İstanbul’un En İyi Kahve Mekânları

İstanbul’da Nerede Kahve İçilir? En İyi Kahveciler

Son yıllarda hemen her semtte açılan 3. Dalga Kahveciler, İstanbul’da kahve geleneğine yeni bir soluk getirdi.  2010 yıllarından itibaren İstanbul’un hemen her semti butik ve lezzetli kahve dükkânları ile tanıştı. Bu güzel kahve mekânları arasından en iyileri bir listede toplamaya çalıştık.

3 Nesil Kahve Nedir?

3 Nesil Kahve kavramını ilk kez, Wrecking Ball Coffee Roasters kahve zincirinin kurucusu olan Trish Rothgeb’in kullandığı iddia edilir. 3. nesil kahvecileri, çekirdek kahvesini kendi kavuran ve farklı demleme/sunum yöntemleriyle kahve severlere sunan kahveciler olarak özetleyebiliriz.

Kadıköy, Karaköy, Nişantaşı, Beyoğlu derken neredeyse İstanbul’un her köşesine yayılan 3. Nesil Kahvecilerin sayıları artmaya devam ediyor. Peki, en iyi kahveciler hangileri? Bize göre ön plana çıkanları listemize not ettik. Buyurunuz efendim!

İstanbul’da Kahve İçilecek En İyi 3. Dalga Kahveciler

 • Petra Roasting – Topağacı (Şişli)

Petra Roasting tamamen elle hazırlanan leziz kahveler mottosuyla yola çıktı. 2013 yılında açılan bu güzel kahve dükkânı, sezona uygun yeşil kahveleri alarak, bizzat kendi kavuruyor.

Her yerde iyi kahve içilmesi amacıyla, Avrupa Yakası’nın çeşitli yerlerinde şubeler açan Petra, farklı çekirdekleri doğal özelliklerini bozmadan harmanlıyor. Ortaya çıkan karışımlar, güvenilir ve yenilikçi teknikler kullanılarak müşteriye servis ediliyor.

Perta’nın, Topağacı, Gayrettepe ve Akmerkez şubeleri var ancak farklı kahvecilere de kahve temin ediyor. Yolunuz Kanyon AVM’den geçerse “Petra Kiosk” standında her hafta farklı kahveleri tadabilirsiniz.

Avrupa Yakası Kahvecilerinden Petra Roasting
Petra Roasting
 • Brew Coffeeworks – Eminönü (Fatih)

Yolunuz İstanbul’un Tarihi Yarımadası’na düşerse, Brew Coffeeworks isimli mekâna uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu nadide kahveciyi, duvarındaki Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosundan da tanıyabilirsiniz. Ayrıca Türk mimarisinin önemli isimlerinden Mimar Kemalettin Bey’in portresi de yine kahvecinin duvarında asılıdır.

Brew Coffeworks, Mimar Kemalettin Bey’in; Osmanlı’nın geç döneminde başlattığı Birinci Ulusal Mimarlık Akımının eserlerinden olan “Legacy Ottoman Hotel” binasının alt katında bulunuyor. Kahvecide günlük olarak satılan cheesecake ve makaronlar, bu 5 yıldızlı otelin mutfağından taze olarak temin ediliyor.

Kahvecinin menüsünde, soğuk demleme kahvelerden; diğer tüm çeşitlere kadar geniş bir yelpaze var. Ayrıca meraklısı için 3. Nesil kahve hazırlama araçlarını da satıyorlar.

Brew Coffeeworks 3. Dalga Kahvecisi
İstanbul'da Nerede Kahve İçilir
Brew Coffeeworks
 • Soulmate – Kadıköy

Kadıköy’ün sembolü Boğa’ya oldukça yakın olan Soulmate, dershaneler caddesi de denilen Hâlitağa Caddesi’nde yer alıyor. Günün hemen her saati ders çalışan, kitap okuyan öğrencilere rastlayabileceğiniz bu kafede, “Cold Brew” yani soğuk demleme kahveyi hemen her zaman bulmanız mümkün. Kendi kavurdukları kahveleri de müşterilerine satın alma imkânı sunan Soulmate, Kadıköy’ün merkezinde güzel bir kahve deneyimi sunuyor.

 • Montag – Kadıköy

Kadıköy Çarşı‘da taze çekilmiş kahve içmek istiyorsanız balıkçıların ve kokoreççilerin olduğu sokağın sonunda başınızı biraz yukarı kaldırdığınızda göreceğiniz bir 3. nesil kahveci bulunuyor.

Bir binanın 1. Katında adeta gizli bir mücevher olan Montag, farklı demleme çeşitlerinin yanı sıra farkını lavantalı, yaseminli kahve çeşitleri ile ortaya koyuyor. Sunumlarıyla da göz dolduran Montag‘ın balkonunda, üst kattan Kadıköy Çarşısı’nın hareketliliğini izlerken kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Montag 3. Nesil Kahve Mekânı
İstanbul'un En İyi Kahvecileri
Montag
 • MOC İstanbul – Topağacı (Şişli)

23 Nisan 2014 tarihinde açtığı Nişantaşı‘nda yer alan merkez şubesiyle ünlenen, ardından Bomonti, Topağacı, Yeşilköy, Aqua Florya‘da ve hatta Türkiye’yi de aşıp Sydney‘de şubeler açan MOC‘un; İzmir ve Bursa’da da şubeleri bulunuyor.

MOC’un spesyalleri arasında vanilya çubuğu, karamel şurubu gibi ayrıntılarla tatlandırılan kahve çeşitleri yer alıyor. Tarçın ve Hindistan cevizi aromalarına oldukça sık rastlanan menüde, latte tutkunlarına Hindistan cevizli latte içmelerini tavsiye ederiz. MOC, baristalarının özenle seçtiği ve kavurduğu kahveleri internet üzerinden sipariş verebilme imkânı da tanıyor.

 • Walter’s Coffee Roastery – Moda (Kadıköy)

Walter’s Coffee Roastery, Breaking Bad Dizisi izleyicilerinin oldukça ilgisini çekecek bir mekân. Zira burada deney tüpüyle kahve servisi, şırınga batırılmış tatlılar ve sarı kimyager tulumlarıyla fotoğraf çekme imkânı var.

Moda’ya giderken uğrayabileceğiniz Walter’s Coffee Roastery, konseptinin sadece Türkiye’de değil dünyada da tek olması nedeniyle yabancı basının da ilgisini çekmişti. Meth şekerler, Breaking Bagel‘i, deney tüpünden içeceğiniz latteler ile kendinizi Breaking Bad dizisinde bir laboratuvarda hissedebilirsiniz.

Kadıköy’de Kahve Mekanı Walter’s Coffee Roastery
Walter’s Coffee Roastery
 • Coffee Sapiens – Karaköy

Dönüşüme uğrayan bir İstanbul semti olan Karaköy‘de yer alan mekânlar arasında yer alan Coffee Sapiens dikkat çeken 3. nesil kahveciler arasında yer alıyor. Kendini “Kahve İnsanları” olarak tanımlayan Coffee Sapiens kurucuları, farklı kahve çekirdeği için farklı kavurma teknikleri deneyerek en iyi tadı yakalamaya çalışıyor ve kendi özel harmanlarını oluşturuyor.

 • Kronotop – Cihangir (Beyoğlu)

Beyoğlu‘nda ufak bir dükkânla hayatına başlayan Kronotop, 2014 yılında İstanbul Yiyecek ve İçecek Grubu’nun bünyesine katıldı ve yeniden tasarlandı.

Kendi kavurduğu kahve çekirdeklerini dünyanın dört bir yanından hasat zamanına göre temin eden Kronotop, taze kahve içmek isteyenler için seçkin bir mekân.  Kronotrop’ta kahve keyfini, Cihangir, Maslak Orjin, Allianz Tower ve Atatürk Havalimanı Dış Hatlar‘da yaşayabilirsiniz.

Kronotrop’un Çekirdek Kahve Çeşitleri
Kronotrop Kahveleri
 • Coffee Department – Balat (Fatih)

İstanbul’da son zamanlarda çehresi değişen semtlerinden biri de Balat. Balat’a yolunuz düşerse, dünyanın farklı yerinden çok özel çekirdekleri bulup kavuran Coffe Department mekânında leziz bir kahve içebilirsiniz. Zevkli bir atmosfere sahip olan kafeden, özel hazırlanmış kahve satın alarak evde yapma şansınız da var.

Balat civarına gezmeye gidecekseniz, Balat Cafeleri Ve Mekanları isimli yazıyı öneririm.

Balat Kahvecisi Coffee Department
Coffee Department
 • Coffeetopia – Eminönü (Fatih)

Eminönü‘nün ardından 2013 yılında İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi‘nde bir şube açan Coffeetopia, 2007’den beri İstanbul‘da kahve kavuruyor.

Nitelikli kahveye gönül veren ve bu alanda barista eğitimleri vermeye devam eden Şerif Başaran‘ın kurduğu Coffeetopia; franchising (bayilik) sistemiyle büyümeye devam ediyor. Yakında yeni şubelerini göreceğiniz muhakkak olan Coffeetopia’nın Eminönü’nde konumlanan orijinal şubesine mutlaka uğrayın.

Eminönü’ndeki Lezzetli Kahveci “Coffeetopia”
Coffeetopia Eminönü
 • Santral Coffee House – Sahrayıcedit (Kadıköy)

Santral Coffee House, ilk şubesini İstanbul Anadolu yakasındaki Sahrayıcedit‘te açmıştı. Başarılı olunca Minibüs Caddesi olarak da tabir edilen Şemsettin Günaltay Caddesi’nde ikinci şubeyi de açtılar. Santral Coffee House iki gazetecinin açtığı sevimli ve kaliteli bir mekân.

Santral Coffee House‘un sakin ve huzurlu ortamında Türkiye‘nin sayılı kahvecilerinin kavurduğu kahvenizi yudumlayabilir, farklı demleme seçeneklerini deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca mini kahvaltıları ve kahve yanı atıştırmalıklarını da tatmayı unutmayın!

Anadolu Yakası Kahvecilerinden Santral Coffee House
Santral Coffee House

Önerilen Diğer Blog Yazıları


İstanbul’da Nerede Kahve İçilir Blog Yazısı by Seda Nur Çınar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *