İstanbul En İyi Lahmacun

İstanbul’da En İyi Lahmacun Nerede Yenir?

Et ve yoğurulmuş hamur anlamına gelen Arapça kökenli ‘lahm ü cin’, mayasız hamurdan yapılıyor. Hamurunun ince kalması için yapılan bu mayasız hamurun üzerine kıymalı ve yöreye göre değişen baharat tercihleri ile harç yapılarak hazırlanıyor.

60 senedir Türkiye’de Doğu’dan tüm bölgelere yayılan lahmacun, hemen herkesin hayatında bir kez de olsa denediği bir yiyecek. Ebadı, malzemeleri yörelere göre değişen en iyi lahmacunu yiyebileceğiniz İstanbul’daki mekanları sizin için derledik.

İstanbul’da En İyi Lahmacun 2019

  • Borsam Taşfırın

1968 yılından bu yana Anadolu Yakası’nda hizmet veren Borsam Taşfırın’da, odun fırınında pişirilmiş lahmacun ve pide servisi yapılıyor. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ilk taşfırın  olduğunu iddia eden Borsam Taşfırın’ın, Kadıköy’de artık 3 şubesi bulunuyor.

Kadıköy Tarihi Balık Çarşısı’nın hemen içinde bulunan ilk şubesinde iki katlı oturma yerleri ve sokakların dışındaki masa ve sandalyeler her daim dolu.

Kaplarda taze maydanoz, limon dilimleri, biber turşuları ve sumağın masalarda hep hazır bulunduğu Borsam’ın menüsünde ezogelin ve leziz pide çeşitleri de bulunuyor. Lahmacunun şüphesiz yanına en çok yakışan içecek ayran ile Borsam’da lahmacuna doyabilirsiniz.

  • Çiya Sofrası

Kadıköy’ün yerli ve yabancı turistlerinin Anadolu lezzetlerini tatmak için başlıca uğrak mekanı olan Çiya Sofrası’nın kebap ve fırın bölümünde farklı lahmacun seçenekleri bulunuyor.

Dana ve kuzu eti karışımıyla hazırlanan acılı, acısız ve soğanlı lahmacunların yanında Çiya’da vejeterjan lahmancun da servis ediliyor.

İstanbul Anadolu Yakası’nda En İyi Lahmacun – Çiya Sofrası
İstanbul'da En İyi Lahmacun Nerede Yenir?
İstanbul Anadolu Yakası En İyi Lahmacuncular Çiya
  • Kilisli Ömer Usta

Kilisli Ömer Usta’nın menüsündeki pide, döner, meşhur “Kilis Tava” gibi seçeneklerinin yanında lahmacunları da dikkat çekiyor.

Acılı ve acısız lahmacun çeşitlerini lahmacunun vazgeçilmezi yeşilliklerle servis eden Kilisli Ömer Usta’nın Ataşehir’de iki şubesi bulunuyor.

Mayasız hazırlanan incecik çıtır hamuru ve kıyma harcına karıştırdığı özel baharatlarıyla hazırladığı çok az yağlı gevrek ve lezzetli olan lahmacunlar, tek tek servis ediliyor.

İstanbul’da En İyi Lahmacun Nerede Yenir?
İstanbul’da En İyi Lahmacun Mekanları Listesi
  • Halil Lahmacun

Kadıköy’ün Balıkçılar Çarşısı’nın devamında yer alan Güneşlibahçe Sokak‘ta yer alan Halil Lahmacun’da acılı, acısız lahmacunun dışında peynirli pide seçeneği de mevcut.

Kadıköy’ün vazgeçilmez lahmacuncuları arasında yer alan Halil Lahmacun’da tatlı olarak künefe yiyebilirsiniz. Maydanoz ve limonla servis edilen gevrek lahmacunlarıyla meşhur bu mekân akşam 21:00’a kadar açık.

  • Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Soğanlı ve sarmısaklı iki çeşit “Antep Lahmacunu” bulunan Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu’nda lahmacundan önce şiveydiz çorbasını deneyebilirsiniz. Taze soğan, taze sarımsak, süzme yoğurt, nohut ve kuzu etiyle yapılan “Şiveydiz Çorbası” nisan ayına kadar menüde yerini alıyor.

Kebaplarıyla da dikkat çeken Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu’nda lahmacunun yanında bakır bardakta servis edilen bol köpüklü ayran içebilirsiniz. Fatih’te (Tarihi Yarımada) bulunan Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu Kilis tavasıyla da meşhur.

  • Gaziantepli Çavuşoğlu Kebap & Baklava

Kebapları kadar lahmacunuyla da meşhur olan Gaziantepli Çavuşoğlu Kebap & Baklava, Laleli’de yer alıyor. İstanbul’da Gaziantep Mutfağı‘nın lezzetini yansıtan lahmacun zırhta çekilen kıyma ile harcı ile hazırlanıyor ve odun ateşinde pişiriliyor.

Lahmacunun ardından Gaziantep’in meşhur baklavalarını da tadabilirsiniz.

  • Buketist Lahmacun

Diyarbakır usulü lahmacun yapan Buketist Lahmacun, Avrupa Yakası‘nda Mecidiyeköy’de yer alıyor. Diyarbakır ve Batman’daki iki şubesinin ardından üçüncü şubesini Mecidiyeköy’de açan Buketist Lahmacun’da lahmacunlar oval şekilde ve harcında soğan ve sarımsak bulunmuyor.

Kuşbaşılı pideleri, kebap çeşitleri ile de dikkat çeken Buketist Lahmacun’da ezme salata, maydanoz, marul, soğan ve limonla servis ediliyor.

İstanbul Avrupa Yakası’nda En İyi Lahmacun – Buketist
İstanbul’da En Lezzetli Lahmacuncular
  • Develi Restaurant

1912’de Gaziantep’te hizmete başlayan Develi Restaurant, 1966’da İstanbul’da ilk şubesini Samatya’da açtı. Kalamış, Etiler, Ataşehir, Florya, Eminönü, Tuzla Marina’da şubeleri bulunan Develi’de etli çiğköfteden, fıstıklı kebaba ve külbastıya kadar geniş ve lezzetli bir menü var.

Lahmacun çeşitleriyle lahmacun severlerin mutlaka uğraması gereken Develi Restaurant’ta baş pınar, sarımsaklı, nar ekşili ve fındık lahmacunu tadabilirsiniz.

İstanbul’da En İyi Lahmacun Mekanlarından Develi
İstanbul en iyi lahmacun
İstanbul Avrupa Yakası En İyi Lahmacuncular Develi
  • Tatbak Restaurant

İstanbul’da pek çok şubesi bulunan Tatbak’ın en popüler şubesi Nişantaşı Tatbak. İnce, gevrek, bol sebzeli ve az baharatlı lahmacunları oldukça beğenilen Tatbak’ın pide seçenekleri de dikkat çekici.

Özellikle dana kavurmalı, kaşarlı pidesi de oldukça lezzetli. Pek çok kez “İstanbul’da en iyi lahmacuncu” seçilen Tatbak Nişantaşı’nda lahmacunun yanında restoranın kendi yaptığı ayranı tercih edebilirsiniz. 1960 yılından beri Akkavak Sokak‘ta bulunan Tatbak, 2 katlı ve nostaljik salonunda hizmet veriyor.

  • Antebi Kebap & Lahmacun

Gaziantep’ten günlük getirilen baklava satışıyla Arnavutköy’de başlayan serüveni yaklaşık 20 yıldır Acıbadem’de devam eden Antebi Kebap & Lahmacun’da 3 çeşit lahmacun bulunuyor. Soğanlı, soğansız ve tabak altı seçenekleri bulunan lahmacunu pirpirim, zahter salatası gibi yöresel lezzetler eşliğinde de yiyebilirsiniz.

Lahmacunun öncesinde Gaziantep’in meşhur yuvalama çorbasını da tadabileceğiniz Antebi Kebap & Lahmacun’da, Gaziantep’ten günlük olarak gelen havuç dilimi, sıcak burma kadayıf, katmer, künefe tatlı seçenekler arasında yer alıyor.

Antebi Kebap & Lahmacun’un Acıbadem şubesi dışında Anadolu Yakası‘nda Çiftehavuzlar’da da bir şubesi bulunuyor.


Önerilen Diğer Yazılar


İstanbul En İyi Lahmacuncular by Seda Nur Çınar

İstanbul’da En İyi Lahmacun Nerede Yenir? 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *