İstanbul Tarihi Yarımada, İstanbul şehrinin kurulduğu M.Ö. 660 yıllarından beri medeniyetlerin beşiği olmuştur. İstanbul‘u bir şehir-devleti olarak ilk imar eden kişi olan Byzas‘tan sonra; Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklar, kendilerine başkent olarak İstanbul‘u seçmişlerdir.

Günümüzde İstanbul‘un Fatih ilçesi sınırları içinde kalan Tarihi Yarımada, hem yurt içinden, hem de yurt dışından milyonları kendine çekmektedir. Ne kadar “Tarihi İstanbul” deyince akla Sultanahmet ve çevresi geliyor olsa da, gerçekte Tarihi Yarımada’nın potansiyel ziyaretçilerine sunduğu güzellikler bununla sınırlı değildir.

Tarihi Yarımada‘yı hakkıyla keşfetmek ve tüm özelliklerini öğrenmek isteyen bir gezginin, en az birkaç gününü bu bölgeye ayırması gerekir. Bu yazıda İstanbul Tarihi Yarımadası‘nı, kolayca gezilebilecek bölgelere ayırıp; Eski İstanbul‘u keşfetmek isteyen gezginlere yardımcı olmaya çalışacağız.

İstanbul Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler

İstanbul Tarihi Yarımadası‘nı gezmek için birçok farklı tur güzergâhı belirlemek gerekir. Bu bölgeler, çeşitli acentelerin yürüyüş turları ile gezilebileceği gibi, özel turist rehberi eşliğinde kapalı bir grupla da gezilebilir.

 1. Sultanahmet – Beyazıt – Sirkeci – Eminönü
 2. Süleymaniye – Vefa – Şehzadebaşı – Unkapanı – Zeyrek
 3. Cibali – Fener – Balat – Ayvansaray
 4. Edirnekapı Semti ve Kariye Müzesi
 5. Eyüp Sultan Camii, Pierre Loti Tepesi ve Miniatürk
 6. Panorama 1453 Müzesi Ve Fatih Camii
 7. Yedikule Zindanları Ve Tarihi Şehir Surları
 8. Kadırga, Kumkapı ve Samatya Semtleri
 9. Fethiye Camii ve Müzesi, Yavuz Sultan Selim Camii
 10. Ahırkapı ve Cankurtaran Semtleri
 • Sultanahmet – Beyazıt – Sirkeci – Eminönü

Sultanahmet ve çevresindeki yerler, bir gün içerisinde yürüyerek görülebilir. Beş ana tarihi eserin ziyaret edildiği bu turlar, artık bir klasik haline gelmiştir. Sultanahmet‘in görülecek başlıca yerleri: Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Kapalıçarşı‘dır.

Elbette detaya girilirse, tam bir gün sürebilecek Topkapı Sarayı Gezisi da organize edilebilir. Ancak genel bir tarih anlatımı ile bu beş önemli noktayı gezmek mümkündür.

Sultanahmet/Beyazıt/Eminönü üçgeninde alternatif olarak gezilecek yerler ise: Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Saray Mozaikleri Müzesi, Küçük Ayasofya Camii ve Mısır Çarşısı olarak sayılabilir.

Sultanahmet’in Gözbebeği Ayasofya
İstanbul Tarihi Yarımada Özel Turist Rehberi
Ayasofya Müzesi
 • Süleymaniye – Vefa – Şehzadebaşı – Unkapanı – Zeyrek

Süleymaniye semtinin şöhreti elbette Kanuni Sultan Süleyman’ın, Mimar Sinan’a yaptırmış olduğu muhteşem eser Süleymaniye Camii’nden gelmektedir.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği, İstanbul’un en heybetli camiini gezdikten sonra, yakınındaki başka bir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Camii gezilebilir. Osmanlı mimarisinin zirvesini simgeleyen bu iki dev eserden, Şehzade Camii çıraklık, Süleymaniye Camii ise -Mimar Sinan’ın- kalfalık eseri olarak nitelenir.

Vefa Semti, Süleymaniye ile komşudur. Meşhur Vefa Bozacısı ile bilinen semt, aynı zamanda İstanbul’daki önemli Bizans kiliselerinin bulunduğu bir yerdir. Bu kiliseler, Osmanlı İmparatorluğu döneminde camiye çevrilmiş ve bu vesile ile yapılar koruma altına alınmıştır.

Unkapanı‘nın içinden geçen Atatürk Caddesi‘nden karşıya geçerken, şehrin önemli Roma dönemi eserlerinden Valens Su Kemeri (Bozdoğan Kemeri) görülür.

Yolun karşısı artık Zeyrek semtidir. Zeyrek, Osmanlı dönemi İstanbul kent yaşamından müthiş yansımalar sunar. Hamamlar, ahşap evler, camiler ve sebiller her köşe başında insanın karşısına çıkıverir. Bu semtin en özel tarihi eseri ise Zeyrek Camii olarak bildiğimiz, Bizans dönemi Pantokrator Manastır Kilisesi‘dir.

Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii
İstanbul Tarihi Yarımada Yürüyüş Turu
Süleymaniye Camii
 • Cibali – Fener – Balat – Ayvansaray

Cibali’den başlayıp, Fener-Balat semtlerine uğrayan ve Ayvansaray’da sona eren turlar, şu aralar çok popülerdir. Özellikle Balat‘ın son dönemlerde cazibe merkezi haline gelmesiyle, bölgeye yapılan turlar her geçen gün artan bir talep görür.

Bu bölgenin en güzel tarihi eserleri: Fener Rum Patrikhanesi, Fener Rum Lisesi, Balat Çarşısı ve Evleri, Ayvansaray Vlaherna Ayazma Kilisesi ve tabi ki Kariye Müzesi’dir.

Balat’ın Tarihi Evleri
İstanbul Tarihi Yarımada Turu
Fener Balat Evleri
 • Edirnekapı Semti ve Kariye Müzesi

Edirnekapı semtinde konumlanan Kariye Müzesi, eşsiz Bizans mozaiklerine sahiptir.

Kariye Müzesi’ndeki Bizans Eserleri
İstanbul Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler
Kariye Müzesi

Tarihi Yarımada Gezilecek Semtler, Müzeler, Eserler

 • Eyüp Sultan Camii, Pierre Loti Tepesi ve Miniatürk
 • Panorama 1453 Müzesi Ve Fatih Camii
 • Yedikule Zindanları Ve Tarihi Şehir Surları
 • Kadırga, Kumkapı ve Samatya Semtleri
 • Fethiye Camii ve Müzesi, Yavuz Sultan Selim Camii
 • Ahırkapı ve Cankurtaran Semtleri

Özel Turist Rehberi Eşliğinde İstanbul Tarihi Yarımada Turu

İstanbul’un bu nadide semtlerini gezmek için, aileniz veya arkadaşlarınız ile küçük gruplar halinde özel rehberli bir yürüyüş turu düzenleyebilirsiniz.

Kişi sayısı 6 ila 12 kişi olduğunda, özel tur rehberliği hizmeti almak; oldukça uygun fiyatlara gelmektedir. Sizin için özel olan günlerde, böyle bir organizasyon yapabilir ve sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Profesyonel Turist Rehberi İletişim Bilgileri

Serhat Engül, 2004 yılından beri İstanbul Rehberler Odası‘na kayıtlı, kokartlı bir tur rehberidir. Tarihi Yarımada’da özel rehberli bir tur organize etmek için iletişim formu aracılığı ile irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Tarihi Yarımada Turu by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *