İstanbul Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Eğlenceli Yerler Listesi

Türkiye‘nin megakenti olan İstanbul, gündelik hayatı ile yetişkinleri olduğu kadar, çocukları da yoruyor. Hafta sonlarında hem çocukların, hem de ebeveynlerin birlikte keyifli vakit geçirecekleri yerlerin listesini çıkardık.

Bu yazıda eğlenceli aktiviteleri, tarihi ve turistik değer taşıyan yerleri ve kültür-sanat içeriği olan müzeleri bir arada bulabilirsiniz. İşte karşınızda İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler 2020

  • Wondera – Aqua Florya AVM

Aqua Florya’da eğlence ve konforu bir arada sunan Wondera, yaş ayrımı yapmadan hem küçük hem de büyük oyun tutkunlarına hitap ediyor.

Birçok oyun konseptini bünyesinde barındıran mekânda, Sega oyunlarından, buz hokeyine; basketboldan, araba yarışına kadar birçok oyun teması yer alıyor.

Wondera’nın en heyecan uyandıran alanlarından birini ise VR alanı oluşturuyor. Roller Coaster heyecanını sanal gerçeklik gözlüğü yardımı ile sunan mekân, misafirlerine hem fiziksel hem de görsel olarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

Aqua Florya Alışveriş Merkezi‘ndeki Wondera, İstanbul’da çocuklar için gezilecek yerler arasında başı çekiyor. Modern çağın olmazsa olmazı olan dijital eğlence, Wondera‘da üst düzey bir kalitede sunuluyor.

İstanbul’da Çocuklar İçin Eğlence Merkezleri

istanbul'da çocuklarla gezilecek yerler
Wondera
  • Vialand (İsfanbul) Tema Park – Eyüp

Ailece eğlence ve çocuklara eğlence gibi farklı konseptlere özel alanları bulunan Vialand’de, çocuklarınızla pek çok aktiviteye katılabilirsiniz.

Vialand’de (Bkz: İsfanbul Tema Park) çocukların hem görerek, hem gezerek dünyayı keşfetmelerini sağlayan minik kaşifler, yüksekten korkmayan çocuklar için mini kule, mutlu tavukları ile çiftlik hayatını yansıtan neşeli çiftlik, egzotik safari tüneli ve daha pek çok eğlence alanı çocukların değişik bir gün geçirmelerini sağlıyor.

800 tema park arasından “Avrupa’nın En İyi 8’inci Tema Park’ı” seçilen İsfanbul Tema Park’tan, sinemaya farklı hizmetleri de bulabileceğiniz Vialand’in giriş katında bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. 2500 metrekare alana kurulu Jungle İstanbul‘da balıklar, maymunlar ve kuşlar gibi yüzlerce egzotik canlı çocuklarınızı ve sizi bekliyor.

Yakın zamanda ismi Vialand yerine, İsfanbul olarak değişen Tema Park; İstanbul’da çocuklarla yapılacak aktiviteler arasında en başta geliyor.

İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler

istanbulda çocuklarla gezilecek eğlence merkezleri
İsfanbul Tema Park
  • İstanbul Oyuncak Müzesi – Kadıköy

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve mezatlardan satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

Uzay oyuncakları bölümünde, Ay’a ulaşma çabası; tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılıyor. 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği müze, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından dekore edilmiş.

Dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştiren İstanbul Oyuncak Müzesi, bu sayede dünya oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş. İstanbul’a “oyuncak müzelerinin başkenti” unvanını kazandıran müze, İstanbul’da çocuklarla gezilecek müzeler arasında başı çekiyor.

İstanbul’da Çocuklar İçin Gidilecek Yerler

İstanbul'da çocuklar için gezilecek müzeler
Oyuncak Müzesi
  • Rahmi Koç Müzesi – Hasköy/Haliç

Rahmi Koç Müzesi, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesini amaçlıyor.

Atatürk bölümü, karayolu ve demiryolu bölümü, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar gibi koleksiyonların bulunduğu müzede, çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Rahmi Koç Müzesi’nin kendine özgü atmosferinde yaşamaya devam eden nostaljik Fenerbahçe Vapuru’nda çocuklar için özel doğum günü kutlamaları yapılabiliyor.

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Rahmi Koç Müzesi, çocuğunuza unutulmaz bir gün geçirmeyi vaat ediyor.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Müzeler

İstanbul'da çocukların gezeceği en güzel yerler
Rahmi Koç Müzesi
  • Miniatürk – Sütlüce/Haliç

Haliç semtlerinden Sütlüce‘de konumlanan Miniatürk’te, Türk tarihinden seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını bir arada görebiliyorlar.

‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan 60 bin metrekare üzerine kurulu Miniatürk aslında 15.000 metrekarelik bir açık hava müzesi.

Kompleksin içinde otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, çocuk oyun parkı, gezi treni, masal ağacı, satranç tahtası ve labirent mevcut. Miniatürk’te ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi ve eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünülmüş.

Zamanlar ve mekânlar arası bir yolculuğa çıkan ziyaretçiler, yaklaşık 2500 yıl öncesine tarihlenen ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Halikarnas Mozolesi’ni görme imkânını da elde ediyor. Günümüze ulaşamayan mozolenin parçaları İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

İstanbul’da Çocuklarla Gidilecek Güzel Yerler

İstanbul'da çocuklarla yapılacak aktiviteler
Miniatürk
  •  İstanbul Akvaryum – Bakırköy

İstanbul Akvaryum‘u özel kılan şeyler; rengarenk ve küçük ama bir o kadarda zehirli kurbağalar, dünyanın en küçük timsah türü olma özelliğine sahip cüce kaymanlar ve birçok farklı canlı türüdür. İstanbul Akvaryumu dünyanın kısıtlı bölgelerinde rastlanabilecek canlı ve bitki zenginliğiyle, Amazon’un atmosferini yaşatıyor.

Amazon Yağmur Ormanı deneyimi dışında, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 17 tema bulunuyor. Temaların içeriğinde kültürel, coğrafi ve mimari özellikler de dikkate alınmış. Ayrıca interaktif oyunlar, filmler ve görsel grafikler de yer alıyor.

4 bin metreküp su kapasiteli Ana Tank‘ın içerisinde 5 bin canlı yaşıyor. “Ana Tank” içerisinde köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte 30 dakikalık dalış yaparak çocuğunuzla birlikte sertifikanızı alabilirsiniz. Flyride Helikopter Turu ile çocuğunuz ile birlikte İstanbul’u helikopter simulasyonu ile gezebilirsiniz.

İstanbul Çocuklarla Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul hafta sonu çocuklarla gidilecek yerler
Akvaryum
  • Forestanbul – Kemerburgaz

2014 yılında açılan doğa macera parkı Forestanbul, her yaş grubundan insanların gün boyu kaliteli vakit geçirebileceği bir yer olarak hizmet veren bir macera şehri olarak tasarlanmış.

12 oyun parkuruna ev sahipliği yapan Forestanbul; yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncağı ile çocuklarla birlikte eğlenebileceğiz aktiviteler sunuyor. Pazartesi günleri hariç hizmet veren Forestanbul’un restoranında dinlenip, ailecek keyifle yemek yiyebilirsiniz.

İstanbul’da Çocuklar İçin Eğlenceli Aktiviteler

İstanbul çocukla gezilecek doğal yerler
Forestanbul
  • Uçurtma Müzesi – Üsküdar

“Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi” adıyla hizmet veren Türkiye’nin tek uçurtma müzesi 6 kıta, 33 ülkeden toplanan ve toplam 2500’ün üzerinde parçadan oluşan bir uçurtma koleksiyonuna sahip.

Müzeyi gezen 3 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler kendi uçurtmalarını uçurtma atölyesine katılarak yapabiliyorlar. İstanbul’da çocuklar için gezilecek yerler arasındaki uçurtma atölyesinde 50’ye yakın geleneksel uçurtma modeli öğrenilebiliyor.

İstanbul Çocuklar İçin Gezilecek Yerler 2020

İstanbul'daki çocuk müzeleri
Uçurtma Müzesi
  • İstanbul Kelebek Çiftliği – Beykoz

Beykoz’da bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde dünyanın en sevilen yaratıklarından kelebeklerin arasında gezebilir, onları doğal ortamlarında ziyaret edebilirsiniz.

Çiftlikte ilk olarak kelebeğin biyolojik yapısı ve “metamorfoz” konusunda bilgiler sunan 20 dakikaklık sinevizyon gösterisi yapılıyor. Ardından rehber eşliğinde iklim kontrollü kelebek serasında gezinti başlıyor.

Burada kelebeğin yaşam döngüsüne birebir şahit olunuyor. Yumurta, tırtıl, pupa ve erişkinlik dönemlerinin her birini görmek mümkün. Renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitkiler ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, kelebeklerin üzerinize konmasına izin verebilirsiniz.

Nesillerini korumak ve kelebekler hakkında bilinçlendirmek için çocuklarınızla birlikte Kelebek Çiftliği‘nde vakit geçirebilir, doğal ortamlarında nasıl beslendiklerini gözlemleyebilirsiniz.

İstanbul Çocuklarla Gezilecek Güzel Yerler

İstanbul'da çocukların gezmesi gereken yerler
Kelebek Çiftliği
  • Snowpark – Torium AVM

İstanbul’un orta yerinde kayak kar keyfi yaşayabileceğiniz Snowpark’ta ailecek snowboard, kayaki bagjump, snowtubing yapabilirsiniz.

Yaz-kış kar eğlencesi imkânı tanıyan Snowpark’ta giriş ücretine dahil olarak giysi, ekipman veriliyor. Profesyonel hocalardan ders alarak, kayak deneyiminizi artırabilir ya da sıfırdan kaymayı öğrenebilirsiniz. Snowpark, İstanbul’da çocuklar için eğlence merkezleri arasında ilk akla gelen yerlerden biri.

Çocukların Kış Sporlarını Deneyimleyeceği Snowpark

istanbul çocuklarla gezilecek yerler 2020
Snowpark

İstanbul Çocuklarla Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *