İstanbul’a Yakın Gezilecek Doğal Yerler

İstanbul’a Yakın Baharda Günübirlik Gezilecek Yerler

İstanbul’da yaşıyorsanız, biraz kafa dinlemek ve doğayla iç içe vakit geçirmek için yıllık izninizi beklemek zorunda değilsiniz. Sadece bir saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Bursa, Yalova, Tekirdağ, Sakarya ve Kocaeli gibi çevre şehirlerde yer alan bu mekanlarda doğayla baş başa kalabilir ve şehrin stresini üzerinizden atabilirsiniz. İstanbul’a yakın günübirlik gezilecek yerler listesi; ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında hafta sonu kaçamağı ihtiyacınıza ilaç gibi gelebilir.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler 2020

 • Ballıkayalar Tabiat Parkı – Kocaeli/Gebze

Gebze’de bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, adını sınırları içinde bulunan kayalık yapılardan alıyor. İstanbul’a yalnızca bir saat uzaklıkta olan bu parkta kaya tırmanışı yapabilir ya da piknik alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Ballıkayalar, aynı zamanda İstanbul’a en yakın kanyon olarak biliniyor. 1. derece doğal sit alanı olarak kabul edilen Ballıkayalar’a gelerek şehrin stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Bölge sit alanı olarak kabul edildiği için yeşillikleri ve doğal güzellikleri korunmuş. Doğa yürüyüşü için harika bir yer, ancak işaretli bir parkur yok. Bununla birlikte, burada piknik yapmayı düşünüyorsanız alışveriş yapıp gelmenizde fayda var, çünkü tabiat parkı sınırları içinde yiyecek ve içecek satılan bir yer bulunmuyor.

İstanbul’dan Ballıkayalar Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Kişisel aracınızla gelecekseniz, D-100 karayolundan Gebze’ye ulaşıp Tavşanlı yönüne gitmeniz gerekiyor. Tavşanlı Köyü’nü geçtikten sonra parkın tabelasını görebilirsiniz.

Toplu vasıtaları tercih ediyorsanız, Gebze-Harem arasında çalışan minibüslere ya da Pendik’ten kalkan hızlı trene binebilirsiniz. Gebze Center’ın önünden Tavşanlı Köyü’ne kalkan minibüslere binerek 15 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

istanbul günübirlik kaçamak yerleri
Ballıkayalar Tabiat Parkı
 • Termal – Yalova

Yalova’nın şirin ilçesi Termal, genellikle kaplıcaları ve hamamlarıyla bilinir. Ancak buraya gelmek için kaplıcalarla ilgilenmeniz gerekmiyor. Öyle zannediyorum ki Termal, Türkiye’nin nadir bozulmamış yerlerinden biri.

Kent merkezi ağaçlık bir alana kurulmuş ve yerleşimin çoğu eski yapılardan oluşuyor. Ayrıca burada yeşillikler içinde harika bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Roma döneminde Hristiyanlığı benimsediği için idam edildiği rivayet edilen Üç Azize’nin mezarı da bu parkur üzerinde bulunuyor.

Termal genellikle ilkbahar ve yaz aylarında gelinen bir yer. Ama sonbaharda da gelip görmenizi tavsiye ederim.

İstanbul’dan Yalova’nın İlçesi Termal’e Nasıl Gidilir?

Pendik veya Yenikapı’dan feribot ile Yalova’ya ulaştıktan sonra, terminalin yakınlarındaki minibüs garajından Termal arabalarına binip yarım saat içinde ulaşabilirsiniz.

Kişisel aracınızla geliyorsanız, Pendik ya da Eskihisar’dan arabalı feribotla Yalova’ya geçebilir ve Termal yolunu takip ederek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Baharda Günübirlik Gezilecek Yerler

İstanbul'a Yakın Baharda Günübirlik Gezilecek Yerler
Termal Yalova
 • Maşukiye – Kocaeli/Kartepe

Sapanca Gölü kıyısında bulunan Maşukiye, yaylaları, ormanlık alanları ve doğal yürüyüş parkurlarıyla biliniyor. Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin kesiştiği noktada yer aldığı için, bölgede eşine az rastlanır bir doğal çeşitlilik var. Hem kamp yapmak hem de günübirlik vakit geçirmek için uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Maşukiye sınırları içinde yer alan Kuzu Yaylası, İstanbul’a en yakın yaylalardan biri. Buraya ulaşmak biraz zor ancak çıkıp panoramik göl manzarasını gördüğünüze değeceğinden emin olabilirsiniz. Diğer yandan, Aygır Deresi de köyün nadide doğal güzellikleri arasında. Yosunlu kayaların üzerinden akan bu derenin insana huzur veren bir havası var. Ayrıca Maşukiye’nin en iyi restoranları da Aygır Deresi civarında yer alıyor.

İlkbahar, Maşukiye’yi ziyaret etmek için en uygun mevsim. Burası yazın aşırı sıcak olduğu gibi, kışın ziyaret edilmeyecek kadar soğuk oluyor. Bu yüzden bahar bitmeden ziyaret etmenizi öneririm.

İstanbul’dan Kocaeli Maşukiye’ye Nasıl Gidilir?

Kartal Köprüsü’nden kalkan 555 numaralı ekspres otobüse binerek İzmit’e vardıktan sonra, Halkevi Köprüsü’nden geçen araçlara binmeniz gerekir. Kişisel aracınızla gelecekseniz, TEM ya da E-5 üzerinden Kocaeli’ye ulaştıktan sonra Kartepe yönüne devam etmelisiniz.

İzmit şehir merkezinden Maşukiye’ye ulaşmak yaklaşık 40-45 dakika sürüyor.

İstanbul’dan Piknik Yapmaya Gidilecek Yerler

istanbula yakın haftasonu gidilecek yerler
Maşukiye
 • Cumalıkızık Köyü – Bursa

UNESCO tarafından korumaya alınan Cumalıkızık Köyü, Türkiye’nin tarihi dokusunu koruyan nadir yerleşimlerinden biri. 700 yıllık bir köy olan Cumalıkızık, Türklerin Bursa’da yerleştikleri ilk bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak köy yakınlarındaki Ihlamurcu mevkiinde bulunan Bizans Kilisesi buradaki yerleşimin çok daha eski olduğunu göstermekte.

Köydeki eski yapıların bir kısmı ev ve kafeterya olarak kullanılmakla birlikte, çoğunun restorasyon çalışmaları sürüyor. Köyde oldukça uygun fiyatlarla hizmet veren birçok restoran bulunuyor. Ayrıca müzeye dönüştürülmüş köy evini mutlaka görmelisiniz. Köyün meydanında el emeği ahşap ürünler satan standlardan bir hatıra satın alabilirsiniz.

İstanbul’dan Bursa Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Cumalıkızık’a toplu vasıtalarla ulaşmak biraz sürebilir, bu yüzden erken çıkmanızda fayda var. BUDO feribotunu da tercih edebilirsiniz ancak daha hızlı ulaşmak için şehirler arası otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim.

Otogar’da indikten sonra minibüslerle Osmangazi’ye ulaşıp Bursaray’a binmeniz gerekiyor. Bursaray’dan “Cumalıkızık/Değirmenönü” durağında indikten sonra, şehir içi minibüslerine binerek 15 dakikada Cumalıkızık’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Haftasonu Gezilecek Köyler

İstanbul'a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler Listesi
Cumalıkızık Köyü
 • Erikli Yaylası – Yalova/Çınarcık

Çınarcık’ta bulunan Erikli Yaylası, kamp yapmak için harika bir yer. Buraya ulaşım sağlamak biraz zor, yayladaki harika tabiatı ve etrafındaki göl ve şelaleri görmek için kesinlikle değer.

Yayla, deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunuyor. Yaylada çadırınızı kurduktan sonra, kısa bir yürüyüşle Çifte Şelale’ye ulaşabilirsiniz. Devasa kayaların üzerinden akan şelale, unutamayacağınız bir güzelliğe sahip.

Diğer yandan, Kent Orman sınırları içinde Büyük ve Küçük olmak üzere iki tane “Dipsiz Göl” bulunuyor. Büyük Dipsiz Göl’ün kenarı da kamp yapmak için uygun. Yayla haftasonları kalabalık olsa da, Dipsiz Göl genellikle sessiz sakin oluyor, bu yüzden kafa dinlemek için tercih edebilirsiniz.

Erikli’deki yürüyüş parkurunun etrafında birçok restoran ve kafeterya var. Ancak kamp yapmayı planlıyorsanız, önceden alışveriş yapmanız faydalı olacaktır. Diğer yandan, işletmeler genellikle uydu telefonu kullanıyor, çünkü hiçbir operatör burada çekmiyor, dolayısıyla burada kaldığınız süre boyunca cep telefonunuzun çekmeyeceğini hesaba katmalısınız.

İstanbul’dan Çınarcık Erikli Yaylası’na Nasıl Gidilir?

İDO ile Yalova’ya ulaştıktan sonra minibüs garajından Çınarcık minibüslerine binmeniz gerekir. Daha sonra Çınarcık meydanından yaylaya çıkan araçlara binmelisiniz. Teşvikiye minibüsleri yaylaya günde iki sefer yapıyor, 17.00’de de bir dönüş servisi bulunuyor.

Kişisel aracınızla gitmeyi tercih ediyorsanız, yine Feribot ile Yalova’ya ulaştıktan sonra sahil yolundan Teşvikiye’ye geçmeniz ve Dilek Çay Bahçesi’nden yukarı doğru ilerlemeniz gerekir. Yaylaya çıkan yollar biraz dönemeçli olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

sevgiliyle günübirlik gidilecek yerler
Erikli Yaylası
 • Kefken Adası – Kocaeli/Kandıra

Kefken, başlı başına harika bir yer ve buradaki görülmeye değecek yerlerden bahsetmek için ayrı bir liste hazırlamak gerekiyor. Ancak şimdilik bölgeye adını veren Kefken Adası’ndan bahsedeceğim.

Tarihi adı Karpeia olan Kefken Adası, Sakarya Irmağı’nın ağzında bulunuyor. Ayrıca Karadeniz’de hâlâ varlığını sürdüren nadir adalardan biri. Kandıra’nın ilçe merkezinin hemen karşısında yer alan bu adada Cenevizliler’in hakimiyetinden kalan surları hâlâ görmek mümkün. Diğer yandan, 1879 yılında yaptırılan deniz feneri de bulunuyor.

Kefken Adası 1.Dereceden sit alanı ilan edildiği için burada kamp yapmak mümkün değil. Hâlihazırda Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir kontrol merkezi dışında modern yapı bulunmuyor. Ancak Adadaki belirli bölgeleri görmek mümkün.

Kefken Adası, özellikle kuş gözlemiyle ilgilenenler için harika bir yer. Göçmen kuşların geçiş ve konaklama alanı üzerinde olduğu için, birçok kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Diğer yandan, adada piknik yapılabilecek yerler de bulunuyor.

İstanbul’dan Kocaeli Kefken’e Nasıl Gidilir?

Harem ve Esenler’den Kefken’e doğrudan sefer yapan otobüsler bulunuyor. Bu otobüslerden birine bindikten sonra, Cebeci’den kalkan teknelerle adaya ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla geliyorsanız, TEM otoyolu üzerinden Kefken’e vardıktan sonra aynı yolla adaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Kamp Yapmaya Gidilecek Yerler

istanbula yakın gezilecek yerler listesi
Kefken Adası
 • Gölyazı – Bursa/Nilüfer

Tarihi adı Apollonia olan Gölyazı, Roma döneminden kalan yapıların hâlâ sapasağlam durduğu bir yer. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen, Roma İmparatorluğu zamanında önemli bir bölge olduğu biliniyor. Bir zamanlar adayı çevreleyen surları hâlâ görmek mümkün. Adaya giderken de sizi 730 yıldır yaşayan Ağlayan Çınar karşılıyor.

Nilüfer sınırları içinde yer alan Gölyazı, Uluabat Gölü kıyısında kurulmuş. Göl suları yazın çekildiği için, ilkbahar bitmeden ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Buraya geldiğinizde yarımadadaki Aziz Panteleimon Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Ancak kilise belli günlerde açık olduğu için önceden iletişime geçmenizde fayda var.

Gölyazı’nın tek cazip özelliği tarihi geçmişi değil. Burası aynı zamanda leyleklerin göç yolları üzerinde bulunuyor. Adadaki elektrik direklerinin üzerinde yuva yapmış leylekleri görebilirsiniz. Bununla birlikte, Gölyazı çevresinde kamp yapılabilecek birçok nokta bulunuyor.

Eski bir ev restore edilerek yapılan Apolyont Restoranı’na da mutlaka uğramalısınız. Ayrıca eskiden amfitiyatronun olduğu Seyir Tepesi’ne çıkarak Gölyazı’ya ve Uluabat Gölü’ne bakmanın zevki hiçbir şeye değişilmez.

İstanbul’dan Bursa-Nilüfer’deki Gölyazı’ya Nasıl Gidilir?

Kişisel aracınızla Osmangazi Köprüsü üzerinden Bursa’ya geçtikten sonra, İzmir Yolu’nda ilerledikten sonra tabelaları takip ederek Gölyazı’ya ulaşabilirsiniz.

Toplu vasıtalarla ulaşmak için ise, Bursa’ya giden şehirlerarası otobüslere binmeniz gerekiyor. Otogarda indikten sonra 93 numaralı otobüsle Üniversite’ye ulaşıp 5G no’lu otobüse tekrar binerek yarım saat içinde ulaşabilirsiniz. Ancak buraya gelmeden önce otobüs saatlerine göz atmanızda fayda var.

İstanbul’dan Hafta Sonu Gidilecek Yerler

istanbula yakın kışın gezilecek yerler
Gölyazı
 • Abant Gölü ve Tabiat Parkı – Bolu

Abant, Türkiye’nin sayılı doğal alanlarından biri. İstanbul’a günübirlik ulaşılabilecek bir mesafede olması burayı daha çok cazip kılıyor.

Abant Gölü’nde tabloları bile kıskandıracak bir doğa manzarası var. Her ne kadar göl kıyısında oteller ve bungalovlar yapıldıysa da, bölgenin doğal yapısı korunmuş. Abant Gölü çevresinde birçok piknik alanı, yürüyüş – bisiklet parkuru ve kamp alanı bulunuyor.

Ayrıca Abant Tabiat Parkı, faytonla gezme imkanı bulunan nadir doğal parklardan biri. Yüksek bir rakımda bulunduğu için, yaz aylarında da genellikle serin oluyor.

Tabiat parkı içinde birçok restoran ve kafeterya var. Ayrıca Abant Palace Otel gibi beş yıldızlı oteller de bulunuyor. Ancak daha uygun fiyatlara konaklamak isterseniz göl etrafındaki herhangi bir yere çadır kurabilir ya da bungalov evleri tercih edebilirsiniz.

Kişisel aracınız varsa günübirlik vakit geçirebilirsiniz ancak toplu ulaşımla biraz zorlanacağınızı söyleyebilirim.

İstanbul’dan Abant Gölü ve Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

TEM otoyolunu takip ederek 2,5 saat sonunda Abant’a varabilirsiniz. Ancak tabelalara dikkat etmeniz gerekiyor. TEM’den Abant çıkışını kullanarak 20 km yolculuktan sonra Tabiat Parkı’na varabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek istiyorsanız, şehirler arası otobüsle Bolu’ya geldikten sonra terminalden saat başı kalkan Abant Birlik dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

istanbula yakın tatil yerleri yaz tavsiye
Abant Gölü ve Tabiat Parkı
 • Acarlar Longozu – Adapazarı/Karasu

Türkiye’deki nadir longozlardan yani subasar ormanlarından biri olan Acarlar Longozu, binlerce yıldır varlığını sürdüren bir doğal yapıya sahip. Bölgede zengin bir bitki örtüsü var, ayrıca hayvan ve balık çeşitliliği de korunmuş. Burası aynı zamanda dünya üzerindeki en büyük ikinci longoz, yani tüm dünyada nadide bir doğal alan olarak kabul ediliyor.

Acarlar Longozu, haftasonları rağbet görse de geniş bir alan olduğu için sessiz sakin bir yer bulmak zor değil. Ayrıca yaz aylarında da ferah bir havaya sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

Burada nehirde sandal ya da deniz bisikletiyle gezinti yapabilir ya da doğal parkurlarda yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak yabandomuzu da dahil olmak üzere birçok hayvan yaşadığı için, kamp yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

İstanbul’dan Acarlar Langozu’na Nasıl Gidilir?

Kişisel aracınızla TEM otoyolunu kullanıp Kandıra istikametine devam etmeniz gerekir. Bu istikametteki “Karasu” tabelalarını takip ederek Acarlar Longozu’na ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile Pendik’ten Yüksek Hızlı Tren’e bindikten sonra Adapazarı’nda inip her 15 dakikada bir kalkan Karasu Kocaali Birlik araçlarına binebilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Doğa Yürüyüşü Yapılacak Yerler

istanbula yakın köyler
Acarlar Longozu
 • Uçmakdere – Tekirdağ

Yamaç Paraşütüne meraklıysanız ya da doğal güzelliklere sahip bir yerde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, Uçmakdere’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Marmara kıyısında yer alan Uçmakdere, bugüne kadar gördüğün en güzel manzaralardan birine sahip. Orman içinde yürüyüş yapabileceğiniz doğal ve harika bir parkur bulunuyor.

Ayrıca köy içinde karnınızı doyurup vakit geçirebileceğiniz kafeteryalar da var. Burada hem denize girebilir hem de ormanlık alanda kamp kurup vakit geçirebilirsiniz.

Uçmakdere aynı zamanda Türkiye’nin sayılı yamaç paraşütü alanlarından biri. Eşsiz Marmara manzarasına tepeden bakmak istiyorsanız buradaki yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz.

İstanbul’dan Tekirdağ Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir?

Toplu taşımayla buraya ulaşmak oldukça zor. Ancak kişisel aracınızla Tekirdağ’dan Kumbağ istikametine ilerledikten sonra orman yolunda devam edebilirsiniz. Uçmakdere, bu yolda Yeniköy’den sonra karşınıza çıkacak.

İstanbul’dan Haftasonu Gidilecek Yerler

istanbula yakın tatil yerleri deniz
Uçmakdere
 • İznik – Bursa

Buraya geldiğinizde kendinizi Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı tarihinin içinde bulacağınıza emin olabilirsiniz. Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Antigonius tarafından kurulan İznik, tarih boyunca önemli bir yer oldu.

Öyle ki tarihte İznik İmparatorluğu olarak bilinen bir devlet bulunuyor. Bizans ve Osmanlı döneminden kalan birçok yapı günümüze kadar korunmayı başarmış.

Bir anektod vermek gerekirse; İzmit adının “İznik-mid” yani “İznik Yolu” kelimesinden geldiği söyleniyor. Bu da İznik’in ne kadar önemli bir kent olduğunu gösteriyor.

Ayasofya, İstanbul, Lefke, Yenişehir ve Göl Kapıları, Roma Tiyatrosu gibi Bizans eserlerinin yanı sıra, Şeyh Kutbettin Camii ve Yeşil Camii gibi Osmanlı İmparatorluğu’na eserleri de inşa edildikleri günün görkemiyle varlığını koruyor.

Ancak İznik’i cazip kılan tek özellik tarihi yapıları barındırması değil. İznik Gölü, Türkiye’nin nadide doğal güzelliklerinden biri. Göl civarında piknik ve kamp yapılabilecek birçok alan bulunuyor. Ayrıca İznik Gölü’nün çevresinde 2012 yılından beri İznik Ultra Maratonu düzenleniyor. Maratonun düzenlendiği parkuru takip ederek gölün civarında bir tur atabilirsiniz.

İznik; hem tarihi, hem de doğal güzellikleri ile İstanbul civarında günübirlik gezilecek yerler arasında en üstlerde yer alıyor. İstanbul’da geçmişte hüküm sürmüş imparatorlukların bir yansımasını, İznik’te görebilirsiniz.

İstanbul’dan İznik’i Gezmeye Nasıl Gidilir?

İznik’e kişisel aracınızla 1 saatten daha az bir sürede ulaşabilirsiniz. Bunun için Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra İznik tabelalarını takip etmeniz yeterli. Toplu ulaşımı tercih ediyorsanız, şehirler arası otobüs firmaları İznik’e sefer yapıyor ya da Bursa-İzmir yönüne giden araçlar burada yolcu indiriyor.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Tarihi Yerler

istanbul hafta sonu gezilecek yerler
İznik
 • Tirilye – Bursa/Mudanya

Alaçatı’ya ya da Şirince’ye gidecek kadar vaktiniz yoksa, benzer güzellikte olan Tirilye’ye gidebilirsiniz. Zira Tirilye son yıllarda İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler arasında en üst sıralarda.

Tirilye, adını Marmara Denizi’ndeki korsanlara karşı kendilerini savunmak için birleşen üç köyden alıyor. Yüzlerce yıllık bir tarihi olan Tirilye’de, eski dokunun hâlâ korunduğunu görmek mümkün. Osmanlı ve Rum mimarisinin hâlâ kente hâkim olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan, Tirilye Bizans İmparatorluğu döneminde dini bir merkezdi, bu yüzden kentte Rumlardan kalma üç manastır, üç ayazma, yedi kilise ve bir Ortodoks Mezarlığı bulunuyor. Ancak bu kiliselerin çoğu Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş. Hacios Stephanos buna örnek gösterilebilir.

Bunlara ek olarak, Türkiye’nin ikonik yapılarından biri olan Taş Mektep’i de mutlaka görmelisiniz. 1909 yılında yapılan bu yapı, günümüzde Uludağ Üniversitesi tarafından korumaya alınmış durumda.

İstanbul’dan Bursa-Mudanya’daki Tirilye’ye Nasıl Gidilir?

İDO ve BUDO feribotlarıyla Mudanya’ya ulaştıktan sonra, yirmi dakikalık bir minibüs yolculuğyula Tirilye’ye varabilirsiniz. Özel aracınızla geliyorsanız, Osmangazi Köprüsü’nden sonraki tabelaları takip etmeniz yeterli.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler

istanbulda gezilecek sakin yerler
Tirilye

Günübirlik Gezilecek Yerler by Serhat Engül

2 thoughts on “İstanbul’a Yakın Günübirlik Gezilecek Yerler”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *