İstanbul Kart Hakkında Bilgi

İstanbulkart Nedir? Nereden Alınır? Ücreti Ne Kadar? Aktarma Ücretleri

İstanbullular toplu ulaşımda elektronik bilet ile ilk olarak Akbil ile tanıştılar. İnsanları gişelerden bilet veya jeton alma zahmetinden kurtaran bu pil görünümlü aygıt, elbette çok faydalı oldu.

Teknolojinin ilerlemesi ile Akbiller de evrim geçirdi ve cüzdanımıza sığacak kadar pratik hale geldi. Günümüzde Akbil yerine kullanılan İstanbulkart, kredi kartından farkı olmayan manyetik şeritli bir kart.

İstanbul‘da yaşayan insanlar için İstanbulkart kullanmak, su içmek kadar doğal bir şey ve açıklama gerektirmiyor. Ancak İstanbul‘a şehir dışından veya yurt dışından gelen ziyaretçiler için, İstanbulkart nedir? Nereden alınır? ve nasıl kullanılır? gibi konuları açıklamakta fayda var.

İstanbulkart Nedir? Nereden Alınır?

İstanbulkart en basit haliyle, İstanbul’un Metro, Tramvay, Marmaray, Füniküler ve Vapur gibi ulaşım araçlarının hepsinde geçerli olan bir biniş kartıdır.

İstanbulkart satın almak için, İstanbul’daki tramvay istasyonlarının veya vapur iskelelerinin yakınındaki resmi gişelere veya gazete bayilerine gidebilirsiniz.

Beşiktaş, Eminönü, Kabataş veya Kadıköy gibi önemli toplu ulaşım noktalarının yakınlarında, mutlaka İstanbulkart satan bir bilet gişesi bulabilirsiniz. Sultanahmet gibi turistik noktalarda ise durağın en yakınındaki büfelerden İstanbulkart edinebilirsiniz.

İstanbulkart Nedir? Nereden Alınır? Ücreti Ne Kadar?
İstanbulkart nedir?
İstanbulkart – İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbulkart Ne Kadar? Aktarma Ücreti 2019

İstanbulkart’ın kendisini 7 TL‘ye satın alabilirsiniz. Ancak bu kartın kendisine verdiğiniz depozito fiyatıdır. Kartın içine para yüklemeniz gerekir. Elbette karta ne kadar para yükleyeceğiniz, tamamen size bağlı bir durum. Ancak şehirde 2 gün geçirecek biri için en az 20 TL gerekeceğini söyleyebilirim.

Öncelikle İstanbulkart‘ın istisnalar dışında aynı ücreti tahsil ettiğini belirtelim. İstanbulkart, bir toplu ulaşım aracına bindiğinizde ilk seferde karttan 2,60 TL düşer. Ancak belli bir zaman aralığında birden fazla kullanıldığında, ciddi bir indirimi de beraberinde getirir.

Zaten 2. veya 3. aktarmalarda kartınıza yansıyan bu indirim, İstanbulkart‘ın kullanıcılara sunduğu en önemli avantajlardan biri. Şimdi dilerseniz alt satırlarda İstanbulkart aktarma ücretleri güncel haline bir göz atalım.

İstanbulkart IETT Aktarma Ücretleri Tarifesi 2019

  • 1. Aktarma 1.85 TL
  • 2. Aktarma 1,40 TL
  • 3. Aktarma 0,90 TL

Gördüğünüz gibi İstanbulkart, bir vasıtaya ilk binişinizi takiben, size kademeli olarak 3 kez daha indirim uyguluyor. İstanbul gibi oldukça büyük bir şehirde, aktarmanın sağladığı fiyat farkı göz ardı edilemeyecek kadar önemli.

Bir Yakadan Diğerine Geçen Araçlar ve Ekpres Hatlar

Elbette bu ücret tarifesinin daha pahalıya geldiği bazı istisnai durumlar var. Bunlardan en önemlisi de Metrobüs‘e binerek karşı yakaya geçmek. Metrobüsler özel şeritli bir yoldan giderek size zaman kazandırdığı için, 3,85 TL gibi bir ücret tahsil ediyorlar.

Buna benzer bir durum Avrupa Yakası‘ndan, Anadolu Yakası‘na geçen Özel Halk Otobüsleri veya havalimanlarına giden Ekpres Otobüsler için de geçerli. Bunlar uzun mesafe kat ettikleri, paralı otoyola girdikleri veya köprüyü geçtikleri için ortaya çıkan ücret farkını, yolcuya çift bilet veya özel ücret tarifesi ile yansıtmış oluyorlar.


İstanbulkart Hakkında Önemli Bilgiler

  • İstanbul’da Toplu Ulaşım İçin Tek İstanbulkart Yeterli!

İstanbulkart‘ı kullanışlı yapan en önemli detay, kartın bir kez gişeden/bayiden satın alındıktan sonra, oldukça kolay bir şekilde doldurulması ve kullanılması. Hatta İstanbulkart‘ı sadece kendiniz için değil, yanınızdaki başkaları için de kullanabilirsiniz.

Bu yüzden 2 kişi (veya daha fazla) seyahat ediyorsanız, iki tane ayrı kart satın almak zorunda değilsiniz. Bir İstanbulkart ile 10 kişi de turnikelerden geçebilir. Elbette içine yeterli miktarda para yüklerseniz.

  • İstanbulkart’ı İade Edebilir ve Depozitonuzu Geri Alabilirsiniz!

İstanbulkart‘ın şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için en iyi yanı, iade edilebilir olması. Şehirdeki ziyaretiniz boyunca kullandıktan sonra, herhangi bir İstanbulkart gişesine kartı iade edebilir ve 7 Türk Lirası‘na denk gelen depozito ücretinizi geri alabilirsiniz.


İstanbulkart Para Yüklemesi Nasıl Yapılır?

İstanbulkart’a para yüklemek için, Metro ve Tramvay istasyonları veya Vapur iskeleleri girişindeki sarı renkli makineleri kullanabilirsiniz. İstanbulkart dolum makineleri yalnızca 30 saniye içinde yükleme yapmanızı sağlayan, oldukça pratik aygıtlardır.

  • Biletmatik Nedir?

Biletmatik, çeşitli istasyonlarda görebileceğiniz sarı-siyah renkte bankamatik görünümlü makinelerdir. İstanbulkart’ınızı bu aletlerin sağ taraftaki beyaz kısma sabitlerseniz, para yükleme kısmından otomatik olarak İstanbulkart‘ınıza para yükleyebilirsiniz.

Biletmatik’ten aynı zamanda Metro ve Marmaray için tek kullanımlık ulaşım biletleri de alınabilir.

  • Jetonmatik Nedir?

Jetonmatik, tramvay ve vapur gibi jetonla çalışan turnikeye sahip istasyonlarda kullanmak içindir. Örneğin Kadıköy‘e gitmek üzere Karaköy veya Eminönü‘nden vapura binerken, şayet İstanbulkart sahibi değilseniz tek kullanımlık jeton alabilirsiniz.

İstanbul’da yalnızca bir veya iki kez toplu ulaşım kullanacaksanız, İstanbulkart alma ve iade etme zahmetine girmenize gerek olmayabilir. Bu durumda bir iki jeton alarak durumu geçiştirebilirsiniz. Ancak birkaç gün kalacaksanız, aktarma indirimlerinden yararlanmak ve her seferinde jeton makinesinin başına gitmemek için, İstanbulkart almanız önerilir.

Tramvay İstasyonu Bitişiğindeki Jetonmatik ve Biletmatik Dolum Cihazları
İstanbulkart ne kadar?
İstanbulkart nedir? Ne kadar? Nasıl Dolum Yapılır?

İstanbul’u Ziyaret Edecekler İçin Önerilen Yazılar

İstanbul dışından şehri gezmeye gelecek arkadaşlar, İstanbul Gezilecek Tarihi Eserler yazısındaki listeden bakarak, nereleri görmek istediklerine karar verebilirler.

Bunun yanında İstanbul’da Yapılacak Şeyler yazısındaki aktiviteleri de gözden geçirebilirsiniz. Bu yazıda ziyaret edilecek yerlerin yanı sıra, yeme-içme konuları ve İstanbul’da yapılacak eğlenceli şeyleri bulabilirsiniz.

İstanbul’da konaklama konularında merak ettiğiniz konularda; Sultanahmet Otelleri, Beyoğlu Otelleri ve Boğaz Manzaralı Oteller gibi yazılardan bilgi alabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, İstanbul‘da bir yerden, başka bir yere giderken, Sultanahmet’te nasıl gidilir veya Taksim’den nasıl gidilir gibi ayrıntılı ulaşım ve gezi rotası yazıları da işinize yarayabilir.


Önerilen Müze Yazıları


İstanbulkart Nedir? Bilgilendirme Blog Yazısı by Serhat Engül

İstanbulkart Nedir? Nereden Alınır? Aktarma Ücreti Ne Kadar? 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *