İstiklal Caddesi Gezi Rehberi

İstiklal Caddesi Tarihi, Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

İstiklal Caddesi, İstanbul’un en popüler ve en kozmopolit caddesidir.  Günde milyonlarca insan bu caddeden geçer. Cadde boyunca sıralanan mağazalar, pasajlar, kahve dükkanları, restoranlar, kitapçılar, sinemalar ve konsolosluk binaları caddeyi bir cazibe merkezi haline getirir.

İstiklal Caddesi’ni gezerken binaların altındaki şık butiklerin ve mağazaların çok ilginizi çekeceği muhakkak ama sakın yukarılara bakmayı unutmayın! Zira caddede Art Nouveau ve Neo-Klasik mimari üsluplarının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

İstiklal Caddesi Tarihi

İstiklal’in bu renkli karakterinin en büyük sebebi bu bölgede 1850’den itibaren yoğunlaşan melez kültürdür. Geç Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgede ardı ardına Büyükelçilik binalarının açılmasıyla, bu cadde Osmanlı’daki yabancı yerleşimcilerin uğrak yeri olmuş. Levanten olarak anılan İtalyan ve Fransızlar, Ortodoks Rum, Ermeni ve Musevi yerleşimciler burada kümelenmiştir.

Birbirinden zengin ailelerin ve sefirlerin buraya yerleşmesi, mimari gelişimi doruğa çıkarmış ve birbirinden süslü konaklar, oteller, resmi binalar inşa edilmiştir.

Bu gelişmenin başını çeken bölge bugün Tepebaşı olarak bilinen Pera’dır. Pera’daki kentsel ve kültürel gelişimin bir uzantısı olarak Grand Rue De Pera veya Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) olarak bilinen İstiklal Caddesi ortaya çıkmıştır.

İstiklal, İstanbul’un En Popüler Caddesi

Istiklal Caddesi Gezi Rehberi Blog
İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler Blog Yazısı

İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan başlar ve Tünel Meydanına kadar devam eden 1,5 kilometrelik bir bulvardır. Bu bulvarın hem üzerinde, hem de bulvardan yanlara açılan sokaklarda görülecek birçok ilginç yer vardır.

  • Taksim Meydanı

Taksim Meydanı şehrin kalbi gibidir. Kutlamalar, gösteriler, protestolar genelde burada yapılır. Ancak maalesef başarılı bir çevre düzenlemesi yapılamadığı için, Taksim Meydanı eski cazibesinden çok şey kaybetmiştir.

Taksim Meydanı’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını simgeleyen iki taraflı bir heykel vardır. Mustafa Kemal Atatürk, heykelin bir yüzünde kurtuluş savaşına önderlik ederken askeri kıyafeti, diğer yanında reformlara liderlik ederken takım elbisesi ile görülür.

İstiklal Caddesi boyunca yolculuk edebileceğiniz Nostaljik Tramvay’ın ilk durağı da Heykelin hemen bitişiğindedir. Aynı 19. Yüzyıl’daki gibi caddeyi kat eden tramvay halen yolcularını Taksim Meydanı’ndan, Tünel Meydanı’na taşımaktadır.

Taksim Meydanı’nın simgelerinden birisi The Marmara isimli oteldir. Meydanda Kitchenette isimli başarılı bir restoran vardır.

İstiklal Caddesi’ni Turlayan Nostaljik Tramvay

istiklal caddesi gezilecek yerler
Nostaljik Tramvay
  • Galatasaray Lisesi Meydanı

Taksim Meydanı’ndan Tünel’e yürürken, anıtsal kapıları ile dikkat çeken bir lise binası vardır. Osmanlı’nın batılılaşma hamleleri yaptığı 18.Yüzyıl’da devlet tarafından kurulan büyük bir okuldur. Günümüzde halen İstanbul’un en prestijli liselerinden biridir.

Galatasaray Lisesi’nin hemen bitişiğinde Yeniçarşı Caddesi isimli sokaktan içeri girince Ara Cafe isimli bir mekan vardır. Cafe, Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçısı Ara Güler’e aittir.

Yeni Çarşı Caddesi takip edildiğinde Çukurcuma’ya kolaylıkla ulaşılabilir. Aynı sokağın paralelinde Cezayir Sokağı isimli restoranlar sokağı bulunur. Cezayir Sokağı şarap eşliğinde güzel yemekler yenilip, canlı müzik dinlenilecek hoş bir yerdir.

Galatasaray Lisesi’nin Giriş Kapısı Ve Meydan

istiklal caddesi fotoğrafları
Galatasaray Lisesi
  • Çiçek Pasajı

Galatasaray Meydanı’nda Çiçek Pasajı isimli 1870 yapımı bir bina vardır. Bu binanın içine girdiğinizde bir meydana kümelenmiş balık restoranları görürsünüz. Yerel müzisyenlerin sokağında hoş müzikler çaldığı, mezeleri ile ünlü restoranlarıyla canlı bir yerdir.

Çiçek Pasajı’nın bitiğinde bir Beyoğlu Balık Pazarı ve hediyelik eşya dükkanları vardır.

Önerilen Yazı: Beyoğlu’nun En İyi Restoranları

Beyoğlu Çiçek Pasajı

istiklal caddesi restoranları
Çiçek Pasajı
  • St. Antuan Kilisesi

Saint Antoine de Pedova Kilisesi, İstiklal Caddesi’nde dev bir giriş kapısının ardında geniş bir avlunun içinde bulunur.  Günün her saati yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan yoğun bir kilisedir.

Aziz Antuan’a adanmış olan bu Katolik Kilisesi ilk olarak 1763’te bölgede yaşayan Fransız ve İtalyanlar için inşa edilmiştir. Caddenin yenileme çalışmaları sırasında yıkılan orijinal bina 1911 yılında yenilenmiştir.

Kilisenin bahçesindeki binalar ince mimarisi ve güzel pencereleri ile bir an için kendinizi Venedik’te hissetmenizi sağlayabilir.

İstiklal Caddesi ve civarında fotoğraf turuna çıkılacak yerler ile ilgili, İstanbul fotoğraf çekilecek yerler başlığı altında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi Tarihi Eserler
Aziz Antuan Kilisesi

İstiklal Caddesi Görülecek Tarihi Eserler

istiklal caddesi gezilecek yerler
San Antuan Kilisesi
  • Asmalı Mescid

İsmini artık var olmayan ufak bir camiden alan bu sokak, restoranlar, sanat galerileri ve barlar ile bezelidir. Bu sokakta bulunan Mavi Melek isimli Balık restoranı, taze balıkları ve leziz mezeleri ile benim favori restoranımdır.

Sokak İstiklal Caddesi ile ona paralel uzanan Meşrutiyet Caddesi arasında bir geçit görevi görür. Pera Palace, Soho House, Büyük Londra Oteli, Palazzo Donazetti, The Marmara Pera gibi otellerin olduğu Meşrutiyet Caddesi’nde harika restoranlar da vardır. Bunlara örnek olarak  Big Chefs, Meze by Lemon Tree ve tabi ki eşsiz Mikla Restoranı sayabiliriz.

İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler

istiklal caddesi gezilecek yerler
Meşrutiyet Caddesi

Agatha Christie’nin ve Atatürk’ün konakladığı otel

istiklal caddesi gezilecek yerler
Pera Palace
  • Tünel Meydanı

Adını dünyanın en eski üçüncü metro sistemi olan Tünel’den almaktadır. İki duraklı bir yer altı treni olan Tünel, 1875’ten beri hizmet vermektedir.

Sahilden Pera’ya çıkan Galata yokuşunu her gün çıkmakta zorlanan Eugene Henri Gavand isimli bir Fransız tarafından inşa edilmiştir. Londra ve New York’tan sonra dünyanın en eski metro sistemidir. Yolcularını Karaköy sahilindeki duraktan alır ve İstiklal Caddesi’ne çıkarır.

Tünel Meydanı aynı zamandaTaksim Meydanı’ndan kalkan nostaljik tramvayın son durağıdır.

Tünel’den aşağıya uzanan Galip Dede Caddesi’ni takip ederek Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu yol üzerinde Galata Mevlevihanesi de bulunur.

İstiklal Caddesi Gezilecek Yerler

istiklal caddesi son hali
Taksim Tünel Meydanı

İstiklal Caddesi’nin Tarihi Binaları

istiklal caddesi gezilecek yerler
Tünel Meydanı

İstiklal Caddesi Tarihi ve Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *