İstanbul’da Sokak Yemekleri

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler ve Sokak Yemekleri

İstanbul, Türkiye‘nin en çok turist çeken şehirlerinden biri. Yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçinin uğradığı bu şehirde, tarihi eserler kadar yiyecekler de gezginlerin merakını cezbediyor.

İstanbul’da Ayasofya, Topkapı Sarayı gibi tarihi eserleri gezmek; tekne ile Boğaz turu yapmak, olmazsa olmaz aktiviteler arasındadır. Bunları yaparken başta Tarihi Yarımada ve Beyoğlu olmak üzere, İstanbul’un tarihi semtlerinde eşsiz lezzetler tadabilir ve kültürel deneyiminizi, gurme turuna çevirebilirsiniz.

Yüzlerce yıllık bir yeme-içme kültürünün mirasını taşıyan İstanbul’da, mutlaka tadılması gereken lezzetlerin bir listesini çıkardık. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle İstanbul’da Sokak Yemekleri isimli yazımıza başlıyoruz.

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler 2020

 • Balık Ekmek

Şüphesiz İstanbul’un pek çok yerinde balık-ekmek bulabilirsiniz ancak İstanbul’da balık ekmeğin merkezi Eminönü. Tarihi Eminönü Balık Ekmek’te teknede pişen balık ekmeğinizi Haliç’in kenarında Galata Kulesi‘ne karşı yiyebilirsiniz.

Karaköy ile Eminönü’nü birleştiren Galata Köprüsü‘nün Eminönü ayağında otobüs duraklarına kadar pek çok balık ekmekçi bulunuyor. Balık ekmeğinizi ayaküstü yemek istemiyorsanız Galata Köprüsü‘nün altında bulunan ve rahatça oturabileceğiniz balık ekmekçilerde de uskumrunun tadını çıkartabilirsiniz.

Eminönü’nün kalabalığından uzakta balık ekmek keyfi yapmak için boğaz kenarında yine salaş ve lezzetli balıkçılar bulunuyor. Yeniköy’de Nimet Abla Balık Ekmek, yine Yeniköy’de bulunan ızgara hamsisiyle meşhur Taka Balık Ekmek, 1995’ten bu yanan Beykoz’da bulunan Muradoğlu Balık Ekmek güzel alternatifler arasında yer alıyor.

İstanbul’da Ne Yenir, Ne İçilir?

istanbul'da meşhur yemek yerleri
Balık Ekmek
 • Midye Dolma

İçi doldurulduktan sonra pişirilip tekrar kabuklarının arasına yerleştirilen midye dolma, İstanbul’un başlıca sokak yemekleri arasında bulunuyor.

Midye dolmayı seyyar tezgahlardan ayaküstü tüketmek elbette mümkün. Ancak hatırı sayılır bir geçmişe sahip bazı lezzet durakları da var. Bunlardan Mercan Kokoreç ve Çengelköy Kokoreç özellikle tavsiye edilir. Bu iki mekanda kokoreçin yanı sıra, midye dolmalar da yabana atılmayacak kadar lezzetlidir.

Biraz daha şık bir mekan ararsanız, Kıyı Restoran (Sarıyer) da sokak lezzeti olarak nam salmış midye dolmayı yiyebileceğiniz en iyi yerler arasındadır.

Tarihi Karaköy Midyecisi de sizi midyeye doyuracak mekanlardan. 1921‘e dayanan Karaköy Midyecisi‘ni devralan Rıfat Bey midyeleri özenle seçip kendi hazırlıyor.

İstanbul’da Mutlaka Tadılması Gereken Lezzetler

Tadılması Gereken Lezzetler istanbul
Midye Dolma
 • Kokoreç

Sakatat severlerin vazgeçilmezi olan kokorecin, İzmir ve İstanbul usulü olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. İstanbul’da meşhur kokoreççiler arasında başta gelen mekan, İstanbul’un nostaljik semti olan Çengelköy’deki Çengelköy Kokoreççisi. Tek şubesi bulunan Çengelköy Kokoreççisi, kokoreci özel kekik ve biber ile tatlandırıyor.

İstanbul’un vazgeçilmez sokak lezzeti olan kokoreçi ayrıca Mercan Kokoreç, Şampiyon Kokoreç gibi Beyoğlu klasiklerinden de tadabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda, Üsküdar’da konumlanan Güneş Kokoreç ve Kadıköy Rıhtım’daki Âdem Baba Kokoreç ve 14 yerde şubesi bulunan Gala Kokoreç de kokoreci layığıyla yiyebileceğiniz mekanlardan.

İstanbul’da Lezzeti Meşhur Yemeklerden Kokoreç
istanbulda ne yenir ne içilir
Kokoreç
 • Nohutlu Pilav

İstanbul, gündüz ya da gece, her saatte pilav yeme ritüelinin olduğu bir şehir. Yalnızca müdavimlerinin bildiği lezzet durakları, bu klasiği yaşatmaya devam ediyor. Meşhur Tahtakale Pilavcısı bu adreslerden biri. Meşhur Tahtakale Pilavcısı küçük mekânında pilav ve tavuklu pilav seçeneği sunuyor.

Seyyar satıcılıktan gelen sonradan sabit noktaya dönüşen Meşhur Unkapanı Pilavcısı da pilavla ayranın buluştuğu önemli mekanlardan. Kavurma ve kuru fasulye ile Osmanlı’dan beri pilav yapan köklü bir Karadeniz ailesinden gelen Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı ise bol tereyağlı ve et suyuyla pişmiş pilavıyla Beyoğlu ve Kadıköy semtlerinde hizmet veriyor.

Kadıköy’de seyyar pilav ruhunu yaşatan ve pilavın yanına çorba, et sote, tavuk sote gibi ek lezzetler ekleyen Pilavcıoğlu da pilavın lezzetli adreslerinden biri.

İstanbul’da Leziz Tavuk ve Nohutlu Pilav
Tadılması Gereken Lezzetler istanbul
Nohutlu Pilav
 • İstanbul Simidi

Türkiye’de simit deyince Trabzon simidi ve Ankara simidi de akla geliyor. Elbette hepsinin tadı ve yeri ayrı ancak İstanbul simidi, sabah kahvaltılarındaki yerini yıllardır koruyor. Odun ateşinde pişmiş simitlerin seyyar satıcılara dağıtıldığı şehirde her semtte meşhur bir simit fırını bulunuyor.

Karaköy’deki Tarihi Karaköy Galata Simitçisi, Kurtuluş’taki Tarihi Harbiye Fırını, Tarihi Boğazkesen Fırını ve Yeldeğirmeni Fırını bu adreslerden sadece birkaçı. Sadece Kadıköy semtinin Yeldeğirmeni mahallesinde 3 tane meşhur simit fırını bulunuyor.

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler

istanbul'da yemek yenmesi gereken yerler
Simit
 • Köfte Ekmek

Maçka’da Beşiktaş maçlarında ortaya çıkan herkesin tükürük köftesi olarak bildiği meşhur köfteci, Kadıköy’de gece yarısından sonra ortaya çıkan ve -şaşlık da dahil- her çeşit eti pişiren seyyar tezgahlar; köfte-ekmek severleri Haydarpaşa manzarası eşliğinde yıllardır mest etmeye devam ediyor.

Beşiktaş Fulya’daki Orjin Köfte arabada pişirdiği köftenin yanı sıra saç kavurma ve antrikot da yapıyor. Orjin Köfte çiğ soğan istemeyen müşterileri için soğanları ızgarada karamelize ediyor.

İstanbul’da Meşhur Köftecilerden Namlı Rumeli
İstanbulda denenmesi gereken lezzetler
Köfte
 • Mısır

Haşlanmışı, közlenmişi ve son yıllarda sevilerek yenen bardakta versiyonuyla mısır da sokak lezzetleri arasında yerini koruyor. Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nı gezerken karnınız acıkırsa ya da Sultanahmet Meydanı’nda bankalara oturup bir şeyler atıştırmak isterseniz çevrenizdeki onlarca mısır tezgahından birini seçebilirsiniz.

Kadıköy, Üsküdar, Eminönü, Beşiktaş gibi İstanbul’un mahalle kültürünü muhafaza eden semtlerinde, lezzetli mısır tezgâhları sizi bekliyor.

İstanbul’un En Meşhur Sokak Yemeklerinden Süt Mısır
istanbul sokak yemegi misir
Süt Mısır
 • Ekmek Arası Döner

İstanbul’da lezzetli döner yemek için, oturacak yer bulmanın dahi zor olduğu küçük büfeleri seçmenizi öneririm. Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş ve Eminönü gibi semtlerde bu tarz geleneksel dönercilerden bolca bulabilirsiniz.

Kapalıçarşı’nın girişindeki Dönerci Şahin Usta veya Beşiktaş’taki Asım Usta gibi mekanlar, ekmek arası dönerinizi alıp öğlen hızlıca karnınızı doyurabileceğiniz yerler.

Mısır Çarşısı’nın arkasındaki Zümrüt Döner de İstanbul’un geleneksel dönerci büfelerinden biridir. Yukarıda örnek verdiğimiz semtlerin bir ortak noktası, hepsinde vapur iskelesi bulunmasıdır. Anadolu Yakası’ndaki Üsküdar veya Kadıköy’den, Eminönü veya Beşiktaş’a geçmeden önce veya sonra harika bir döner deneyimi yaşayabilirsiniz.

İstanbul’un En İyi Dönercilerinden Münhasır Restaurant
istanbulda yenilmesi gereken lezzetler
Döner
 • Kumpir

İstanbul’da kumpirle özdeşleşen Ortaköy semti, yan yana dizilmiş kumpircilerle dolu. Özel fırınlarda pişirilen kumpirler, tereyağı ve kaşarla harmanlanıp isteğe göre seçilen mezelerle dolduruluyor. Rus salatası, kısır, mantar, yoğurtlu kırmızı lahana, dilimlenmiş zeytin bu mezelerden sadece birkaçı.

Ortaköy’de gözünüze kestirdiğiniz bir büfeden kumpirinizi alıp, Ortaköy Camii‘nin eşsiz boğaz manzarasına karşı yiyebilir ve meydanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İstanbul’un Eşsiz Sokak Lezzeti Kumpir
istanbulda yenmesi gereken lezzetler
Kumpir
 • Islak Hamburger

Taksim Sıraselviler Caddesi‘nde yan yana dizili büfelerde, 24 saat yiyebileceğiniz ıslak hamburger de tamamen İstanbul’a özgü bir lezzet. Islak Hamburger adı da, hamburger ekmeğine sürülen özel sostan geliyor. Bol yağlı ve bol baharatlı köftesi, ıslak hamburgeri diğer hamburger çeşitlerinden ayırıyor.

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler

mutlaka tadılması gereken lezzetler istanbul
Islak Hamburger
 • Kestane

Eskiden kışın sembolü olan ama artık diğer mevsimlerde de sokakta gördüğümüz kestane kebap; Taksim, Eminönü ve Sultanahmet gibi turistik semtlerde seyyar araba tezgâhında satılıyor. Gramına göre fiyatlandırılan kestane, İstanbul’da mutlaka yenmesi gereken bir sokak lezzeti.

İstanbul’un Geleneksel Sokak Yemeklerinden Kestane
Tadılması Gereken Lezzetler
Kestane

İstanbul’da Tadılması Gereken Lezzetler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *