info(at)istanbulclues.com

Savaş Vadisi Filminin Orijinal İsmi Nedir?

Film Hacksaw Ridge adıyla 2016 yılında vizyona girmiştir. 2 saat 19 dakika süresi vardır. 40 milyon dolar gibi yüksek bir bütçe ile çekilmiştir.

Savaş Vadisi Filminin IMDB Puanı Kaçtır?

Bu güzel savaş filmi, yaklaşık 225.000 kişinin oy kullandığı puanlamada, 8.2 puan ile seyredilmeye değer bir film olduğunu kanıtlamıştır. IMDB’nin Top 250 listesine direkt olarak giren nadir yeni filmlerden biridir.

Savaş Vadisi Filminin Yönetmeni Kimdir?

Mel Gibson tarafından yönetilmiştir. Mel Gibson; Cesur Yürek, Vatansever, Apocalypto, Bir Zamanlar Askerdik gibi filmleriyle de biliniyor. Aksiyon, gerilim ve savaş filmlerinde oldukça usta bir yönetmendir.

Savaş Vadisi Filminin Konusu Nedir?

Savaş Vadisi, eline tüfek almayı reddeden bir askerin hikayesini konu alıyor. Orduya gönüllü olarak yazılan genç Desmond Doss, dini inançları sebebiyle kimseye zarar vermek istemez. Ancak askerliğin doğası gereği eğitimlerde tüfek le talim yapmak ve ateş etmek zorundadır. Birlik içinde tüfek kullanmadan savaş talimi yapmak ister. Ancak komutanları buna şiddetle karşı çıkarlar. Doss, divanı harpte yargılanır ve büyük bir ceza almaktan bir savaş kahramanı olan babasının bağlantıları sayesinde kurtulur. Zaman içinde Doss’un savaşmadan da yararlılık gösterebileceği anlaşılır. Hatta öyle faydalı olacaktır ki, birlikte eğitim aldığı birlikteki en üst düzey askerler bile onun karakterine ve becerisine şapka çıkaracaktır.

Savaş Vadisi Filmi Hakkında Bilgi Ve Yorumlar

Savaş Vadisi, savaş olgusuna gerçekten çok farklı bir açıdan yaklaşan bir film. Filmin yönetmeni olan Mel Gibson, aksiyonun çok ön plana çıktığı; Amerikan milliyetçiliğinin ağır bastığı filmleri ile tanınır. Bu filmde savaşın aksiyon kısmını ekrana iyi yansıtmakla birlikte, oldukça hassas bir konuyu gündeme getiriyor. Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil’in öğretilerini izleyen bir gencin, insanlara zarar vermek istemeyişi ve savaşa bambaşka bir açıdan yaklaşmasını konu alıyor. İçinde sorgulayıcı bir felsefe olan savaş filmlerini her zaman daha ilgi çekici bulmuşumdur. Bu açıdan Savaş Vadisi’nin; İnce Kırmızı Hat, Savaş Günahları, Müfreze, Kıyamet gibi tarihin klasik ve kült savaş filmlerinin arasına girme yönünde önemli bir aday olduğunu düşünüyorum. Zaten imdb top 250 listesine bu kadar kısa sürede girmiş olması da buna işaret ediyor.

Tüm bunlara ek olarak, mucizevi bir senaryonun aslında gerçek hayattan alınmış olması ve gerçekten böylesine yüce gönüllü ve ölümü hiçe sayan bir insanın var olmuş olması insana ilham veriyor.

Savaş Vadisi Filminin Oyuncu Kadrosu (Cast)

Filmin başrollerinde Andrew Garfield, Richard Pyros, Jacob Warner gibi aktörlerin yanı sıra, Mel Gibson’un oğlu Milo Gibson da rol alıyor.

Film İnceleme Ve Tavsiye Yazısı Önerileri

Eğer hangi savaş filmini izlemeliyim diye düşünüyorsanız, size tavsiye niteliğindeki en iyi savaş filmleri listesi isimli yazıyı tavsiye ederim.

IMDB sinema sitesinin Top 250 listesi referans alan, Türkçe bilgiler ve yorumlar ile süslü bir blog yazısına bakmak isterseniz: En İyi Yabancı Filmler Listesi isimli listeyi gözden geçirmenizi öneririm.

Savaş Vadisi Filminin Konusu Ve Yorumlar was last modified: June 19th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + 1 =