İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri

İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası En İyi Alışveriş Merkezleri (AVM’ler)

Türkiye’nin ilk AVM’lerine ev sahipliği yapan İstanbul’da her zevke uygun bir Alışveriş Merkezi mevcut. Son 10 yılda artan AVM sayısı ile artık hangisinin nerede olduğunu da hatırlamak zorlaştı.

Bu yazıda İstanbul‘un hem Avrupa Yakası, hem de Anadolu Yakası‘ndaki en iyi AVM‘lerin bir listesini bulabilirsiniz. Ayrıca AVM‘lerin kısa bir tarihçesi ve özellikleri hakkında bilgileri de not ettik. İyi alışverişler!

İstanbul Avrupa Yakası Alışveriş Merkezleri 2020

 •  Ataköy Galleria AVM – Bakırköy

Türkiye’nin ilk büyük alışveriş merkezi olan Galleria Ataköy, 1988 yılından beri Bakırköy ilçesinde hizmet veriyor.

İstanbul’un her noktasından insanların tercih ettiği bu AVM, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Fuarı’ndaki yarışmada 1989 yılında “En iyi mimari tasarım”, “Detaylı düşünülmüş proje”, “Hızlı inşaat ve farklı özellikler taşıyan merkez” ve “En iyi shop mix” ödüllerini almış.

Alışveriş keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz Galleria’da vizyondaki filmleri izleyebileceğiniz sinema salonlarının yanı sıra söyleşi gibi etkinlikler de düzenleniyor.

İstanbul’un İlk Alışveriş Merkezi

İstanbul Alışveriş Merkezleri Listesi - Ataköy Galleria
Ataköy Galleria
 •  İstanbul Cevahir AVM – Şişli

Avrupa’nın 2, dünyanın 8’nci büyük AVM’si İstanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi 2005 yılından beri Mediciyeköy-Şişli bölgesinden bolca ziyaretçi çekiyor.

İstanbul’un en turistik mekanlarından Taksim’den metro aracılığı ile AVM’nin içerisine kadar gidilebiliyor. Ulaşımı oldukça kolay olan İstanbul Cevahir AVM, son yıllarda sadece İstanbullu’lar tarafından değil turistlerden tarafından da fazlasıyla ilgi görüyor.

200’den fazla mağazanın yanı sıra 6 katından ikisini yeme-içmeye ayıran AVM’nin; ayrıca en alt katında, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli eğlence alanları da yer alıyor.

Sinema salonlarının yanında İstanbul Devlet Tiyatroları’nın Cevahir Sahnesi de AVM’nin içinde tiyatroseverlerin uğrak noktası olmasını sağlıyor.

İstanbul Avrupa Yakası Alışveriş Merkezleri

İstanbul Alışveriş Merkezleri Listesi Cevahir AVM
Cevahir AVM
 •  Profilo AVM – Mecidiyeköy

AVM yoğunluğunun yaşandığı Mecidiyeköy-Şişli bölgesinde bulunan Profilo Alışveriş Merkezi, Cevahir, Kanyon gibi devasa AVM’lerle büyüklük açısından kıyaslanamazsa da; Mecidiyeköy tarafında çalışan, yaşayan ve yolu Şişli’den geçenler için önemli AVM’ler arasında yerini alıyor.

Özel bir tiyatro sahnesine de ev sahipliği yapan AVM’nin içinde çeşitli mağazalar, zincir bir süpermarket ve kahveciler yer alıyor. Sakin AVM’leri seviyor, güzel bir yemeğin ardından alışveriş yapmak istiyorsanız Profilo AVM’yi tercih edebilirsiniz.

İstanbul’un En İyi AVM’leri Listesi

İstanbul AVM Listesi Profilo Mecidiyeköy
Profilo
 •  Kanyon AVM – Şişli

Açık alan AVM’lerinin öncüsü olan Kanyon, hem farklı atmosferi hem de lüks markalarıyla dikkat çekiyor. Metroyla direkt kapısına kadar ulaşım sağlanabilen Kanyon’da, sinema ve tiyatronun dışında düzenlenen konserler ve çeşitli festivaller eğlenceye farklı renkler katıyor.

Kanyon AVM, Türk ve dünya mutfaklarına yer veren restoranların yanı sıra İtalyan lezzetlerine imza atan restoranlarıyla da hem öğle yemeklerinin hem de iş çıkışı buluşmalarının da popüler uğrak noktası.

Kanyon Alışveriş Merkezi İstanbul

İstanbul Alışveriş Merkezleri Kanyon AVM Şişli
Kanyon AVM
 • İstinyePark – Sarıyer

280 farklı mağazası, açık ve kapalı mekanları ile fark yaratan İstinyePark, 2007’den beri hizmet veriyor. Türkiye’ye ilk kez giriş yapan birçok firmanın yanında, dünya mutfaklarının başarılı örneklerini sunan restoranlara da ev sahipliği yapıyor. İstinyePark AVM, cam tavanları ve açık yeşil alanlarıyla gün ışığını yakalayarak ferah bir atmosfer sunuyor.

Çeşitli kurumlar tarafından “Yılın En İyi AVM’si” gibi ödüllere layık görülen İstinyePark’ta spor merkezi ve sinema salonları da bulunuyor.

Eski mahallelerin ruhunu taşıyan Pazar Yeri’ndeki 20 küçük dükkanıyla gurme zevklere de hitap eden AVM, sağlık, spor, lezzet, eğlence ve alışverişi bir arada sunan konseptiyle dikkat çekiyor.

İstanbul’un En Lüks Alışveriş Merkezi

İstanbul Alışveriş Merkezleri İstinye Park AVM
İstinye Park
 • Mall of Istanbul – Başakşehir

Ofis, rezidans ve oteliyle bir bütün olan ‘Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi’, Mall of İstanbul, İstanbul’un gelişen noktalarından Başakşehir’de yer alıyor. Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi sloganıyla 2014’te açılan Mall of Istanbul’da 350 mağaza bulunuyor.

İstanbul ‘7 tepe’ konseptinden esinlenerek tasarlanan AVM’de; Sultanahmet, Taksim ve Yıldız Parkı’nın mimari detaylarına yer verilmiş.

Dünya mutfağından lezzetler sunan Gusto MOİ, tiyatro oyunlarına ve konserlere ev sahipliği yapan MOİ Sahne, uluslararası sergilere ev sahipliği yapan MOİ Sanat, Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence parkı MOİPark, sinema salonlarından oluşan Cinetech ile Alışveriş, kültür-sanat ve eğlenceyi tek bir çatıda birleştiriyor.

İstanbul’un En Büyük Alışveriş Merkezi

İstanbul Alışveriş Merkezleri Mall of Istanbul AVM
Mall of Istanbul
 •  Marmara Forum – Bakırköy

Çocuklar için özel etkinlikler düzenleyen Marmara Çocuk Kulübü’nün etkinlikleriyle renklenen Marmara Forum, Bakırköy’de şehrin içindeki alışveriş merkezleri arasında yerini koruyor.

Türkiye’deki ilk konsept hipermarketi de içinde barındıran Marmara Forum’da yetişkinlere hitap eden yerli ve yabancı pekçok markayla birlikte çocuklara özel Çocuk Sokağı da yer alıyor.

Çocuklarla Gezilecek AVM’ler İstanbul

İstanbul Alışveriş Merkezleri Marmara Forum AVM Çocuklar İçin
Marmara Forum AVM
 •  Forum İstanbul – Bayrampaşa

Dünyaca ünlü markaları bir araya getiren, İstanbul Sea Life Akvaryumu ile gezilmeye değer bir deneyim sunan Forum İstanbul, önemli ev dekorasyon, yapı market ve spor mağazalarına da ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en büyük köpekbalığı ailesine sahip İstanbul Sea Life Akvaryum’un yanı sıra Forum İstanbul, 2 yıl önce Türkiye’nin ilk Legoland Discovery Center’ını da bünyesine kattı. Ahtapot Eğlence Merkezi, Flyride Helikopter Turu Simülasyonu oyun alanı gibi konseptleriyle alışveriş deneyiminin yanında eğlence alanlarıyla özellikle dikkat çekiyor.

İstanbul Çocuklar İçin Eğlenceli AVM’ler

İstanbul'un En İyi Alışveriş Merkezleri Forum İstanbul Bakırköy
Forum İstanbul AVM
 •  City’s – Nişantaşı

Nişantaşı’nın göbeğinde yer alan City’s Nişantaşı son yılların AVM akımı mahalle katıyla gurmeleri de unutmuyor. Ulusal ve uluslararası markaları barındıran AVM, Nişantaşı’nın tarihi atmosferiyle bütünleşiyor.

Sinema ve spor salonlarıyla da yaşam alanı oluşturan City’s Nişantaşı, açıldığı günden bu yana hem konumu hem de mağazalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

İstanbul Lüks Alışveriş Merkezleri

İstanbul en iyi avm'ler listesi 2018 - City's Nişantaşı AVM
City’s Nişantaşı
 • Akmerkez – Etiler

İstanbul’un merkezi noktalarından Etiler’de 1993 yılında açılan ve ilk AVM’lerden biri olan Akmerkez, önemli kuruluşlardan yaklaşık 40 ödüle sahip bir alışveriş merkezi.

Her geçen sene farklı etkinliklere imza atan AVM’nin terasında hizmete giren Frozenland isimli buz pisti de fark yaratarak, Akmerkez’i diğer AVM’lerden ayırıyor.

AVM’nin yanında residans ve iş merkeziyle, iş ve yaşam merkezi olma özelliği gösteriyor. Sinema keyfinin yanı sıra Macbeth, Madame Butterfly gibi opera eserlerini de Akmerkez’de izleme fırsatı bulabilirsiniz.

İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri

istanbul alışveriş merkezleri Etiler AVM popüler Etiler Semtinde
Etiler Akmerkez AVM

İstanbul Anadolu Yakası Alışveriş Merkezleri 2020

 • Capitol Alışveriş Merkezi – Altunizade

İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden olan Capitol, 25 yıldır İstanbullularla önemli markaları buluşturuyor, alışveriş ve eğlence için ortak bir alan sunuyor.

Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından 2006 yılında yenilenen alışveriş merkezleri dalında ödül de alan Capitol, 1993 yılından bu yana Üsküdar ilçesinin Altunizade semtinde bulunuyor. Spectrum Cineflex sinema kompleksini ve yeni yiyecek bölümü olarak baştan tasarlanmış kısmı The Loft ile ilgiyi taze tutmaya devam ediyor.

İstanbul Anadolu Yakası AVM'ler Altunizade Capitol Üsküdar
Altunizade Capitol AVM
 • Optimum Outlet – Yenisahra

Yenisahra E5 Karayolu üzerinde bulunan Optimum Outlet onlarca marka, teknolojiden evsel ihtiyaçlara kadar market alışverişinizi yapabileceğiniz kısımlar ve 500 metrekareden büyük gerçek bir buz pistini içinde barındırıyor.

İsminden anlaşılacağı üzere Outlet odaklı olan Optimum eğlenceyle alışverişi bir araya getiriyor. Aynı anda 2500 kişiye oturma alanı sağlayan bir yemek bölgesi var. Bunun yanısıra yüzlerce kişinin faydalanabileceği açık ve kapalı kullanım alanlarıyla keyifli vakit geçirmenizi teminat altına alıyor.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi AVM’ler

Anadolu Yakası AVM'ler Optimum Yenisahra
Optimum Outlet
 •  Tepe Nautilus – Acıbadem

Kadıköy’ün merkezinde yakın, Ayrılık Çeşmesi M4 metro ve Marmaray istasyonuna bitişik konumda alışveriş, eğlence, yemek ve sinemayı bir araya getiren Tepe Nautilus, farklı ihtiyaçlara yönelik hizmetleri tek çatı altında sunuyor.

En üst katının büyük kısmı yemek bölümü olan Acıbadem Tepe Nautilus AVM’de bazı restoranların kendilerine özel oturma alanları da mevcut.

Spor salonu, bowling ve sinema da barındıran Tepe Nautilus, aynı zamanda ev ve elektronik alışverişleri için de büyük mağazalara ve geniş seçeneklere sahip. Açık alanı kullanan birkaç yemek mekanı da, ana yemek bölümünden ayrı olarak giriş katında yer alıyor.

İstanbul Kadıköy’de Alışveriş Merkezleri

İstanbul Alışveriş Merkezlerinden Tepe Nautilus
Tepe Nautilus
 •  Palladium – Ataşehir

Aynı ismi taşıyan Palladium Tower iş merkeziyle karşı karşıya bulunan alışveriş merkezi ferah iç tasarım ve yanında bulunan ofis katlarıyla tam bir iş merkezi havasına sahip.

Batı Ataşehir’de bulunmasına rağmen İstanbul Anadolu Yakası‘nın genişçe bir bölgesinden görünebilen konumuyla, hem sinema hem alışveriş konusunda ziyaretçilerini memnun etmeyi hedefliyor.

Yemek kısmı bir alanda toplanmış olsa da, alışveriş merkezinin farklı noktalarında serpiştirilmiş olan kafeler, ziyaretçilerin keyfini tamamlayacak nitelikte.

İstanbul AVM'leri Listesi Güncel Palladium
Palladium
 • Emaar Square Mall – Üsküdar

Dubai merkezli gayrimenkul grubu Emaar’ın ismini taşıyan Emaar Square Mall açık ve kapalı alışveriş bölümlerini geniş bir hacimde bir araya getiriyor.

Çamlıca tepesine yakın biçimde Ünalan’da kurulan Emaar Square Mall farklı bir mimari konseptte dünyaca ünlü markaların üst seviye mağazalarını İstanbullular ile buluşturuyor.

Ayrıca kendi konser alanı bulunan alışveriş merkezinde, 15 salonu ile toplam 2.400 koltuk kapasiteli bir de sinema kompleksi mevcut. Yemek konusunda da modern ve geleneksel mutfaklar sizi bekliyor; fast food veya daha farklı şeyler deneyimlemek size kalmış.

İstanbul’un En İyi Alışveriş Merkezleri

Alışveriş Merkezleri Emaar Square Mall Nerede?
Emaar Square Mall
 • Kozzy AVM – Kozyatağı

Kadıköy’ün sokaklarında aniden karşınıza çıkabilecek, ufak tefek bir alışveriş merkezi olan Kozzy, Minibüs Caddesi ile Kozyatağı Metro İstasyonu‘nun tam ortasında kalıyor.

Her iki taraftan da yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşılabilen merkezin bina kompleksi içinde Kadıköy İlçe Meclis Binası, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatro Sahnesi, 9 salonlu bir sinema, açık hava terasları ve 58 mağaza bulunuyor.

Dört katlı alışveriş merkezinin odağında alışverişin yanı sıra kültür etkinlikleri ve keyifli vakit geçiren çocuklu aileler var. Sitelerin çok yoğun olduğu bir alanda hizmet veriyor ve fayda sağlıyor.

blank
Kozzy AVM
 •  Akasya AVM – Acıbadem

Büyük üç ev ve ofis kulesinin ortasında farklı bir yapıda ve devasa bir alana kurulmuş olan Akasya Acıbadem, E5 (D100) ile Tem Çevreyolu kesişiminde önemli bir AVM ve yaşam alanı olarak yer alıyor.

Hemen her AVM’de yer alan sinema salonlarının yanında çeşitli konserler, çocuklara özel etkinlikler, atölyeler, tiyatro gibi kültürel ve sanatsal aktivitelere de sıkça yer verilen Akasya Acıbadem, Akasya Park ile de İtalya’da peyzaj mimarisi ödülünü aldı.

Kültür sanat etkinliklerini 2016 yılından beri Akasya Kültür Sanat markası adı altında düzenleyen AVM, Direklerarası Seyirci Ödülleri 2017 En İyi Yeni Mekan Ödülü’nün de sahibi.

İstanbul Anadolu Yakası Alışveriş Merkezleri

Anadolu Yakası'nın en büyük ve en iyi AVM'si Akasya
Akasya AVM
 •  Viaport Outlet Shopping – Kurtköy (Pendik)

Türkiye’nin outlet konseptli en büyük AVM’si Viaport, Anadolu Yakası’nda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yolu üzerindeki devasa yapısı ile 2008 yılından beri dikkatleri çekiyor.

Viaport, içinde bulunan zeytin ağaçları, mevsim çiçekleri, göleti ve meydanlarıyla açık hava konseptinin hakkını veriyor. AVM’nin ön tarafında bulunan 24 farklı bölümden oluşan büyük eğlence merkezi hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekiyor.

Outlet mağazaları, yeme-içme mekanları, sinema salonları ile ‘Yılın En İyi Outlet AVM’si’ ödülü de bulunan Viaport, içindeki özel zinciri ve lüks konut projesi ile Anadolu Yakası’nın önemli yaşam merkezleri arasında yer alıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı Yakınında AVM

Viaport Kurköy Pendik İstanbul Anadolu Yakası
Viaport AVM

İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri by Serhat Engül

2 thoughts on “İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri Liste 2020”

 1. Bu pek 2020 listesi olmamış; Anadolu Yakası’nda en azından İstmarina ve Viaport Marina gibi 2 tane gözden kaçması imkansız AVM yok!

  1. Merhaba Emre Bey, haklısınız listenin güncellenmesi gerekiyor. Son dönemlerdeki olumsuz olaylardan pek vakit bulamadım. Örnek verdiğiniz AVM’leri ve Maltepe’de son dönemde açılan ve başarılı olan Piazza gibi AVM’leri de ekleyeceğim. Yorumunuz için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *