Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda, 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan titizlikle seçerek satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

2012 yılının Kasım ayında dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği Buluşması) ilk kez Türkiye’nin İstanbul kentinde, İstanbul Oyuncak Müzesi‘nin çabaları ile gerçekleştirildi.

İstanbul Oyuncak Müzesi, bu sayede Dünya Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği‘nin kurulması konusunda öncü olmuş ve İstanbul’a “Oyuncak Müzelerinin Başkenti” ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri 2020
İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Neler Var?

Uzay Oyuncakları‘nın sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise Sanayi Devrimi sırasında, insanlığın gerçekleştirdiği gelişmeler, oyuncakların diliyle anlatılıyor. Dede, Baba ve Torun üç kuşağın bir arada vakit geçirebileceği müzenin dekoru, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış.

Bir şair tarafından hayata geçirilmiş olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından dekore edilmiş olması ile dünya çapında bir ilk olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde; çocuk veya büyük tüm ziyaretçiler bir zaman makinesinde yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirler.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin alt katında bulunan Müze Cafe, ziyaretçilerine bir bebek evinin içindeymiş hissini yaşatıyor. Doğum günü, kahvaltı ve kurumsal organizasyonlara da ev sahipliği yapan Müze Café, Salı günleri Yasemin Sungur’la Kitap İle Sohbet etkinliği süresince 11:00-13.00, 14.00-16.00 saatlerinde sadece kış bahçesinde hizmet veriyor.

Okul gezilerine de destek veren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, ilk filmim, baskı atölyesi, bez bebek yapım atölyesi, yaratıcılık atölyesi gibi eğitici etkinliklerin yanı sıra çocuk konserleri, kukla oyunu ve tiyatro gösterileri düzenleniyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2021

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti 18 Türk Lirası‘dır. 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri ve 65 yaş ve üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı ise 12 TL’dir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Oyuncak Müzesi sabah 09:30 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Hafta sonları, yani Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaret edilebilir. Oyuncak Müzesi, Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Oyuncak Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

 İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşım için İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Avrupa Yakası‘ndan gelecek misafirler için en mantıklı yol, öncelikle Kadıköy‘e geçmektir. Kadıköy’e Şehir Hatları Vapuru, Turyol Deniz Motorları veya Marmaray yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kadıköy‘ün rıhtımındaki Beşiktaş İskelesi yakınlarındaki otobüs duraklarından, Oyuncak Müzesi‘nin bulunduğu Göztepe istikametine birçok otobüs kalkmaktadır. Anadolu Yakası‘nda Bostancı, Ataşehir, Sahrayı Cedit, Kozyatağı, Maltepe, Pendik gibi istikametlere “Minibüs Yolu” ile giden bütün otobüsler ve minibüsler, Göztepe‘den geçerler.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne otobüs ile gelmek için 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı otobüslerle Göztepe, GZ1, GZ2 numaralı otobüslerle Tütüncü Mehmet Efendi Camii, ER1, ER2 numaralı otobüslerle Erenköy İstasyonu durağında inebilirsiniz.

Diğer bir alternatif olarak Kadıköy-Bostancı veya Kadıköy-Kartal hatlarında yolculuk eden mavi minibüsler ile de İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşmanız mümkün.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *