İstanbul’un En İyi Sinema Salonları

İstanbul gibi tarihi bir şehirde, pek çok binanın kendine has bir hikayesi var. Bunlara gazinolar, tiyatrolar ve hatta sinema salonları da dahil. Özellikle Beyoğlu‘nda konumlanan sinemaların ilginç öyküleri var. Bu yazıda İstanbul’un en iyi sinema salonları hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul’un En İyi Sinema Salonları

 • Atlas Sineması

Tarihi Atlas Pasajı’nda bulunan Atlas Sineması, 1870‘deki Büyük İstanbul Yangını’ndan sonra Sultan Abdülaziz zamanında Ermeni işadamı Agop Köçeyan tarafından kışlık ev olarak kullanılmak üzere yaptırılmış.

1932’deki onarımın ardından eğlence ve sanat merkezi haline gelen Atlas Pasajı’nda; 1948 yılında hizmete giren sinema, 1.860 kişilik kapasite ile Beyoğlu’nun en büyük sinema salonuydu. Yine 1948’de Kulis Bar Restoran ve 1951’de de Küçük Sahne Tiyatrosu açıldı.

1948 yılından beri İstiklal Caddesi’nde hizmet veren Atlas Sineması, günümüzde 500, 130 ve 85 kişilik olmak üzere üç ayrı salonda film gösterimi yapılıyor. 1985 yılında Hazine’ye devredilen tarihi sinemayı, şu anda Türker İnanoğlu ve İrfan Atasoy işletiyor.

Yakın dönemde restorasyondan geçen sinema tamamen yenilendi. Anfi tiyatro şeklinde yapılanan ana salonun perdesinin büyüklüğü, İstanbul’da ancak birkaç sinemada var.

 • Beyoğlu Sineması

Beyoğlu’nun en eski sinema salonlarından biri olan Beyoğlu Sineması, 1989 yılından itibaren iki ayrı salonda film gösterimlerine devam ediyor. Sokaktan girilen sinema geleneğinin temsilcilerinden Beyoğlu Sinemas,  pasajın salona dönüştürülmesi sonucunda 10 Aralık 1989’da açıldı.

Yaklaşık 300 kişilik bir salon olarak inşa edilen Beyoğlu Sineması uzun zamandır galalara, festivallere, söyleşilere, atölyelere ev sahipliği yaptı. Nuri Bilge Ceylan’ın ilk filmi Kasaba, tek kopya olarak Beyoğlu Sineması’nda seyirciyle buluştu. Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Yeşim Ustaoğlu gibi isimlerin hemen tüm filmleri Beyoğlu Sineması perdesinde sinemaseverlerle buluştu.

1994 yılında Eurimages üyeliğine kabul edilen ilk yerli sinema işletmesi olan Beyoğlu Sineması; dünyanın her yerinden 3 bini aşkın sayıda filmi gösterime koyarak, bağımsız sinemayı destekledi. 2010’lu yıllara gelindiğinde, diğer tarihi şehir sinemaları gibi maddi zorluklar yaşamaya başladı ve 2017 yılında hayata geçirilen sadakat kartı projesi ile ayakta durmaya çalışıyor.

İstanbul’un Tarihi Sinema Salonları

İstanbul Sinema Salonları 2020
Beyoğlu Sineması
 • Marmara Forum

Türkiye’de 4DX filmlerin oynatıldığı ilk yer olma unvanını taşıyan Marmara Forum Cinemaximum sinema salonlarında filme göre hareket eden koltuklar, rüzgâr ve su gibi efektleri direkt size yansıtan sistemler bulunuyor.

 • Cinemaximum Zorlu Center

Metro, metrobüs ya da otobüs hatlarıyla rahatlıkla ulaşabilen Zorlu Center’da bulunan Cinemaximum’un ikisi VIP salon olmak üzere toplamda 14 sinema salonu var.

 • CinemaPink Profilo

Mecidiyeköy’deki Profilo AVM’de bulunan Cinemapink, 7 salon dahilinde 760 kişilik kapasiteye sahip. Dolby Atmos ses sistemi kullanılan CinemaPink, merkezi konumu nedeniyle Avrupa Yakası’nın en iyi sinemalarından biri.

 • Nişantaşı City’s City Life

Nişantaşı’ndaki City’s AVM’de yer alan City Life, 7 sinema salonu ve 700 metrekarelik fuaye alanı ile dikkatleri çekiyor. Konforlu bir sinema keyfi yaşayabileceğiniz City Life’ın sinema koltukları, Ferrari’nin tasarımcısı tarafından dizayn edilmiş.

City Life Konforlu Bir Sinema Salonu
avrupa yakası sinema salonları
City Life
 • Cinemaximum İstinyePark

Hem konforlu hem de ulaşımı kolay olan İstinyePark’ta, sinema perdeleri diğer salonlara göre daha büyük. Cinemaximum İstinyePark’ın 12 sinema salonu var. 3 boyutlu sinema teknolojisini IMAX ile normalden çok daha büyük bir perdede izleme imkânı sunuyor.

 • Rexx Sineması

Kadıköy’ün sembollerinden biri haline gelen Rexx Sineması, geniş fuaye alanına sahip şehir sinemalarından biri. 1900’lerin başında tiyatro sahnesi olan ve ardından 1960’a kadar Hale Sineması olarak bilinen Rexx Sineması, 1961 yılında tekrar inşa edildi. 2000’li yıllarda adı Reks’ten, Rexx’e dönüşen sinemada 1100 kişilik seyirci kapasitesi bulunuyor.

İstanbul Film Festivali’nin Anadolu Yakası’ndaki önemli gösterim mekânları arasında da yerini alan Rexx Sineması’nda 3D film gösterimleri de yapılıyor.

 • Capitol Spectrum Cineplex Sinemaları

Altunizade‘deki Capitol AVM’de bulunan Spectrum Sinemaları, 10 adet salon ile hizmet veriyor. Capitol Spectrum Cineplex Sinemaları’nın her salonunda görüş kolaylığı sağlayan kavisli perde yer alırken, ses teknolojilerinde ileri kalite sunan Dolby Atmos 4 salonunda mevcut.

Stadyum tarzı oturma düzeninde inşa edilen salonlarda, çocuklar için koltuk yükseltici ve bedensel engelliler için özel oturma yerleri yer alıyor. 1 salonu da VIP konseptinde tasarlanan Capitol Spectrum Sinemaları’nda bir de açık hava terası da bulunuyor.

 • İstMarina Avşar Sinema Salonları

“Deniz Üstü Alışveriş” mottosu ile Kartal sahilinde açılan İstMarina Alışveriş Merkezi’nde, Avşar Film sinema salonlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Türk sinema tarihinde ciddi bir geçmişe sahip olan Avşar Film, sinema salonu ile de dikkat çekiyor.

 • Kadıköy Sineması

Kadıköy’ün en eski sinemalarından biri olan Kadıköy Sineması, Bahariye Caddesi’ndeki Kadıköy Pasajı’nda yer alıyor. 1964 yılında tiyatro salonu olarak açılan mekân, uzun bir zaman kışın sinema, yazın da tiyatro olarak hizmet verdi. 2019’da işletmesi Funda Kocadağ tarafından satın alınan Kadıköy Sineması, aslına uygun olarak 318 kişilik salonuyla restore edildi.

İstanbul’un En İyi Sinema Salonları

anadolu yakası sinema salonları
Kadıköy Sineması
 • Bulvar 216 Cinemo

Sinemaya yeni bir vizyon kazandırma anlayışıyla yola çıkan Cinemo; Bulvar 216’da 6 salon, Beyoğlu Grand Pera’da –Emek Sineması da dahil- 9 salon olmak üzere, yaklaşık 2000 misafir ağırlama kapasitesine sahip. Batı Ataşehir’de yer alan Bulvar 216, tüm Ataşehir’in sinema izleme ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Bu yazıdan sonra İstanbul’un en iyi tiyatro salonları yazısı da ilginizi çekebilir.

İstanbul’un En İyi Sinema Salonları Listesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *