İstanbul’un En İyi Balık Lokantaları

İstanbul’da En İyi Balıkçılar ve Balık Restoranları Listesi

Balık yemeyi sevenler için, İstanbul‘da çok geniş bir lezzet yelpazesi mevcut. Her damak zevkine ve her bütçeye göre balık restoranı bulmak mümkün. Sevgiliyle rakı-balık yapacak mekanlardan, evlilik yıldönümü kutlanacak lüks restoranlara kadar birçok seçenek var.

Peki İstanbul’da en iyi balık nerede yenir? Bu soruya layıkıyla cevap verebilmek için, çeşitli semtlerden ve çeşitli tarzlardan en iyi balıkçıları harmanlayarak bir liste oluşturduk.

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Balıkçılar 2021

 • Sur Balık – Arnavutköy

Hamurda balık, fırında balık, pazı sarma, hardal soslu levrek marini ve daha pek çok özel lezzetlerini sunduğu 6 şubesi bulunan Sur Balık, balık restoranlarının bolca bulunduğu Arnavutköy’de konumlanıyor. İstanbul‘un en gözde semtlerinden birindeki restoran, muhteşem bir boğaz manzarası eşliğinde balık yeme fırsatı veriyor.

İstanbul’da Arnavutköy, Haliç, Cihangir ve Sarayburnu’ndaki şubelerinde ve ayrıca Ankara ve Kapadokya’da bulunan şubelerinde Sur Balık lezzetlerini tadabilirsiniz.

Boğaz Manzaralı Balık Restoranları

istanbul boğaz manzaralı balık restoranları 2020
Sur Balık
 • Set Balık – Sarıyer

Set Balık, 1967 yılında Hacı Osman’da Nüzhet’in Yeri adıyla kır lokantası olarak başlayan serüvenine; 70’li yıllarda balık böreği, lop kalkan gibi kendine özgü lezzetler ekleyerek devam etti.

80’li yıllarda Silivri ve Kireçburnu’nda Set Balık ismiyle açtığı iki şubede, kendine özgü lezzetlerini her geçen yıl artırarak en iyi balık restoranları arasında yerini koruyor. Taze balıklardan oluşan ana yemeklerinin yanı sıra balık pizza, balık mücver ve midye pilaki; Set Balık’a özgü lezzetlerden sadece bazıları…

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Balık Restoranları 2021

istanbul boğazda lezzetli balıkçılar
Set Balık
 • Kıyı Restaurant – Tarabya

İstanbul’un bir diğer özgün balık restoranı olan Kıyı, 1964 yılından beri Tarabya’da geleneksel balık yemekleri, sıcak ve soğuk mezeleriyle balık severlerle buluşuyor.

Kıyı Restaurant, ahşap pano süslemeleri ve Türk sanatçılarından toplanarak oluşturulan fotoğraf ve resim koleksiyonun süslediği salonda, sıcak bir kulüp atmosferinde misafirlerini ağırlıyor.

Kıyı Restaurant, balık menüsünün yanı sıra köfte ızgara, bonfile ızgara seçenekleriyle balıkla arası olmayanlara da, ‘denizden babam çıksa yerim’ diyenlere de uygun lezzetler sunuyor.

Kıyı Restaurant Sıcak Bir Ambiansa Sahip

İstanbul'da nerede balık yenir
Kıyı Restaurant
 • Balıkçı Kahraman – Rumeli Kavağı

Balık tutkunlarının mutlaka uğraması gereken restoranlardan Balıkçı Kahraman, 1996 yılından beri yaptığı işin kalitesiyle yurt içinde ve yurt dışında nam salmış bir balık restoranı.

Kalkan balığını bütün halde ızgara yapabilen, kalkanı tandırda pişirerek farklı lezzet katan Balıkçı Kahraman’ın balık panesi, karides güveci ve tabii kalkan tandırı için Rumeli Kavağı’na gitmeniz gerekiyor.

Boğaz’daki En Güzel Balıkçılar

istanbulda balık restoranı tavsiyeleri
Balıkçı Kahraman

Foto: https://www.keyifname.com/

 • Adem Baba – Arnavutköy

“İnsanın iyisi sözünden, balığın iyisi gözünden belli olur” sloganıyla 90’lı yılların başında Bebek’te küçük bir teknede yolculuğuna başlayan Adem Baba, seçkin başlık restoranları arasında yerini alıyor.

Müşterilerin beğenisi ve teşvikiyle İstanbul Boğaziçi’ndeki beş masalı küçük lokantada hizmetine devam eden Adem Baba, 1998 yılında “Adem Baba Dalyan Balık” ünvanı ile yeni yerine taşınmış.

Restoranın yanı sıra 2000 yılında evlere servis için de bir şube açan Adem Baba, 2002’de restore edilmiş tarihi bir Rum evinde bir şube açtı.

İki lokantası ve bir paket servisiyle Arnavutköy’ün sembolü haline gelen Adem Baba’da kalkandan, gümüşe; somondan, hamsiye kadar geniş bir balık yelpazesi bulunuyor.

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Balıkçılar

istanbulda salaş balıkçılar
Adem Baba

Foto: www.theguideistanbul.com

 • Palukçu – Şehremini/Fatih

İstanbul’un eski semtlerinden Çapa Şehremini’de yer alan Palukçu, yılların birikimi ile kılçıksız hamsi, dizme istavrit, levrek, çupra, somon, tekir, lüfer gibi 20’ye yakın balık çeşidinin yanında kalamar, karides ve midye seçeneklerini misafirleriyle buluşturuyor.

Boğazdaki meşhur balık restoranlarıyla karşılaştırdığınızda salaş, ancak oldukça lezzetli bulacağınız Palukçu’da ekmek arası hamsi ya da uskumru yiyebilir, istediğiniz balığı pişirtip evinizde de yiyebilirsiniz.

Hamsili sigara böreği, palamut buğulama, marine edilmiş levrek, çupra ve levrek güveci Palukçu’nun balık ağlı, mavi masalı deniz kokan atmosferinde denemelisiniz. Balığın üstüne en iyi giden tatlı fırında helva da menüde yer alıyor.

İstanbul Salaş ve Lezzetli Balık Lokantaları

istanbul avrupa yakası salaş balıkçılar
Palukçu Balık

Foto: http://www.fotografturk.com/

 • Taka Balık Ekmek – Yeniköy

Balık ekmek tutkunlarının uğraması gereken Taka Balık Ekmek, Yeniköy’de İstanbul’un salaş ve başarılı balıkçıları arasında. Mevsimine göre avladıkları taze balıkları ekmek arası ya da porsiyon olarak sunan Taka Balık Ekmek, salata, midye ve kalamarıyla taze balıkları taçlandırıyor.

İstanbul’da Boğaza Nazır Balık-Ekmek Keyfi

istanbul boğazda balık ekmek mekanı
Taka Balık Ekmek

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Balıkçılar 2021

 • İsmet Baba Restaurant – Kuzguncuk

Önce kahvehane ardından Yalı Gazinosu olarak hizmet veren mekân 1981 yılından beri İsmet Baba Restaurant olarak hizmet veriyor.

1998 yılından beri ailenin 3. kuşağı tarafından işletilen restoran, Kuzguncuk’ta boğaz manzarası eşliğinde özel lezzetler sunuyor. Taze balık seçeneklerinin yanında balık pastırması, beyin tava gibi farklı lezzetleri de misafirlerine sunan İsmet Baba Restaurant’ta bakladan, yaprak sarmaya soğuk mezeler de oldukça çeşitli.

İstanbul Anadolu Yakası Balık Restaurant
anadolu yakası balıkçı tavsiyesi
İsmet Baba
 • Cibalikapı Balıkçısı – Moda

Eski meyhane kültürünü yaşatan mekanlardan Cibalikapı Balıkçısı, Tarihi Moda İskelesi inişinde yer alıyor. Cibalikapı Balıkçısı’nın sahibi ve kurucusu Behzat Şahin, 18 yıllık gazetecilik hayatından sonra aldığı tazminatla bu özel lezzetleri sunduğu restoranı açmış.

Haliç ve Moda’da şubeleri bulunan Cibalikapı Balıkçısı, taze balık çeşitlerinin yanı sıra mezeleriyle dikkat çekiyor. Balık salatası, tarama, kurutulmuş domates sarması, parmesanlı midye ızgara gibi sıcak ve soğuk mezeler Saray’a dayanan tariflerden feyz alıyor.

Cibalikapı Balıkçısı’nın Türkçe ve İngilizce olarak tariflerini paylaştığı bir de kitabı bulunuyor. Cibalikapı Balıkçısı’nın 10.yılında çıkan kitapta 130 farklı tarif yer alıyor.

Cibalikapı Balıkçısı, Hem Haliç, Hem De Moda’da

istanbul anadolu yakası balıkçılar
Cibalikapı Balıkçısı
 • Eftalya Balık – Şaşkınbakkal

İlk şubesi olan Arnavutköy’de, diğer şubesi Şaşkınbakkal’da bulunan Eftalya Balık, balık tutkunlarına “lezzet, sıcaklık, şıklık” sloganıyla balık tutkunlarına yıllardır hizmet veriyor.

Ünlü balık restoranlarında şeflik ve işletmecilik yapmış 5 ortağın kurduğu restoranda, ana yemekten önce balık çorbası, soyalı sarımsaklı yağ sosuyla birlikte servis edilen ızgarada balık köftesi, deniz mahsülleri krep ve kalamar dolma Eftalya Balık’ın spesyalleri arasında yer alıyor.

Balık sonrası yenen klasik tatlıların yanı sıra Gaziantep’ten özel olarak getirtilen ev baklavası tatlı sevenler için menüde yer alıyor. Deniz ürünleri sevmeyenler de menüde yer alan kırmız et seçeneklerini tercih edebilirler.

Eftalya Balık Şaşkınbakkal Ve Arnavutköy’de

istanbulda rakı balık mekanları
Eftalya Balık
 • Misina Balık – Fenerbahçe

Misina kendine özgü tarifleriyle öne çıkan bir balık restoranı. Misina patlıcan merdane, ahtapotlu krep gibi özel lezzetleri sadece Misina Balık’ta tadabilirsiniz.

Girit, Rum ve Ege mutfağının soğuk ve sıcak mezelerini İstanbul’da bir arada bulabileceğiniz Misina Balık’ın aşçıları Ayvalık Cunda Adası’ndan. Misina Balık, klasik balık restoranlarının dışına çıkan dekoruyla Fenerbahçe Dalyan’da asırlık çam ağaçlarının arasındaki bahçesi ve kapalı salonuyla yıllardır hizmet veriyor.

Mevsimine göre kaz ayağı, eşek turpu gibi Ege otlarını, enginar salatasını, Misina balık kebabı, Ege otlu balığı bulabileceğiniz yegâne yerlerden Misina Balık müdavimlerini ve elbette yeni balık severleri bekliyor.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Balık Restoranları 2021

istanbul anadolu yakası önerilen balıkçılar
Misina Balık
 • Bebek Balıkçısı – Pendik Marina

19 yıldır Bebek’te hizmet veren Bebek Balıkçısı’nı Bebek Balıkçı’nın yatırımcısı ve işletmecisi Ertuğrul Karabulut ve oğlu Cem Karabulut Pendik Marina’ya taşıdı.

Sebzelerin ve meyvelerini organik suyla yıkanıp ziraai ilaçlarlardan arındırarak özel mezelere dönüştüren restoran balığın en lezzetli hallerini misafirlerine sunuyor.

Bebek Balıkçı’da hem mezeleri hem de günlük balıkları mostradan seçebiliyor, Adalar manzarası eşliğinde yiyebiliyorsunuz. Ermeni pilakisi, Girit ezmesi, balık pastırması, topik, tabule, ahtapot, carpaccio, balık beğendi gibi Bebek Balıkçı’ya özgü lezzetleri keyifle deneyebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Balıkçılar

istanbulda en iyi balık restoranları 2020
Bebek Balıkçısı
 • Çatana Balık – Suadiye

İstanbul Anadolu yakasında, Suadiye sahilde bulunan, Çatana Balık sahil manzarası eşliğinde 2001 yılından beri balık severleri ağırlıyor. Tuzda balık ızgara, tekir pane, sütte balık gibi özel ana yemeklerin yanında uskumru dolma, levrek beyti, balık pizza gibi ara sıcakları da farklı lezzetler de bulunuyor.

İstanbul Anadolu Yakası Balık Restaurant

istanbul anadolu yakası sahilde balık restoranı
Çatana Balık

İstanbul’daki En İyi Balıkçılar by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *