info(at)istanbulclues.com

İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri

İstanbul için “İki kıta üzerine kurulmuş tek şehir” veya “İçinden deniz geçen tek şehir” yakıştırmaları yapılır. Elbette İstanbul şöhretinin büyük bir kısmını tam ortasından geçen İstanbul Boğazı’na borçludur. Bu yazıda İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri listesini, resimlerle süslü bir şekilde bulabilirsiniz.

İstanbul’un Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Şehrin güzelliğine vurulan Roma İmparatoru Konstantin, bu şehri Roma ile beraber Roma İmparatorluğu‘nun eş başkenti yapmaya karar vermiş ve Konstantinopolis adını vermiştir.

Roma Ve Bizans Döneminde İstanbul Yine Önemli Bir Şehirdi
Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğu’nun Başkenti Konstantinopolis (İstanbul)

Bir Yunan kolonisi olarak kurulan, sonra bir Roma başkenti olarak Batı mimari üslubu ile inşa edilen İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu‘nun gelişi ile Doğu mimarisi ile tanışmış ve Fatih Sultan Mehmed ve ardından gelen Osmanlı Padişahları tarafından baştan başa tekrar inşa edilmiştir.

Osmanlı’nın İstanbul’da İnşa Ettiği İlk Yapılardan Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı Girişi Ve III. Ahmed Çeşmesi @ Foto: Serhat Engül

Günümüzün İstanbul şehri bu derin tarihi miras ile Doğu ve Batı mimari nizamlarının mükemmel bir karışımı olarak yaşayan bir şehirdir.

Bu melez kültür en çok Ayasofya bünyesinde hayat bulmuştur. Bir kilise olarak inşa edilen ve sonrasında camiye çevrilen Ayasofya, günümüzde iki dinin de mirasını bünyesinde barındırır. İnsanlığın ortak mirası olduğu için de artık bir müzedir. İstanbul’un en önemli kilisesi de, en önemli camisi de aslında Ayasofya’dır ama resmi bir müze olduğu için onu bu listenin dışında tutuyoruz.

Fazlasını merak edenler için İstanbul’un 2650 yıllık tarihinin özeti yazısını tavsiye ederim.

İstanbul’un En Güzel Mimari Yapılarından Ayasofya

Ayasofya @ Foto: Serhat Engül

Ayasofya’nın İç Mekanı Fotoğraf

Ayasofya’nın İçinin Fotoğrafı @ Foto: Serhat Engül

İstanbul’un Camileri Hakkında Kısa Bilgi Ve Camilerle İlgili Hikayeler

Gelelim İstanbul’un en güzel tarihi camileri listemizin içeriğine. Aşağıda örnek verdiğimiz camilerin tümü turistik kabul edilecek bölgelerde bulunmakta ve İstanbul’u ziyaret etmek için iki veya daha fazla gün ayıran ziyaretçiler tarafından kolaylıkla ziyaret edilebilecek noktalardadır.

İstanbul’un En Güzel Camilerinden Yeni Camii Ve Süleymaniye Camii Panoramik
İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri
İstanbul Camileri @ Foto: Serhat Engul

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Tarihi Camiler Listesi

Listemize İstanbul tarihi yarımadasının en çok ziyaret edilen camii olan Sultanahmet Camii ile başlıyoruz. Esasında camilerin büyüklük sırası farklıdır.

Örneğin Türkiye’nin en büyük üç Osmanlı Camisi 1) Selimiye Camii 2) Süleymaniye Camii 3) Sultanahmet Camii şeklindedir. Ancak Selimiye İstanbul dışında olduğu içinde listemizde yer almıyor.

Camiler hakkındaki kısa notları okurken, camilerin kim tarafından yaptırıldığını da başlıktaki parantez içinde bulabilirsiniz. İşte İstanbul’un en güzel camileri ve onların dışarıdan ve içeriden fotoğrafları.

Sultanahmet Camii (Sultan I.Ahmed)

Bu güzide Osmanlı Camisi İstanbul’da ziyaret edilecek yerler listesine ilk üç sıradadır. Her turist muhteşem çinileriyle ünlü, gerçek adı Sultanahmet Camii olan Mavi Cami’yi bilir ve ziyaret etmek ister. Bu yüzden yoğun sezonda önünde uzun kuyruklar oluşur. Mavi Cami’nin dışarıdan en güzel gözüktüğü yer Sultanahmet Parkı’dır. Bu parkın merkezindeki havuzun bir tarafında muhteşem Ayasofya manzarası, diğer tarafında ise Mavi Cami manzarası vardır. Cami’nin içine girdiğinizde yerden 45 metre yüksekliğinde dev bir kubbe ve onu destekleyen 4 fil ayağı görürsünüz. Sütunların yukarısından itibaren tüm kubbeleri kaplayan kalem işi boyamalar, kaligrafi ve çiniler göz alıcıdır. Cami Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafından 7 yılda (1609-1616) inşa edilmiştir.

Sultanahmet Camii Avlusu ve Minareleri
İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii @ Foto: Serhat Engül

Sultanahmet Camii’nin Muhteşem Kubbesi Ve İç Mekanı

sultanahmet-camii-kubbesi
Sultanahmet Camii Kubbesi @ Serhat Engül

Süleymaniye Camii (Kanuni Sultan Süleyman)

İstanbul’u çok kısa süreliğine ziyaret edenler, maalesef sadece Sultanahmet Camii’ni gezmekle yetinir ve bu şaheseri görmeyi göz ardı ederler. Halbuki olmazsa olmaz Kapalıçarşı ziyaretinden sonra 10 dakikalık bir yürüyüş ile bu muhteşem İmparatorluk Camii’ne ulaşılabilir. Asil ve görkemli mimarisinin yanında bu camiyi önemli kılan iki detay vardır: Birincisi Osmanlı’nın bilinen en büyük sultanı Kanuni Sultan Süleyman için yapılmış olması, ikincisi ise Osmanlı’nın herkes tarafından kabul edilen en büyük mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olmasıdır. Cami, İstanbul Tarihi Yarımada’sının en merkezi tepesinde konumlanmıştır ve özellikle Haliç tarafından harika görüntü verir. Bu muhteşem cami 7 yılda tamamlanmıştır. (1550-1557)

Bir Mimar Sinan Eseri Olan Süleymaniye Camii

İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii İç Mekan @ Foto: Serhat Engül
Süleymaniye Camii’nin Kubbesi Ve Süslemeleri
Süleymaniye Camii Mimarisi ve Kubbesi
Süleymaniye Camii Kubbesi @ Foto: Serhat Engül

Osmanlı Padişahları Neden Selatin Camilerini İnşa Ettiler?

Osmanlı Sultanları’nın bu kadar heybetli ve güzel camiler inşa etmelerinin sebebi elbette hatırlanmak ve dua almaktı. Fatih Sultan Mehmed, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan I. Ahmed gibi bir çok Padişah camilerinin yanındaki türbelerinde istirahat etmekteler. Bunlardan en görkemlisi şüphesiz ki, Mimar Sinan tarafından inşa edilen Kanuni Sultan Süleyman Türbesi‘dir.

Süleymaniye Camii’ndeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi
Sultan Süleyman Türbesi @ Foto: Serhat Engül

Rüstem Paşa Camii (Sadrazam Rüstem Paşa)

Osmanlı mimarisinin bu saklı mücevheri, yine meşhur Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa için inşa edilen bu Cami, küçük fakat görkemli bir yerdir. Çini deyince akla çoğu zaman mavi çinileri ile meşhur Sultanahmet Camii gelse de, aslında Osmanlı döneminin en kıymetli İznik Çinileri ile baştan başa süslü olan Rüstem Paşa Camii’dir. Caminin konumu ziyaret için mükemmeldir. Çünkü İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken olmazsa olmazı Mısır Çarşısı’na 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Eminönü Rüstem Paşa Camii (Sağda)

rustem-pasa-camii
Solda Tepede Süleymaniye Camii, Sağda Rüstem Paşa Camii @ Foto: Serhat Engül

İstanbul’da Görülecek En Güzel Camilerden Rüstem Paşa Camii İçi

Rüstem Paşa Camii Çinileri @ Kaynak Bilinmiyor – Source Unknown

Fatih Camii (Fatih Sultan Mehmet)

Bu zarif cami Tarihi İstanbul’un kalbinde bulunur. Bir Doğu Roma (Bizans) şehri olan Konstantinopolis’i Osmanlılar adına fetheden Fatih Sultan Mehmet adına yapılmıştır. Bir 15.Yy yapısı olan Fatih Camii, zaman işinde depremler nedeni ile tahribata uğrayıp yeniden inşa edilmiştir. Cami, Roma İmparatoru Konstantin’in inşa ettirdiği Havariyyun Kilisesi’nin (Church of Holy Apostles) temelleri üzerine inşa edilmiştir. Fatih Camii çevresi diğer camilerden daha az turistiktir. Civarında yerel hayat gözlemlenebilir.

Fatih Sultan Mehmed’in İnşa Ettirdiği Fatih Camii

Fatih Camii @ Photo Source: Dp Review

Kanuni Sultan Süleyman, Oğlu Şehzade Mehmed’in beklenmedik ve ani kaybı üzerine, Şehzade Camii’ni inşa ettirir. Mimar Sinan bu cami için, “Çıraklık eserim.” demiştir.

Şehzade Camii Avlusu

Şehzade Camii (Kanuni’nin Oğlu Şehzade Mehmet)

Şehzadebaşı’nda, Bozdoğan Su Kemeri’nin yanıbaşındaki bu cami, bana göre İstanbul’un en güzel 3 camii arasındadır. Ünlü Osmanlı Mimarı Sinan tarafından Kanuni Sultan Süleyman adına temelleri atılan bir cami olduğu rivayet edilir. Sultan Süleyman’ın varisi, Şehzade Mehmed, 20 yaşında çiçek hastalığından ölünce,  Süleyman oğlunu kendine yaptırdığı bu caminin bahçesine defneder ve camiyi en sevdiği oğluna atfeder. Bu olay üzerine Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’nde kendi sanatını daha ileri taşımıştır.

Eminönü Semtinin Simgesi Yeni Camii

istanbul-yeni-cami
Eminönü’nün Simgesi Yeni Cami. @ Serhat Engül

Yeni Cami (Valide Hatice Turhan Sultan)

Bu cami bir Valide Sultan yani Sultan Annesi tarafından inşa edilmiştir. Adı ne kadar “Yeni” olsa da, aslında 350 yaşındadır. Hemen önündeki meydanda Venedik’in San Marco meydanı gibi güvercinler uçuşur. Beyoğlu tarafından Galata Köprüsü’nü geçerek yaklaşan veya deniz yoluyla Anadolu yakasından gelenler için Tarihi İstanbul’un silüetinin ana parçasıdır. Zira tarihi şehrin deniz kenarı ve buluşma noktası olan Eminönü’nde konumlanmıştır. Yanı başında Mısır Çarşısı bulunur. Zaten Mısır Çarşısı da, Osmanlı döneminde adet olduğu üzere bu caminin bakım ve onarım masraflarını karşılamak için kurulmuştur.


Tarihi Yarımada (Fatih) Camileri Ve İstanbul Boğazı Camileri

İstanbul’un en güzel Osmanlı klasik dönem camileri genel olarak Tarihi Yarımada (Fatih) bölgesindedir. Boğaz kıyılarında ise şahane Osmanlı geç dönem (Barok, Neo-Klasik nizamda) camileri arz-ı endam eder.


İstanbul Boğazı Kıyılarındaki En Güzel Cami Olan Ortaköy Camii

Ortaköy Camii
Büyük Mecidiye Camii. (Ortaköy Camii) © Foto: Serhat Engul

Ortaköy Camii (Sultan Abdülmecid)

Gerçek adı Büyük Mecidiye Camii olan Ortaköy Camii Boğazın incisi olarak bilinir. Bu şöhretini hem Boğazın en güzel köylerinden olan Ortaköy’de konumlanmış olmasına, hem de zarif bir Barok mimari üslubu ile inşa edilmiş olmasına borçludur. Cami boğazda tekne turu yapan insanlara zarif bir mimari manzara sunarken, içinde ibadet eden insanlara da muhteşem bir Boğaz manzarası bahşetmektedir. Yazının başında bahsettiğimiz İstanbul’un Doğu ve Batı karışımını melez kültürünü en güzel yansıtan yapılardan biridir.

Ortaköy Camii İçinin Fotoğrafı

Büyük Mecidiye Camii
Büyük Mecidiye Camii’nin ferah, aydınlık ve Boğaz manzaralı iç mekanı… © Serhat Engul

Önerilen Blog Yazıları


© Tüm fotoğraflar (Fatih Camii ve Rüstem Paşa Camii İç Mekanı Hariç) yazının sahibine aittir. İzinsiz kullanılamaz.

İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri  Blog Yazısı Serhat Engül

İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri Listesi 2018

İstanbul’un En Güzel Tarihi Camileri Resimli Liste was last modified: November 24th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + seven =