İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler

İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler, Ziyaret Edilecek Müzeler

Türkiye‘nin megakenti olan İstanbul, gündelik hayatı ile yetişkinleri olduğu kadar, çocukları da yoruyor. Hafta sonlarında hem çocukların, hem de ebeveynlerin birlikte keyifli vakit geçirecekleri yerlerin listesini çıkardık.

Bu yazıda eğlenceli aktiviteleri, tarihi ve turistik değer taşıyan yerleri ve kültür-sanat içeriği olan müzeleri bir arada bulabilirsiniz. İşte karşınızda İstanbul‘da ailecek gezilecek en iyi yerler.

İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler 2019

  • Wondera – Aqua Florya AVM

Aqua Florya’da eğlence ve konforu bir arada sunan Wondera, yaş ayrımı yapmadan hem küçük hem de büyük oyun tutkunlarına hitap ediyor.

Birçok oyun konseptini bünyesinde barındıran mekânda, Sega oyunlarından, buz hokeyine; basketboldan, araba yarışına kadar birçok oyun teması yer alıyor.

Wondera’nın en heyecan uyandıran alanlarından birini ise VR alanı oluşturuyor. Roller Coaster heyecanını sanal gerçeklik gözlüğü yardımı ile sunan mekân, misafirlerine hem fiziksel hem de görsel olarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

İstanbul Aqua Florya’da Bulunan Wondera

İstanbul Çocuklarla Gezilecek Yerler Listesi
İstanbul Aqua Florya’da Bulunan Wondera
  • Vialand Tema Park – Eyüp

Ailece eğlence, çocuklara eğlence gibi farklı konseptlere özel alanları bulunan Vialand’de, çocuklarınızla pek çok aktiviteye katılabilirsiniz.

Vialand’de çocukların hem görerek, hem gezerek dünyayı keşfetmelerini sağlayan minik kaşifler, yüksekten korkmayan çocuklar için mini kule, mutlu tavukları ile çiftlik hayatını yansıtan neşeli çiftlik, egzotik safari tüneli ve daha pek çok eğlence alanı çocukların değişik bir gün geçirmelerini sağlıyor.

800 tema park arasından “Avrupa’nın En İyi 8’inci Tema Park’ı” seçilen Tema Park’tan, sinemaya farklı hizmetleri de bulabileceğiniz Vialand’in giriş katında bir de hayvanat bahçesi bulunuyor.

2500 metrekare alana kurulu Jungle İstanbul‘da balıklar, maymunlar ve kuşlar gibi yüzlerce egzotik canlı çocuklarınızı ve sizi bekliyor.

Daha fazla bilgi için İsfanbul (Vialand) Tema Park isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Vialand İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerlerden

İstanbul Çocuklar İçin Eğlence Parkları
Vialand – İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler
  • İstanbul Oyuncak Müzesi – Kadıköy

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve mezatlardan satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

Uzay oyuncakları bölümünde, Ay’a ulaşma çabası; tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılıyor. 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği müze, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından dekore edilmiş.

Dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştiren İstanbul Oyuncak Müzesi, bu sayede dünya oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş. Böylece İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmış.

Çocuklar İçin Gidilecek Yerlerden İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Çocuklar İçin Müzeler
İstanbul Oyuncak Müzesi
  • Rahmi Koç Müzesi – Hasköy/Haliç

Rahmi Koç Müzesi, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesini amaçlıyor.

Atatürk bölümü, karayolu ve demiryolu bölümü, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar gibi koleksiyonların bulunduğu müzede, çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Rahmi Koç Müzesi’nin kendine özgü atmosferinde yaşamaya devam eden nostaljik Fenerbahçe Vapuru’nda çocuklar için özel doğum günü kutlamaları yapılabiliyor.

Çocuklarla Gezilecek Eğitici Müzelerden Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Çocuklar İçin Kültür-Sanat Mekanları
Rahmi Koç Müzesi
  • Miniatürk – Sütlüce/Haliç

Haliç semtlerinden Sütlüce‘de konumlanan Miniatürk’te, Türk tarihinden seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını bir arada görebiliyorlar.

‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan 60 bin metrekare üzerine kurulu Miniatürk aslında 15.000 metrekarelik bir açık hava müzesi.

Kompleksin içinde otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, çocuk oyun parkı, gezi treni, masal ağacı, satranç tahtası ve labirent mevcut. Miniatürk’te ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi ve eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünülmüş.

Zamanlar ve mekânlar arası bir yolculuğa çıkan ziyaretçiler, yaklaşık 2500 yıl öncesine tarihlenen ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Halikarnas Mozolesi’ni görme imkânını da elde ediyor. Günümüze ulaşamayan mozolenin parçaları İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

Çocukların Türkiye’nin Tarihi Ve Turistik Yerleri Öğreneceği Miniatürk
İstanbul Çocuklar İçin Açıkhava Müzeleri
Miniatürk
  •  İstanbul Akvaryum – Bakırköy

İstanbul Akvaryumu’nu özel kılan şeyler; rengarenk ve küçük ama bir o kadarda zehirli kurbağalar, dünyanın en küçük timsah türü olma özelliğine sahip cüce kaymanlar ve birçok farklı canlı türüdür. İstanbul Akvaryumu dünyanın kısıtlı bölgelerinde rastlanabilecek canlı ve bitki zenginliğiyle, Amazon’un atmosferini yaşatıyor.

Amazon Yağmur Ormanı deneyimi dışında, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 17 tema bulunuyor. Temaların içeriğinde kültürel, coğrafi ve mimari özellikler de dikkate alınmış. Ayrıca interaktif oyunlar, filmler ve görsel grafikler de yer alıyor.

4 bin metreküp su kapasiteli Ana Tank‘ın içerisinde 5 bin canlı yaşıyor. “Ana Tank” içerisinde köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte 30 dakikalık dalış yaparak çocuğunuzla birlikte sertifikanızı alabilirsiniz. Flyride Helikopter Turu ile çocuğunuz ile birlikte İstanbul’u helikopter simulasyonu ile gezebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için İstanbul Akvaryum Ulaşım ve Bilgi isimli yazıyı tavsiye ederim.

Çocukların Deniz Yaşamını Keşfedeceği İstanbul Akvaryumu

İstanbul'da Çocuklar İçin Doğal Yaşam
İstanbul Akvaryum
  • Forestanbul – Kemerburgaz

2014 yılında açılan doğa macera parkı Forestanbul, her yaş grubundan insanların gün boyu kaliteli vakit geçirebileceği bir yer olarak hizmet veren bir macera şehri olarak tasarlanmış.

12 oyun parkuruna ev sahipliği yapan Forestanbul; yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncağı ile çocuklarınızla birlikte eğlenebileceğiz aktiviteler sunuyor. Pazartesi günleri hariç hizmet veren Forestanbul’un restoranında dinlenip, ailecek keyifle yemek yiyebilirsiniz.

Çocukların Doğal Yaşamı Tecrübe Edebileceği Forestanbul

İstanbul'da Çocuklarla Doğa Gezisi Ve Yürüyüşü
Forestanbul
  • Uçurtma Müzesi – Üsküdar

“Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” adıyla hizmet veren Türkiye’nin tek uçurtma müzesi 6 kıta, 33 ülkeden toplanan ve toplam 2500’ün üzerinde parçadan oluşan bir uçurtma koleksiyonuna sahip.

Müzeyi gezen 3 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler kendi uçurtmalarını uçurtma atölyesine katılarak yapabiliyorlar. Uçurtma atölyesinde 50’ye yakın geleneksel uçurtma modeli öğrenilebiliyor.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilmesi Gereken Uçurtma Müzesi
İstanbul'da Çocukların Eğleneceği Yerler
Uçurtma Müzesi – İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler
  • İstanbul Kelebek Çiftliği – Beykoz

Beykoz’da bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde dünyanın en sevilen yaratıklarından kelebeklerin arasında gezebilir, onları doğal ortamlarında ziyaret edebilirsiniz.

Çiftlikte ilk olarak kelebeğin biyolojik yapısı ve “metamorfoz” konusunda bilgiler sunan 20 dakikaklık sinevizyon gösterisi yapılıyor. Ardından rehber eşliğinde iklim kontrollü kelebek serasında gezinti başlıyor.

Burada kelebeğin yaşam döngüsüne birebir şahit olunuyor. Yumurta, tırtıl, pupa ve erişkinlik dönemlerinin her birini görmek mümkün. Renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitkiler ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, kelebeklerin üzerinize konmasına izin verebilirsiniz.

Nesillerini korumak ve kelebekler hakkında bilinçlendirmek için çocuklarınızla birlikte Kelebek Çiftliği‘nde vakit geçirebilir, doğal ortamlarında nasıl beslendiklerini gözlemleyebilirsiniz.

İstanbul Kelebek Çiftliği Çocuklara Unutulmaz Bir Deneyim Yaşatıyor
Çocuklarla gezilecek en güzel yerler
İstanbul Kelebek Çiftliği
  • Snowpark – Torium AVM

İstanbul’un orta yerinde kayak kar keyfi yaşayabileceğiniz Snowpark’ta ailecek snowboard, kayaki bagjump, snowtubing yapabilirsiniz.

Yaz-kış kar eğlencesi imkânı tanıyan Snowpark’ta giriş ücretine dahil olarak giysi, ekipman veriliyor. Profesyonel hocalardan ders alarak, kayak deneyiminizi artırabilir ya da sıfırdan kaymayı öğrenebilirsiniz.

Çocukların Kış Sporlarını Deneyimleyeceği Snowpark

İstanbul'da ailecek gezilecek yerler, parklar, aktiviteler
Snowpark – İstanbul’da ailecek gidilecek yerler

Önerilen Blog Yazıları


İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler Blog Yazısı By Seda Nur Çınar

İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler Gezi Yazısı 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *