Kanlıca Gezi Rehberi

Kanlıca Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Emirgan’ın karşı kıyısında yer alan Kanlıca, İstanbul’un tarihi dokusunu hâlâ koruyan semtleri arasında yer alıyor. Kanlıca Yoğurdu ile meşhur olan semtte Mihrabad Korusu ve Bülbül Deresi gibi doğal güzellikler de bulunuyor.

Osmanlı döneminde bir sayfiye ve eğlence yeri olan Kanlıca, bu kimliğini günümüzde de korumaya devam ediyor. Şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak bir yerde vakit geçirmek istiyorsanız, kent merkezine yalnızca yarım saat uzaklıkta bulunan Kanlıca’yı gezebilirsiniz.

Kanlıca Semti Tarihi

Semtin adının nereden geldiği kesin olarak bilinmese de, bu konuda ilginç bir rivayet bulunuyor. Rivayete göre, dönemin padişahı İstanbul’daki en temiz havanın nerede olduğunu merak eder.

Bunu ölçmek için kentin her yerinde direklere kanlı et asılır ve en geç bozulan et neredeyse oranın en temiz havaya sahip olduğu kabul edilir. Bu muhitte asılan etler geç bozulunca, semte Kanlıca ismi verilir.

Bir diğer rivayete göre, bölge Osmanlılar tarafından fethedildikten sonra buraya göç eden insanlar kağnılarıyla gelmiş ve Kağnılıca olarak anılan bölge bir süre sonra Kanlıca ismini almıştır.

Bölgedeki yerleşimlerin Antik Çağ’a kadar uzandığı bilinse de, Kanlıca’nın 19. Yüzyıl’a kadar bir köy olduğunu biliyoruz. Ancak kente yakın bir noktada olması burayı önemli kılmıştır.

Örneğin Mihrabat Korusu’nda Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Mihrabat Kasrı’nın mevcut olduğu bilinmektedir. Ancak III. Ahmet’e armağan edilen bu yapı, Yeniçeri İsyanı sırasında yıkılmıştır.

Kanlıca, 19. Yüzyıl‘da devlet görevlilerinin ve zenginlerin tercih ettiği bir sefahat yeri hâline geldi. Boğaz kıyısındaki yalıların çoğu bu dönemde inşa edilmiştir.

Tarihte Kanlıca Semti

Kanlıca Semti Tarihi
Kanlıca Sahili

Kanlıca Yoğurdu’nun Tarihi

Kanlıca denilince herkesin aklına meşhur Kanlıca Yoğurdu gelir. Yoğurt üretiminin bu bölgede 11. Yüzyıl‘dan beri yapıldığı tahmin ediliyor. Nitekim Kanlıca, fetihten önce de Türk yerleşimleri bulunan bir semtti ve buraya göç eden Selçuklu Türkleri süt ve yoğurt üretimiyle uğraşıyordu. Ancak Kanlıca Yoğurdu’nun tarihi Osmanlı-Rus Savaşı sonrasına dayanır.

93 Harbi’nden sonra Bulgaristan’dan Beykoz’a göç eden Poyraz İbrahim Ağa, burada yoğurt üretmeye başlar. Yoğurt o yıllarda genellikle yemeklerin yanında servis edilmektedir ancak Poyraz İbrahim Ağa, yoğurdu üstüne pudra şekeri ve reçel dökerek, yemeklerden sonra tatlı olarak servis eder. İlk olarak İsmailağa Kahvesi’nde servis edilen bu lezzetli yoğurdu hâlâ aynı yerde yemek mümkün.

Kanlıca Gezilecek Yerler Blog Yazısı

 • Tarihi İskender Paşa Camii

Kanlıca İskelesi’nin karşısında yer alan camiinin 15. Yüzyıl sonlarında ya da 16. Yüzyıl‘ın başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Caminin vakfiyesi, 1505-06 yıllarında, geçmişte Sultan II. Bayezid‘e yaverlik yapmış olan İskender Paşa tarafından inşa edilmiş, caminin inşaatı da 16. Yüzyıl başlarında tamamlanmıştır. Osmanlı mimarisinin tipik bir örneği olan İskenderpaşa Camii, bu mimari özellikleri koruyan nadir yapılardan biridir.

 • Mihrabad Korusu

Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların gezinti yeri olan Mihrabad Korusu, bugün de Kanlıca’nın huzur verici manzarasında yerini almaya devam ediyor. Cumhuriyet döneminde Yahya Kemal, Özdemir Asaf gibi birçok şaire ve yazara ilham veren Mihrabad, bugün de halkın ziyaretine açık.

Korunun içinde piknik alanları ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Ailenizle ve sevdiklerinizle huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız Mihrabad’a uğramalısınız.

Kanlıca Gezilecek Yerler

Kanlıca Gezilecek Yerler
Mihrabad Korusu

Kanlıca Restoranları ve Kafeleri

 • İsmailağa Kahvehanesi

Tarihi 1870 yılına kadar uzanan İsmailağa Kahvehanesi, 170 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. Yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir mekân olan kahvehanede tarihi yapının hâlâ korunduğunu söyleyebiliriz.

Boğaza nazır bir binada hizmet veren İsmailağa Kahvehanesi’nde fiyatların oldukça uygun olduğunu da belirtmek gerekiyor. Her ne kadar kahvehane olarak adlandırılsa da kafeterya konseptinde hizmet veriyor.

 • Yakamoz Restaurant

Yakamoz Restaurant, Eski İstanbuldan kalma lokantalardan biri. Lezzetli bir balık menüsüne sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak Boğaz kıyısındaki birçok balık lokantasının aksine, astronomik fiyatlarla hizmet vermiyor. Üstelik menüsünde balık dışında da birçok seçenek mevcut.

Özellikle kahvaltı konusunda en iyi mekânlardan biri olduğunu belirtmekte fayda var. Kanlıca İskelesi’nin hemen yanında yer alan Yakamoz Restaurant, Kanlıca’da uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden biri.

 • Köfteci Hamdi Baba

Lezzetli ve samimi bir mekânı şık restaurantlara tercih ediyorsanız, Köfteci Hamdi Baba tam size göre. Kanlıca’nın en popüler mekânlarından biri olan Köfteci Hamdi, oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Mekânın samimi bir görünüme sahip olması sizi yanıltmasın, çünkü temizlik, hijyen ve kalite konusunda oldukça titizler.

Burada servis edilen köfteler, Balıkesir ve Kırşehir’den özel olarak getirilen ve iyi terbiye edilmiş etlerden hazırlanıyor. Köftenin yanında servis ettikleri soslar da oldukça lezzetli. Ayrıca nadir bulunan Kanlıca ayranını köftenizin yanında sipariş edebilirsiniz.

 • A’jia Restaurant

Restaurant aslında A’jia Otel’in bünyesinde bulunuyor. Ama yemekleri epey lezzetli olduğu için, restauranttan ayrıca bahsetme gereği duyduk. Başta Akdeniz mutfağı olmak üzere dünya mutfağından spesiyaller sunan A’jia’da Pazar günleri oldukça lezzetli brunchlar veriliyor.

Özellikle et yemekleri konusunda hakkını vermek gerek. Ravioli, risotto gibi İtalyan yemeklerin yanında Türk mutfağının leziz et yemekleri de A’jia’nın menüsünde yer alıyor.

Kanlıca Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Kanlıca Gezilecek Yerler
Kanlıca Restoranları
 • İkinci Bahar

Kanlıca’nın ikonik restaurantlarından biri alan İkinci Bahar, Vedat Milor’den tam not alan nadir mekânlardan biri. Burada günün her saati farklı bir lezzet bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İstanbul’daki birçok mekânda bulunmayan vejetaryen güveç ile birlikte, kuzu tandır, hünkar beğendi gibi et yemekleri de İkinci Bahar’ın menüsünde yer alıyor. Ayrıca sabah saatlerinde verdikleri serpme kahvaltı da oldukça lezzetli.

İkinci Bahar, yalnızca menüsü ve lezzetli yemekleriyle değil, atmosferiyle de ön plana çıkan bir mekân. Öyle ki, bu sayede Kanlıca denilince akla gelen yerlerden biri olmayı başarmış. Kanlıca’ya gelip buraya uğramazsanız kaybedeceğiniz çok şey var.

 • Ada Baro Bahçe

Kalabalıktan uzak bir yerde kafa dinlemek ya da ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız, Ada Baro Bahçe tam size göre. İçerisinde büyük bir çocuk parkı olan Baro Bahçe, sahile yürüme mesafesinde bir konumda yer alıyor.

Menüsünde burgerden fajitaya kadar birçok lezzetli yemek bulunmakta. Organizasyonlar için kiralanabilen Baro Bahçe’de haftanın belli günleri canlı müzik performansları da oluyor. Baro Bahçe, Kanlıca’da kahvaltı etmek için de ideal mekanlardan biri.

 • Paysage Restaurant

Zengin bir deniz ürünleri menüsüne sahip olan Paysage Restaurant, Kanlıca’nın lüks mekânlarından biri. Cuma ve Cumartesi günleri canlı müzik performanslarının bulunduğu Paysage’da Boğaz Manzarası eşliğinde harika vakit geçirebilirsiniz.

Menüsünde deniz ürünleriyle birlikte ızgara yemekleri ve dünya mutfağından spesiyaller de yer alıyor. Ayrıca içki konusunda da tercih edilebilecek, nezih bir mekân olduğunu söyleyebiliriz.

 • Kanlıca Teras

Açık büfe konseptine sahip olan Kanlıca Teras, Kanlıca’nın uygun fiyatlı mekânları arasında yer alıyor. Fiyatları uygun olmasına rağmen, zengin ve lezzetli bir menüsü olduğunu belirtmek gerek.

Kanlıca’daki birçok mekân gibi burada da haftanın belirli günlerinde canlı müzik mevcut. Arkadaşlarınızla çok para harcamadan vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız burası tam size göre.

Kanlıca’da Nerede Kalınır? Kanlıca Otelleri

 • A’jia Hotel

Tarihi Ahmet Rasim Paşa Yalısı‘nda yer alan A’jia Hotel, İstanbul’un en kaliteli butik otellerinden biri olarak kabul ediliyor. Osmanlı mimarisinin en karakteristik yapılarından birinde yer alan otelin her odasında ayrı ve ilgi çekici bir dizayn bulunmakta. Boğaz kıyısında yer alan otelin fiyatları, konumuna ve verilen kaliteli hizmete göre oldukça uygun.

Kanlıca’dan Boğaz Manzarası

Kanlıca Gezi Rehberi
Kanlıca Otelleri

Kanlıca Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *