Kaan Sekban: Tebrikler Kovuldunuz!

Kaan Sekban: Tebrikler Kovuldunuz Kitap Özeti ve Yorum

Geçtiğimiz hafta kitapçıda gezerken hafif bir dille yazılmış ve zaman geçirtecek kitaplara göz atıyordum. Uzun zamandır tarih kitaplarına dalıp gittiğim için adeta beynim yorulmuştu ve çıtır çerez niyetine zaman geçirtecek bir şeylerin peşindeydim.

Raflarda son çıkan kitaplara bakarken, Kaan Sekban’ın bu kitabı gözüme çarptı. Kaan Sekban’ı bir yakınım ile aynı iş yerinde çalıştığı için tanıyordum ve işten çıkış hikâyesi bana ilham verici gelmişti. İnternette yayınladığı videolara birkaç kez göz ucuyla bakmış ve pek çekici bulmamıştım. Ancak plaza hayatını mizah yoluyla eleştirmesi de ilginç gelmişti. Belki yazın dilinde, bana çok hitap etmemiş olan görsel performansından daha etkilidir dedim ve kitabı birkaç kez elimde çevirdikten sonra almaya karar verdim.

Kaan Sekban Tebrikler Kovuldunuz Kitap Özeti

Noktasız Cümlelerle Kitaba Giriş

İlk sayfalarda uzayıp giden cümlelerden gına geldi ve yazarın nokta koymayı sevmediğini düşünmeye başladım. Tüm kitap böyle ise okunması çok zor olacaktı. Ancak ilk birkaç sayfayı atladıktan sonra öykünün içine girmeyi başardım. Kaan lise hayatını anlattığı giriş bölümündeki zorlama paragraflardan sonra, üniversite yıllarını kısa kesmiş ve esas mevzu olan iş hayatına geçerek konuyu bağlamıştı. Eğlence de ondan sonra başladı diyebilirim.

Anlatım Arap Atı Misali Sonradan Bir Açıldı Pir Açıldı

Biraz ön yargı ve uzayıp giden cümlelere hayıflanarak başladığım bu kitap, özellikle ortasından itibaren inanılmaz bir akıcılık ile ilerlemeye başladı. Kaan’ın iş hayatına atılışını, çağrı servisinde yaşadıklarını, MT sınavını kazanıp şubeye geçmesini ve elbette sakarlıklarını keyiflenerek okudum. Çünkü aynı sektörde olmasak da, benim iş hayatına başlangıç yıllarım ile ilgili çok fazla ortak nokta vardı ve tatlı bir nostalji hissi uyandırıyordu.

Kaan’ın iş hayatında karşılaştığı şefler, müdürler, yöneticiler hangimizin hayatında yoktu ki? Hepimiz insanların egolarına karşı savaştık ve belki farkında olmadan biz de başkalarına zorluk çıkardık. Kaan’ın anlattığı öyküde çizdiği yükselme hırsı olan, ancak bunu sosyal hayatını kaybetmeden yapmaya çalışan karakter bana çok sıcak geldi.

Kaan Sekban: Tebrikler Kovuldunuz! Kitap Yorumu

Kaan Sekban kitap özeti ve yorum
Kaan Sekban: Tebrikler Kovuldunuz

Kaan Sekban’ın İş Hayatının Tanıdık Gelen Yönleri

Kaan Sekban’ın bu kısa kitabında kariyeri ile ilgili ulaşacağı yerleri kendine yeni bir rol biçer gibi arzulaması ve bunu üstüne basarak tanımlaması çok güzeldi. Onun için kariyerinde yükseleceği noktalar birer hayaldi ve gerçeğe dönüştüğünde pek de bir anlam ifade etmiyordu. Özünde sevmediği bir işi yaptığı için asistan iken yönetmenliği, yönetmen iken yöneticiliği hayal ediyordu ancak bunlar sadece onun kendini biraz daha oyalamak için bürünmek istediği yeni rollerdi.

Bir profesyonel tur rehberi olarak, sevdiğim iş rehberlik olduğu halde yıllarca garanti para alacağım otelcilik mesleğinde inat etmiştim. Bir masanın arkasında, ofiste çalışmayı tercih etmiş ve böylece aynı Kaan’ın bankacılıkta yaptığı gibi 10 yılımı harcamıştım.

Elbette otelcilik bana çok şey kattı ve düzenli para kazandırdı. Ancak yıllar sonra tam zamanlı rehberlik yaptığımda, kendimi öylesine özgür hissetmiştim ki; “Ben bu iş için yaratılmışım.” demiştim. Bazen garanticilik bizi sevdiğimiz işleri yapmaktan alıkoyuyor.

Türkiye’de çoğu zaman insanlar sonunda ne iş yapacaklarını bile bilmeden KPSS gibi sınavlara giriyorlar ve salt bir iş sahibi olabilmek için tercihlerde kendileri ile alakalı olmayan seçenekleri işaretliyorlar. Ortaya çıkan sonuç ise mutsuz insan kalabalıkları oluyor. Herkesin Kaan gibi veya benim gibi köprüden önce son çıkışı yakalaması da mümkün değil. Çünkü iş hayatına devam ederken bazı şeyler ediniyor ve borçlanıyoruz, bu sebeple çıkış da kolay olmuyor.

Türkiye’de Tiyatro, Sinema Ve Şov Dünyası

Yıllar önce çalıştığım otelde bazı dizi ve film çekimlerine şahit olmuştum. Çekim ekiplerinin o düzensiz, disiplinsiz çalışma ortamları; figüranları sabahın erken saatlerinden, gecenin geç saatlerine kadar adeta süründürmeleri beni çok şaşırtmıştı. Başrolde oynayan oyuncular işi bitince çekip gidiyor, figüranlar ve alt seviyedeki oyuncular ise saatlerce sokakta bekletiliyorlardı.

Bir keresinde gecenin ilerleyen saatlerinde sinirden ağacı yumruklayan bir set çalışanı görmüş ve teselli etmek için yanına gitmiştim. Aldıkları günlük ücreti bana söylediğinde ufak çaplı bir şok geçirdiğimi hatırlıyorum. Alt düzeydeki oyunculara çok cüzi bir miktar para verildiği gibi, aşırı mesaiye maruz kalıyorlardı. Üstelik sette yetkili olarak dolaşan insanların kaprisleri ve tavırları çekilmeyecek derecede kabaydı.

Birkaç tane farklı çekimde benzer sahneleri gördükten sonra, Türkiye’deki şov sektöründe işlerin çalışanlar açısından hiç de iyi gitmediği izlenimi edinmiştim. Kaan’ın kitabında yazanlar da, önceden tecrübe ettiğim şeylerin bir bakıma teyidi gibi oldu. Başvurduğu tiyatro elemelerinde yaşadıkları, dizilere figüran ve oyuncu sağlayan cast ajansları ile ilgili anlattıkları gördüğüm ve duyduğum şeylerle bire bir örtüşüyordu.

Neyse ki artık internet ve sosyal medya kendi yıldızlarını yaratıyor ve gerçekten yeteneği olan insanlar, kendilerini gösterecek bir mecra bulabiliyorlar. Eğer günümüz dünyasının teknolojik olanakları olmasa, Kaan gibi hayallerinin peşinden koşan ve bu uğurda dolgun maaşlı işini bırakıp Amerika’da tiyatro eğitimi almaya gidecek kadar yürekli biri bile kaybolup gidecekti.

Bu Kitabı Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ederim

Sonuç olarak Cumartesi sabahı başladığım bu güzel kitabı, Pazar akşam olmadan bir solukta bitirdim ve kitap beni gülümsetti, neşelendirdi ve hatta bazen kahkahalar attırdı. Kaan’ın komedyenlik yeteneğini videolarında idrak edememiştim. Ancak kitabında olayları aktarma konusunda başarılı olduğuna kesinlikle ikna oldum. Bu kitapta iş hayatına atılmış ve birkaç yılını geçirmiş çoğu insanın kendilerinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum.

Tebrikler kovuldunuz İş hayatı açısından oldukça tanıdık, sıcak ve bizden bir öykü… İstifayı basıp, şov dünyasına adım attığı kısımdan sonra ise bazı insanlara ilham verecek bir hal alıyor. Hayallerinizin peşinde koşmak için 30’lu yaşların geç olmadığını size öğretiyor.

Kaan Sekban Tebrikler Kovuldunuz Kitap Konusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir