İstanbul Sultanahmet Otelleri

Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri Listesi 2020

İstanbul’un Sultanahmet bölgesi, birbirinden güzel butik otelleri ile dikkat çekiyor. 1980‘lerde İstanbul turizmindeki sıçrama ile gözde bir turizm merkezi haline gelen Sultanahmet‘te, o dönemden beri yüzlerce tarihi konak restore edildi ve otel olarak turizme kazandırıldı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kalan tarihi yapıların büyük bir kısmı 19. Yüzyıl‘a tarihleniyor. Bunlar Sultanahmet semtinde karşımıza Geleneksel Osmanlı Evleri olarak çıkarken, Beyoğlu ilçesinde ise Neo-Klasik ve Barok tarzda Avrupai binalar olarak boy gösteriyor.

Beyoğlu‘nun 19. Yüzyıl‘daki kozmopolit yapısını yansıtan otelleri, Beyoğlu’nun En İyi Otelleri isimli yazıda detaylı bir biçimde sunmuştuk. Söz konusu yazıda; Karaköy, Galata, Pera ve Taksim bölgesindeki en güzel otelleri bulabilirsiniz.

Bu yazıda ise, Booking.com ve TripAdvisor gibi seyahat sitelerinin referanslarını dikkate alarak; Sultanahmet’in en iyi otelleri listesini çıkardık. İstanbul’un En İyi Butik Otelleri isimli yazımızın, Sultanahmet ve çevresinde konaklama seçenekleri hakkında size fikir vermesi umuduyla yazımıza başlayalım.

Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri 2020

 • Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet

Four Seasons Hotel, Osmanlı döneminden kalan bir binanın restore edilmesiyle turizme kazandırıldı. Osmanlı’nın son döneminde Mimar Kemalettin Bey ve Vedat Tek isimli mimarların başlattığı bir akım olan 1. Ulusal Mimarlık Akımı, Four Seasons Hotel binasında kendini gösteriyor. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin bir karışımı olan bu yapının, Tarihi Yarımada içerisinde başka örnekleri de var.

Four Season Hotel, 2000’li yıllarda iki kez -müşteri memnuniyeti açısından- Avrupa’nın en iyi oteli seçildi. Kare şeklindeki binanın tam ortasında, yeşilin en güzel tonlarına sahip muhteşem bir bahçe var. Kahvaltı ve brunch servisi açık ve kapalı alanı bulunan bu güzel bahçede veriliyor. Yaz aylarında otelin üst katındaki teras restoranı da misafirlere hizmet veriyor.

Binanın mimarisinin ve renklerinin güzelliğine bakınca, eskiden bir hapishane olduğuna inanmak çok zor. Modern restorasyon öğelerinin, bir hapishaneyi nasıl da güzelleştirdiğini görünce şaşırmamak elde değil.

Sultanahmet’in En İyi 5 Yıldızlı Oteli

istanbulun en iyi butik otelleri
Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet
 • Hotel Amira Istanbul

Hotel Amira, Sultanahmet‘e sahil yolundan gelenlerin kullandığı Çatladıkapı Geçidi‘nin çok yakınında yer alıyor. Bu konumu ile sahil yolunda sabah koşusu yapmak isteyenlerin tercih edeceği bir adres. Aynı zamanda Balık Restoranları ile ünlü olan Kumkapı‘ya da yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hotel Amira, son yıllarda ziyaretçilerinden çok yüksek puan alması ile dikkat çekiyor. Başarılı bir yönetime ve nazik bir personel ekibine sahip olan otel, ziyaretçilerini oldukça sıcak bir atmosferde misafir ediyor.

Hotel Amira‘dan 5 dakikalık bir yürüyüşle Arasta Pazarı‘na, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi‘ne ve Sultanahmet Camii‘ne ulaşılabiliyor. Sultanahmet bölgesinde fiyat/performans açısından en iyi otellerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sultanahmet’in En Popüler Butik Otelleri

Sultanahmet'in en güzel butik otelleri
Hotel Amira Istanbul
 • Sirkeci Mansion Hotel

Sirkeci Mansion Hotel, Gülhane Tramvay Durağı‘na yalnızca birkaç adım mesafede konumlanıyor. Otelden yürüyerek Topkapı Sarayı‘nın Gülhane Parkı’na açılan kapısına da kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kapıdan geçince Gülhane Parkı‘nda gezebilir veya İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Sirkeci Mansion, 10 yılı aşkın bir süredir Sultanahmet’teki en iyi butik oteller arasında gösteriliyor. Otel, tüm otel rezervasyon sitelerinde, müşteri memnuniyeti açısından üst sıralarda geliyor. Eski bir Osmanlı Konağı görüntüsü ile nostaljik bir ortam sunan Sirkeci Mansion Hotel, 52 adet modern odaya sahip.

Sirkeci Otelleri

Sultanahmet en iyi butik oteller
Sirkeci Mansion Hotel
 • Neorion Hotel

Neorion Hotel, Sirkeci Tramvay İstasyonu‘na çok yakın bir mesafede konumlanıyor. Bölgenin en merkezi otellerinden biri olan Neorion Hotel, tarihi eserler ile çevrili Sultanahmet‘e ve Tarihi Yarımada’nın ulaşım merkezi olan Eminönü‘ne eşit mesafede bulunuyor.

Neorion Hotel‘e dışarıdan bakınca, oldukça dar alana hapsolmuş bir bina izlenimi verse de, sunduğu olanaklar ile çevredeki birçok otelin önüne geçiyor. Yüzme havuzu, sauna, Türk Hamamı ve kütüphane gibi olanaklar sunan Neorion; geçmiş ile bugünü harmanlayan, tarz sahibi bir dekorasyonla bezenmiş.

Sultanahmet’in Güzel Butik Otelleri

Sultanahmet butik otelleri listesi
Neorion Hotel İstanbul
 • Hotel Empress Zoe

Hotel Empress Zoe’nin lobisine girdiğinizde, otelin aslında gizli bir mücevher olduğunu pek fark etmiyorsunuz. 15. Yüzyıl‘dan kalma bir Türk Hamamı’nın (İshak Paşa Hamamı) antik kalıntıları içindeki bu otel, size adeta tarihle iç içe bir konaklama vaat ediyor. Otelin bahçesinde zaman geçirmek, size arkeolojik kalıntıların içinde geziyormuş hissi veriyor.

25 odası bulunan Hotel Empress Zoe, Türklerin tarihine ilişkin öğelerle süslü duvar resimleri, eşyalar ve kumaşlar ile süslenmiş. Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemini anımsatan motifler; tarihe ilgisi olan insanları cezbedecek bir atmosfer sunuyor.

İstanbul’a kültürel bir ziyaret için gelen misafirlerin, bu otelde kalarak tarihte yolculuk deneyimini perçinlemesi tavsiye edilir. Bunlara ek olarak Hotel Empress Zoe, yabancı basında övgüyle bahsedilen butik otellerden biri olarak öne çıkıyor.

Sultanahmet’in Konsept Butik Otelleri

sultanahmette kalınacak en iyi oteller
Hotel Empress Zoe
 • White House Hotel Istanbul

White House Hotel, son yıllarda Sultanahmet‘in en çok dikkat çeken otellerinden biri. Booking.com ve TripAdvisor gibi sitelerde müthiş bir performans gösteren otel, güleryüzlü personeli ve hizmet kalitesi ile dikkat çekiyor. Bu pozitif yaklaşımın karşılığı da, otele yüksek bir ziyaretçi memnuniyeti olarak geri dönüyor.

White House Hotel, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya gibi tarihi eserlere sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde konumlanıyor. Bu sayede çevredeki tarihi eserleri gezdikten sonra, kısa sürede otelinize dönme ve dinlenme şansı bulabilirsiniz.

Otel, Sultanahmet Tramvay İstasyonu‘na da sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olduğu için, Galata Kulesi, İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı‘na da çok kolay ulaşım sağlanıyor.

White House Hotel, yalnızca 22 adet odası bulunan bir butik otel. Bu sebeple Sultanahmet‘in turist sezonu olan bahar aylarında oldukça önceden rezervasyon yapmakta fayda var.

İstanbul Tarihi Yarımada Otelleri

sultanahmetin en iyi butik otelleri 2020
White House Hotel Sultanahmet
 • Adamar Hotel

Adamar Hotel, üst satırlarda bahsettiğimiz White House Hotel‘in komşusu ve aynı konum avantajına sahip. Ancak Adamar Hotel‘i rakiplerine göre ön plana çıkaran önemli bir özelliği var: 360 derece İstanbul Manzarası.

Adamar Hotel, Sultanahmet‘in en uzun binalarından bir olması nedeniyle, harika bir teras manzarasına sahip. Güzel bir bahar gününde, Adamar Hotel‘in terasında unutulmaz bir kahvaltı edebilir veya bol fotoğraf çektiğiniz bir kahve molası verebilirsiniz.

Adamar Hotel, Yerebatan Sarnıcı‘nın bulunduğu Yerebatan Caddesi‘nin tam ortasında konumlanıyor. Odaları görece olarak listemizdeki birçok otele göre biraz daha küçük olsa da, hesaplı fiyat politikası bunu dengeliyor.

Sultanahmet’in En Güzel Manzaralı Oteli

sultanahmette nerede kalınır
Adamar Hotel
 • Levni Hotel & Spa

Levni Hotel, İstanbul Vilayet Konağı ile komşu durumda bulunuyor. Sirkeci ile Sultanahmet’i birbirine bağlayan Cağaloğlu Yokuşu’nun tam ortasında konumlanan Levni Hotel, toplu taşımayı kullanacak turistler için mükemmel bir yerde bulunuyor.

Levni Otel‘in kapısından çıkar çıkmaz, İstanbul Boğazı‘nın altından Anadolu Yakası‘na geçiş sağlayan Marmaray İstasyonu‘na iniliyor. Ayrıca Sirkeci Tramvay Durağı da yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Şık bir mimariye sahip dış cephesi ile ilgi çeken otel, adından da anlaşılacağı üzere aynı zamanda Spa merkezi. Müşterilerinden aldığı yorumlar ve yüksek puanlar ile Sultanahmet‘in en başarılı butik otellerinden biri olduğu da muhakkak.

Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri 2020

sultanahmetin spa butik otelleri
Levni Hotel & Spa
 • Sura Hagia Sophia Hotel

Sura Hotel, Sultanahmet‘in sayılı 5 yıldızlı otellerinden biri. 231 odaya sahip olan bu otel, Sultanahmet’in adeta kalbinde yer alıyor. Sura Hotel, yeni bir otel olmasına rağmen, TripAdvisor ve benzeri seyahat platformlarında kendine iyi bir yer edinmiş gibi gözüküyor.

Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi tarihi eserlere sadece 5’er dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, restoranları ile meşhur Ticarethane Sokak üzerinde konumlanıyor.

Sultanahmet’in En Lüks Otelleri

sultanahmetin lüks otelleri
Sura Hagia Sophia Hotel
 • Hotel Sultania

Hotel Sultania da Sultanahmet’in görece olarak yeni otellerinden biri. Ancak büyük bir emek verilerek yapıldığı çok belli olan tasarımı ve konumu sebebiyle şimdiden Sultanahmet’in en iyi otelleri arasına girmiş durumda.

Tarihi Yarımada‘nın atmosferine yakışır bir tarzda dekore edilen otel, işçilik kalitesi yüksek eşyaları ve kullanışlı odaları ile dikkat çekiyor. Sirkeci‘nin en merkezi noktalarından birinde konumlanan otel; hem Eminönü‘ne, hem de Sultanahmet‘e yürüme mesafesinde bulunuyor.

Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri

sultanahmetin turistik otelleri
Hotel Sultania
 • Yaşmak Sultan Hotel

Yaşmak Sultan, bölgenin en köklü otellerinden bir tanesi. 50 yıla dayanan geçmişine rağmen, modern otel konseptini yansıtmayı başaran bir tasarıma sahip.

Gülhane Tramvay Durağı‘na yalnızca iki dakikalık yürüme mesafesinde bulunan otel, Sirkeci ile Sultanahmet‘in tam ortasında konumlanıyor. Yaşmak Sultan, Sultanahmet’in 4 yıldızlı otelleri listesinde en üst sıralarda yer alıyor.

Sultanahmet’in En Şık Butik Otelleri

sultanahmetin popüler otelleri
Yaşmak Sultan Hotel
 • Hotel Arcadia Blue

Hotel Arcadia Blue, Sultanahmet Tramvay Durağı‘na sadece beş dakikalık konumu ile dikkat çekiyor. Hipodrom (Atmeydanı) ve Sultanahmet Camii gibi eserlere komşu olan bu otelin, muhteşem bir teras manzarası da var.

Hotel Arcadia Blue, bölgenin eski otellerinden olmasına rağmen defalarca restorasyon geçirmiş modern bir otel. Tarihi Yarımada gibi klasik mimariye sahip bir alanın içinde modern tarzı ile bir karşıtlık yaratıyor.

Oldukça şık ve konforlu bir otel olan Arcadia Blue, Sultanahmet‘in tartışmasız en merkezi otellerinden biri.

Sultanahmet’in Deniz Manzaralı Otelleri

sultanahmetin en iyi butik otelleri
Hotel Arcadia Blue

Otelcilikle İlgili Bir İnternet Sitesi Tavsiyesi

Aykut Bakay, İstanbul’da başta Sultanahmet Otelleri olmak üzere; birçok turistik otelin yöneticiliğini yapmış duayen bir isim.  Kendisi ile otelcilik kariyerim boyunca birden fazla otelde birlikte çalışma şansı bulmuştum.

Son yıllarda TurizmAktüel isimli platformda yazdığı köşe yazılarından takip ettiğim Aykut Bey, şimdilerde kendi internet sayfasında mesleğe yeni başlayanlar için paha biçilemez nitelikte kıymetli bilgiler paylaşıyor.

Genç turizmciler için temel bilgilerin haricinde, turizm sektörünün içindeki güncel konuları ve sorunları da ele alan bu faydalı internet sitesine Aykut Bakay linkinden ulaşabilirsiniz.


Sultanahmet’in En İyi Butik Otelleri by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir