Dünyanın neresinde giderseniz gidin, köklü bir geçmişe sahip şehirleri gezmenin en güzel yolu yürümektir. Roma, Barselona, Paris gibi şehirlerde yürümek ne kadar gerekliyse, İstanbul’da da o kadar gereklidir. İstanbul’un keyifli yürüyüş rotaları bazı yönleri ile bu dünya markası şehirlerin bile önüne geçer.

İstanbul’u dünyanın diğer şehirlerinden ayıran en önemli özellik, iki kıta üzerine kurulmuş olmasıdır. Ancak bunu sadece bir coğrafi özellik olduğunu söyleyemeyiz. Doğu ve Batı arasında bir köprü olarak uzanan İstanbul, hem aynı işlevi gören Anadolu’nun bir küçük modeli, hem de iki kıtanın harmanıdır.

İstanbul’da hem Avrupa, hem de Asya (özellikle Orta Doğu) motiflerini görmek için çok da uzağa gitmek de gerekmez. Sultanahmet’ten başlayan ve Galata Köprüsü aracılığı ile Karaköy’de biten kısa bir yürüyüş bile size bu dediklerimi kanıtlayacaktır.

İstanbul Yürüyüş Rotaları

Şimdi İstanbul’un en güzel semtlerini kapsayan İstanbul yürüyüş rotaları listemize başlayalım.

  • Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü Yürüyüş Rotası

Sultanahmet Meydanı’ndan başlayacak bir yürüyüşte; Ayasofya, Sultanahmet Camii, At Meydanı, Divanyolu Caddesi, Çemberlitaş ve Kapalıçarşı‘yı gezebilir ve Uzun Çarşı Caddesi aracılığı ile Sirkeci’ye yönelebilirsiniz.

İstanbul’un en iyi esnaf lokantaları ve tatlıcılarının olduğu Sirkeci’de bir lezzet molası verebilir ve akabinde Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı‘na geçebilirsiniz.

Buraya kadar genel anlamda Osmanlı Klasik Dönem Mimarisi eserlerini görmüş olacaksınız. Galata Köprüsü’nün öte tarafında geçtiğiniz anda ise kendinizi Avrupai bir mimariye sahip olan Beyoğlu’nda bulacaksınız.

Sultanahmet ile ilgili haritalar içeren Sultanahmet’ten nasıl gidilir yazısı da işinize yarayabilir.

İstanbul'un En Keyifli Yürüyüş Rotaları
İstanbul Camileri
  • Cibali, Fener Balat Yürüyüş Rotası

Son yıllarda Fener ve Balat semtlerini kapsayan yürüyüş turları büyük bir popülerlik kazandı. Genelde Cibali’deki Kadir Has Üniversitesi’nden başlayan ve Balat Çarşısı’nda biten bu tur, ideal bir hafta sonu aktivitesidir.

Fener Balat yürüyüşünü elbette bir tura katılmadan kendiniz de yapabilirsiniz. Cibali semtindeki Kadir Has Üniversitesi’nden başlayarak, Cibalikapı ve tiyatro oyunlarına konu olmuş Cibali Karakolu’nu görebilir ve oradan Fener Rum Patrikhanesi’ne geçebilirsiniz.

Patrikhaneyi çevreleyen sokaklardaki kafe ve restoranlarda bir lezzet molası verebilir ve Balat’taki Merdivenli Yokuş’ta, harika instagram fotoğrafları çekmeye gidebilirsiniz.

İstanbul yürüyüş rotaları
Fener Balat Renkli Evler
  • Zeyrek, Vefa, Süleymaniye Yürüyüş Rotası

İstanbul’un tarihinde önemli yeri olan iki imparatorluk, elbette ki Bizans ve Osmanlı’dır. Her iki imparatorluğun da kültürel mirasını en güzel tecrübe edeceğini yürüyüş rotalarından biri ise Zeyrek’ten Süleymaniye Camii‘ne uzanan yürüyüş parkurudur.

Zeyrek semtindeki Zeyrek Camii’ni (Eski adı Pantokrator Manastır Kilisesi) başlangıç noktası olarak alabilirsiniz. Zira bu yapı, aynı Ayasofya gibi Bizans döneminde kilise olarak hizmet vermiş ve sonradan camiye çevrilmiştir.

Zeyrek semtinde eski kiliseler, sarnıçlar ve hamamlar bulunduğu gibi; büryan kebabı gibi harika lezzetler de vardır. Zeyrek ve Vefa semtlerini ayıran Atatürk Bulvarı’nı geçerken, 1700 yıllık geçmişi olan Valens Su Kemeri’ni (Bozdoğan Kemeri) de görebilirsiniz.

Kemeri takip ederek yolun karşısına geçtiğinizde artık Şehzadebaşı’ndasınız. Bu semte ismini bir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Camii vermiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın, Hürrem Sultan’dan olma oğlu Şehzade Mehmet’in genç yaşta ölümü üzerine yapılan cami, İstanbul’daki en zarif Osmanlı camilerinden biridir.

Vefa semti deyince akla gelen ilk şey elbette boza oluyor. Şehzade Camii’nden sonra Vefa Bozacısı’nda bir mola verebilir ve boza-leblebi yapabilirsiniz. Sonraki durağınız ise elbette heybetli Süleymaniye Camii olacaktır. İstanbul’un en büyük camii olan Süleymaniye, bir Mimar Sinan eseridir. Turu uzatmak isterseniz, 10 dakikalık yürüyüş ile Kapalıçarşı’ya da geçebilirsiniz.

istanbulda yürüyüş yapacak semtler
Pantokrator Manastır Kilisesi
  • Tophane, Karaköy, Galata Yürüyüş Rotası

Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Camii, İstanbul’daki küçük camiler içinde ilk 3’e girecek güzelliktedir. Bir Mimar Sinan eseri olan cami, aslen İtalyan olan Kaptan-ı Derya Ali Paşa (Giovanni Dionigi Galeni) için 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir.

Kılıç Ali Paşa Camii’nin yanındaki sokak, son zamanlarda üst üste kafelerin açılması ile şenlendi. Bu sokaktaki butik kafelerde bir kahve molası verebilir ve akabinde Karaköy’ün ara sokaklarını gezmeye devam edebilirsiniz.

Karaköy ve Galata bölgesi, Osmanlı döneminde işlek bir liman olduğu için kozmopolit bir yerdi. Tarih kitaplarından hatırlayacağınız Venedikliler ve Cenevizliler bu bölgede yaşamış ve İpek Yolu’ndan gelen malların, Avrupa’ya ihraç edilmesinde önemli rol üstlenmişlerdir.

Karaköy ve Galata bölgelerindeki zengin tarihi birkaç satıra sığdırmak elbette ki mümkün değil. Bu sebeple size Karaköy Gezilecek Yerler ve Galata Gezilecek Yerler yazılarını tavsiye ederim.

istanbul en güzel yürüyüş rotaları
Karaköy Sokakları
  • Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Galata Kulesi Yürüyüş Rotası

Taksim Meydanı’ndan başlayıp, İstiklal Caddesi boyunca uzanan ve Galata Kulesi’nde biten yürüyüş yoluna eminim ki çoğu kişi aşinadır. Ancak Beyoğlu’nun sundukları elbette ana cadde üzerindekiler ile sınırlı değil. İstiklal Caddesi’nden arka sokaklara girdiğinizde hiç bilmediğiniz birçok yeri keşfedebilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nin çevresinde Çukurcuma Caddesi (Cihangir), Meşrutiyet Caddesi (Pera), Serdar-ı Ekrem Caddesi (Galata) gibi pek çok ilgi çekici yürüyüş rotası var.

Osmanlı’nın son yüzyılı olan 19. Yüzyıl İstanbul’unu en iyi şekilde yansıtan İstiklal Caddesi ve çevresini hakkını vererek gezmek, tüm gününüzü alacaktır. Bu bölgeyi gezerken İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler ve Beyoğlu Tarihi yazıları da işinize yarayabilir.

istanbul gezi rotaları
Serdar-ı Ekrem Caddesi
  • Ortaköy, Bebek ve Rumeli Hisarı Yürüyüş Rotası

Ortaköy, İstanbul’da yaşayan insanların hafta sonu en çok rağbet ettiği yerlerden biri. Ortaköy Camii ve Boğaz Köprüsü manzarasıyla özdeşleşmiş olan Ortaköy’de harika bir kahvaltı edebilir ve kumpir yiyebilirsiniz.

Ortaköy’de yapılan bir kahvaltıdan sonra, Bebek istikametine yürümek ve boğaz havasını doyasıya solumak olmazsa olmazdır. Ortaköy’den Bebek’e yürürken Kuruçeşme ve Arnavutköy’den de geçeceksiniz. Bu yürüyüş rotası, İstanbul’un en iyi hafif tempolu koşu parkurlarından da biridir.

İstanbul’un ve belki de dünyanın en güzel manzaralı Sturbucks dükkanı, Bebek Sturbucks olsa gerek! Bebek Koyu’na harika bir noktadan bakan bu mekanda, bir kahve molası ile yürüyüşünüzü sonlandırabilirsiniz. Şayet Sturbucks yerine daha lokal bir işletme tercih etmek isterseniz, size kesinlikle Bebek Baylan’a gitmenizi öneririm.

istanbul yürüyüş parkurları
Ortaköy
  • Karaköy, Kabataş ve Dolmabahçe Sarayı Yürüyüş Rotası

Karaköy son yıllarda İstanbul’un en çok gelişim gösteren semtlerinden biri. İstanbul’un bu önemli yürüyüş rotasına başlamadan önce Namlı Gurme’de mükemmel bir kahvaltı edebilir ve sonrasında bitişiğindeki Karaköy Güllüoğlu’nda küçük porsiyon bir baklava ısmarlayabilirsiniz.

Karaköy’ün ara sokaklarından yürürken, Türk Ortodoks Kilisesi, Kılıç Ali Paşa Hamamı gibi tarihi yerler gözünüze çarpacaktır. Tophane Meydanı’nda bulunan Kılıç Ali Paşa Camii’ni ziyaret edebilir ve hemen yanındaki ilginç görünümlü Tophane-i Amire’nin (eski top fabrikası) fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bu hat üzerinde İstanbul Modern Müzesi de bulunmaktadır. Oraya uğrayıp modern sanatın tadına varabilir ve eşsiz boğaz manzarası ile bir kahve içebilirsiniz. Akabinde yol üzerindeki Nusretiye Camii ve biraz ilerisindeki Bezmialem Valide Sultan Camii’ni gezebilirsiniz. Bu iki cami, geç dönem Osmanlı mimarisinin en önemli iki eseridir.

Bu rotadaki en önemli tarihi eser olan Dolmabahçe Sarayı’nı gezmek yaklaşık iki saatinizi alabilir. Dolmabahçe Sarayı’nın sahile komşu kafesinde bir şeyler içmek, Boğaz’ın birçok noktasından daha ucuza gelmektedir. Ayrıca denize sıfır bir konumda oturma şansınız olduğunu da ekleyelim.

Şayet akşam saatlerine kadar gezerseniz, Beşiktaş’a doğru devam edebilir ve Beşiktaş Çarşısı’nın harika lezzetlerini tadabilirsiniz. İstanbul’un en iyi döner dükkanlarından bazıları Beşiktaş semtindedir. (Örn. Karadeniz Döner Asım Usta). Dönerin dışında çeşitli lokantalar ve balıkçılar da bulunur. Beşiktaş’a kadar gitmişken meydandaki İstanbul Deniz Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

istanbul koşu rotaları
Kılıç Ali Paşa Camii
  • Kadıköy, Bahariye Caddesi ve Moda Yürüyüş Rotası

Kadıköy, Anadolu Yakası’nın ezelden beri en popüler semti olarak bilinir. Ancak son yıllarda İstanbul’un eğlence sektörünün Kadıköy’e kayması ile daha da önemli bir çekim alanı haline geldiğini söyleyebiliriz. İstanbul’un en iyi barları, meyhaneleri ve birahanelerinin bir kısmı Kadıköy’de konumlanır.

Ayrıca son yıllarda gittikçe popüler hale gelen İstanbul Yemek Turları sayesinde, Kadıköy Balık Pazarı adeta turist akınına uğramaktadır. Balık Pazarı’nın parlayan yıldızı Çiya Sofrası da bu yemek turlarının olmazsa olmaz durağıdır. Siz de bu harika restoranda Türk mutfağının en güzide lezzetlerinin tadına bakabilir ve yerli bir turist olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kadıköy’den Moda’ya doğru çıkarken Tellalzade Sokağı’nda antikacıları ve sanat galerini de gezmeyi ihmal etmeyin! Bu istikamet sizi Kadıköy’ün en işlek caddesi olan Bahariye Caddesi’ne çıkaracaktır. Aynı İstiklal Caddesi’nde olduğu gibi burada da nostaljik tramvayı görebilirsiniz.

Moda’ya doğru yürüyüşünüze devam ederken, bu semtte açılan butik kafeleri (Örn. Asuman) görebilir ve birisinde harika bir kahve molası verebilirsiniz. Moda Burnu’na vardığınızda harika bir manzara sizi bekliyor olacak!

istanbul gezi rotaları
Kadıköy Çarşısı
  • Bostancı, Şaşkınbakkal, Caddebostan Yürüyüş Rotası

Benim gibi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda oturanlar için en güzel yürüyüş rotalarından biri, Bağdat Caddesi’nin Bostancı ile Caddebostan arasında uzanan kısmıdır.

Bostancı’dan başlayan ve Suadiye, Şaşkınbakkal, Erenköy gibi noktaları içine alan bu yürüyüş parkuru; size gönlünüzce alışveriş yapmak, bir şeyler yemek içmek ve kitapçıları dolaşmak fırsatını verecektir.

Caddebostan’a vardığınızda Bağdat Caddesi’nden sahile doğru yönelirseniz, Caddebostan’daki harika parkın da tadını çıkarabilirsiniz. Bu noktadan itibaren yürüyüşe devam etmek isteyenler için Kalamış ve hatta Fenerbahçe’ye kadar devam eden bir yürüyüş parkuru vardır.

İstanbul yürüyüş rotaları arasında özel bir yeri olan bu parkurda güzel bir deniz manzarası ve bol yeşillik size eşlik eder. Fenerbahçe’ye kadar devam ederseniz, bölgenin en nostaljik işletmelerinden Romantika’ya gitmeyi unutmayın.

blank
Bağdat Caddesi

İstanbul Yürüyüş Rotaları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *