İsveç’te Yaşayan Türkler

İsveç’te Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Kanada ve Avustralya yazıları hakkında bilgi toplamak ve yorumlamak, İngilizce kokartlı bir rehber olduğum için ve bu ülkelerin vatandaşlarını iyi tanıdığım için çok kolay olmuştu. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Ancak konu İsveç ve Norveç gibi İskandinavya Ülkeleri olunca, kişisel gözlemlerim o kadar da güvenilir değildi. Bu yüzden İsveç‘e taşınmış ve uzun yıllardır orada yaşayan bir arkadaşımla bir söyleşi yaptım ve bu yazıyı da onun gözlemlerine dayanarak kaleme aldım.

Aslı, bir İsveç vatandaşı ile evli ve uzun yıllardır orada yaşıyor. Bu yazıyı kaleme alırken, onun İsveç‘e ilişkin tespitleri ve deneyimlerinden bolca faydalandım. Kendisine yazının oluşumunda verdiği destek için teşekkür ederim.

İsveç’te Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım şablonu kullandım ve arkadaşıma da aynı soruları yönelttim. Ortaya İsveç’te yeni bir yaşam düşleyen okurlar için bilgilendirici bir yazı çıktı. Faydalı olması dileğiyle başlayalım.

İsveçliler Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

İsveçliler genel anlamda çok mantıklı ve dengeli insanlardır. Oturup karşılıklı tartışarak bir konuyu çözmeyi severler. Bir şey rica ettiklerinde, eğer mantıklı bir sebebe dayalı olarak, olumsuz cevap verirseniz gücenmezler. Ancak maalesef anlık duygularını dışa vurmadıkları için, gücenmiş olsalar bile bunu anlayamazsınız.

Bir İsveçliyi ateşli bir şekilde tartışıp, kavga ederken göremezsiniz, çünkü bu kontrol eksikliği ve zayıflık olarak algılanır. Dışarıya vurmadıkları öfkeyi, bir şekilde içlerinde yaşarlar. Pasif-Agresif bir tavırları vardır. Bu da o kişiyle gelecekteki ilişkinizi doğal olarak etkiler.

Toplum yaşamı yazılı ve yazısız kurallarla kesin olarak belirlenmiş olduğu için, birey olarak insiyatif kullanmakta zayıftırlar. Bir şey yapılacağı zaman birinin öncü olmasını beklerler. Bu bazılarınca utangaçlık olarak algılanabilir. Türk insanı ile karşılaştırınca oldukça mesafeli ve soğuk insanlardır.

İsveç’te Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

İsveç’te sosyal hayat bizim Türkiye’de yaşadığımız gibi değil. İnsanlar dışarı çıkar, evde partiler verilir. Ancak ertesi gün o partide tanıştığınız birinin size selam bile vermemesi olasıdır. Plansız, programsız anlık kararlar ile sokağa çıkmak İsveçliler‘de çok yoktur. Ayrıca Türkler‘de olduğu gibi dayanışmalı sosyal aktiviteler de pek olmaz. Zirve, arkadaş toplantısı, buluşma v.b. düzenlemek gibi şeylere de pek önayak olmazlar, olsalar bile gelen olmayabilir. İsveç’teki sosyal yaşam sadece arada içki içip kafayı bulmak veya sosyalleşme ihtiyacını gidermek amacıyla düzenlenmiş sıkıcı aktivitelerden ibaret.

Mesela İsveçli eşimle Türkiye’ye geldiğim zamanlarda, içine girdiğimiz sosyal ortam eşimi çok mutlu ediyor. Nargile içiyoruz, tavla oynuyoruz, fotoğraf zirvesi düzenliyoruz, her gün yeni insanlarla tanışıyoruz; kısacası Türkiye‘de insanların hayattan keyif almak için yaptığı her şeyi yapıyoruz. Sosyal ilişkilerin mantığa bağlı olmadığı, anlık tanışmaların hemen arkadaşlığa dönüştüğü bir yaşam, İsveç’te yok gibi bir şey. Belki de İsveç’in en büyük eksikliği bu, yani insanlarla kolay yakınlık kuramamak.

İsveç Şehirleri ve Sokakları

isveçte sosyal ve kültürel yaşam
İsveç Şehirleri Ve Sokakları

İsveç’te Ekonomik Şartlar İyi Mi? İsveç’te Yaşamak Pahalı Mı?

Türkiye’ye kıyasla alım gücü tabi ki çok yüksek. Yaşam gerçekten çok pahalı olduğu halde, ortalama bir iş sahibi birinin para biriktirmesine imkân sağlayacak bir sistem var. Yaşam pahalı olduğu gibi, bazen ekonomik düzenden kaynaklanan çok anlamsız masraflar çıkabiliyor ve bunlar zorluyor. Bunun dışında okul ve sosyal anlamda birçok şey ücretsiz. Öğrenci kredileri çok bonkör bir şekilde veriliyor ve geri ödemesi de çok kolay. Bunlar da İsveç’in güzel tarafları…

İsveç’te Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Orta Doğulu ve Afrikalı insanlara bakış açılarında, son dönemlerdeki olaylardan dolayı bazı çekinceler var. Ancak öyle bile olsa herhangi bir nefret söylemi veya ayrımcılık göremezsiniz. Ülkedeki sosyal yapının içine karışınca yabancılara karşı içten içe iyi bir yaklaşımları olmadığını görüyorsunuz. Ancak bu olumsuz bakış açısı, onların dilini öğrendiğinizde, kurallara uyduğunuzda ve çalışkan biri olduğunuzda ortadan kalkıyor. Yani bir Türk veya yabancı olarak önce İsveç’teki yaşama %100 uyum sağlayacağınızı göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde direkt söylemeseler de bu olumsuz ön yargıyı hissediyorsunuz.

İsveç’te İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

İklimin kesinlikle olumsuz bir etkisi var. İnsanların kolay depresyona girmesinin en büyük nedeni kötü iklim şartları… Çünkü hava yazları da kötü, kışları da… Karanlık ve loş ortam ve soğuk herkesi olumsuz etkiliyor.

İsveç’e Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

İsveç’e yerleşmek eskiden çok daha kolaydı. Ancak son yıllarda şartları çok sıkılaştırdılar. İsveç’te yaşamanın en kolay yolu, elbette bir İsveçli ile evlenip eş durumundan yerleşmek. Ancak onun dışında çok uğraşmak gerekiyor. Aslına bakarsanız uyum süreci temelde sizin sosyal becerilerinizle doğru orantılı… Sosyal anlamda pozitif, değişik kültürlere uyum sağlayabilen ve modern bakış açısına sahip biri iseniz, İsveç’teki yaşama ayak uydurmak çok daha kolay. Bazı durumlarda bocalayacak olsanız da, bu sorunları kolayca aşabilirsiniz.

İsveç’e yerleşen bir Türk‘ün en büyük problemi sosyal konular olacaktır diye düşünüyorum. Türkiye’deki gibi bir sosyal hayatı hiç beklemeyin! Belki uzun süreli uğraşlar ve uzun yıllar konusunda belli bir çevre edinebilirsiniz. Çünkü insanlarla samimi olmak cidden zor. Sosyalleşme ihtiyacını ilk zamanlar internetten iletişim ve Türkiye’ye sık gelip giderek çözebilirsiniz. Çünkü ilk zamanlar çok yüzeysel ve tatsız olacaktır. Abarttığımı düşünebilirsiniz, ancak tecrübe ederseniz bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Çünkü bu olayları çok gözlemledim. Ancak Türk tipi sosyalleşmeyi ve çabuk kaynaşmayı sevmiyorsanız, sizin için zaten bir sorun olmayacaktır.

İklim konusunda da bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Zira Akdeniz ikliminden gelen birine, dört mevsim kapalı gökyüzü ve kış ortamı elbette yabancı gelecektir. Şayet baştan İsveç’te iklim şartlarının kötü olduğunu kabullenirseniz, sizin için hayat daha kolay olur. Yoksa her gün kendi kendinize şikâyet edersiniz.

İsveç’te Sosyal ve Kültürel Yaşam

isveçte yaşayan türkler
İsveç’te Gündelik Yaşam

İsveç’te İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

İsveç’te sevgili bulmak kolay, ancak arkadaş bulmak zordur. Arkadaş olabilirsiniz ama sadece uzaktan. O arkadaşın sizinle ekmeğini bölüşecek kadar paylaşımcı bir yaklaşıma sahip olmasını beklemeyin. İsveç bireysel yaşamı benimsemiş bir toplumdur ve paylaşımcı, yoğun duygusallık içeren ilişkileri barındırmaz. Sosyal hayat konusunda hep bir şeylerin eksik kalacağını üstüne basarak vurgulamam da bu yüzden. Buradaki sosyal dinamikler yüzünden, hiçbir zaman gerçek bir dost sahibi oldum diyerek tatmin olamayacaksınız.

İsveç’te Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Blocket.se isimli site, sahibinden.com gibidir. İkinci el araba, ev eşyası gibi şeyler için idealdir. Tradera.com ise İsveç’in Ebay sitesi gibidir. Zalando.se ise kıyafet için iyidir. Online alışveriş İsveç’te çok revaçtadır ve bu siteler işinizi görür.

Bunun haricinde Avrupa Birliği sınırları içindeki tüm internet sitelerinden kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Yeme içme için ICA, Coop, City Gross, Willys vardır. Ucuz alışveriş için ise Lidl ve Netto işinize yarar. Gündelik yaşam oldukça tekdüzedir. Dükkânlar erken kapanır. İnsanlar okuldan eve veya işten eve giderler. Aksiyon istiyorsanız özellikle aramanız lazım. Günlük hayat genel anlamda sıkıcıdır.

İsveç’te Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

İsveç’te bir Türk olmak ve yeni bir düzen kurmak benim için mücadele demekti ve aslında halen de öyle… Ben eşim vasıtası ile geldiğim için her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldım. Yerel dili tam anlamıyla öğrenmem 3 senemi aldı. Alanımla ilgili iş olmadığı için üniversiteye tekrar girdim. Eğer iş vasıtasıyla gelseydim, bu kadar mücadele etmek zorunda kalmazdım. Halen çok çabalıyorum ve bu sabit bir işim olana dek böyle sürecek. Onun dışında İsveç beni büyüttü ve geliştirdi. 4 sene önce geldiğim zamanlardaki gibi değilim artık, çok daha olgun, soğukkanlı ve sabırlıyım. Giderek İsveçlilere benziyorum ve özümden uzaklaşmak da beni aslında biraz ürkütüyor.

İsveç’te Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

isveçte yaşam hakkında bilgi
İsveç’te Üniversite Eğitimi Almak

İsveç’te Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

İsveç’te üniversite eğitimi almak, tamamen hangi dilde okuyacağınıza bağlı… İsveççe ve İngilizce eğitim veren kurumlar var. Benim istediğim bölüm İsveççe eğitim verdiği için, dil bilmek şart. Bu sebeple üç senemi bu dili mükemmel bir biçimde öğrenmek için harcadım.

İngilizce okumak da mümkün, ancak maalesef İngilizce lisans programları çok sınırlı… Ben oturumum olduğu için okula ücret ödemiyorum ama Avrupa Birliği vatandaşları dışındaki öğrenciler ücrete tabi… Bir de TOEFL veya IELTS skorunuz iyi olmak zorunda. Hatta İsveççe bir bölüm okuyacaksanız bile İngilizce derecesi şart.

Onun dışında lise ortalamanız ile bir okula başvurabilirsiniz. Ancak lisede ne bölüm okuduğunuz da çok önemli… Örneğin mühendislik okumak isteyen biri, Türkiye’de liseyi yabancı dil veya sosyal okuduysa kabul edilmez. Eksik matematik ve fizik derslerini vermiş olması gerekir. Bu şartları sağlarsa başvurabilir.

Master programları için de Swedish Institute aracılığı ile burs arayabilirsiniz. Ancak Lisans programları için maalesef burs verilmiyor. Sadece master için geçerli…

UniversityAdmissions.se isimli site, İsveç’te eğitim için ana kaynaktır. Tüm başvurular buradan yapılır ve incelemeye alınır. Eğer İsveççe bölüm okunacak ise antagning.se sitesine bakılması gerekir.

İsveç’te Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Malmö göçmen ağırlıklı ve suç oranının yüksek olduğu bir şehir. Ancak iş imkanı ve Danimarka’ya yakınlığı sebebiyle tercih edilebilir. Göteborg şehri ise nispeten daha büyük ve yaşanılabilir bir yer. Ben Stockholm kentini tercih ederdim. Hem kalabalık ve nispeten sosyal yaşamı daha hareketli, hem de iş imkânları çok. İnsanları açık görüşlü ve aktivite sayısı diğer şehirlere oranla çok daha fazla…

Ben şu anda 100.000 kişilik bir kasabada yaşıyorum ve cehennem gibi geliyor. İnsan sayısı, iş imkânı ve sosyal aktiviteler çok az. Ben İsveç’e tek başıma göçecek olsam ve seçme şansım olsa küçük şehirlerden kesinlikle uzak dururum. Tabi bu söylediğim içimden geçen şey, pratiğe döküldüğünde çok zor oluyor. Çünkü büyük şehirlerde kiralık konut bulma şansınız çok düşük. Bir puan sistemi var ve ev kiralamak için yıllarca sırada beklemeniz gerek.

İsveç’te Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

2 thoughts on “İsveç’te Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

  1. Ben de İsvec’e gitmek istiyorum. Okuduklarım bana çok yardımcı oldu. Teşekkür ederiz.
    Söylediklerinizi referans kabul ediyoruz.

    1. Merhaba Ezgi Hanım, Aslı ile yaptığımız söyleşinin size yardımcı olmasına sevindim. Burada yazılanlar İsveç’e yerleşen bir arkadaşımızın birebir yaşadıkları. Bu sebeple referans kabul edebilirsiniz. Rica ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *