İstanbul Mevlevi Sema Gösterisi

Galata Mevlevihanesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Türkiye‘de Mevlevi Dervişleri‘nin icra ettiği semazen gösterisini izlemek için ilk akla gelen yer elbette Konya‘dır. Konya, tarihçesi 13. Yüzyıl‘a kadar giden Tasavvuf Felsefesi‘nin ana vatanıdır. Ancak Türkiye‘nin kültür merkezi olan İstanbul‘da da Mevlevi Dervişleri’nin meşhur sema gösterilerini izlemek mümkündür.

Sema Gösterileri ne kadar meşhur olursa olsun, çoğu insan aslında bu gösterinin felsefesi hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu sebeple Mevlevi Dervişleri‘nin kendi etrafında dönerken neye odaklandıklarına bu yazıda değinmeye çalışacağız.

Mevlevi Ayini (Töreni) Nedir? Sema Gösterisi Ne Anlama Gelir?

Mevlevi Dervişleri, bu ismi Mevlana Celaleddin Rumi‘den almışlardır. Mevlana, 1207 ile 1273 yılları arasında Konya‘da yaşamış olan filozof, şair ve kanaat önderidir. Sufiler (Mevlevi) öğretisi dualar, tasavvuf müziği ve sema ayini ile ibadetlerini pekiştirmeye çalışmışlardır.

Mevlevi Dervişleri’nin ibadet tarzı olan Sema Ayini, günümüzde bir gösteri olarak izlenebilmektedir. Ne kadar bir tiyatro salonunda icra ediliyor olsa da, bunun yüzlerce yıllık kutsal bir manası olduğuna odaklanarak izlenince; büyük keyif alınabilir.

İstanbul’da Sema Gösterisi Nerede İzlenir?

  • Galata Mevlevihanesi Sema Gösterileri

Galata Mevlevihanesi, şüphesiz İstanbul’daki en meşhur Mevlevi merkezidir. Galata Kulesi‘nden, Tünel Meydanı‘na ve İstiklal Caddesi‘ne doğru çıkan yokuşta konumlanır. Galata Mevlevihanesi‘nde sema gösterileri her Pazar günü akşam saat 17:00‘de gerçekleşir.

Sema gösterilerinin yapıldığı salonun kapasitesi yaklaşık 150 kişiliktir. Bu sebeple sema gösterisi biletlerini öğlen saatlerinden edinmeniz tavsiye edilir. İlginin yoğun olduğu zamalarda, gösteri saatine yakın bilet bulmak zor olabilir.

Galata Mevlevihanesi sema gösterisi bilet fiyatı 100 TL‘dir. (2019’un Temmuz ayında güncellendi.) Biletler Biletix’te satıştadır. Bu linkten satın alabilirsiniz.

Osmanlı Döneminde Galata Mevlevihanesi

İstanbul Galata Mevlevihanesi giriş ücreti 2020
Galata Mevlevihanesi
  • Hocapaşa Kültür Merkezi Sema Ve Dans Etkinlikleri

Hocapaşa Kültür Merkezi, eski bir Osmanlı hamamının restore edilmesiyle ortaya çıkmış bir yerdir. Güzel bir salona ve tecrübeli bir sema gösterisi ekibine sahiptir. Sirkeci Tramvay İstasyonu‘na ve Marmaray‘a çok yakın bir mesafede, Cağaloğlu Yokuşu‘nun hemen başında konumlanır.

Hocapaşa, semazen gösterilerinin ve yerel halk danslarının en iyi sergilendiği mekânlardan biri olarak, turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Hocapaşa Kültür Merkezi’nin semazen gösterileri haftada birkaç gün sergilenir. Bilet fiyatı kişi başı 110 TL‘dir. (2019’un Temmuz ayında güncellendi.) Sema gösterisi linkinden bilet alabilirsiniz.

Hocapaşa Kültür Merkezi Semazenleri

Galata Mevlevihanesi ziyaret saatleri
Hocapaşa Kültür Merkezi Sema Gösterileri

Galata Mevlevihanesi Müzesi Giriş Ücreti 2019/2020

Galata Mevlevihanesi giriş ücreti 14 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki çocuklar ve 65 yaşın üstündeki vatandaşlar ücretsiz girebilir. Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde Müzekart geçerlidir.


Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri

Galata Mevlevihanesi Müzesi, yaz dönemi olan 1 Nisan ile 1 Ekim arası sabah 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış dönemi olan 1 Ekim ile 31 Mart arasında ise saat 17:00’den itibaren ziyarete kapanır.

Galata Mevlevihanesi ile ilgili güncel bilgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Galata Mevlevihanesi isimli sayfasından kontrol edebilirsiniz. Açılış-Kapanış saatleri ve bilet fiyatları bazen haberimiz olmadan değişebilmektedir.

İstanbul Galata Mevlevihanesi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *