İstanbul’da Kişiye Özel Rehberli Turlar

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar

İstanbul, tarihi 2650 yıl öncesine uzanan, Dünyanın en eski kentlerinden biridir. İstanbul’da gezilecek tarihi eserlerin sayısı, elbette bir sayfalık yazıya sığmayacak kadar çoktur.

Ancak son yıllarda gittikçe popüler hale gelen İstanbul’da kişiye özel rehberli turlar kapsamında, en çok tercih edilen tarihi eserleri, müzeleri ve semtleri bu yazıda bir arada toplamak mümkündür. İstanbul’un en popüler ve en çok rağbet gören tarihi yerlerini isterseniz beraber gözden geçirelim.

İstanbul’da Rehberle Gezilecek Yerler

İstanbul’un paha biçilemez tarihi eserleri ve onların geçmişine dair birkaç ilham verici cümle ile başlayalım.

  • Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, sadece Türkiye’de değil; tüm dünyada ilgi odağı olan bir tarihi eserdir. 537 yılında inşa edilen ve yaklaşık 1500 yıldır ayakta kalmayı başaran bu muhteşem yapı, Bizans İmparatorluğu döneminden kalma bir eserdir.

Ayasofya’nın tarihi, eşsiz mimarisi ve mozaikleri bir profesyonel eşliğinde gezildiğinde, kuşkusuz ki daha iyi idrak edilebilir. Ayasofya, İstanbul’un M.Ö. 638 yılında başladığı tarih koşusunda, şehirde yaşanan önemli olayların çoğuna şahit olmuş bir yapıdır.

Bizans döneminde İmparatorlar, Osmanlı döneminde ise Padişahlar tarafından el üstünde tutulmuş ve iki dönemde de İstanbul’un en önemli mabedi olarak kabul görmüştür.

537 yılındaki açılış seramonisi, 557 yılındaki deprem ve kubbenin çökmesi, 1054 Büyük Ayrışma, 1204 Latin İstilası, 1453 İstanbul’un fethi gibi olaylara şahitlik etmiş olan Ayasofya’nın, efsaneleri de meşhurdur.

Ayasofya ile ilgili daha önce kaleme almış olduğum Ayasofya Gezi Rehberi ve Ayasofya Tarihi Ve Mimarisi yazıları da ilginizi çekebilir. Özellikle Ayasofya Gezi Rehberi yazısı, Ayasofya’nın muhteşem mozaikleri ile ilgili rehber niteliğinde bir yazıdır.

Ayasofya Müzesi, Sultanahmet, İstanbul

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Ayasofya
Ayasofya Müzesi, Sultanahmet, İstanbul
  • Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethini takiben, 1261 yılında yapımına başlanan Topkapı Sarayı, 1478 tarihinde kullanıma açılmış ve o tarihten itibaren Osmanlı Padişahlarının ikamet ettiği yer olmuştur. Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecid 1856’da Dolmabahçe Sarayı’na taşınana dek, Osmanlı’nın en şaşaalı dönemlerine şahitlik etmiştir.

Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi kudretli padişahların yaşamış olduğu saray, dört geniş avludan oluşur. Sarayı ziyaret etmek, doğa ile iç içe yapısından dolayı insana ferahlık verdiği gibi, manzarasından dolayı da büyük keyif sunar.

Topkapı Sarayı’nın giriş kapısı olan Bab-ı Humayun’dan itibaren, saatlerce konuşulsa dahi bitmeyecek kadar tarihi bilgi, olay ve hikaye vardır.

Topkapı Sarayı’nın gezilecek en önemli yerleri, Divan-ı Humayun, Harem Dairesi, Saray Mutfakları, Silah Seksiyonu, Kutsal Emanetler Dairesi ve Fatih Köşkü‘dür. Fatih Köşkü’nün içinde, Kaşıkçı Elması ve Topkapı Hançeri gibi paha biçilemez kıymette hazineler bulunur.

Topkapı Sarayı ile daha önce kaleme aldığım Topkapı Sarayı Gezi Rehberi ve Harem Dairesi Gezi Rehberi isimli iki yazı, bu müzeye yapacağınız ziyarette size güncel bilgiler sağlayabilir.

Topkapı Sarayı, Sultanahmet, İstanbul

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı, Sultanahmet, İstanbul
  • Fener Ve Balat Semtleri

Fener ve Balat semtleri, sıcak ve sevimli sokaklarıyla fotoğraf turlarının en popüler adreslerindendir. Fener Semti, Osmanlı dönemi İstanbul’unda, Rum vatandaşların ağırlıkla yaşadığı bir yerdi. Bu sebeple Rum Ortodoks Patrikhanesi, bu semtin tarihini ve dokusunu anlayabilmek için görülecek en önemli tarihi eserler arasındadır.

Balat semti ise, İspanya’dan 15. Yüzyıl’da göçen Sefarad Yahudileri’ne ev olmuş bir semttir. Osmanlı döneminde Musevi yurttaşlar, bu semtte yaşar ve ibadetlerini yerine getirirlerdi. Bundan dolayı semtte birçok Sinagog bulunmaktadır.

Fener Balat semtinde arkadaş grubunuzla özel bir geziye çıkmayı düşünürseniz, Fener Balat Turu yazısı ilginizi çekebilir. Kendi gezi rotanızı belirleyip, yürüyüş turuna çıkmak istiyorsanız, Fener Balat Gezi Rotası size faydalı olacaktır.

Balat Semti Sokakları, Fatih, İstanbul

Balat Semti Sokakları, Fatih, İstanbul
  • Kariye Müzesi

Kariye Müzesi, İstanbul’un saklı mücevheri gibidir. Geçmişte bir manastır olarak inşa edildiği için, şehir merkezinin uzağında konumlanan kilise, günlük hayattan elini ayağını çekmiş Ortodoks Keşişlerin dini hizmetlerini yerine getirdiği bir yermiş.

Manastır kompleksi birçok binadan oluştuğu halde, günümüze yalnızca kilise binası kalmıştır. Yalnız Kariye (Chora) Kilisesi, bazı yönleriyle Ayasofya’yı bile gölgede bırakacak kadar özel bir yerdir. Zira Bizans döneminden kalan en etkileyici ve güzel mozaik dizisi, burada bulunur.

Günümüzde bir müze olarak hizmet veren Kariye, ağırlıkla Bizans izlerini taşıdığı gibi, Osmanlı döneminden de eklemelere sahiptir.

Kariye Müzesi’nin Orta Çağ‘dan günümüze kalan en kusursuz Bizans mozaik dizisini barındırması sebebiyle, özel tur rehberi ile gezilmesi önerilir.

Ortalama 5-6 saat sürecek keyifli bir yürüyüş turu için, Fener-Balat-Kariye üçgenini düşünebilirsiniz. Kariye Müzesi’nin muhteşem mozaikleri ile ilgili daha çok bilgi için Kariye Müzesi Mozaikleri yazısı faydalı olabilir.

Kariye Müzesi, Edirnekapı, İstanbul

Kariye Müzesi, Edirnekapı, İstanbul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *