Kadıköy Gezi Rehberi

Kadıköy Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Anadolu Yakası‘nda yaşayan insanların sıkça kullandığı bir cümle vardır: “Avrupa Yakası’ndan vapur ile karşıya geçip, Kadıköy’e adım attığımda kendimi evimde hissediyorum.” derler. Ne kadar son dönemlerde dev siteler, iş merkezleri ve AVM’ler ile dolmuş olsa da, İstanbul Boğazı‘nın Anadolu tarafı, Avrupa tarafına nazaran daha sakindir.

Birbirine paralel uzanan E-5, Minibüs Caddesi ve Sahil Yolu; Anadolu Yakası’nın ana arterleridir. Kadıköy İlçesi ise Anadolu Yakası’nın tartışmasız eğlence ve etkinlik merkezidir. Anadolu Yakası‘nın bu basit dinamikleri, burada yaşayanlar için Avrupa Yakası‘nı çok karmaşık ve hatta yorucu kılar. O yüzden alışanlar için sessiz, sakin bir limandır. Huzur ile eş anlamlıdır.

İşte yerlisinin böyle anlamlar yüklediği Anadolu Yakası’nın en özel semti Kadıköy’dür. Herkesin Kadıköy’ü sevmek için kendine göre bir sebebi vardır. Kimisinin Barlar Sokağı’nda veya Akmar’da anıları vardır. Kimisinin ise Bahariye Caddesi veya Moda‘da… Hatta biraz daha çemberi genişletirsek Fenerbahçe, Kalamış, Bağdat Caddesi, Bostancı Sahili de Kadıköy’e dahildir.

Şimdi dilerseniz İstanbul‘un en köklü semtlerinden olan Kadıköy’ü; tarihi, gezilecek yerleri, kafeleri ve otelleri ile etraflı bir şekilde tanıtmaya çalışalım.

 Kadıköy Semti Tarihi

İstanbul’un kuruluşu isimli yazıda geniş bir şekilde değinmiştik Byzas ve onun Yunan Kolonisi Megara‘da başlayan serüvenine, o yüzden bu kez kısa kesmeye çalışacağım.

Yunanistan‘dan yola çıkan Byzas ve beraberindekiler, Kahin‘in onlara salık verdiği gibi Doğu‘ya göç ederler. İstanbul’un Sarayburnu tepesine geldiklerinde, bugünkü Topkapı Sarayı’nın olduğu tepeden muhteşem Boğaz manzarasını seyre dalarlar.

Kahin onlara demiştir ki: “Doğu’ya gidin ve memleketinizi Körler Ülkesi‘nin karşısına inşa edin.” İstanbul Tarihi Yarımada‘nın güzelliğini görmeyip, Kadıköy‘e yerleşen Khalkedon ahalisi için “Bunlar olsa olsa Kahin’in söylediği körlerdir.” diye düşünürler ve yerleşirler o bölgeye… Karşı kıyıdaki Kadıköylülerin adı da, o günden beri Körler Ülkesi olarak kalır.

Tarihte Kadıköy’ün Önemi

İlk olarak deniz ticareti yapan Fenikelilerin yerleştiği bu önemli liman kenti, antik dönemlerde Khalkedon olarak anılıyordu. Yunanistan‘dan göçenlerin yerleştiği Khalkedon, Roma ve Bizans döneminde de şehrin önemli yerlerinden biriydi.

Bizans döneminde önemli kiliselerin bulunduğu bir yer olan Kadıköy’de, günümüzün Hristiyanlık öğretisini belirleyen yedi evrensel toplantıdan biri olan Khalkedon Konsili düzenlendi. (M.S. 451)

Diğer yandan, ünlü kent tarihçisi Müfid Erkal’ın “Bizans Metropolünde Bir Türk Köyü: Kadıköy” kitabında Kuşdili Çayırı’ndan Erenköy’e kadar uzanan bölgedeki ilk yerleşimcilerin Türkler olduğu, Bizans döneminde buralarda Türk köyleri ve yerleşimleri olduğu yazılır.

Osmanlı Döneminde Kadıköy Semti

Konumu sebebiyle tarih boyunca önemli bir semt olan Kadıköy, 19. Yüzyıl’da Türkiye’de bulunan Avrupalı diplomatların ve Levantenlerin ilgi gösterdiği bir semt hâline geldi. Günümüzde izleri kalan birçok yapı 19. Yüzyıl‘da inşa edildi.

Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy semti tarihi
Kadıköy Çarşısı

Kadıköy Gezilecek Yerler Blog Yazısı

Kadıköy tarihi mekanlarıyla, ikonik müzeleriyle ve eğlence yerleriyle gezilip görülmesi gereken birçok yere sahip. Bu yazıda Kadıköy’ün az bilinen güzel yerlerine de değinmeye çalışacağız.

 • Barış Manço Müzesi

Barış Manço’nun Moda’da yaşadığı ev, vefatından kısa bir süre sonra ailesi tarafından belediyeye devredilerek müze hâline getirildi. Barış Manço’nun konserlerde giydiği kostümlerin ve antika koleksiyonlarının gösterildiği bölümler kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca evin kış bahçesi bir kafeterya hâline getirilmiş. Diğer yandan, evin Bodrum katında sizi ilginç bir sürpriz bekliyor.

 • Caddebostan Sahili

Çimlere oturarak keyifli bir zaman geçirmek isterseniz, Caddebostan Sahili’ne mutlaka uğramalısınız. Araç girişinin yasak olduğu bu sahilde bisikletinizle de gezinebilirsiniz. Ragıp Sarıca Köşkü’nün altında ve Adalar manzarasının karşısında uzanan bu sahili Kadıköy turunuza mutlaka eklemelisiniz.

 • Barlar Sokağı

Rexx Sineması’ndan başlayan Kadife Sokak, yıllardır Barlar Sokağı olarak biliniyor. 90’lı yıllardan beri Kadıköy’ün en iyi mekanlarından bazılarına ev sahipliği yapan bu sokakta oldukça uygun içkili mekanlar bulunuyor. Ayrıca Karga Bar’da zaman zaman konserler ve sergiler düzenleniyor. Geç saatlere kadar açık olan bu mekanlarda harika vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından açılan Oyuncak Müzesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Oyuncakların tarihi ve tematik bir biçimde kategorize edildiği bu müzede aradığınızdan çok daha fazlasını bulacaksınız. Oyuncak Müzesi’ne ulaşmak için Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nden geçen minibüs ya da otobüslere binebilirsiniz.

Kadıköy Gezilecek Yerler ve Müzeler

kadıköy gezilecek yerler ve müzeler
Oyuncak Müzesi
 • Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

Fenerbahçeli olmasanız bile, futbolla ilgileniyorsanız bu müzeyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda yer alan bu müzede, Türk futbolunun 20.yüzyılın başından itibaren nasıl geliştiğini görebilirsiniz.

 • Göztepe Parkı

Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Göztepe Parkı, Türkiye’nin Barok mimarisiyle inşa edilen tek parkı olma özelliğini taşıyor. 16 numaralı Pendik-Kadıköy otobüsüne ya da Bostancı dolmuşlarına binerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 • Özgürlük Parkı

İstanbul’un en büyük parklarından biri olan Özgürlük Parkı’nda geniş spor alanları, konser ve tiyatro oyunlarının sergilendiği yerler ve kafeteryalar bulunuyor. Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nden geçen minibüslere binip, Göztepe’de indikten sonra biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kesinlikle görmeniz gereken bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kadıköy Restoranları ve Kafeleri

Türkiye’nin en iyi restoranlarından bazıları Kadıköy’de bulunuyor. Üstelik buradaki restoranlar arasında oldukça uygun fiyatlarla hizmet veren kaliteli yerler de bulunuyor. Ayrıca Kadıköy’de tarzınıza hitap eden bir kafeterya bulacağınızdan da emin olabilirsiniz. Zira Kadıköy, Türkiye’de kafeterya yoğunluğunun en yüksek olduğu yerlerden biri.

 • Baylan Pastanesi

Mukavvakithane Caddesi üzerinde yer alan Tarihi Baylan Pastanesi, İstanbul’un en köklü mekanlarından biri. İstanbul’un en iyi pastaneleri arasında sayılan Baylan Pastanesi’nde Kup Griye yemeyi unutmayın.

Kadıköy Semt Pastaneleri

kadıköy kafeleri ve restoranları
Baylan Pastanesi
 • Rulo

Bahariye Caddesi’ne çıkan sokaklardan birinde bulunan Rulo, küçük bir mekân olmasına rağmen İstanbul’un en çok rağbet gören vejetaryen lokantalarından biri. Açık büfe dürümüyle meşhur olan Rulo’nun falafelini mutlaka denemelisiniz. Ayrıca kullandıkları sosların da harika olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları da oldukça uygun.

 • Bafra Pidecisi

Kızıltoprak’ta yer alan Bafra Pidecisi, 2004 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından İstanbul’un en iyi pidecisi seçilmişti. Samsun’a özgü bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Fiyatları biraz tuzlu olsa da kesinlikle bu fiyatlara değdiğini söyleyebiliriz.

 • Şekerci Cafer Erol

Canınız tatlı çektiyse Cafer Erol’a mutlaka uğramalısınız. Kadıköy Çarşısı’na yakın, tarihi bir yerde bulunan Cafer Erol’da yüzlerce farklı çeşitte şekerleme satılıyor. Ayrıca dondurmasını da mutlaka denemelisiniz.

Kadıköy Semti Tatlıcıları

kadıköy gezilecek yerler
Şekerci Cafer Erol
 • Develi Marin Restoran

Denize bakan bir yerde rakı-balık yapmak istiyorsanız Develi Marin Restoran’a mutlaka uğramalısınız. Fiyatları biraz yüksek olsa da, kesinlikle değer. Kalamış Yat Limanı üzerinde bulunan bu restoranda hem balık hem de kebap bakımından zengin bir mönü var. Keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Akademi 1971 Kitabevi & Kafe

Kitabınızı okuyarak vakit geçirebileceğiniz sessiz bir mekan arıyorsanız Akademi 1971 tam size göre. Caferağa Spor Salonu’nun karşısında bulunan Akademi Kafe’de hem kitap satın alabilir hem de sessiz sakin bir ortamda kitap okuyarak vakit geçirebilirsiniz.

 • Çiya Restoran

İstanbul’un en iyi restoranları arasında yer alan Çiya Kebap, Anadolu’nun asırlara yayılan yemek kültürünü en güzel yansıtan yerlerden birisi. Kadıköy’ün tam kalbinde bulunan bu restoran; hem yerli, hem de yabancı turistlerin uğrak noktası. Çiya ne kadar leziz kebapları ile bilinse de, İstanbul’da en iyi lahmacun yapan yerler arasında olduğunu da vurgulamak gerek.

Kadıköy’de Ne Yenir, Ne İçilir?

kadıköy gezilecek yerler
Çiya Sofrası, Kadıköy

Kadıköy Eğlence Mekanları

Kadıköy’deki eğlence mekânları arasından bir seçim yapmak oldukça zor. Yalnızca Barlar Sokağı’ndaki ve etrafındaki mekânlar için bile upuzun bir liste yapmak gerekir. Ancak ben yine de aralarından tavsiye edeceklerimi seçmeye çalışacağım.

 • Belfast Irish Pub

Dr. Esat Işık Caddesi’nde bulunan Belfast Irish Pub, İstanbul’daki nadir İrlanda barlarından biri. Zengin bir bira menüsü olduğunu söyleyebilirim. Yani burada Efes ile Efes Malt arasında bir tercih yapmak zorunda değilsiniz. İrlanda’nın meşhur siyah birasını denemenizi tavsiye ederim.

 • Teachers Pub

Barlar Sokağı’nın girişinde bulunan Teachers Pub, küçük olmasına rağmen oldukça iyi bir mekân. Oldukça zengin bir içki menüsü var, ayrıca fiyatlar bu zenginliğe göre oldukça uygun. Haftasonlarını saymazsak, genellikle kalabalık olmuyor. Huzurla içki içebileceğiniz samimi bir ortam arıyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

 • Zincir Pub

Kadıköy’den bahsedip bir Rock bara yer vermemek olmazdı. Barlar Sokağı’nda bulunan Zincir Pub, rockerların uğrak mekânlarından biri. Ayrıca Kadıköy’ün köklü mekânları arasında yer alıyor. Zengin bir yiyecek menüsü olmasa da fiyatları oldukça uygun ve biraları iyi. Biraz headbang yapmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

 • Naturel Sam Cafe&Bar

Antikacılar Sokağı’nda bulunan Natural Sam Cafe & Bar, sessiz sakin bir mekanda içmek isteyenler için güzel bir yer. Zaman zaman canlı performansların yapıldığı Natural Sam’de fiyatlar da oldukça iyi. Ayrıca öğle saatlerinde açık olan nadir mekanlardan biri olduğunu da söylemeliyim.

Beyoğlu’ndaki eğlence mekanlarının son yıllarda Kadıköy’e kaymasıyla, İstanbul gece hayatının kalbi Kadıköy’de atmaya başladı.

Kadıköy Gezilecek Yerler

kadıköy barları ve eğlence mekanları
Natural Sam

Kadıköy’de Nerede Kalınır? Kadıköy Otelleri

Kadıköy’de özellikle Rıhtım bölgesinde birçok otel bulunuyor. Dilerseniz tercihinizi ucuz ve kaliteli bir yerden yana kullanabilirsiniz.

 • Wyndham Grand Kalamış Marina

Nezih bir otelde bir gece geçirmek istiyorsanız, Fenerbahçe, Kalamış Caddesi üzerinde bulunan Wyndham Grand Kalamış‘ı tercih edebilirsiniz. Fiyatlar biraz yüksek, ancak deniz manzaralı odalarda iyi bir gece geçirmek için kesinlikle değer. Wyndham Grand Kalamış, Anadolu Yakası’nın en iyi otelleri arasında geliyor.

Kadıköy’ün En İyi Otelleri

kadıköy otelleri
Wyndham Grand Kalamış Marina
 • Armony City Hotel

Ucuz ve kaliteli bir otel arıyorsanız, Altıyol Boğa’ya yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu oteli tercih edebilirsiniz. Fiyatlar kaliteye göre oldukça uygun.

 • Khalkedon Hotel

Uygun fiyatları ve merkezi konumu ile öne çıkan bir otel. Kadıköy Çarşısı, Moda ve Bahariye Caddesi‘nin tam ortasında konumlanıyor. Kadıköy’ün tadını çıkarıp, gece de eve dönmeyecek olanlar için, ucuz ve kaliteli bir konaklama imkanı sunuyor.

Kadıköy Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *