İki yaka arasındaki kültürel farka yol açan şeylerden biri de, modernist bir padişah olan Sultan Abdülmecid’in, Boğaz kıyısındaki Dolmabahçe Sarayı’nı inşa etmesi ve Tarihi Yarımada’da bulunan geleneksel Topkapı Sarayı’nı terk etmesidir.

Yabancı elçilerin, tüccarların ve bankerlerin Beyoğlu‘nda düzenlediği balo, tiyatro, konser etkinliklerine Sultan Abdülmecid de iştirak etmiştir. Bu dönemde Pera Palas’ın olduğu Meşrutiyet Caddesi çok renklidir.

Beyoğlu İstanbul’un Tarihi ve Turistik Yerlerinden
beyoğlu nasıl gezilir
Beyoğlu’nun İstanbul’un enerjisini yansıtan sokakları

Beyoğlu Gezilecek Yerler Ve Beyoğlu Semtlerinin Tarihi

Şehrin en canlı ve hareketli bölgesi olan Beyoğlu’nda birbirinden güzel semtler bulunur. Dilerseniz bunları kısaca gözden geçirelim. Semtlerin kısa tanıtımlarının altında, detaylı yazılara giden linkler bulabilirsiniz.

  • Karaköy

Haliç’in iki yakasını birbirine bağlayan Galata Köprüsü’nün güney tarafı Eminönü, kuzey tarafı ise Karaköy olarak bilinir.

Karaköy son yıllarda şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Tophane-Karaköy arasında açılan onlarca güzel butik kahve dükkanı, restoran ve oteller ile İstanbul’un en hızlı yükselen değerlerinden biri oldu.

Şehrin en ünlü baklavacısı Karaköy Güllüoğlu ve en iyi kahvaltı salonlarından Namlı Gurme de Karaköy sınırları içinde yer alır.

Bizans ve Osmanlı döneminde liman işlevi gören Karaköy, İstanbul’un fethi sırasında Haliç’in girişine gerilen zincirin de bir ucunun bağlandığı yerdi. O meşhur zincirin bir parçası bugün Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde sergilenir.

Karaköy, Fener Balat gibi şehrin en sürprizli semtlerinden biridir. Ara sokaklarını gezdikçe Ceneviz, Bizans ve Osmanlı dönemi tarihi eserleri görebilirsiniz. Bankalar Caddesi, muhteşem binalarla süslü olduğu gibi, 19. Yüzyıl’da Osmanlı’nın geçirdiği köklü değişimi yansıtır niteliktedir.

Ayrıca semtin ara sokaklarında, adeta İtalya‘dan kalkıp; İstanbul‘a konmuş gibi duran Arap Camii vardır. Karaköy-Galata bölgesinde yaşayan Ceneviz ve Venedik kolonilerinin inşa ettiği bir Katolik Kilisesi iken, günümüzde cami olarak kullanılır.

Bu kozmopolit yapısı ve kendine has özellikleriyle, İstanbul’da fotoğraf çekilecek yerler arasında üst sıralarda gelen bir semttir.

Önerilen Yazı: Karaköy Gezilecek Yerler

Beyoğlu’nun Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki Tarihi Binalar
Beyoğlu tarihi eserler
19. Yüzyıl Osmanlı dönemi binaları
  • Galata Kulesi ve Galata Meydanı

Galata, Bizans döneminden itibaren bir İtalyan şehir-devleti olan Ceneviz yerleşkesidir. Cenevizliler, Hem Bizans hem de Osmanlı döneminde ayrıcalıklı bir ticaret kolonisi olarak burada yaşadılar. Şehrin önemli tarihi eserlerinden olan Galata Kulesi de onlar tarafından inşa edildi.

Galata son dönemde modern cafeleri, butik otelleri, sanat galerileri ile bilinen, şehrin her geçen gün gelişen entelektüel köşelerinden biri haline geldi.

Galata Kulesi’nin çok yakınında, şehrin en ünlü Sinagogu olan Neve Şalom Sinagogu bulunur. Önceden Karaköy’de olan Türk Musevileri Müzesi de bu Sinagog’a taşınmıştır.

Önerilen Yazı: Galata Gezilecek Yerler

Beyoğlu’nda fotoğraf çekilecek yerlerden Galata Meydanı
Beyoğlu görülecek yerler
Galata Kulesi Ve Meydan
  • Meşrutiyet Caddesi (Tepebaşı/Pera)

Pera, Yunan dilinde “ötesi, ilerisi” anlamına gelir. Roma İmparatoru Konstantin‘in inşa ettiği Tarihi Yarımada’yı çevreleyen surların dışında kalan Beyoğlu ilçesini nitelemek için kullanılmıştır.

Meşrutiyet Caddesi’nin boydan boya içinden geçtiği Tepebaşı (Pera) güzel otelleri, restoranları, sanat galerileri ile tanınır. Pera Müzesi’nin geniş koleksiyonu ve süreli sergileri görülmeye değerdir.

Bölgenin en bilinen yapısı ise tarihi Pera Palas Oteli’dir. Agatha Christie uzunca bir süre bu otelde konaklamış ve “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” isimli romanını burada kaleme almıştır. Şehrin en popüler restoranlarından Mikla ve NuPera da yine bu civardadır.

Önerilen Yazı: Pera Meşrutiyet Caddesi

Beyoğlu’nun En Eski Otellerinden Tarihi Pera Palas Oteli
beyoğlu semti fotoğrafları
Agatha Christie ve Atatürk’ün konakladığı Pera Palas Otel
Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi’nin 19. Yüzyıl Döneminden Binaları
beyoğlu semtleri
19. Yüzyıl son dönem Osmanlı binaları
  • Cihangir ve Çukurcuma

Cihangir sinema oyuncuları, yazarlar, tiyatrocuların semti olarak bilinir. Türkiye’nin Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk da burada ikamet eder. Butik otelleri, şık restoranları, cafeleri ile şehirdeki entelektüel yaşamın merkezidir.

Bu civarda popüler bir restoran olan 5. Kat, Cihangir’deki Alman Hastanesi bitişiğindedir.

Çukurcuma ise antika dükkanları ile ünlüdür. Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi de yine bu muhitte yer alır. Çukurcuma Caddesi hem güzel dükkanları gezmek, hem de fotoğraf çekmek için idealdir.

  • Tophane

Tophane semti, Mimar Sinan’ın eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii ve yanı başındaki Barok Osmanlı Çeşmesi ile dikkat çeker. Birbirine bitişik olan Karaköy, Tophane ve Fındıklı semtleri, dev turistik gemiler sayesinde çok hareketlidir.

Tophane’den Karaköy rıhtımına kadar uzanan sokaklar yeni nesil cafeler, restoranlar ve butik oteller ile doludur.

Tophane-i Amire adı verilen Osmanlı döneminden kalma yüzlerce yıllık Top Fabrikası sıra dışı mimarisi ile dikkat çeker. Bu yapı günümüzde bir Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı bir sergi alanıdır.

Şehrin en güzel müzelerinden olan Modern Sanatlar Müzesi de yine Tophane semtinde bulunur.


Önerilen Yazı: Beyoğlu’nun En İyi Restoranları


Beyoğlu’nun Tophane Semtindeki Osmanlı Çeşmesi ve Cami
beyoğlu gezi rehberi blog
Tophane Çeşmesi ve Kılıç Ali Paşa Camii
  • İstiklal Caddesi

Şehrin en popüler yaya caddesidir. Beyoğlu semtinin tam kalbinde bulunur. Yaklaşık 1.5 km boyunca uzanan İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan başlar ve füniküler durağı olan Tünel Meydanı’na kadar devam eder. Cadde boyunca konsolosluk binaları, alışveriş merkezleri, sinemalar ve tiyatro salonları, restoranlar, şık dükkanlar, kitapçılar vardır.

İstiklal Caddesi, Osmanlı döneminde Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) veya Grand Rue De Pera olarak biliniyordu.

Cadde üzerinde Nevizade, Asmalı Mescit gibi sokaklar, Çiçek Pasajı gibi eğlence mekanları ve Aziz Antuan Kilisesi gibi ikonik yapılar vardır. İstiklal Caddesi’nin en popüler restoranı tarihi Mısır Apartmanı’nın üstündeki 360’tır.

İstiklal Caddesi, 7 gün 24 saat insanla dolup taşar ve günde milyonları bulan ziyaretçisi ile şehrin içinden akan coşkun bir ırmak gibidir. Bu sebeple de Beyoğlu Gezilecek Yerler listesinin başında gelir.

Önerilen Yazı: İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi Tarihte “Grand Rue De Pera” Olarak Bilinirdi
beyoğlu görülecek yerler
İstiklal Caddesi’ndeki hareketlilik
Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi’nde Turlayan Nostaljik Tramvay
beyoğlu nostaljik tramvay
İstiklal Caddesi Nostaljik Tramvay

Önerilen Diğer Yazılar:


Beyoğlu Semti Tarihi, Gezilecek Yerler Ve Fotoğraflar by Serhat Engül

Beyoğlu Tarihi, Semtleri, Gezilecek Yerler Blog Yazısı 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *