İstanbul Jazz ve Blues Mekanları

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar ve Barlar

Genellikle zannedilenin aksine, caz müziğin İstanbul’da yüz yılı aşkın bir geçmişi var. Caz müziği İstanbul’a kimin getirdiği tam olarak bilinmese de, Levantenlerin ve Beyaz Rus göçmenlerin bu müzikle ilgilendiği biliniyor. Hatta mütareke döneminde yazılan romanlarda Beyoğlu’nda konser veren jazz müzik gruplarından bahsedildiğini görmek mümkün.

Caz, şüphesiz ki İstanbul’da doğmadı ancak müziğin doğasına İstanbul kadar yatkın olan çok az şehir var. İstanbul’da caz dinlemenin hazzını herhangi bir yerde bulmak mümkün değil.

Nitekim, şehirde caz konseptiyle hizmet veren birçok mekân bulunuyor. Sizin için hazırladığımız bu rehberde İstanbul’da Caz ve Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar listesini bulabilirsiniz.

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Mekanları

  • Nardis Jazz Club

Yerli ve yabancı jazz müzisyenlerinin sahne aldığı Nardis, aynı zamanda Beyoğlu’nun en gözde canlı performans mekânlarından biri. Ece Göksu Quarted, Hacettepe Jazz Band, Los Amigos de Herman, Burak Bedikyan Trio gibi sanatçı ve grupların sahne aldığı Nardis, diğer birçok mekânın aksine yeni gruplara ve orkestralara öncelik veriyor.

Ancak mekânı cazip kılan tek şey canlı performanslar değil. Burada oldukça zengin bir içki menüsü bulunduğunu söylemekte de fayda var. Diğer yandan, birçok canlı performans mekânının aksine, ses düzeni dinleyiciyi rahatsız etmeyecek ve akustiği kayıpsız bir biçimde ulaştıracak biçimde tasarlanmış.

Caz dinlerek keyifli vakit geçirmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Nardis Jazz Club Adres

Bereketzade Mh., Galata Kulesi Sk. No:8 – Beyoğlu/İstanbul

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Mekanları

İstanbul'da nerede Blues müzik dinlenir
Nardis Jazz Club
  • 49 Çukurcuma

Konseptiyle ve farklı çizgisiyle ön plana çıkan 49 Çukurcuma, bir canlı performans mekânı olmasa da, İstanbul’da jazz dinlenebilecek en iyi yerlerden biri. Konsepti ve hizmeti bakımından oldukça farklı bir çizgiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim “Pizza, Coffee, Jazz” yazan levhasından bunu anlamak mümkün. 49 Çukurcuma, Beyoğlu’nun gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz nadir mekânlardan biri.

Huzurlu ve sakin bir mekân olan 49 Çukurcuma, aynı zamanda lezzetli bir menüyle servis veriyor. Mekânın pizza menüsü oldukça zengin ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız çeşitlere menüsünde yer veriyor.

Caz müzik eşliğinde kafa dinleyebileceğiniz ve lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir yer arıyorsanız burası tam size göre.

49 Çukurcuma Jazz Restoran Adres

Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Cd. No:49 – Beyoğlu/İstanbul

Beyoğlu’nda Jazz Müzik Dinleyebileceğiniz Restoran 49 Çukurcuma
blank
49 Çukurcuma Jazz Restaurant
  • Babylon Bomonti

Eskiden Beyoğlu Asmalımescit’te yer alan Babylon, canlı performans denilince akla gelen ilk mekânlardan biri. 1999 yılından beri aynı yerde hizmet veren Babylon, 2002 ve 2004’te ünlü caz dergisi Downbeat tarafından Dünyanın En İyi 100 Caz Kulübü arasında gösterildi.

İlhan Erşahin, Aydın Esen, David Murrey Quarted, Patricia Barber gibi ünlü caz şarkıcılarının ve gruplarının sahne aldığı Babylon’un 400 kişilik bir konser salonu bulunuyor. Ayrıca ses düzeni de birçok canlı performans mekânının aksine, dinleyiciyi rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış.

İstanbul’un en köklü mekânlarından biri olan Babylon, sadeca canlı performans konseptiyle hizmet veriyor. Babylon artık Şişli’nin Bomonti semtinde hizmet veriyor.

Babylon Bomonti Jazz Bar Adres

Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi & Birahane Sokak – Bomonti Bira Fabrikası Şişli/İstanbul

İstanbul’un En Popüler ve En Güzel Jazz Club Babylon
İstanbul'da nerede jazz müzik dinlenir
Babylon Bomontiada
  • Kaset Mitanni

Mitanni Jazz olarak açılan Beşiktaş’ta açılan Kaset Mitanni, hem müzik performanslarıyla hem de içki ve yemek menüsüyle tercih edilebilecek nadide mekânlardan biri. Sarp Maden’in düzenli olarak sahne aldığı Mitanni’de her hafta mutlaka bir caz perfromansı oluyor.

Mitanni, performansları dışında içki ve yemek menüsüyle de dikkat çeken bir mekân. Konser günleri dışında oldukça sessiz ve huzurlu bir yer olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp, dinlendirici caz şarkıları eşliğinde kitabınızı okuyabileceğiniz bir yer arıyorsanız Kaset Mitanni’ye mutlaka uğramalısınız.

Fiyatlar, mekânın konseptine ve kalitesine göre oldukça uygun rakamlarda.

Kaset Mitanni Jazz Sahnesi Adres

Cihannüma Mahallesi, Barbaros Blv. No:61 – Beşiktaş/İstanbul

 İstanbul Avrupa Yakası Jazz ve Blues Mekanları

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Sahneleri 2020
Kaset Mitanni
  • Mekan Kalamış Jazz Room

Ünlü caz müzisyeni Vedat Sakman tarafından işletilen Mekan Kalamış Jazz Room, Anadolu Yakası’nın en iyi canlı performans mekânlarından biri. Haftanın hemen hemen her günü canlı performansların olduğu Jazz Room’da müzik programı genellikle 22.00’da başlıyor.

Ancak Jazz Room, birçok canlı performans mekânının aksine, müşterilerine sakin bir ortam sunmayı da başarıyor. Burada konser olmadığı zamanlarda huzurlu bir ortamda vakit geçirme olanağına sahipsiniz.

Kalamış’ta tatlı bir huzur almak istiyorsanız Jazz Room’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Menüsünde birçok yerde bulunmayan içkilere ve dünya mutfağından lezzetlere yer veren Mekan Kalamış Jazz Room, oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor.

Mekan Kalamış Jazz Room Adres

Fenerbahçe Mahallesi, Itri Dede Sokağı No:9 – Kadıköy/İstanbul

İstanbul’un En Güzel Jazz Barları

İstanbul Kaliteli Jazz ve Blues Müzik
Mekan Kalamış Jazz Room
  • The Badau

Yeldeğirmeni’ne kimlik veren mekânlardan biri olan The Badau, oldukça farklı ve sıra dışı bir konsepte sahip. Caz müzisyeni Eren Noyan tarafından işletilen bu mekân, Türkiye’deki en özgün caz sanatçılarını sahnesinde ağırıyor.

Çağri Sertel, Şenove Ülker gibi isimlerin sahne aldığı mekânın eşine rastlanması zor bir konsepti var. Gerek konseptinde gerekse menüsünde klasik Türk kültürüne yer verdiğini söyleyebiliriz.

Menüde Akdeniz mutfağından lezzetlerle birlikte, geleneksel Osmanlı yemeklerine de yer veriliyor. İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi farklı bir atmosferin içinde bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

The Badau, tüm bunlarla birlikte canlı performanslarda bile sakin ve huzurlu bir mekân olma özelliğini koruyor.

The Badau Caz Bar Adres

Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Cd. No:49 – Kadıköy/İstanbul

İstanbul Anadolu Yakası Jazz ve Blues Müzik Mekanları

İstanbul Jazz ve Blues Dinlenecek Barlar
The Badau
  • Elite World Hotel’s Jazz Company

Şehrin merkezinde yer alan Jazz Company, İstanbul’un en nezih mekânlarından biri olarak kabul edilmekte. Mekânda caz müzik dışında blues ve Latin müzik dinletilerine de yer veriliyor.

Canlı performans üzerine odaklanan bir mekan olan Jazz Company’de her hafta yerli ve yabancı caz grupları sahne almakta. Elite World Hotel bünyesinde hizmet veren bu mekân, aynı zamanda turistlerin en çok rağbet gösterdikleri yerlerden biri.

Kaliteli caz müzisyenlerini iyi ve nezih bir mekânda dinlemek istiyorsanız, akşam 22:00’den sonra buraya uğramayı ihmâl etmeyin.

Elite World Hotel’s Jazz Company Adres

Kocatepe Mahallesi, Şht. Muhtar Bey Cd. 57 A – Beyoğlu/İstanbul

İstanbul’da Jazz Müzik Nerede Dinlenir?

Jazz Müzik Dinlenecek Mekanlar
Elite World Hotel’s Jazz Company
  • Divine Brasserie & Jazz Club

Nişantaşı’nda yer alan Divine Brasserie & Jazz Club, hem restoran hem de kafeterya olarak hizmet veren nadide mekânlardan biri. Haftanın belirli günleri caz performanslarının gerçekleştiği Divine, küçük bir mekân olmasına karşın etkileyici ve hoş bir atmosfere sahip.

Topağacı Meydanı’nda bulunan Divine, Nişantaşı’nın en popüler mekanlarından biri olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Mekânda zengin bir yemek menüsü olduğunu söylemek mümkün. Et ve tavuk yemeklerinin ağırlıklı olduğu Divine’da aynı zamanda zengin bir şarap menüsü bulunuyor.

Lezzetli bir yemek ve ithal bir şarap eşliğinde caz dinleyerek vakit geçirmek istiyorsanız burası tam size göre.

Divine Brasserie & Jazz Club Adres

Topağacı Mah., Nişantaşı Ihlamur Yolu Sk. Sokullu Apt. 34/B – Şişli/İstanbul

İstanbul’daki En İyi Jazz Kulüpleri

İstanbul'da Jazz ve Blues Müzik nerede dinlenir
Divine Brasserie & Jazz Club
  • Kumsaati Blues Club

Blues ve Rock’n Roll performanslarıyla bilinen Kumsaati Blues Club, Asmalımescit’te yer alıyor. Türkiye’de Blues Bar konseptini hakkıyla taşıyan mekânlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yerli blues gruplarının sahne aldığı Kumsaati, hem canlı performanslarıyla hem de playlistleriyle caz/blues sevenlere hitap eden harika bir mekân. Buraya uğradığınızda, daha önce gelmediğiniz için pişman olacaksınız. Performansları ve müziklerinin yanında, oldukça zengin bir içki menüsüyle ve uygun fiyatlarla hizmet veriyor.

Asmalımescit’e yolunuz düşerse, buraya uğramadan geçmeyin.

Kumsaati Blues Club Adres

Asmalı Mescit Mahallesi, Jurnal Sk. No:17 – Beyoğlu/İstanbul

İstanbul’da Blues Müzik Dinlenecek Mekanlar

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Mekanları
Kumsaati Blues Club

İstanbul Jazz ve Blues Müzik Mekanları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *