Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Karaköy limanında, Tophane ve Fındıklı tramvay duraklarından yürüme mesafesinde yer alır. Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan bu eşsiz mekân, büyük sanatsever Oya Eczacıbaşı‘nın girişimi ve çabaları sonucunda hizmete girmiştir.

İstanbul Modern Müzesi, T.C. Denizcilik İşletmeleri tarafından antrepo olarak kullanılan, 8000 m2’lik yapının yenilenmesiyle ortaya çıktı. Orijinalde “4 no’lu Gümrük Antreposu” adını taşıyan bu yapı, 1957 yılında kuru yük mallarının depolanacağı bir ambar olarak inşa edilmişti.

2003 yılında Denizcilik İşletmeleri‘nden devir alınan yapı, restorasyonu takiben İstanbul’un ilk Modern Sanat Müzesi‘ne dönüştürüldü ve  11 Aralık 2004 tarihinde halkın ziyaretine açıldı.

İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Sürekli Sergi Salonu (Kalıcı Gösterimdeki Koleksiyon)

Müzenin giriş katında sürekli sergi salonu yer alıyor. Bu sergi salonu içerisinde müzeye ait koleksiyon sergileniyor. Türkiye’de 20. Yüzyıl başından bu zamana dek üretilmiş olan sanat eserleri, açıklamalı metinler ve videolar ile birlikte sergileniyor. Ziyaretçiler, kuratörlerin etkileyici kurgusuyla, adeta geçmişten günümüze kadar Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat dönüşümüne şahit oluyor.

Süreli Sergiler Salonu (Güncel Sergiler)

Kalıcı sergi salonunu gezdikten sonra, müzenin alt katına inmeyi sağlayan merdivenler adeta bir sanat eseri niteliğinde göze çarpıyor.

Müzenin zemin katındaki salonda Fotoğraf Galerisi ve Kısa Süreli Sergiler Bölümü olmak üzere 2 ayrı alan bulunuyor. Fotoğraf Galerisi’nde, dünyada fotoğrafçılığın zaman içindeki gelişimini sergileniyor. Ayrıca yerli ve yabancı fotoğrafçıların hazırladığı sergiler de müzenin bu kısmında yer alıyor.

Kısa Süreli Sergiler Bölümü içerisinde ise çeşitli dallardaki süreli sergileri görmek mümkün oluyor.

Sahte Tavan Çalışması

Süreli Sergiler Salonu’na komşu olarak bir kütüphane ve çok amaçlı salon bulunuyor. Bu iki bölümün arasındaki koridorda ise Richard Wentworth’un Sahte Tavan isimli çalışması görülebilir.

Yüzlerce kitabın tavana uzun ipler aracılığı ile asılması ile meydana getirilen bu sanat eseri, 1995 yılında 4. İstanbul Bienali’nde sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Richard Wentworth’un Sahte Tavan Adlı Eseri
İstanbul Modern giriş ücreti
Sahte Tavan

Müzenin Manzaralı Restoranı

Müzenin bünyesinde İstanbul Modern Restaurant adlı bir işletme hizmet veriyor. Boğaz manzaralı restoranın oldukça leziz yemeklere de sahip olduğunu söylemek mümkün. Sanatla dolu bir atmosferi olan bu yerde, gastronomik bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

İstanbul Modern Müze Giriş Ücreti 2021

İstanbul Modern Sanat Müzesi giriş ücreti 37 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler, öğretmenler, emekliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet ücreti ise 21 TL’dir. Perşembe halk günüdür ve girişler ücretsizdir.

Müzeyi ziyaret edecek olan 10 kişi ve üzeri gruplar için özel bir fiyatlandırma vardır ve kişi başı 30 TL’dir.

İstanbul Modern Müze Ziyaret Saatleri

İstanbul Modern Müzesi, sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Perşembe günü ücretsiz halk günüdür ve akşam 20:00’a kadar açıktır. Pazartesi günleri ise ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Modern, Beyoğlu semtinde, Galataport Kruvaziyer Limanı içindedir. Fındıklı veya Tophane‘ye kadar tramvayla gidebilir ve istasyondan yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Müze Karaköy’den Dolmabahçe’ye uzanan Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde konumlanır ve ulaşım çok kolaydır.

Not: Müze Geçici Olarak Pera’ya Taşındı

İstanbul Modern Müzesi, Galataport inşaat çalışması nedeniyle geçici olarak Beyoğlu’ndaki Meşrutiyet Caddesi’ne taşındı. 2020’nin Mayıs ayında yerine geri dönmesi bekleniyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *