İtalya Gezi Rehberi

İtalya Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler Blog Yazısı

İtalya’ya olan ilgim, henüz çok genç yaşlarda bir sanat tarihi kitabının resimlerine bakmamla başlamıştı. Çocukluğumdan beri Neo-Klasik, Barok ve Gotik yapıların görüntüsüne ve atmosferine duyduğum ilgi, beni hep İtalya’ya gitmeye teşvik etmişti.

Nihayet bu güzel memleketi gezme fırsatı bulduğumda, planımı çok ince eleyip sık dokuyarak yaptım ve listemdeki hiçbir şeyi görmeden gelmemek üzere kendime söz verdim. Ne kadar yorulursam yorulayım, hava sıcak veya yağmurlu olsa da, her şeyi görmek istiyordum.

Planım İstanbul’dan uçakla Milano’ya gitmek, günübirlik bir gezinti yapmak ve akşam Venedik’e varmak şeklindeydi. Venedik, Bologna, Floransa, Pisa ve Roma şehirlerini ziyaret edecek ve İtalya seyahatimi 13 günde bitirecektim. Şehirlerde kalma zamanımı da, her bir şehrin tarihi özelliklerine ve kültürel derinliğine göre yapmıştım.

İtalya gezisine acente ile mi gitmeliyim? Kendim mi gezmeliyim?

Buraya yazacağım fikirler tamamen kişiseldir. Sektörün -dolaylı yoldan da olsa- içindeki bir tur rehberi kimliğimle değil, meraklı gezgin kimliğimle cevap vermek istiyorum. Zaten acelesi olanlar, dil hâkimiyeti olmayanlar veya kendini güvenilir bir firmaya teslim etmek isteyenler yine acente aracılığı ile gidecek. Ben size kendi gözlemlerimi aktarayım.

Tur Acentelerinin İtalya Gezisi Programları

Ben yurtdışı seyahat düzenleyen birçok acentenin programını yüzeysel buluyorum. Mesela İtalya’ya kapsamlı bir gezi düzenleyen herhangi bir acentenin programını incelerseniz, uçakla Roma veya Milano’dan başladıklarını görürsünüz. Program kabaca şöyle diyor: Sabah rehberinizle havalimanında buluşma, Roma’ya uçuş, panoramik şehir turu -o kısacık şehir turunda da Roma’da birkaç günde ancak gezilebilecek her yer listelenmiş- akşam otelimizde konaklama, ertesi gün Pompei kentine ekstra tur. Arkadaşlar siz Roma’yı ne zaman gezdiniz de Pompei antik kentine gidiyorsunuz? Roma zaten içinde kaybolunası bir labirent.

Bu tarz turların “Selfie” turu gibi tasarlandığını düşünüyorum. Otobüs bir tarihi eserin orada duruyor, öz çekim yapılıyor, sağa sola bakılıyor ve devam ediliyor. Karnını hamburger, kola ile doyurmak gibi bir şey. Mükellef bir yemeğin yerini elbette tutmayacaktır. Belki acelesi olanlar veya tarihi eserler ile ilgilenmeyenler için böylesi daha iyidir bilemiyorum. Fakat bir şehre ayak basıp iki tur atınca da o şehri gezmiş olmuyorsunuz bunu iyi bilin. Arkadaşlarını kıskandırmak için Roma’ya ayak basar basmaz check-in yapıp, iki tarihi eserin önünde fotoğraf çektiren insanların çoğu, Roma’nın tarihine ve kültürüne dair kayda değer bir şey öğrenmeden geri dönüyorlar.

Peki bu işin bir ortası var mı? Var. Tarih-kültür meraklıları için, İtalya‘da belli bir bölgeye turlar düzenleyen ve her adımını gezmeden sizi geri döndürmeyen ve bazı alternatif programlar var. Bu programlar genelleyici olmadığı için tek bir bölgeyi hedef alıyor (Örn. Toscana) ve o bölgeyi iyi öğretiyor.

İtalya Gezi Rehberi Blog Yazısı

İtalya, tabir-i caizse, kültürün başkenti. Fakat hali hazırda kendi ürettiği kültür için değil, geçmişten gelen imparatorluk kökeninden dolayı böyle… Aynı İstanbul’un Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı’dan gelen kökenlerinden aldığı mirasın cazibesi ve gücü gibi…

İtalya Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Roma İmparatorluğu, Türk beylikleri misali, bir kent devleti olarak kuruldu ve yayılmacı bir politika izlemeye başladı. Roma, tek bir kral tarafından değil, ortak akıl ile yani Roma Senatosu ile yönetildiği için, büyük bir dinamizmden besleniyordu. Senato ülkenin gidişatına göre, bazı konsüller atıyor ve orduları onların emrine veriyordu.

Gaius Julius Caesar, yani Jül Sezar, senato tarafından konsül seçildi ve kendisinin emrine verilen ordu ile Gaul (Fransa) kapılarına dayandı. Burada yaşayan barbar kabileler, Roma’ya karşı birleşmiş ve uzun yıllar direnç göstermişlerdi.

Ne var ki, karşılarında yüzyılın askeri dehası Sezar vardı. Kral Vercingetorix, esir düştü ve Roma’da teşhir edildi. Jül Sezar’ın kendini Tiran ilan edeceğinden korkan Pompei ve beraberindekiler ona cephe aldılar. Büyük savaşlar çıktı. Sezar konu savaşmak olunca yine kazandı. Bunun üzerine en yakınındaki insanlar ona bir komplo kurdular ve Cumhuriyet’i korumak için onu senatoda hiç beklemediği bir anda öldürdüler. Aralarında oğlu gibi sevdiği Marcus Junius Brutus de vardı.

Bunu neden anlatıyorum? Çünkü evlatlığı ve varisi Octavianus, ölümünün ardından babasının öcünü almak bahanesiyle, herkesi siyaset sahnesinden temizledi ve asker marifetiyle ile senatoyu kendi imparatorluğunu tanımaya zorladı. Roma Cumhuriyeti’ni, İmparatorluğa çeviren Octavianus, kendine Augustus Caesar adını verdi. İşte anlı şanlı Roma İmparatorluğu böyle kuruldu.

İtalya Gezilecek Yerler Blog Yazısı

 • Roma’da Gezilecek Tarihi Yerler

Roma şehri kesinlikle 3-4 gün ayrılması gereken bir yer. Gözünüzde İstanbul’u canlandırın, bir günde ne kadarını gezebilirsiniz? Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı ve belki gücünüz yeterse Topkapı Sarayı (Ortalama 3 saat sürer). Sizce İstanbul’u gezmiş olur musunuz? İşte Roma da bu misal, inanılmaz bir tarihi mirasa sahip bir İmparatorluk Başkenti. Aynı İstanbul gibi…

Roma’da sadece Vatikan’ı gezmek bile en az yarım gün sürer. Ben gezilecek yerleri şöyle bir geçeyim: Aziz Petrus Bazilikası (St.Pietro), Sistine Şapeli, Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı, Roma Antik Forumu ve Colosseum ve İspanyol Merdivenleri. Bunun yanında vaktiniz olursa Laterano ve özellikle Trastevere mahallelerini gezmeyi ihmal etmeyin.

Daha fazla bilgi için Roma Gezi Rehberi yazısını öneririm.

İtalya Gezi Notları Blog

italya gezi rehberi blog
Roma
 • Floransa’da Görülecek Yerler

Floransa Rönesans sanatının kalbidir. Rönesans dönemi sanatçıları Leonardo, Raphael, Michelangelo gibi dahi sanatçıların yolu mutlaka buradan geçmiştir. Sebebi ise o yıllarda zengin ve soylu ailelerin sanat anlamında birbiri ile yarışmasıdır.

Floransa’nın iki zengin ailesini ele alalım. Medici ve Pitti aileleri, birbiri ile kıyasıya yarışmışlar ve sonunda Pitti ailesi eşi benzeri olmayan bir saray inşa etmeye karar vermiş. Birçok odası olan bir saray yaptırıp, her bir odaya freskolar, resimler çizdirmişler. Tabi dönemin en önemli ressamlarına yaptırmışlar bunları, masrafı siz düşünün. Sonuçta Pitti ailesi bu harcamalar yüzünden iflas etmiş ve Medici ailesi onların sarayını haraç mezat satın almış. İşte böyle bir sanatı finanse etme yarışı ve hatta çılgınlığı…

Floransa’da gezilecek müzelerin sonu gelmez. Her şeyin müzesi var. Ben 3 günde şehrin tamamını gezip, seri katiller sergisi diye bir şeyi bile gezmiştim. Dünyadaki seri katillerin ezici çoğunluğu ABD’den çıkıyormuş bu arada…

Daha fazla bilgi için Floransa Gezi Rehberi yazısını tavsiye ederim.

İtalya Gezi Rehberi

italya'da gezilecek yerler blog yazısı
Floransa
 • Venedik’te Ne Yapılır?

Venedik çok köklü tarihi ile öne çıkan denizci bir kent devleti. Bu adamlar tüccarlığın kitabını yazmışlar. Hindistan’ın baharatını, Çin’in ipeklerini ve hatta Türk Anadolu yörük halılarını tüm Avrupa’ya satmışlar. Tarih kitaplarını okurken Fatih Sultan Mehmet’in Venedik’e verdiği kapitülasyonlar vardı hatırlarsınız. Hep sınav sorusu olarak çıkardı. İşte bu Venedikliler aynı Venedik’tendir Bizans döneminde Konstantinopolis’te bir limanları varmış (Cenevizliler de aynı şekilde) oradan deniz ticaretini yönlendirirlermiş. Sonra Osmanlılar gelmiş ve sistem aynı şekilde devam etmiş.

İşte Venedik bu yolla dünyanın zenginliklerini şehrine taşımış. Bizans dönemi Hipodrom (Atmeydanı) da bunlar tarafından, İstanbul’da Latin İstilası döneminde yağmalanmış. San Marco Bazilikası‘nda bulunan dört atlı heykeli çalınıp, oraya götürülmüş.

Venedik’e bu köklü tarihinden dolayı 3 gün ayırmıştım. Fakat biraz fazla geldiğini belirtmeliyim. Bu şehri layıkıyla gezmek için iki tam gün yeterli olur.

Daha fazla bilgi için Venedik Gezi Rehberi yazısını okuyabilirsiniz.

İtalya Gezilecek Yerler blog

italya'da görülecek tarihi yerler
Venedik
 • Bologna’da Gezilecek Yerler

Bologna sevimli mi sevimli bir ortaçağ kentidir. Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi bu şehirde bulunur. Şehrin en ilgi çekici yeri meydanı ve San Petronio Katedrali‘dir. Bu arada Bologna’ya yolunuz düşerse, Spagetti Bolognese yemeden şehri terk etmeyin.

Daha fazla bilgi için Bologna Gezi Rehberi yazısı işinize yarayabilir.

İtalya Gezi Rehberi Blog Yazıları

italya seyahat tavsiyeleri
Bologna
 • Pisa Görülecek Şeyler

Pisa Kulesi‘ni yıllardır İtalya’nın simgesi olarak biliriz. Pisa Katedrali’nin o eğri çan kulesi görsel hafızamıza kazınmıştır. Pisa’nın bir şehir olduğunu çoğu insan bilmez bile… Bu şehrin kalbinde, “Mucizeler Meydanı” adı verilen bir meydan bulunur. Gerçekten de seyrine doyum olmayacak kadar güzeldir. Şunu da eklemek isterim ki, Pisa Katedrali, tüm katedraller arasında (bıkmadan usanmadan hepsini gezdim) en iyilerinden biriydi.

Daha fazlası Pisa Gezi Rehberi yazısında var.

İtalya’da Gezilecek Şehirler

italya gezi notları blog yazıları
Pisa

İtalya Gezi Rehberi Yazımızın Sonu

İtalya seyahati ile ilgili tavsiyelerim bunlar. İsteyenlere mail aracılığı ile yardımcı olabilirim. Acente ismi telaffuz etmeyeceğimi peşin olarak söylemek isterim. O yüzden reklama girecek sorular sormazsanız sevinirim.

Size tavsiyem İtalya’yı çok iyi gezin. Hayat boyu unutulmayacak anılar bırakan bir yer. İnsanı sanata, kültüre doyuruyor. Yalnız hala İspanya’yı mı, yoksa İtalya’yı mı daha çok sevdiğime karar veremedim. İkisi de mükemmel.

İtalya Gezi Rehberi Blog Yazısı by Serhat Engül

18 thoughts on “İtalya Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler”

 1. Merhabalar, İtalya turuna gitmeyi düşünüyoruz, 2 seçenek arasında kaldık.
  1: Milano (1) – Floransa (2) – Roma (2)– Ferrara (1) Venedik (1) – Sirmione – Verona
  2: Venedik (3) – Floransa (1) – Roma (3) – Napoli
  Sizce hangisini seçmeliyiz, hangisi daha mantıklı olur ?

 2. Ben burada ancak kişisel fikrimi söyleyebilirim, çünkü bu tamamen sizin beklentilerinizle alakalı bir seçim. Ancak ben olsam birinci seçeneği uygulardım. Gördüğüm kadarıyla ilk seçenek çok kapsamlı ve güzel bir rota. Birinciyi seçerek sadece Napoli’yi kaçırmış oluyorsunuz. Onu da başka bir zaman görürsünüz. Venedik için 3 gün zaten çok fazla. Ayrıca İtalya zaten bir seferle gezilecek bir ülke değil. Her köşesi güzel. Siena, Pisa, Como, Amalfi Sahili sizin listenizde yok. Napoli’yi de bir dahaki sefere onlarla görürsünüz.

 3. Selamlar. Toscano bölgesini araç kiralayarak gezmek mi yoksa trenle gezmek mi daha kolay ve uygun olur?
  Pisa merkezli bir gezi düşünüyorum. Etraftaki ortaçağ kasabaları,Floransa, lucca, siena çevresi.Ayrıca La spiezza’nın yukarısındaki köy ve kasabalara( 5 köy; italyanca ismi aklıma gelmedi cheque terra gibi bir şeydi) gidiş için araç uygun mudur?

  1. Merhabalar, Pisa’dan Lucca ve Siena’ya trenle ulaşım çok kolay. Eğer buralarla sınırlı kalacaksanız arabaya gerek yok. Cinque Terre’ye gitmek için araba da tercih edilebilir tren de… Ben Cinque Terre’ye gitmedim. Forumlardan gördüğüm kadarıyla yol biraz virajlı ve darmış. Ayrıca Cinque Terre’de park yeri bulmak zor ve maliyetli olabiliyormuş. Ben sizin yerinizde olsam her yere trenle giderdim. İtalya’da trenle seyahat etmek çok keyifli ve basit.

 4. Merhaba serhat bey bu temmuzda İtalya gezisi düşünüyoruz eşimle. Benim İngilizcem başlangıç eşimin orta derece tur mu bireysel mi diye çok düşündük ama tur gezisi istemediğimize karar verdik bir gezi rotası düzenleyip herşeyi planlayıp yola çıkmayı düşünüyoruz bir çok gezi yazısı okudum sizin ki de dahil olmak üzere 🤗 hala tam rota belirleyemedik 7-8 günümüz olacak sizden yardım istediğim 2 konu var.
  Birincisi böyle bir İngilizceyle çokmu zorlanırız tur daha mı mantıklı olur ?
  İkincisi 7-8 günlük bir gezi için nasıl bir rota belirlemeliyiz biz görülecek tüm değerlerini görmek istiyoruz.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ☺️

  1. Merhaba Zeynep Hanım, ben zorlanacağınızı sanmıyorum. Temel bir İngilizce ile İtalya kolaylıkla tursuz gezilebilir. Zaten siz İngilizce bilseniz de, İtalyanlar bilmiyor. İtalya’da alışveriş veya toplu ulaşımda İtalyanlarla anlaşmak istiyorsanız, temel İtalyanca kelimeleri ezberleyin derim. İtalya tam bir turizm ülkesi olduğu için turistler için zor bir yer değil. Rahat gezersiniz.

   Benim favori rotam Milano, Venedik, Bologna Floransa, Pisa, Roma. Bunu Roma’dan başlayıp tersine de yapabilirsiniz. Bunun haricinde elbette Siena, Verona, Napoli gibi yerler var ama bir seferde hepsi zaten gezilmez.

 5. Merhaba, öncelikle emeğinize sağlık. İst-Milano uçuşumuz. Kardeşim ise Torino’da erasmus yapıyor, 5 gün için compact bir gezi planına ihtiyacımız var.. Çok ayrı yerler ve zaman da kısa olduğu için bir türlü uygun bir yol çizemedik. Gidip görmüş biri olarak, bu kadar kısa süre için önerebileceğiniz en iyi alternatif ne olurdu ? Teşekkürler,

  1. Merhaba Elif, Torino ile Milano yan yana olduğu için; gezi planınız biraz dolambaçlı olacak. Elbette plan sizin neyi görmek istediğinize göre şekillenmek zorunda… İtalya’ya ilk defa giden biri genelde Venedik‘i görmeden dönmek istemez. O yüzden Benim de gezi planımda yaptığım gibi, Milano’dan, Venedik’e bir trenle gidebilirsiniz. Venedik’te 1 gün geçirdikten sonra, Bence Bologna ve Floransa şehirlerini ziyaret edin. Floransa’dan Pisa şehrine ve mümkünse Lucca kasabasına da uğrayıp, direkt Torino’ya dönüş yaparsınız. Böylece İtalya’nın kuzeyinde saat yönünde bir daire çizmiş oluyorsunuz. Roma’yı bu plana katmadım. Çünkü Roma böyle kısa bir seyahatte aceleyle gezilecek bir yer değil. Gidip 3-4 gün kalmak ve tadını çıkarmak lazım.

 6. Serhat bey selamlar,
  Mail adresinizi bulamadığım için buradan yazmak durumunda kaldım. Öğrencilik yıllarımda kendimizce bir İtalya turu yapmıştık. Üzerinden yıllar geçti şimdi balayı için tekrar bir İtalya turu planlamak istiyorum. Şehirlere ayrılacak günler, sıralaması ve birkaç konu hakkında tavsiyelerinizden faydalanmak isterim.
  Saygılar

  1. Merhaba Mehmet Bey. Benim yaptığım gezi günübirlik Milano, 3 gün Venedik, 1 gün Bologna, 3 gün Floransa, günübirlik Pisa ve 4 gün Roma şeklinde olmuştu. Ancak tur sırasında fark ettim ki, Venedik’e 3 gün fazlaymış. Venedik’e 1 veya 2 gün, Floransa’ya 2 veya 3 gün, Roma’ya ise 3 tam gün ayırmanızı öneririm. Bunun haricinde elbette İtalya’da gezilecek çok yer var. Ben Ravena (Bizans mirası nedeniyle), Siena, Verona, Napoli gibi şehirleri gezemediğim için üzülmüştüm. Uzun bir tatile gidiyorsanız onları da eklemenizi öneririm.

 7. Merhaba Serhat Bey.
  Eşim ve 1 yaşındaki kızımızla Temmuz ayında Roma da 3-4 gün (Vatikan ve Napoli- Pompei günübirlik) Floransa 1-2 gün konaklayıp günübirlik Pisa ya oradan da Bologna ya (sadece Barselona ya uçuş için uğrayacağız uçak bileti fiyatları daha düşük oluyor) son durağımız Barselona da 4 gün kalmayı planlıyoruz. Acaba bu şekilde mi uygun olur yoksa Roma da 5 gün konaklayıp Floransa Pisa Napoli ye günübirlik gezip Roma dan Barselona ya gecmek mi? Bizim için artısı eksisi ne olur acaba rehber bulabilir miyiz? Ve örneğin Napoli ye günübirlik nasıl gidebiliriz?

  1. Merhaba Betül Hanım, açıkçası sizin çıkardığınız plan benim gezi tempoma göre çok hızlı. Herkes seyahatten farklı şeyler beklediği için bu elbette normal. Ancak 5 gün Roma’da konaklayıp arada Floransa, Pisa ve Napoli’yi de aradan çıkarmayı düşünmek bence aşırı olur. Pisa, Siena, Lucca gibi minör yerleri günübirlik aradan çıkarmak mümkün olabilir. Ancak Napoli, Floransa başlı başına gidilip gezilecek yerler. Roma’ya ayak bastığınız anda, Roma’da görülecek ne kadar çok şey olduğunu fark edeceksiniz.

   Bence sizin planınız Roma’ya hak ettiği zamanı tanımıyor. Kağıt üzerinde mümkün gözüken bu gezi planı, bence fast food tarzı yemek gibi bir şey. Sanatın, müzelerin ve sokakların tadını birkaç saatte çıkaramazsınız. Müze kuyruklarını, ulaşımı, yeme-içmeyi ve dinlenmeyi de hesaba katın. Bence 5 günün 3 günü Roma’ya, 2 günü ise Floransa’ya ayrılmalı. Aksi takdirde koşturmaktan hiç bir şey anlamazsınız.

   1. Teşekkür ederim. Peki Barselona ya uçuşu Floransa dan mı önerirsiniz Bolonya dan mı? Bolonya dan Barselona ya uçak biletleri Floransa dan nazaran 300-400 tl daha ucuz ama Floransa dan Bolonya ya tren biletleriyle aynı hesaba mı gelir?

    1. Rica ederim. Yalnız benim ulaşım fiyatları hakkındaki bilgilerim güncel değil. O yüzden size yardımcı olamayacağım. Oturup teker teker kontrol etmem gerek. Zaten aynı bilgilere internetten siz de ulaşabilirsiniz. Tek hatırladığım şey, İtalya’da tren seyahatinin Fransa ve İspanya’ya göre çok daha ucuz olduğuydu. Şayet Bologna’ya gidecekseniz. 3-4 saatte meydanı gezmeyi ihmal etmeyin. Zaten küçücük bir şehir ve San Petronio Bazilikası’nı çevreleyen meydan çok güzel. Böylece oraya gitmenizin de bir amacı olmuş olur.

     1. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim dikkate alacağım. İyi günler.

 8. Merhaba serhat bey . Kız arkadaşımla beraber italyayı gezmek istiyoruz . 5 günlük bi zamanımız var . Ucak bileti milanoya uygun oldugu icin kasım ayı icin oraya alıcağız. Sizce o zamanlar hava nasıl olur ? Nasıl bi rota cizmeliyiz . Görmek istediğimiz şehirleri sıralıycak olursak milano roma vedenik ve pisa . Sizce rotayı nasıl yapmalıyım ve şehirler arası ulaşımı nasıl ve nerden , ne kadar bi maliyetle halledebiliriz. Konaklamaya gelicek olursak hostelde kalmak istemiyoruz bu konudaki sorularımı cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler

  1. Merhaba Onur Bey, İtalya’nın iklimi Türkiye’nin Akdeniz iklimine çok benziyor. Hafif serin ve yer yer yağmurlu olacağını düşünüyorum. Ancak Kasım ayı halen Türkiye’de kültür turizminin devam ettiği bir ay. Yani eniz-kum-güneş vakti bitmiş olsa da, tarihi eserleri ziyaret etmek için uygun bir zaman. İtalya’da da üzerinize hafif bir rüzgarlık alarak gezintinizi yapabilirsiniz.
   Siz tam da benim geçmişte gezdiğim yerleri geziyor olacaksınız. Milano’dan trenle Venedik 2 saat kadar sürüyor. Venedik’ten sonra Pisa’da günübirlik bir gezinti yapıp, Roma’ya geçebilirsiniz. Yolculuk maliyetleri Avrupa’nın geri kalanına göre minimal düzeyde olacaktır. İtalya’da trenler Fransa ve İspanya’dan daha ucuz. Hosteller yerine şehire mümkün olduğunca yakın 3 yıldızlı otelleri veya guesthouse tarzı butik işletmede konaklamayı tercih edebilirsiniz. AirBNB de iyi bir seçenek olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *