Kanada’da Yaşam Şartları

Kanada’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

İngilizce rehberlik lisansına sahip biri olarak, en çok Kanada, Amerika, Avustralya, İngiltere gibi ülkelerden misafirlerim oldu. Bu ülkeler genel anlamda Anglo-Sakson kültürüne sahip, sosyal ve kültürel manada zengin ve yaşanabilirlik endeksinde her yıl birkaç şehirle temsil edilen ülkeler.

Ayrıca bu dört ülkelerden her biri, hatırı sayılır bir Türk nüfusa sahip ve gidenler hallerinden gayet memnunlar. Almanya’ya yerleşip de emeklilik yıllarında Türkiye’ye kesin dönüş yapma hayalleri kuran ve kazancını Türkiye’de ev veya arsa alarak değerlendiren nesil, 70’li ve 80’li yıllarda kalmış gibi gözüküyor.

Yeni Başlayanlar İçin Kanada Rehberi
Kanadada yaşam ve göçmenlik
Kanada Bayrağı

Kanada Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de yaşayan birçok genç; oraya yerleşen insanların neler yaptığını, nasıl bir yaşam standardına sahip olduğunu merak ediyor. Sosyal anlamda Türkiye’dekinden daha iyi bir hayat sürüyorlar mı? Yabancı bir ülkenin kültürüne adapte olabiliyorlar mı? Göçmenlere yaklaşım olumlu mu? Ülkenin ekonomik standartları nasıl?  Kolay iş bulunabiliyor mu? İklim şartları günlük hayatı nasıl etkiliyor?

Bu ve buna benzer soruların listesi uzar gider. İş hayatına girdiğim son 16 yıl içinde, birçok arkadaşım bu ülkelere yerleşti ve kendilerine güzel bir hayat kurdular. Onlardan edindiğim bilgileri ve Kanada vatandaşlarından birebir sohbetlerimde edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmak isterim.

Kanada’da Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Bu yazıyı soru cevap şeklinde sürdürmenin, okunabilirlik açısından daha kolay olacağını düşündüğüm için, merak edilen soruları bildiğim kadarı ile açıklayacağım.

Kanadalılar Nasıl İnsanlardır?

Yüzlerce Kanadalı insanla karşılaşmış birisi olarak, öncelikle oldukça doğal, sosyal ilişkileri kuvvetli, vücut dilini iyi kullanabilen, güler yüzlü ve anlayışlı insanlar olduğunu söyleyebilirim.

Belki yabancı birine sorsak, Türk insanını tarif ederken benzer kelimeleri kullanırdı. Ancak arada yetiştirilme tarzından ve kültürel alt yapıdan kaynaklanan bariz farklar var. Bu da, yukarıda saydığım özelliklerin bazılarının altını çok iyi dolduruyor.

Öncelikle Kanada’nın, dünyanın en huzurlu ve yaşam standardı yüksek ülkelerinden birisi olduğunu belirtelim. Temel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilen insanlar, yaşam piramidinde betimlendiği üzere; kültüre, sanata, seyahate daha yatkın olurlar. Kanada’yı tüm dünyada parmakla gösterilen ülke yapan unsurlardan biri, vatandaşlarına sağladığı yaşam garantisi olsa gerek.

ABD’de yaşayan insanlar bile, siyasal gerilimlerden ve ülke içinde yükselen şiddet dalgasından kaçmak için Kanada’ya yerleşmekten bahsedebiliyorlar. Zira Donald Trump‘ın başkan seçilmesinden sonra ABD’de ve Brexit oylamasından sonra da İngiltere’de Kanada’ya taşınma konusu hiç olmadığı kadar sık gündeme gelir olmuş.

Kanada’da Yaşam Şartları Ve Ekonomik Standartlar Nasıl?

Maddi yeterlilik, iş ve aş kaygısının azlığı, tatil yapabilecek parayı rahatlıkla kenara koyabilmek, müstakil evlerde doğa ile iç içe yaşamak, teknolojiye kolay ve ucuz ulaşabilmek, siyasal ve politik gerilimlerin olmadığı bir bölgede yaşamak, spor yapmanın ülke genelinde bir kültür olması Kanada’yı ön plana çıkaran özellikler. Kanada “Dünya’da en yaşanılır ülkeler” sıralamasında her sene başı çekiyor.

Yukarıda saydığım bu olumlu koşullar, insan davranışlarının altını dolduran hayat standartlarını ortaya koyuyor. Yani Türkiye’de ekonomik zorluklar, hayat pahalılığı, siyasi gerilimler ve etrafımızdaki savaşlar olmasa; belki biz de çok daha mutlu, huzurlu ve sabırlı insanlar olabilirdik. Zira başta belirttiğim gibi, Türkler de yabancılar tarafından misafirperver, sıcakkanlı, güler yüzlü olarak nitelendiğine kuşku yoktur.

Ancak yaşam standartları ile ilgili rahatlık, doğallık konusunda aynı şeyi söyleyemeyiz. Sıradan bir Kanada vatandaşının sahip olduğu maddi olanakların, bizde ancak belli bir zümrede olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu unsurlar da maalesef nitelikli insan göçüne sebep oluyor.

Kanada’ya yerleşen insanların, Kanada’yı tercih etme sebeplerini kısaca şöyle sıralayabiliriz: Sağlıklı yaşam tarzı, temiz hava, doğanın güzelliği, göçmenlere dostane yaklaşım, LGBT hakları, uzun yaşam süresi, kadınlar için fırsatlar ve gelir adaleti…

Kanada’da Konut Fiyatları

Yalnız bu konuda bir çekinceyi de başlığın sonuna eklemekte fayda var. Kanada’da konut fiyatları son yıllarda uçuşa geçmiş durumda ve bir konut balonu olduğu yönünde söylentiler var.

Örneğin, Vancouver’daki ortalama konut fiyatları geçen yıla oranla (2015) yüzde 32’den fazla artarak 917 bin 800 Kanada dolarına ulaştı. Toronto’da da bir evin ortalama fiyatı bir yıl içinde yaklaşık yüzde 17 artarak 775 bin 400 dolar oldu. Bunlar Türkiye ile karşılaştırıldığında gerçekten çok yüksek fiyatlar. O yüzden “Evi barkı satar, Kanada’ya taşınırım.” derken bir kez daha düşünmek lazım.

Kanada’da Yaşam

Kanada hakkında kısa ve özet bilgi
Vancouver

Kanada’da Göçmen Vatandaşlara Yaklaşım Olumlu Mu?

Kanada, aynı Amerika Birleşik Devletleri gibi çok uluslu bir ülke… Her milletten insanlar, Yeni Dünya’nın nimetlerinden faydalanmak için yüzyıllardır Kuzey Amerika’ya göç ediyorlar ve ABD ile Kanada’ya yerleşiyorlar. Göç alma konusu yeni bir olgu olmadığı için, Kanada’nın farklı kültürleri özümseme ve içinde yaşatma konusunda deneyimli bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Kanada’da yaşayan insanların da birçoğu farklı kültürler, yaşam tarzları ve dini inanışlara saygılılar.

Elbette her ülkede olduğu gibi, burada da istisnai durumlar olacaktır. Göç edilen ülkenin temel yasalarını ve yazılı olmayan sosyal kurallarını açıktan açığa ihlal etmedikçe kimsenin sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Bu konuda göçmen olarak oraya yerleşen tanıdıklarımdan olumsuz bir geri dönüş almadım.

Kanada İklimi ve Doğal Güzellikleri

Kanadada yaşam nasıldır
Kanada’nın Doğal Güzellikleri

Kanada’da Günlük Yaşam Ve İklim Şartları

Hava şartlarının gündelik hayata etkisi; Kanada’ya uzun süreli seyahate, çalışmaya veya öğrenim görmeye giden insanların ilk merak ettiği şey olsa gerek. Kanada tartışmasız olarak, Türkiye’ye kıyasla soğuk bir ülke… İnsanların büyük çoğunluğu müstakil evlerde yaşadığı için, evin çatı, yalıtım v.b. bakımını yapmaya, kar küremeye hazır olmanız gerek.

İstanbul, İzmir veya Ankara gibi şehirlerde, apartman hayatına alışmış insanlar için çok kolay olmasa gerek. Ancak müstakil evde, doğa ile iç içe yaşamaya büyük bir özlem duyduğumuz da bir gerçek. Bu yüzden çözülebilecek bir sorun gibi gözüküyor.

Doğal Yaşamın Olumsuz Yönleri

Yalnız Kanada’nın bu kadar doğa ile iç içe olmasının bazı yan etkileri de yok değil. Bu konuda kimse pek bir söz söylemese de Kanada’da ciddi bir uçan haşere problemi var gibi gözüküyor.

BBC spor muhabiri Ollie Williams, Kanada’da hayat sanıldığı kadar güzel mi? isimli bir röportajda: “Buraya taşındığımda kimse bana bu sineklerden bahsetmemişti” diye serzenişte bulunuyor ve ekliyor: “Hiçbir fikrim yoktu. Her nedense kafamdaki, yılın yarısından fazlası bir dönemde karlar altında olan bir yerin, başparmağınız büyüklüğündeki kana susamış böceklerin evi olamayacağı düşüncesiydi. Bu konuda çok yanılmışım.”

Kanada’da Gündelik Yaşam

Kanadada yaşayan Türkler
Ottawa

Kanada’ya Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Olur Mu?

Bu soruya doğrudan bir cevap vermek çok zor. Çünkü kişiden kişiye değişecek bir konu… Kanada, İsveç ve Norveç gibi, Türkiye’den uzakta konumlanan ve iklim itibarı ile soğuk olan ülkelerde uyum süreci biraz zor olabiliyor.

Çünkü Türkiye, kışın bile çoğu zaman mavi gökyüzünü görebildiğiniz; bunun yanında çoğu bölgede uzun ve sıcak yaz ayları yaşanan bir ülke… Oturduğunuz bölgede denize girme şansınız olmasa bile, en fazla birkaç saatlik bir seyahat ile bir deniz kıyısına ve kumsala ulaşabiliyorsunuz. Bu aslına bazıları için vazgeçilemeyecek bir lüks olabilir.

Bunun yanında, aylarca gri gökyüzü, sis, kar ve yağmur yağışında yaşamanız gerektiğini unutmayın. Bunlar sizin ruh halinizi etkilemiyorsa, bu konuda bir sorun yaşamazsınız.

Kanada’da Eğlence Hayatı
Kanadada sosyal yaşam
Kanada Sosyal Hayat

İnsanlarla Yakınlık Kurma Mevzusu

Biraz önce örnek verdiğim soğuk ülkeler, mesafeli insanları ile de ünlüdür. İsveç ve Norveç’te yaşayan arkadaşlarım, Türkiye’deki kadar birinci dereceden yakın ilişkiler kuramadıklarından şikayet ediyorlardı. Bizdeki “kankalık” kurumu bu ülkelerde olmadığı gibi, insanlar daha bireysel bir yaşam sürüyorlar.

Kiminin bu daha çok hoşuna gidebilir. Kiminin de gitmeyebilir. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerek, Türkiye’deki insan ilişkileri de teknolojinin gelişmesi, zorlaşan çalışma şartları ve şehirlerdeki ulaşım zorlukları v.b. gibi nedenlerle değişmeye başladı. “Nerede o eski günler!” diye klişe bir tanımlama yapmak istemiyorum fakat, işlerin benim çocukluğumdaki gibi olmadığını da görüyorum.

Yerel Mağazalar Ve Alışveriş

Türkiye’de, kapımızın önündeki bakkal genelde gece yarısına kadar; veya mağazalar saat 22:00’ye kadar açıktır. Kanada’da çalışma saatlerinin çok daha erken sona erdiğini aklınızda bulundurun. Akşam mesai saati bittiğinde, İstanbul’daki gibi alışverişe akamayacak olmak sizin için bir seçim sebebi mi bilemiyorum.

Kanada’da gündelik yaşam, İstanbul’daki kadar hareketli değil. Süregelen bir koşturmaca veya itiş kakış içinde olmayacaksınız. İstanbul’da yaşayan insanlar, bu hengameden hem şikayetçidir; hem de bu yaşam tarzı içlerine bir şekilde işlemiştir. Ben küçük bir kasabaya veya tatil beldesine gitmenin hayallerini kurarken, birkaç gün geçtikten sonra da döneceğim günü beklemeye başlıyorum. Bu zehir sizin de içinize zerk ettiyse, sonradan pişman olabilirsiniz.

Kanada’da Göçmenlik Ve Yeni Bir Yaşam Kurmak

İnsanın kafası bozuldukça, bir yerlere göç etme isteği belirir içinde… Ancak bunu gerçekleştirmek için büyük bir kararlılık gerekir. Kararınızı alırken, tüm koşulları göz önünde bulundurun ve sonradan pişman olmayacağınız bir şey yapmaya çalışın. Çünkü en ufak bir pişmanlık, gittiğiniz yerdeki uyum sürecinize ve kendi başınıza hayatta kalma çabanıza sekte vuracaktır.

Kanada’da Yaşayan Türkler

Kanadada yaşam
Toronto

Kanada’nın En Yaşanılır Şehirleri Hangileridir?

Kanada’da göçmenlerin en çok tercih ettiği şehirler; Toronto, Vancouver, Montreal ve Ottawa şehirleridir.

Toronto

Toronto, Kanada’nın en büyük ticaret merkezi konumundadır ve Ontario eyaletinin başkentidir. 6.000.000 nüfusu ile Kanada’nın en büyük kentidir. Nüfusun yarısından çoğu göçmenlerden oluşur. Bu kozmopolit yapısına rağmen, Kanada’nın en güvenli şehirlerinden biridir. Ottawa, Montreal şehirlerine oldukça yakındır. Toronto’dan ABD’ye kolayca seyahat edilebilir.

Vancouver

Vancouver bir liman kentidir. Yaklaşık 2.400.000 insanın yaşadığı, Kanada’nın en büyük üçüncü şehridir. Gelişmiş alt yapıya ve ulaşım olanaklarına sahiptir. Toronto gibi kozmopolit bir yapısı vardır.

Montreal

Türkiye’nin büyük şehirlerinden göç edenler için en uygun şehirdir. 1.900.000 insan yaşamaktadır. Kültür ve sanatın aktivitelerinin yoğun olduğu, müzik ve festivaller ile iç içe bir şehirdir. Hayat tarzı, Kanada’nın birçok şehrine göre daha hareketlidir.

Ottawa

Yukarıdaki şehre nazaran daha sakin ve sessiz bir hayat tarzı vardır. Yaklaşık 1.150.000 nüfusa sahiptir. Halkın üçte biri Fransızca konuşur. Kimilerine göre çok sıkıcı, kimilerine göre ise huzurlu ve yaşanılacak bir şehirdir.

Diğer ülkelerle ilgili benzer yazıları yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Kanada Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *