İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri. Nerededir ve Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgi

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda, 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan titizlikle seçerek satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

2012 yılının Kasım ayında dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği Buluşması) ilk kez Türkiye’nin İstanbul kentinde, İstanbul Oyuncak Müzesi‘nin çabaları ile gerçekleştirildi.

İstanbul Oyuncak Müzesi, bu sayede Dünya Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği‘nin kurulması konusunda öncü olmuş ve İstanbul’a “Oyuncak Müzelerinin Başkenti” ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi nerede ve nasıl gidilir?
İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Neler Var?

Uzay Oyuncakları‘nın sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise Sanayi Devrimi sırasında, insanlığın gerçekleştirdiği gelişmeler, oyuncakların diliyle anlatılıyor. Dede, Baba ve Torun üç kuşağın bir arada vakit geçirebileceği müzenin dekoru, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmış.

Bir şair tarafından hayata geçirilmiş olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından dekore edilmiş olması ile dünya çapında bir ilk olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde; çocuk veya büyük tüm ziyaretçiler bir zaman makinesinde yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirler.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin alt katında bulunan Müze Cafe, ziyaretçilerine bir bebek evinin içindeymiş hissini yaşatıyor. Doğum günü, kahvaltı ve kurumsal organizasyonlara da ev sahipliği yapan Müze Café, Salı günleri Yasemin Sungur’la Kitap İle Sohbet etkinliği süresince 11:00-13.00, 14.00-16.00 saatlerinde sadece kış bahçesinde hizmet veriyor.

Okul gezilerine de destek veren İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, ilk filmim, baskı atölyesi, bez bebek yapım atölyesi, yaratıcılık atölyesi gibi eğitici etkinliklerin yanı sıra çocuk konserleri, kukla oyunu ve tiyatro gösterileri düzenleniyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi Çocukların Görmesi Gereken Bir Yer
İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 15 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler ve küçük çocuklar için indirimli giriş ücreti ise 12 TL’dir. İstanbul Oyuncak Müzesi‘ni grup halinde ziyaret etmek istiyorsanız. Müzeyi arayıp önceden rezervasyon yapmanız önerilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

İstanbul Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri hafta içi sabah 09.30 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır. Oyuncak Müzesi hafta sonu sabah 09.30  ile akşam 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin açık adresi şu şekildedir: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No: 17 Göztepe Kadıköy.

İstanbul Oyuncak Müzesi Ulaşım

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşım için İETT otobüslerini kullanabilirsiniz. Avrupa Yakası‘ndan gelecek misafirler için en mantıklı yol, öncelikle Kadıköy‘e geçmektir. Kadıköy’e Şehir Hatları Vapuru, Turyol Deniz Motorları veya Marmaray yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kadıköy‘ün rıhtımındaki Beşiktaş İskelesi yakınlarındaki otobüs duraklarından, Oyuncak Müzesi‘nin bulunduğu Göztepe istikametine birçok otobüs kalkmaktadır. Anadolu Yakası‘nda Bostancı, Ataşehir, Sahrayı Cedit, Kozyatağı, Maltepe, Pendik gibi istikametlere “Minibüs Yolu” ile giden bütün otobüsler ve minibüsler, Göztepe‘den geçerler.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne 10B , 10S , 14ÇK , 17 , 17L , 19F , 19M , 19S GZ1,GZ2 , ER1, ER2 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Kadıköy-Bostancı veya Kadıköy-Kartal hatlarında yolculuk eden mavi minibüsler ile de İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşmanız mümkün.


Önerilen Diğer Yazılar


İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri Blog Yazısı – Serhat Engül

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Ve Saatleri 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *