İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Denizcilik, Osmanlı’nın erken dönemlerinden beri Türkler için önemli bir uğraş olmuştur. Askeri ve sivil deniz ekipmanlarını inceleyerek, tarih boyunca gösterilen gelişime ve değişimlere tanık olmak mümkün. Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Deniz Müzesi bu açıdan görülmeye değer bir yer. Askeri ve sivil denizcilikle ilgili 20.000’in üzerinde eserin sergilendiği bu müze, Türk denizcilik tarihine ışık tutan nadide bir mekân.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında

Deniz Müzesi, İstanbul Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor. Müzenin sergi binası üç katlı olmakla birlikte, 1500 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Sergi alanındaki salonlar ise rüzgâr yönleri ile isimlendirilmiş. Sergi binası içinde ve bahçede saltanat kayıkları, gemi modelleri, tablolar, armalar, kadırgalar ve bunlar gibi 20.000’in üzerinde eser sergileniyor.

İstanbul Deniz Müzesi Tarihçesi

İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’un en köklü müzeleri arasında yer alıyor. Müze ilk olarak 1897 yılında, dönemin Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın emriyle açıldı. Tersane-i Amire’de (Osmanlı Devlet Tersanesi) bulunan bir bina, Bahriye Yüzbaşı Süleyman Nutku ve Miralay Hikmet Bey’in çabalarıyla müze hâline getirildi.

Müze, 1914 yılında Cemal Paşa’nın emriyle tekrar düzenlendi. Bu süreçte, Bahriye Yüzbaşı ve Ressam Ali Sami Boyar, restorasyon ekibinin başına getirilerek müzenin modern anlamda düzenlenmesi sağlandı.

II. Dünya Savaşı başlarken, müzedeki eserler koruma amacıyla Anadolu’ya nakledildi ve savaş bittikten bir yıl sonra tekrar taşındı. Müze, 1961 yılında Kasımpaşa’daki yerinden taşınarak, Beşiktaş İskele Meydanı’nda bugün hizmet verdiği yere nakledildi.

İstanbul Deniz Müzesi Başlıca Koleksiyonları

İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenen birçok koleksiyon bulunuyor. Bu koleksiyonların birçoğu deniz ve denizcilik ile ilgili olsa da, ait olduğu döneme ışık tutan birçok farklı eser de bulunuyor.

Atatürk’e ait eşyalar kısmında, Atatürk’ün Ertuğrul ve Savarona Yatları’nda kullandığı eşyalar yer alıyor. Bununla birlikte, Atatürk’ün emriyle denizcilik alanında yürütülen çalışmalara dair yazışmaları ve objeleri de bu kısımda görebilirsiniz.

Tarihi kayıklar kısmında, bir zamanlar boğazın iki yakası arasında ulaşım sağlamak için kullanılan kayıklar yer alıyor. Burada padişahlara ve saray eşrafına ait saltanat kayıkları dikkat çekmekte. Kadırga, kürekli filika, tahlisiye filikası gibi kayık modelleri de bu koleksiyonda sergileniyor.

Müzedeki tekstil-dokuma eserler kısmında, bahriyelilerin kullandıkları üniformalar sergileniyor. Aynı bölümde, gemilerde kullanılan sancak, halı ve bayraklara da yer veriliyor. Askeri tarihe meraklıysanız bu kısma mutlaka uğramalısınız.

Denizcilerin kullandığı silahlar, seyir aletleri, fenerler, saat ve termometre gibi aletler de metal eserler koleksiyonunda yer alıyor. Orjinal eserlerin sergilendiği bu koleksiyonda, para ve sikkeleri de görmek mümkün.

Denizcilik ile ilgili beratlar, fermanlar ve el yazmaları da kağıt eserler koleksiyonunda sergileniyor. Arşiv değeri taşıyan bu belgelerin yanında, fotoğraf ve vesikalara da rastlayabilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Büyük Osmanlı denizcisi Katip Çelebi, modernleşme fikrini ilk kez dile getiren insanlar arasında yer alıyor. Nitekim, Osmanlı döneminde denizcilik yalnızca askeri bir mesele değildi. Denizciler, Osmanlı dışındaki dünya ile iletişim kuran kişilerdi ve Osmanlı İmparatorluğu, Batı’yı denizciler vasıtasıyla tanıyordu. Bu bağlamda, donanmanın Türk modernleşmesinde önemli bir yeri bulunuyor.

İstanbul Deniz Müzesi, yalnızca denizcilere ve bu alanda ilgi duyan kişilere hitap eden bir mekân değil. Bu müzede Osmanlı’nın ve Cumhuriyet’in tarihine, gelişim süreçlerine ışık tutan eserler bulunuyor. Deniz Müzesi, İstanbul’un en eski müzelerinden biri olmakla birlikte, günümüzde zengin bir bilgi kaynağı olarak işlev görüyor. Tarihle ilgileniyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2019/2020

İstanbul Deniz Müzesi giriş ücreti 2019 yılı itibariyle 10 Türk Lirası‘dır. Öğrenci kartı ibraz ederek, Deniz Müzesi’ne ücretsiz giriş yapmak mümkün. Bununla birlikte, fotoğraf çekmek için 20 TL ve video çekmek için ise 40 TL ekstra ücret ödemek gerekiyor. Ayrıca, 25 TL karşılığında sesli rehber hizmetinden yararlanmak mümkün.

İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Deniz Müzesi, Pazartesi dışında hafta içi 10:00 ile 17:00, haftasonu ise 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ancak kapanışa bir saat kala gişeden bilet satışı bitiyor.

Müze Pazartesi günleri kapalı. Ayrıca yılbaşında ve dini bayramların ilk günlerinde hizmet vermiyor.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Kısa Bilgi
İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2020
Beşiktaş’ta Bulunan Deniz Müzesi Koleksiyonları

İstanbul Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş’ta yer alan Kadıköy ve Üsküdar iskelelerine yakın bir lokasyonda bulunuyor. Anadolu yakasından deniz yoluyla Beşiktaş’a geldikten sonra, 2-3 dakikalık bir yürüyüşle Deniz Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Müze, Barbaros Bulvarı’na yakın bir lokasyonda olduğu için bulmanız zor olmayacak.

Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız, Bağcılar-Kabataş (T1) Travmay Hattı’ndan Kabataş’ta indikten sonra taksiye binebilir veya yürüyebilirsiniz. Beşiktaş Meydanı’ndan geçen otobüs ve minibüslerle de kısa süre içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi’ni Sanal Tur ile Gezmek

İstanbul dışında yaşıyorsanız, Deniz Müzesi’ni https://www.3dmekan.com/deniz-muzesi.html adresinden üç boyutlu olarak gezebilirsiniz. Bu şekilde sergilenen eserleri görmek mümkün olsa da, daha çok keyif alabilmek için vakit bulduğunuz bir zamanda gitmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *