İstanbul En İyi Meyhaneler

İstanbul’daki En İyi Meyhaneler ve Rakı/Balık Yapılacak Yerler

İstanbul yalnızca şimdi değil, Osmanlı döneminde de meyhaneleri ile ünlü bir şehirdi. Osmanlı dönemi İstanbul nüfusunun 3’te 1’inin gayrimüslim halktan oluştuğunu ve Osmanlı’nın çok uluslu bir İmparatorluk olduğunu düşünürsek, meyhaneler binbir milletten insanın bir araya geldiği ve eğlendiği yerlerdi diyebiliriz.

İstanbul’un kozmopolit nüfusunu en iyi yansıtan semtler; Musevi, Rum ve Türk nüfusun iç içe yaşadığı Cibali, Fener ve Balat gibi semtler olduğu için, bu bölgenin meyhaneleri bir başka meşhurdu.

Günümüzde Osmanlı’dan bize miras kalan meyhane geleneği halen devam etmekte ve insanlar yine rakı ile hayatın zorluklarından bir nebze olsun kendini soyutlamaktadır. Peki İstanbul’un en iyi meyhaneleri hangileridir? İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında nerede meyhaneye veya fasıla gidilir? Bu yazının sorulara net bir cevap olmasını dileyerek başlayalım.

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Meyhaneler 2020

 • Latife Hanım Meyhanesi – Beyoğlu

Cumhuriyet‘in ilk yıllarında yaşamış önemli kadınların resimleriyle süslü duvarları ve plaktan yükselen Türk Sanat Müziği şarkıları eşliğinde Beyoğlu’nda yer alan Latife Hanım Meyhanesi’nin tadını çıkartabilirsiniz.

Geleneksel Türk ve Kıbrıs mutfağının özel lezzetleri sunan meyhanede, kabak çiçeği dolması, hellim ızgara, balık salatası ve balık kokoreci gibi enfes mezeler tadabilirsiniz.

İstanbul’da Tarihi Meyhaneler

istanbul tarihi meyhaneler
Latife Hanım Meyhanesi
 • O Maestros Meyhanesi – Arnavutköy

Tarihi bir Rum meyhanesine gitmek istiyorsanız Arnavutköy‘de bulunan O Maestros Meyhanesi’ni denemelisiniz. Füme uskumru, Yunan salatası, yengeç bacağı salatası gibi O Maestros Meyhanesi’ne has soğuk mezeleri çok beğeneceksiniz.

Buna ek olarak özel soslu midye, kalamar tabağı, kabak kızartması ve taze balıkların sunumu tarihi bir Rum meyhanesine yakışır şekilde servis ediliyor. Yunan müzikleri ve boğaz manzarası eşliğinde meyhane keyfini tatlıyla tamamlayabilirsiniz.

İstanbul’da Deniz Manzaralı Meyhaneler

İstanbul'un tarihi rum meyhaneleri
O Maestros Meyhanesi
 • Ege Rum Meyhanesi – Galata

Karaköy’de 200 yıllık bir Levanten binası olan Galata Apart Otel’in teras katında hizmet veren Ege Rum Meyhanesi lezzetli ve salaş bir mekandır.

Balığın az olduğu dönemlerde tavuk, ya da sucuk hâkî servis eden meyhanede mezeler mevsimsel olarak değişiyor. Ermeni pilakisi, topik, midye dolma… mezelerden sadece birkaçı. Rakı dışında Şirince yöresinde ‘Ege Rum Meyhanesi’ etiketiyle özel olarak üretilen şarapları da tercih edebilirsiniz.

 • Despina Meyhanesi – Kurtuluş

Kurtuluş Son Durak’ta yer alan Despina Meyhanesi’ni, Kurtuluş’ta (eski adıyla Tatavla) yaşayan Madame Despina 1946 yılında açmış.

Canlı müzik eşliğinde yazın açılan asma yapraklarının altındaki bahçesiyle, Madame Despina’nın spesyallerinden ciğer ve et kavurmayı tadabilirsiniz. Özel mezeleri ve sakin havasıyla Despina tam bir tarihi meyhane.

 • Akın Balık – Karaköy

İstanbul’un salaş ve lezzetli balıkçısı olarak yola çıkan Akın Balık, başlardaki kadar salaş olmasa da hizmete yine Karaköy’de ve Haliç manzarasıyla devam ediyor.

Enginar kalbi, humus, barbunya pilaki, kalamar salatası gibi klasik mezelerin özenle hazırlandığı Akın Balık; renkli ahşap masalarında salaş ve lezzetli balık keyfinin yıllardır sembolü. 

İstanbul’da Salaş Meyhaneler

İstanbul'daki salaş meyhaneler rakı-balık
Akın Balık
 • Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi – Beyoğlu

Bir İstanbul klasiği olan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi, canlı müziği, onlarca çeşit mezesi, taze balıkları ile meyhane kültürünü sonuna kadar yaşatıyor.

Yaprak sarma, mideye pilaki, paçanga böreği, mantarlı kaşarlı çoban kavurma favorileri mezeler arasında yerini alıyor. Canlı fasıl izlenebilen meyhanede eski meyhane kültürünü sonunu kadar yaşayabilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası En İyi Meyhaneler

İstanbul'da tarihi meyhaneler
Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi
 • Asmalı Cavit – İstiklal Caddesi Asmalımescit

Tiyatro afişleri, posterler, tablolarla süslediği duvarları ve birbirinden güzel mezeleriyle Asmalımescit’in vazgeçilmez meyhanelerinden biri Asmalı Cavit

Mezgit sotesi, pazı kavurması, acılı mezeleri, kiremitte işkembesi en çok dikkat çeken meze ve ara sıcaklardan. Ben balık sevmem diyorsanız ana yemekte köfteyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İstanbul Meyhaneleri Listesi 2020

istanbul en iyi meyhaneler 2020
Asmalı Cavit Meyhanesi
 • Ney’le Mey’le – İstiklal Caddesi Nevizade

Adı Can Yücel‘in Neyzen Tevfik için yazdığı bir şiirden esinlenerek konulan NEY’le MEY’le, Nevizade’nin en eski meyhanelerinden biri. Şakriye’den, kuşkonmaza, topikten, fesleğenli mezgite farklı damak tatlarına özel mezeler hazırlayan Ney’le Mey’le, Nevizade ruhunu 23 yıldır yaşatıyor.

Beyoğlu’nun En İyi Meyhaneleri

beyoğlu en iyi meyhaneler
Ney’le Mey’le
 • Eleos Restoran – Beyoğlu

Yeşilköy ve Beyoğlu’nda iki şubesi bulunan Eleos, mavi masa örtüleri ve tasarımının her detayıyla sizi Ege’de hissettiriyor.

Mezelerin şık sunumu, dekorasyonu ve tabii ki menüsünün lezzetiyle birden fazla kez ‘en iyi meyhane’, ‘en iyi Rum meyhanesi’ ve ‘en iyi balıkçı’ seçilen Eleos Restoranı balık severler kesinlikle denemeli. Eleos, Beyaz Meyhane sloganıyla yoluna yıllardır başarıyla devam ediyor.

İstanbul’da Boğaz Manzaralı Meyhaneler

İstanbul Boğaz Manzaralı Meyhaneler
Eleos Meyhanesi
 • Yakup 2 – İstiklal Caddesi Asmalımescit

Yakup 2 “Hayata Şerefe” sloganıyla 40 yılı aşkın süredir Asmalımescit’te hizmet veriyor. Yakup 2’yi, İstanbul’un meyhane klasiklerinden yapan başlıca şey, Rum ve Ermeni ustalardan meyhaneciliğin inceliklerini devralarak kuşaktan kuşağa aktarabilmiş olması.

33 yıldır aynı lezzeti bozmamak için aynı ustayla çalışan Yakup 2; zeytin ve kiraz ağaçları altında ferah ve geniş bir bahçeye sahip. Kuru börülcesi, tabule, tarama gibi soğuk mezeleri; yoğurtlu sıcak otları, sıcak soslu patlıcanı kesinlikle denemeye değer. Balığın yanı sıra çoban kavurması, pirzola gibi et seçenekleri de oldukça başarılı.

 • Agora Meyhanesi 1890 – Balat

Şarkılara konu olacak kadar nam salmış Agora Meyhanesi, günümüzde halen Balat semtinin kalbinde hizmet veriyor. Tarihi dokusu, renkli evleri ve televizyon dizileri sayesinde ününe ün katan Balat semti, eski şanını şöhretini geri kazanmaya başladı.

Agora Meyhanesi’nin hem Balat’ın meşhur Çıfıt Çarşısı‘ndan, hem de Haliç Sahili tarafından girişi bulunuyor. İstanbul’daki rakı ve meyhane kültürünün en önde gelen temsilcilerinden olan Agora Meyhanesi; Avrupa Yakası’ndaki meyhaneler arasında mutlaka listeye alınması gereken bir yer.

Yalnız Balat‘a giderseniz, semtte iki tane Agora Meyhanesi olduğunu unutmayın! Bir tanesi Balat Agora Meyhanesi, bir diğeri ise Agora Meyhanesi 1890 olarak geçiyor.

Adından da anlaşılacağı üzere tarihiyle meşhur olan Agora Meyhanesi 1890. Ancak öbür meyhanenin de foursquare ve zomato puanları çok yüksek. Bu sebeple ikisini de denemeye değer.

İstanbul’daki Tarihi Rum Meyhaneleri

Balat meyhaneleri
Agora Meyhanesi 1890

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Meyhaneler 2020

 • Güneşin Sofrası – Kadıköy

Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesiyle komşu olan Güneşin Sofrası; hem bahçesinde, hem de tarihi binasının 2. katında misafirlerini ağırlıyor.

Kendine özgü ara sıcağı Güneş böreği ve kalamar dolması eksik olmayan Güneşin Sofrası’nda, asma yaprağında levrek ızgara oldukça lezzetli.

Soğuk meze menüsünde otlu mezelerden, atomlu köz patlıcana; muhammaradan, ahtapot salatasına kadar geniş seçenekler mevcut. Rakı dışında şarapla da mezeleri tadabilir, tarihi atmosfere sahip meyhanenin tadını çıkabilirsiniz.

Kadıköy’ün En İyi Meyhaneleri

Anadolu Yakasının içki içilecek mekanları
Güneşin Sofrası
 • Piraye Taş Plak – Kadıköy

Kadıköy’ün işlek sokaklarının arasında kendine sakin ve huzurlu bir yer edinmiş olan Piraye Taş Plak’ta ismine yakışır şekilde gramofondan yükselen taş plak sesi meyhaneyi sarıyor.

Asma altındaki geniş bahçede Ege ve Rum mezelerini layıkıyla sunan Piraye Taş Plak’ta, balıklı soğuk mezelerin yanında beyin ve dil söğüş de tadabilirsiniz. Et, balık, tavuk sevenlere özel sıcak lezzetler sunan meyhane, özel Girit kavurma ve güveçte işkembe gibi spesiyaller ile dikkat çekiyor.

Piraye Taş Plak, şüphesiz ki İstanbul Anadolu Yakası‘nda gidilecek en iyi meyhanelerden birisi.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Meyhaneler

İstanbul'da gidilmesi gereken meyhaneler
Piraye Taş Plak Meyhanesi
 • Samatyalı Moda Meyhanesi – Moda

Samatyalı Moda Meyhanesi, Moda Caddesi’nin başında Kadıköy Çarşı’nın gürültüsünden uzak bir meyhanedir.  ‘Moda’da bir Samatyalı’ sloganıyla Bostancı’dan sonra, Moda’ya şube açan meyhanede ciğer, kuzu kavurma gibi lezzetlerle rakı keyfini birleştirebilirsiniz.

Samatyalı Moda Meyhanesi’nde balık ve deniz ürünleri bulunmuyor ama pek çok meyhanede olmayan Kulüp Rakı seçeneği mevcut.

Duvarlarını Yeşilçam oyuncularının süslediği meyhanenin, 2. katında eski sandıklar ve eski Rakı şişeleri dekor olarak yerini almış. Zeki Müren gibi Türk Sanat Müziği üstatlarının sesleriyle tamamlanan meyhane ortamında, hafta sonları Türk Sanat Müziği eserleri canlı olarak dinlenebilir.

 • İnciraltı Beylerbeyi – Üsküdar

Mezeleriyle eski meyhane kültürünü yaşatmayı başaran İnciraltı Meyhanesi, Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden Beylerbeyi’nde yer alıyor. 70 yıllık bir incirin altında eski İstanbul fotoğraflarıyla donatılmış kış bahçesinde meyhane keyfi yaşayabilirsiniz.

Midyeli lahana dolma, deniz börülcesi cacığı, beyinli gerdan, uskumru çirozu gibi sadece İnciraltı Meyhanesi’nde bulabileceğiniz soğuk mezelerin yanında; hurma kebabı, inciraltı köftesi, etli enginar kalbi de sadece bu meyhaneye özgü. Bitter çikolata eritilmiş helvanın yanında likörle ikram edilen Türk kahvesini içmeyi de unutmayın!

İstanbul’daki Eski Meyhaneler

İstanbul'da Boğaz Manzaralı Meyhaneler
İnciraltı Beylerbeyi
 • Cunda Balık  – Bostancı

Ayvalık’ın güzel adası Cunda’nın lezzetlerini İstanbul’a taşıyan Cunda Balık, 2003’ten beri misafirlerini ağırlıyor. Ege otları, taze lor, keçi peyniri gibi Ege’ye ve ada mutfağına özel lezzetlerin hepsini Cunda Balık’ta bulabilirsiniz.

70 çeşit mezeyi, Ayvalık’tan gündelik gelen taze balıklarla birleştiren menüsüyle, kendinizi Cunda Adası’nda bir meyhanede hissedebilirsiniz.

İstanbul’da Rakı Balık Yapılacak Mekanlar

İstanbul'da içki içilecek güzel meyhaneler
Cunda Balık
 • Mythos – Kadıköy

Haydarpaşa Tren Garı içinde yer alan ve tarihi atmosferiyle olduğu kadar mezeleri ile de tanınan Mythos, 2011 yılından beri hizmet veriyor.

110 yıllık tarihi Haydarpaşa Garı’nda yer alan Gar Lokantası’nı 2011 yılında devralan Cem Bişkin, sıcak ve soğuk Rum ve Ege mezelerini özgün lezzetleriyle birleştiriyor.

Narlı Mas piyazı, Urla ahtapot salata, Urla favası, fesleğenli salamura sardalya, deniz mahsullü kokoreç, fırında şarap soslu Ahtapot, Mythos’a özel mezelerden sadece bazıları… Balık seçeneklerinin yanı sıra Bodrum çökertme kebabı, Ege usulü farfara köfte gibi özel et yemeklerinin malzemesi de Ege Bölgesi’nden geliyor.

Kadıköy Haydarpaşa Garı Mythos Meyhanesi

istanbul meyhaneler listesi
Mythos

İstanbul’da En İyi Meyhaneler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *