info(at)istanbulclues.com

Bizans Arması Ve Simgesi Çift Başlı Kartal

Bizans İmparatorluğu tarihi boyunca bayraklarda ve armada Roma’dan kalan çift başlı kartal kullanılmıştır. Büyük Roma İmparatorluğu’ndan beri İmparatorluk alameti olan çift başlı kartal, Selçuk Türkleri tarafından da farklı bir formu ile kullanılmıştır.

Bizans İmparatorluğu’nun M.S. 1453 yılında tarih karışması ile birlikte, çift başlı kartal simgesini sahiplenen Ruslar olmuştur. Önceleri Dükalık olan ve Çar Büyük Petro (Bize göre Deli Petro) döneminde büyüyen Rusya İmparatorluğu, 18. ve 19. Yüzyıllarda gücünün zirvesine çıkmış ve kendisini Bizans’ın devamı olarak görmüştür.

Rusya’nın bu iddiada bulunmasının en büyük sebebi bizim Bizans olarak bildiğimiz ancak gerçekte ismi Doğu Roma İmparatorluğu olan bu devletin mirasının Büyük Roma İmparatorluğu’nu ve onun antik çağlardan gelen mirasını taşımasıdır.

Bu mirası sahiplenmek isteyen Avrupa, Papa’nın öncülüğünde Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nu kurmuş ve Avrupa’da din motifli bir imparatorluğun meşruluğunu artırmak amacıyla “Roma” ismini kullanmıştır. Bu imparatorluk bilindiği üzere V.Charles (Şarlken) döneminde gücünün doruğuna ulaşmış ve Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devleti ile boy ölçüşmek istemiştir.

Osmanlı’nın zayıfladığı dönemde ise Ruslar Ortodoks Hristiyanlığın hamisi olarak Akdeniz’e inmek ve Bizans mirasını geri almak için büyük çaba sarf etmiş ancak başarılı olamamamıştır. Bunda Osmanlı’nın direnişinin olduğu kadar, Fransa ve İngiltere’nin Rusya’nın güçlenmesini istemeyişinin de büyük etkisi vardır.

Konu hakkında daha fazla bilgi için:

Bizans İmparatorluğu’nun Yıkılışı

Tarihte Türkler Ve Ruslar

Bizans Arması Ve Simgesi Çift Başlı Kartal was last modified: January 8th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − five =