Bergama Akropol Ören Yeri

İzmir Bergama Akropol Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Antik adı Pergamon olan Bergama, tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olagelmiş. Akropol ise, Pergamon şehrinin ilk yerleşimi olarak kabul ediliyor. 300 metre yükseklikte yer alan Akropol, Roma döneminden kalan yapılara ev sahipliği yapıyor. Yolunuz İzmir’den geçtiğinde, Roma dönemini bütün görkemiyle muhafaza eden bu antik kenti mutlaka görmelisiniz.

Akropol Nedir?

Akropol ya da Akropolis, Antik Yunan dönemine ait bir yerleşim biçimidir. Bu kelime, Yunanca akro (yukarıda bulunan) ve polis (şehir) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Yüksek yerlerde bulunan ve tapınaklar, hazine binaları, devlet kurumları gibi önemli binalara ev sahipliği yapan yerleşimler bu şekilde adlandırılırdı.

Antik Yunan devrinde, hemen hemen her kentin bir Akropol’ü bulunurdu. Bu yerleşimler, devletin hazinesine, belgelerine ve önemli yapılarına ev sahipliği yaptığı için savaş zamanlarında asla terk edilmezdi.

İzmir Bergama Akropol Ören Yeri Tarihi

Günümüzde Bergama Akropol Örenyeri’nde Roma İmparatorluğu döneminden kalan yapılar ön plana çıkıyor. Ancak yapılan araştırmalar, Akropol’ün tarihinin M.Ö. 3000 yılına kadar uzandığını göstermekte. Burada hangi kavimlerin yaşadığı henüz tespit edilememiş olsa da, Tunç Çağı’ndan itibaren önemli bir yerleşim yeri olduğu yorumunu yapmak mümkün. Bazı tarihçiler, Akropol’ün eski ve sönmüş bir volkanın üzerinde yer aldığını söylemektedir.

Pergamon, Roma döneminde imparatorluğa bağlı Küçük Asya eyaletinin önemli kentlerinden biriydi. Bununla birlikte Pergamon isimli bir kentten Lidyalı coğrafyacı Pausanias’ın eserinde ve Ksenofon’un meşhur Onbinlerin Dönüşü kitabında bahsediliyor. Bu bakımdan, Akropol’ün bir kent yerleşimi olarak ortaya çıkışını Antik Yunan döneminde dayandırmak mümkün.

Pergamon Antik Kenti

Bergama Akropol örenyeri giriş ücreti
Bergama Akropol Antik Kenti

Akropol’de Yer Alan Başlıca Yapılar

Akropol, Pergamon Antik Kenti‘nin en zirve noktasında, 300 metre yükselikte yer alıyordu. Yapılan araştırmalar kral ailesinin, komutanların, aydınların ve yönetici sınıfının burada yaşadığını gösteriyor. Bu yerleşimin sınırları içinde de tapınaklar, depolar, devlet binaları, su yolları, agora (pazaryeri) gibi yapılar bulunuyordu.

  • Traian Tapınağı ve Kutsal Alan

Bergama’nın en yüksek noktasında yer alan Trajan Tapınağı, M.S. 125 yılında Roma İmparatoru Trajan adına, onun halefi olan Hadrianus tarafından yapıtırıldı. Trajanium olarak da bilinen Tapınak, zaman içinde yıkılmış olmasına rağmen 1976 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından tekrar canlandırıldı.

  • Athena Tapınağı

6. Yüzyıl’ın ikinci yarısına yapımına başlanan Athena Tapınağı‘nın ne zaman bitirildiği bilinmiyor. Mimarisinde Dor ve İyon dönemi üslubunun hakim olduğu tapınakta bir altara rastlanmamış olması, burayı muadili yapılardan ayırıyor. Tapınağın duvarlarına yapılan kabartmalar ise hâlâ görülebilir.

  • Bergama Antik Tiyatrosu

Önemli bir kısmı hâlâ ayakta duran Bergama Tiyatrosu, Helenistik dönemin en önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. On bin kişilik bir kapasiteye sahip olan tiyatro, aynı zamanda tarihte ahşap sahneye sahip ilk tiyatro olma özelliğini taşıyor.

  • Dionysos Tapınağı

Tiyatro terasının kuzeyinde yer alan tapınak, İon döneminin mimari üslubunu yansıtan nadir eserlerden biri olarak kabul ediliyor. Tapınağın sınırları içinde yer alan altarın günümüze kadar korunduğunu belirtmekte fayda var. Bu tapınağa ait bazı parçalar Berlin Müzesi’nde bulunuyor.

  • Bergama Kütüphanesi

Akıl ve Bilgelik tanrıçası Athena için yaptırılan kütüphane, faaliyet gösterdiği dönemde İskenderiye Kütüphanesi’nden sonra en büyük kütüphane ve kültürel merkez olarak kabul ediliyordu. Öyle ki, Antik Mısır’ın bu kütüphane ile olan rekabetten dolayı papirüs ihracatını yasakladığı biliniyor.

Parşömen kelimesinin etimolojik kökenine baktığımızda, kelimenin Bergama kağıdı anlamına gelen Pergamae Chartae kökünden geldiğini görmekteyiz. Bu kağıt ise, Mısırlıların papirüs ambargosundan sonra, Akropol’de yer alan kütüphaneye yeni eserler kazandırabilmek için icat edilmişti.

Bergama Akropol Ören Yeri Giriş Ücreti 2021

Bergama Akropol giriş ücreti 50 Türk Lirası‘dır. Pergamon Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir ören yeri olduğu için, girişte Müzekart geçerlidir.

Bergama Akropol Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Bergama Akropol Örenyeri, 1 Nisan ile 1 Ekim arasındaki yaz döneminde 08:00 ile 19:00 arasında ziyaret edilebilir. 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki kış döneminde saat 17:00‘de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için antik kentin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bergama Antik Kenti Hakkında Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *