Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Karaköy limanında, Tophane ve Fındıklı tramvay duraklarından yürüme mesafesinde yer alır. Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan bu eşsiz mekân, büyük sanatsever Oya Eczacıbaşı‘nın girişimi ve çabaları sonucunda hizmete girmiştir.

İstanbul Modern Müzesi, T.C Denizcilik İşletmeleri tarafından antrepo olarak kullanılan, 8000 m2’lik yapının yenilenmesiyle ortaya çıktı. Orijinalde “4 no’lu Gümrük Antreposu” adını taşıyan bu yapı, 1957 yılında kuru yük mallarının depolanacağı bir ambar olarak inşa edilmişti.

2003 yılında T.C Denizcilik İşletmeleri‘nden devir alınan yapı, restorasyonu takiben İstanbul’un ilk Modern Sanat Müzesi‘ne dönüştürülmüş, 11 Aralık 2004 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti
İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti © Foto: İstanbul Modern

Sürekli Sergi Salonu (Kalıcı Gösterimdeki Koleksiyon)

Müzenin giriş katında sürekli sergi salonu yer almaktadır. Bu sergi salonu içerisinde müzeye ait koleksiyon sergileniyor. Türkiye’nin 20. Yüzyıl başlarından bu zamana dek üretilmiş olan sanat eserleri, açıklamalı metinler ve videolar ile birlikte yer alıyor. Ziyaretçiler, kuratörlerin etkileyici kurgusuyla, adeta geçmişten günümüze kadar Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat dönüşümüne şahit oluyor.

Süreli Sergiler Salonu (Güncel Sergiler)

Sürekli sergiler salonunu gezikten sonra, müzenin alt katına inmeyi sağlayan merdivenler adeta bir sanat eseri niteliğinde göze çarpar.

Müzenin zemin katında bulunan Süreli Sergiler Salonu, içerisinde Fotoğraf Galerisi ve Kısa Süreli Sergiler Alanı olmak üzere 2 ayrı alan bulunmakta. Fotoğraf Galerisi’nde, Türkiye’de ve dünya üzerinde fotoğrafın başlangıcından bu zamana kadar geçirdiği değişimleri sergileniyor. Ayrıca önde gelen yerli ve yabancı fotoğrafçıların hazırladığı sergiler de müzenin bu katında yer alıyor.  Kısa Süreli Sergiler Alanı içerisinde ise daha hareketli ve görsel kültüre ait olan, ayrı dallardaki sergileri görmek mümkün oluyor.

Sahte Tavan Çalışması

Süreli Sergiler Salonu’nun bir başka özelliği de bu katta kütüphane ve kalıcı çok amaçlı bir salon bulunuyor olması. Kütüphane ile çok amaçlı salon arasında yer alan koridorda bulunan Richard Wentworth’un çalışmalarından bir tanesi tüm gözleri adeta üstüne çekiyor. Tavandan yüzlerce kitap aşağıya sallandırılarak yapılan ve ‘’Sahte Tavan’’ adı verilen bu çalışma, 1995 yılında 4. İstanbul Bienali’nde sergilenmiştir.

Süreli Sergiler Salonu içerisinde yer alan sanat eserleri adından da anlaşılacağı üzere sürekli bir değişim geçiriyor. Bir sonraki müze ziyaretinizde, süreli sergiler salonunda farklı sanat eserlerini karşınızda buluyorsunuz.

Richard Wentworth’un Sahte Tavan Adlı Eseri
İstanbul Modern giriş ücreti
Richard Wentworth’un Sahte Tavan’ı © Foto: İstanbul Modern

Modern Sanat Müzesi’nde Ne Yenir? Ne İçilir?

Modern Sanat Müzesi’nin sergi alanına komşu olan İstanbul Modern Restaurant hizmet veriyor.

İstanbul Modern Restoran‘ın teras katında panoramik İstanbul manzarası ve seyrine doyum olmayan boğaz manzarası adeta sanat eseri gibi karşınızda duruyor. Bu harika manzara eşliğinde yemek yeme şansı yakaladım ve manzara ile yemeklerin lezzetinin birleşimi bana büyük bir keyif verdi. İstanbul Modern Restoran’ın servis kalitesinin ve hazırlanan yemeklerin lezzetinin ortalamanın oldukça üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İstanbul Modern Restoran, müze ziyaretçisi olan olmayan herkesi muhteşem manzarası eşliğinde harika yemeklerini tadına bakmaya adeta davet ediyor. Yalnız unutulmaması gereken tek nokta Restoran pazartesi günleri sadece kurumsal organizasyonlar için hizmet veriyor. Modern Sanat Müzesi ziyaretinden önce yemek yemek ya da müzeyi ziyaret ettikten sonra burada yemek yemeyi düşünüyorsanız eğer pazartesi günü haricinde bir gün seçmeniz gerekiyor.

İstanbul Modern Restaurant

© Bu görsel https://www.rezervin.com/ sitesinden alınmıştır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Modern Sanat Müzesi giriş ücreti 32 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler, öğretmenler, emekliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet ücreti ise 18 TL’dir. İstanbul Modern’de Perşembe halk günüdür ve girişler ücretsizdir.

10 kişi ve üzeri gruplar için özel bir fiyatlandırma vardır: Kişi başı 25 TL.

İstanbul Modern Kimler İçin Ücretsiz?

İstanbul Modern Üyeleri, 12 yaşından daha küçük yaştaki çocuklar, Engelli Ziyaretçiler, ICOM, CIMAM, MMKD Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilirler.


İstanbul Modern Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Müze giriş saatleri haftanın çeşitli günlerine göre farklılık göstermektedir.

Pazartesi günleri müze ziyarete kapalıdır.

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir.

Perşembe günü açılış saati sabah 10:00 kapanış saati ise akşam 20:00’dir. (Halk günü ve ücretsiz giriş)


İstanbul Modern Sanat Müzesine Nerededir?  Ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Karaköy semti sınırlarında, Salı Pazarı Gemi Limanı (Galataport Cruise Terminali) içindedir.  Fındıklı ve Tophane Tramvay İstasyonlarından yürüme mesafesindedir. Otobüsle giderseniz, müzenin yakınında yer alan Tophane durağında inebileceğiniz İETT otobüslerinin hat numaraları: 26A, 26B, 28, 28T, 30D, 70KE, YT-1

Özel araçlarla gelmek isteyenler için Modern Sanat Müzesi’ne ait olan ücretli otopark hizmeti de bulunuyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *