İstanbul’daki En İyi Kebapçılar

İstanbul’un En İyi Kebap Restoranları – Avrupa-Anadolu Yakası Kebapçılar

Kebap, Türk mutfağında oldukça önemli bir yer tutuyor. Asırlar öncesine kadar dayanan kebap kültürüne, ustaların “Fıstık Kebabı” gibi farklı buluşları da eklenince kebap menüsü gittikçe genişledi.

Kebap denince ilk akla gelenlerden Adana Kebabı‘nın tarihçesi 1900’lerin başına dayanırken, Gaziantep mutfağının vazgeçilmezleri Patlıcanlı Kebap ve Ali Nazik Kebabı gibi lezzetler yıllar içinde tüm Türkiye’ye yayıldı.

İstanbul En İyi Kebap Restoranları yazısında, İstanbul’daki en iyi kebapçıları bir araya getirmeye çalıştık. Damak tadına önem veren ve farklı lezzetlerin peşine düşenlere faydalı olmasını umut ederek yazımıza başlıyoruz.

İstanbul Avrupa Yakası Kebap Restoranları 2020

 • Develi Kebap – Samatya

1912 yılından beri hizmet veren Develi Kebap’ın Samatya başta olmak üzere, Kalamış, Etiler, Florya gibi toplam 11 semtte şubesi bulunuyor. Antep mutfağının lezzetlerini kendi ustalığıyla renklendiren Arif Develi’nin kurduğu Develi Kebap hala kurucusunun ürettiği özel lezzetlerle hizmet veriyor. Antep mutfağında yer alan “fıstık kebabı” da Arif Develi’nin buluşlarından.

Ünlü oyuncu Şener Şen ve Türkan Şoray’ın başrollerini üstlendiği İkinci Bahar dizisinin çekildiği Develi Samatya, İstanbul’daki ilk şube. Develi Samatya, 2006 yılında The Observer gazetesi tarafından yayınlanan “Dünya’daki en iyi 100 lokanta” listesine girme başarısını gösterdi.

Gaziantep mutfağının klasiklerinin yanında; Ege, Akdeniz ve İç Anadolu yörelerinin farklı tatlarını da Develi Kebap’ta bulabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda bulunan Tuzla Viaport Marina Corner şubesi ise aynı zamanda Develi’nin fast food konseptinde hizmet verdiği ilk şube olma özelliğini taşıyor.

İstanbul Kebap Restaurantları Listesi

istanbul kebapçılar
Develi Kebap
 • Gaziantep Burç Ocakbaşı – Kapalıçarşı

Kapalıçarşı’da yer alan Gaziantep Burç Ocakbaşı, 1988 yılından beri Gaziantep lezzetlerini İstanbul’da sunuyor. Patlıcan Kebabı ve Adana Kebabı en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor.

Ökkeş Usta, memleketi Gaziantep’in en özgün lezzetlerini, Tarihi Yarımada‘nın kalbi olan Kapalıçarşı‘ya taşımakla kalmamış; memleketinin eşsiz lezzetleriyle, turistlerin okuduğu rehber kitaplarda “önerilen kebap restoranı” olmayı da başarmış.

Ökkeş Usta’nın İstanbul’a taşıdığı Antep lezzetlerinden, kebap çeşitlerinin yanı sıra kuru patlıcan, kuru biber dolmaları ve künefeyi de tatmalısınız.

İstanbul Tarihi Yarımada Kebapçıları

istanbul avrupa yakası en iyi kebap
Burç Ocakbaşı Kebap
 • Umut Ocakbaşı Restaurant – Beyoğlu

Beyoğlu’nun ara sokaklarında yer alan Umut Ocakbaşı, 1976 yılından beri kebap çeşitleriyle hizmet veriyor. Sebze ve meyvenin günlük olarak alındığı Umut Ocakbaşı’nda et el gücüyle çalışan makinelerde günlük çekilerek kebaplar hazırlanıyor.

Gavurdağı salatası gibi mezeler taze olarak yapılıyor. Mezeler arasında patlıcan ezme, patlıcan salatası, domatesli biber sıcak ezme kebaba eşlik ediyor. Kebabın olmazsa olmazı şalgam suyu Adana’dan özel fıçılarında getirtiliyor.

İstanbul’un En İyi Ocakbaşı Restoranları

beyoğlu en iyi kebap restaurant
Umut Ocakbaşı Restaurant
 • Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu – Fatih

Öz Kilis Kebap, özellikle içli köfte, gavurdağı salatası ve lahmacun ürünleriyle tercih edilse de, kebapları da oldukça lezzetli.

İstanbul‘un tarihi semti Fatih’te yer alan Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu’nda oruk, şiveydiz, lebeniye, kuru patlıcan dolması gibi yöresel lezzetler başarıyla sunuluyor.

Kebabın yanında bakır bardakta servis edilen bol köpüklü ayranı da denemenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da En Güzel Kebap Nerede Yenir?

tarihi yarımada en iyi kebapçılar
Öz Kilis Kebapçısı
 • Adana Ocakbaşı – Şişli

“Kebap için doğru adres” sloganı ile Adana Ocakbaşı Şişli’ye bağlı Kurtuluş semtinde hizmet veriyor. Balıkesir Gönen’den gelen etler ile hazırlanan kebaplar ezme, cacık ve yoğurtlu patlıcan salatası eşliğinde servis ediliyor.

Adana kebabın kuyruk yağı ve baharatı tam kıvamında. Kaburga ve et şişi de oldukça beğenilen Adana Ocakbaşı’nın meze seçeneği oldukça geniş.

İstanbul’un En Meşhur Kebapçıları

avrupa yakası en iyi kebapçılar
Adana Ocakbaşı
 • Kaşıbeyaz – Florya ve Ataşehir

İstanbul’da dört, Ankara’da ise bir şubesi bulunan Kaşıbeyaz’da Ali Nazik, fıstıklı kebap, sarımsak kebabı, soğan kebabı ve abugannuş iddialı kebap çeşitlerinden birkaçı.

Antep yemekleri ve kebaplarıyla ön plana çıkan Kaşıbeyaz’da tereyağı, tulum peyniri ve kübban pide ikramları cömert bir şekilde yapılıyor.

Ana yemekten öne yuvalama çorbası ve Antep lahmacunu deneyebilirsiniz. Gaziantep’in meşhur tatlısı Katmer‘i de denemenizi öneririz.

Kaşıbeyaz, özellikle Florya‘daki şubesi ile İstanbul Avrupa Yakası‘nın en iyi kebap restoranları arasında en üstlerde yerini alıyor.

İstanbul’un Lüks Kebap Restoranları

istanbul en iyi kebap restoranları 2020
Kaşıbeyaz
 • Yüzevler Kebap – Etiler

Adana merkezli Yüzevler Kebap’ın İstanbul’da Etiler, Maslak, Göztepe’de olmak üzere 3 şubesi bulunuyor. Bıçak kıymasıyla yapılan Adana kebap denince akla gelen isimlerden Yüzevler Kebap’ın Arap tava, kanat tava gibi fırında tava çeşitleri de bulunuyor.

Tablacı, harman, yüzevler gibi farklı salata çeşitleri servis eden Yüzevler Kebap’ta diyet Adana kebabı ve şefin spesyali suşi kebap da özel lezzetler arasında yer alıyor. Adana usulü küçük lahmacunlarla ya da haşlanmış içliköfteyle başlangıç yapabilirsiniz.

Avrupa Yakasının En İyi Kebapçıları

istanbul en güzel kebap restoranları
Yüzevler Kebap
 • Emin Baba Dürüm Evi – Şişli

Adana ve Urfa kebabının oldukça lezzetli olduğu Emin Baba Dürüm Evi’nde porsiyon kebap siparişinde salata, acılı ezme, patlıcan ezmesi ve karışık turşu ikram ediliyor.

Emin Baba 1999 yılında Gülbağ’da küçük bir dükkânda başladığı yolculuğunu gördüğü ilginin ardından 2008 yılından beri Ortaklar Caddesi’ndeki şubesinde devam ediyor.

Yine aynı bölgede daha büyük bir dükkâna geçen Emin Usta, son olarak Beykent şubesini açtı. Korlu ve meşe kömürü ateşinde pişen kebaplar, yıllardır aynı kaliteyi koruyor.

İstanbul’da En İyi Adana Kebap Nerede Yenir?

istanbul en iyi dürümcüler
Emin Baba
 • Hamdi Restoran – Eminönü

Radisson Blu Şişli ve Pera’da şubesi bulunan Hamdi Restoran’ın merkezi Eminönü’nde yer alıyor. 1960’ların sonunda Urfa Birecik’ten İstanbul’a gelerek Eminönü’nde seyyar tezgah açan Hamdi Arpacı, 7 yılın ardından şuan bulunduğu restoranın 5 katını aldı.

Birecik kebabı, Haşhaş kebabı gibi 17 çeşit kebabı bir arada bulabileceğiniz Hamdi Restoran’da, haydari, humus, ezme salata, soslu patlıcan gibi meze seçenekleri var.

Hamdi Restaurant’ın Muhteşem Tatlıları

Cevizli baklava, fıstıklı kadayıf, havuç dilimi, kare baklava, şöbiyet, Hamdi spesiyal ve katmer de tatlı seçenekleri arasında yerini alıyor. Hamdi Restoran’da Haliç ve Boğaz manzarası eşliğinde kebabınızı yiyebilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Kebap Restoranları

istanbul en iyi kebap restoranları listesi 2020
Hamdi Restaurant
 • Kebapçı Emin Usta – Karagümrük

Tezgâhta kebap satarak mesleğine başlayan Emin Usta, yıllardır Karagümrük’teki dükkanında hizmet veriyor.

Kebaplarını Afyon ve Balıkesir yörelerinden aldığı etleri zırhta çekerek hazırlayan Emin Usta’nın mekânı salaş ama oldukça meşhur. Fatih’in doğal yoğurtçusu “Eriş Yoğurtları” kullanılarak yapılan ayran da kebapla birlikte oldukça tercih ediliyor.

Kebapçı Emin Usta, İstanbul En İyi Kebap Restoranları Listesi‘nin geleneksel kebapçılarından biri.

Kebapçı Emin Usta, Bşk. Mustafa Demir’le
istanbul'da nerede kebap yenir
Kebapçı Emin Usta
 • Bağdat Ocakbaşı Cezayir’in Yeri – Güngören

Yürek, ciğer, dalak gibi seçenekleri de bulunan Bağdat Ocakbaşı, Güngören’de hizmet veriyor. İçli köfte ve çiğ köftenin de menüde yer aldığı Bağdat Ocakbaşı’nda kebaplar pidenin üstünde domates ve taze soğanla servis ediliyor.

Adana, Urfa ve patlıcanlı kebabın dışında çıtır kanat, karışık Bağdat Special gibi seçenekler de tercih edilebilir. Tüm kebap çeşitlerini dürüm olarak da servis eden Bağdat Ocakbaşı’nın kendi yayık ayranı kebaplarla çok yakışıyor.

Kebap ve Döner İle İçilecek Nefis Yayık Ayranı
avrupa yakası meşhur kebapçılar
Bağdat Ocakbaşı

İstanbul Anadolu Yakası Kebap Restoranları 2020

 • Çiya Kebap – Kadıköy

Çiya Kebap, Kadıköy’ün en hareketli noktası olan Balık Pazarı‘nda konumlanıyor. Uzun yıllardır Anadolu Yakası‘nda kebap denince akla ilk gelen yerlerden olan Çiya, aynı sokak üzerinde birden fazla restorana sahip.

Çiya’nın Kadıköy Güneşli Bahçe Sokak‘taki bir restoranı “Çiya Sofrası” adıyla Anadolu Mutfağı‘nın mezelerini ve yemeklerini sunarken, diğeri ise “Çiya Kebap” adıyla enfes kebaplar servis ediyor.

Envai çeşit kebabın menüde bulunduğu Çiya‘da, hem güzel kebaplar yiyebilir, hem de tamamen organik malzemelerden hazırlanan lezzetli yöresel mezelerin tadına bakabilirsiniz.

Çiya Restoran, turistlere hitaben yazılmış en ünlü seyahat rehberlerinin içinde İstanbul Anadolu Yakası‘nın en iyi kebap restoranı olarak geçiyor.

İstanbul’da En İyi Kebap Nerede Yenir?

anadolu yakası en iyi kebap restaurant
Çiya Sofrası
 • Çanak Kebap ve Katmer – Acıbadem

Gaziantep’in yöresel yemeklerini tadabileceğiniz Çanak Kebap, 2014 yılından beri Acıbadem’de hizmet veriyor. Tulum peyniri, tereyağı, yeşil zeytin, turp ve roka ikram eden Çanak Kebap & Katmer’de Adana kebabı, “Çanak Acılı Kebap” olarak sunuluyor.

Pideye sarılı şekilde hazırlanan “Çanak Kebap” da bu restorana özel bir lezzet. Oruk kebabı, Halep işi gibi pek çok kebap çeşidinin arasından seçim yapmakta zorlanacağınız Çanak Kebap & Katmer’in katmeri de oldukça meşhur. Yemeğin sonunda meşhur Gaziantep fıstığı ikram ediliyor.

Çanak Kebap, İstanbul Anadolu Yakası‘nın en iyi kebap restoranları arasında başı çekiyor.

Lezzetli Bir Kebaptan Sonra İkram Edilen Katmer
anadolu yakası'nda nerede kebap yenir
Çanak Kebap
 • Mabeyin Restaurant – Üsküdar

İstanbul’da yine Gaziantep mutfağının önemli temsilcilerinden Mabeyin’de, Antep kebaplarını geleneksel usülde bulabilirsiniz. Patlıcanlı kebap, fıstıklı kebap, Mabeyin sarma ve yeni dünya kebabı; Mabeyin Restoran’ın spesiyalleri arasında öne çıkıyor.

Antep lezzetlerinin başarıyla sunulduğu Mabeyin’de, Pazar günleri açık büfe “Antep Kahvaltısı” da veriliyor. İstanbul‘un modern kahvaltı mekanlarından oldukça farklı bir deneyim sunan bu yöresel kahvaltıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Kebap çeşitlerinin yanı sıra yuvarlama, ekşili ufak köfte, çiğ köfte, lahmacun ve içli köfte gibi yöresel lezzetler de Mabeyin Restaurant‘ın menüsünde yerini alıyor.

Kebabın üstüne tatlı yemek isterseniz Mabeyin’de 30 yıllık marka Çavuşoğlu Baklavası ve diğer özel tatlıları tercih edebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Kebap Restoranları

istanbul anadolu yakası kebap restoranları
Mabeyin Restaurant
 • Uzunlar Kebap – Pendik

1986 yılından beri Pendik’te hizmet veren Uzunlar Kebap, Kartal, Tuzla ve Ataşehir’de de şube açtı. Kemal Öz’ün kurduğu Uzunlar Kebap farklı baharatlarla harmanladığı etlerden günde iki kez üretim yapıyor.

Adana ve Urfa kebaplarının dışında karışık olarak da menüde bulunan kebap ve şiş çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Uzunlar Kebap, İstanbul Anadolu Yakası’nın en iyi kebapçıları arasında bulunuyor.

Anadolu Yakasının En İyi Kebapçıları

anadolu yakası meşhur kebapçılar
Uzunlar Kebap

İstanbul En İyi Kebap Restoranları by Serhat Engül

2 thoughts on “İstanbul’un En İyi Kebap Restoranları 2020”

  1. Foursquare uygulamasında 3350 kişiden 7.9/10 ortalama almış bir kebapçı olarak gözüküyor. Ayrıca Zomato’da 286 oydan 4.1/5 ortalama almış. Ekşi Sözlük’te bile yorumlar genel olarak gayet olumlu. Sizin ciddiye alıp almamanızın kimsenin umurunda olacağını sanmıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *