info(at)istanbulclues.com

Venedikliler Ve Cenevizliler Kimdir?

İtalya yarımadası, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından yüzyıllar boyunca bir birlik sağlayamamıştır.

Günümüzün İtalya sınırları içerisindeki turistik kentler, uzun bir dönem boyunca birbirinden bağımsız kent devletleri olarak varlık gösterdiler. Bunlardan en ünlüleri Cenevizliler ve Venedikliler olarak bilinir.

Bu kent devletleri Akdeniz kıyılarında çok önemli limanları mesken tutmuş ve ticaretle zenginleşmiştir. Osmanlı tarihinde de bolca rastladığımız bu denizci devletlerden özellikle Cevnevizliler, İstanbul’un mimari dokusuna da katkıda bulunmuştur.

Venedik Cumhuriyeti Tarihi

Venedik Cumhuriyeti, 697 – 1797 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan bir denizci şehir devletidir. Venedik’i diğer birçok şehir devletlerinden ayıran şey, denizcilikte olduğu kadar ticaretteki başarısıdır.

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un, esasında Venedikliler ile çokça kesişen bir tarihi vardır. Venedikliler, bir ticaret kolonisi olarak önce Bizans İmparatorluğu döneminde varlık göstermiş ve Asya’dan gelen tüm ticari metaları Konstantinopolis limanından, Avrupa’ya taşımışlardır.

Asya’nın Çin diyarından gelen ipekli kumaşlar, Hint topraklarından ithal edilen baharatlar ve çaylar, kervanlar ve gemiler ile İstanbul’a taşınmış ve oradan da Avrupa limanlarına aktarılmıştır. Bu yolla Venedik kent devleti inanılmaz boyutta bir ticaret hacmine ulaşmış ve zenginleşmiştir. Günümüzde Venedik kentinin bu kadar güzel olmasının bir sebebi de, Venedik Cumhuriyeti yıllarından gelmektedir.

Venedik Cumhuriyeti Yönetimi

Venedik kenti, Venedik Dükü (Doge Of Venice) tarafından yönetilmiştir. Bugün Venedik hükümdarının yaşadığı muhteşem saray, Venedik San Marco Meydanı’nda bulunur ve bir müze olarak ziyaret edilebilir. Sarayın adı Dükalık Sarayı (Palazzo Ducale) olarak bilinir.

İstanbul’da 1204 Latin İstilası

13. Yüzyılın başında Venedik Dükü olan Enrico Dandolo, koyu bir katolikti. Hristiyanlığın bir diğer mezhebi olan Ortodoksluğa şiddetle karşı olan Dandolo, dördüncü Haçlı seferinde Haçlı Orduları komutanı oldu. Konstantinopolis’e ve Ortodoks Patrikhanesi’ne büyük nefret besleyen Venedik Dükü, IV. Haçlı Seferi sırasında şehri işgal etti ve yakıp yıktı.

Öyle ki, Konstantinopolis şehrinin en değerli eserlerine el konuldu ve Venedik’e götürüldü. Bunlardan en bilineni ise, orjinalde Sultanahmet At Meydanı’nda (Hipodrom) bulunan dört atlı heykelidir. Bu muhteşem bronz heykel, günümüzde Venedik’in San Marco Katedrali’nin müzesinde sergilenir.

Bu konu ile ilgili daha çok bilgi için Bizans Tarihinde Latin İstilası yazısını tavsiye ederim.

Venedik Cumhuriyeti Ve Fatih Sultan Mehmet

Tarih derslerinde sıkça bahsedilen kapitülasyonlar, işte bu İtalyan kent devletleri olan Venedik ve Ceneviz Cumhuriyetlerine verilmiştir. Zaten Bizans döneminden beri şehirde varlık gösteren bu ticaret kolonileri, Osmanlılar döneminde de ticari faaliyetini aynı şekilde sürdürmüştür. Fatih Sultan Mehmet, bu denizci devletlere bazı imtiyazlar ve ticari ayrıcalıklar tanımıştır.

Venedikliler Anadolu’nun meşhur yörük halılarını da Avrupa’ya pazarlamışlardır. Halılar öylesine yoğun bir şekilde satılmış ve beğenilmiştir ki, Türk Halısı Avrupa Rönesans sanatında birçok tabloda kendine yer bulmuştur.

Bu konu ile ilgili daha çok bilgi için Türk Halılarının Tarihi yazısını tavsiye ederim.

Venedik Şehri Gezi Rehberi

İşte Venedik bu muhteşem tarihin mirasçısı bir şehirdir. Bu yüzden İtalya’nın en meşhur turistik noktalarından biridir. Venedik şehri ile ilgili bir gezi yazısı okumak isterseniz.

Venedik Gezi Rehberi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Venedikliler Kimdir? Venedik Cumhuriyeti Tarihi was last modified: June 12th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 4 =