Kapadokya’nın En İyi Otelleri 2021

Kapadokya’da Nerede Kalınır? Kapadokya Otel Tavsiyeleri ve Öneriler

Hepimiz Kapadokya semalarında birbirinden canlı renkler ile salınan balonların fotoğraflarını görmüşüzdür. Kapadokya, balonların panoramik manzarası eşliğinde; volkanik oluşumları gözlemleyebileceğimiz nadir yerlerden biri.

Kapadokya’nın en ayırt edici özelliği, eşi benzeri olmayan yeryüzü oluşumlarıdır. Doğa, burada adeta en sıra dışı maharetlerini sergilemiş gibidir. M.Ö. 3000’lere kadar giden tarihi ile Kapadokya, antik medeniyetlere kadar uzanan çok derin bir geçmişe sahiptir.

Tarihte antik krallıklara merkez olan Kapadokya, aynı zamanda erken dönem Hristiyanlığın da izlerini taşır. Kapadokya’da onlarca gizemli yer altı şehri de bulunur. Hem doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak, hem de tarihte bir yolculuğa çıkmak için, Kapadokya adeta biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

Blog sayfamızda daha önce Kapadokya Gezilecek Yerler ve Kapadokya Sıcak Hava Balonları isimli iki yazı yayınlamış ve bölgeyi ziyaret etmek isteyenleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazıda ise Kapadokya’da nerede kalınır? başlığı altında Kapadokya’nın en iyi otelleri listesini hazırladık.

Kapadokya’nın birbirinden güzel mağara otellerinde, lüks ve konforlu bir konaklama arayışında olanların faydalanması dileğiyle yazımıza başlayalım.

Kapadokya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri 2021

  • Aydınlı Cave Hotel

Kapadokya’nın kalbi olan Göreme’de yer alan otel, butik bir aile işletmesidir. Doğal Kapadokya taşından oyulmuş olan otelde misafirlerinin rahatı ve konforu ön planda tutularak döşenmiş 14 oda bulunuyor. Geleneksel mağara otellerinin tüm özelliklerini içeren Aydınlı Cave Hotel; orijinal yapısını korurken, modern dokunuşlarla rahat ve keyifli bir tatil imkânı sunuyor.

Bölgenin en muhteşem manzarasına sahip olan terası, Kapadokya’nın balonlarını izlerken lezzetli bir kahvaltı yapmak için ideal bir yerdir. Birçok doğal ve tarihi alana yürüme mesafesinde olan otel, ayrıca misafirlerine araç kiralama konusunda da yardımcı oluyor.

Aydınlı Cave Hotel, BB (Oda+Kahvaltı) şeklinde konaklama hizmeti veriyor. Otel, Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 50 km uzaklıkta konumlanıyor ve misafirlerine özel transfer hizmeti sunuyor.

Kapadokya’nın En İyi Otelleri

Kapadokya Otel Tavsiyeleri 2020
Aydınlı Cave Hotel
  • Kelebek Special Cave Hotel

Göreme’nin merkezinde, mağara otel olarak hizmet veren Kelebek Special Cave Hotel; peri bacalarının muhteşem manzarası ile müşterilerine görsel bir şölen sunuyor. Yemyeşil bahçesinde açık yüzme havuzu ve teras manzarası ile hem şehir merkezinde olup, hem de kalabalıktan uzak kalabileceğiniz bir ortam sunuyor.

Roma mimarisinden esintiler sunan butik otelde, 35 oda bulunuyor. Oda kahvaltı konseptiyle misafirlerini ağırlayan otel, sabahları sunduğu organik kahvaltıyla da yerli yabancı tüm misafirlerine keyifli anlar yaşatıyor.

Otelde yer alan geleneksel Türk hamamı ve saunanın yanı sıra, uzman masörler eşliğinde size rahatlama imkânı tanıyor. Geleneksel mobilyaları ve el dokuma kumaşları ile özel bir ortam yaratan otel, aynı zamanda Uçhisar ve Çavuşin‘in muhteşem manzarasını izlemenize de imkan sağlıyor.

Kelebel Special Cave Hotel, Nevşehir Havalimanı’na 45 km uzaklıkta konumlanıyor.

Kapadokya’da En İyi Mağara Oteller

Kapadokya otel önerileri 2020
Kelebek Special Cave Hotel
  • Kayakapi Premium Caves

Tarihin ve doğanın birbirine karıştığı Ürgüp mevkiinde, peri bacalarının muhteşem manzarasını sunan otel, misafirlerine 32 odasıyla hizmet veriyor. Ziyaretçilerin istek ve konforlarına göre dizayn edilmiş 33 m2 ile 253 m2 arasındaki odalarında; mağara oda, süit ve konak seçenekleriyle gecelemek mümkün.

Otel üst üste beş yıl TripAdvisor’ın düzenlediği Travelers Choice sıralamasında dereceye girmiş. Özellikle 2018’deki TripAdvisor anketinde, müşteri memnuniyeti konusunda Türkiye’de 1., Avrupa‘da 3. ve Dünya‘da 12. olma başarısını göstermiş.

Oda kahvaltı konseptiyle hizmet veren otelde, ayrıca sauna ve masaj ve fitness gibi hizmetler de var. Otel ayrıca misafirlerinin yakın mesafede dolaşması için elektrikli golf araçları ile hizmet veriyor. Kayakapı Premium Otel, Ürgüp’e 1 km, Göreme‘ye 9 km ve Nevşehir Havalimanı’na da 48 km uzaklıkta konumlanıyor.

Kapadokya Otel Tavsiyeleri

Kapadokyada Nerede Kalınır
Kayakapi Premium Caves
  • Hezen Cave Hotel

Ortahisar Kalesi‘ne bakan konumuyla, Kapadokya‘nın merkezinde bulunan butik otel; farklı büyüklüklerdeki 15 adet odasıyla hizmet veriyor. Kayaların doğal şekilde oyulması ile oluşmuş odaları, adeta modern bir mağara oda görünümü veriyor.

Hazen Cave Hotel, otantik taş işçiliğinin en güzel örneklerinin, başarılı bir dekorasyonla bezenmiş hali. İç tasarımda klasik mimari öğeler, canlı renkler ve modern aksesuarlarla harmanlanmış. Otel odalarının her biri ayrı bir konsept ile bezenmiş ve özel balkonlar eklenmiş.

Hazen Hotel, 2017 yılında düzenlenen TripAdvisor Travelers Choice anketinde; dünyadaki tüm küçük oteller sıralamasında, 16. sırada kendine yer bulmuş.

İki terasa sahip olan otelde, manzaralı bir kahvaltının tadını çıkarmak mümkün. Gezip görülecek yerlere son derece yakın olan Hazen Cave Hotel, Ürgüp’e 7 km, Nevşehir Havalimanı’na ise 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya en iyi butik oteller
Hezen Cave Hotel
  • Esbelli Evi

Ürgüp’ün tanınmış tarihi ve turistik yerlerine yürüme mesafesinde olan otel, misafirlerine sıcak ve samimi bir butik otel atmosferi sunuyor. Ayrıca otel, bölgenin ilk “Lüks Butik Mağara Oteli” olma özelliğini taşmaktadır

Esbelli Evi, 150 yıllık taş evin yanı sıra, geçmişi 4. Yüzyıl‘a dayanan çok sayıda mağara odasının modernize edilmesi ile kurulmuş. Yapılan restorasyonun, yapının aslına sadık kalınması sayesinde; hem konforlu, hem modern ve hem de tarihi bir otel çıkmış. Ayrıca tüm odalar antika eşyalar ile dekore edilerek, nostaljik bir atmosfer yaratılmış.

Esbelli Evi, 9 süit ve 4 mağara odası ile hizmet veriyor. Otelin birçok terası bulunuyor. Bu teraslardan Kapadokya’nın panoramik manzarası eşliğinde keyifli zaman geçirmek mümkün. Esbelli Otel, Nevşehir Havalimanı’na 16 km uzaklıkta yer alıyor.

Kapadokya’da Balayı Otelleri

Kapadokya en iyi oteller listesi 2020
Esbelli Evi
  • Gamirasu Cave Hotel

Gamirasu Cave Otel, Ürgüp’ün 10 km güneyinde yer alan Ayvalı Köyü‘nde konumlanıyor. Otel, 11. Yüzyıl Bizans döneminden kalma bir Ortodoks Manastırı’nın restore edilmesiyle ortaya çıkmış.

Otel hakkındaki en ilginç konulardan biri, bazı odaların rahiplerin inzivaya çekildiği odalarından devşirme olması. Bir zamanlar kilisenin mutfağı ve yemekhanesi olan salon da aslına uygun bir şekilde restoran bölümüne çevrilmiş.

Otele hâkim olan mistik ve huzurlu hava otelin çevresindeki doğal güzelliklere buluşuyor. 35 odasıyla hizmet veren otelde, misafirlerine her türlü konfor ve rahatlık sunuluyor.

2009 senesinde Forbes Dergisi‘nde yayınlanan bir listede, “Ortadoğu’nun Ultra Lüks 10 oteli” arasında yer alan Gamirasu Cave Hotel, Tripadvisor sitesinde de 10 yıldır “Dünya’nın En İlginç Otelleri” sıralamasında kendine yer bulmayı başarıyor.

Otelin bahçesinde bulunan 74 m2’lik yerden ısıtmalı havuz ise, Antik Roma havuzlarından esinlenerek inşa edilmiş. Otelin Kral Dairesi‘nde, Türk hamamı ve jakuzili havuz gibi ultra lüks hizmetler de bulunuyor. Vadi manzarasına hâkim bir noktada bulunan otel, tüm yemeklerde organik ürünler kullanılıyor.

Otel, peri bacalarına 18 km, Nevşehir’e 31 km ve Kapadokya Havaalanına 61 km uzaklığıyla Kapadokya otel tavsiyeleri arasında üst sıralarda geliyor.

Kapadokya Lüks ve Konforlu Oteller

Kapadokyada nerede kalınır lüks oteller
Gamirasu Cave Hotel
  • Argos in Cappadocia

Eski Uçhisar Köyü’nde yer alan otel, geçmişi asırlara dayanan geçmişiyle bir manastır yerleşkesi. Bu yerleşkeye bağlı tarihi evler, mağaralar ve yer altı tünellerinin aslına uygun şekilde restorasyonu ile meydana getirilmiş.

Müşterilerine 53 odası ile hizmet veren otelde, balkonlu ve teraslı oda seçenekleri bulunuyor. Ayrıca bazı odalarında bulunan özel havuzlarla, misafirlere ayrıcalıklı bir konfor yaşama imkânı sunuluyor.

Otelin yaşam alanlarını birbirine bağlayan tüneller, ortama mistik bir hava katıyor. Bünyesinde yer alan iki bin yıllık Bezirhane, iki büyük kubbesi ve muhteşem akustiği ile sanat etkinliklerinde ev sahipliği yapıyor.

Otelde yer alan Müze Salon, 2018’de Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamı içerisinde Tarihi Yapı Koruma dalında ödüle layık görülmüş. Burada çok iyi korunmuş değirmen yatakları ve katır kanallarının yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait, kaya oyma detaylarını da görebilirsiniz.

Uluslararası Otel Ödülleri (International Hotel Awards) kapsamında, Türkiye’deki “En İyi Butik Otel” ödülünü (2007) almış olan otel; ayrıca dünyanın en iyi şarap otellerinden biri de sayılıyor.

Binlerce yıllık yer altı mahzenlerinde, Argos’un kendi bağlarında üretilen mahsullerden elde edilen şarapların tadını çıkartabilirsiniz. “Kapadokya’da nerede kalınır?” sorusunun adeta cevabı olan Otel, Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 28.6 km mesafede yer almaktadır.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokyanın en lüks otelleri
Argos Hotel Kapadokya
  • MDC Cave Hotel

Ürgüp‘ün merkezinde, eski kentin bulunduğu alanda; tarihi bir binada yer alan MDC Cave Hotel, yörenin karakteristik dokusu ile modern mimariyi birleştiriyor. Kapadokya‘daki peri bacalarının eşsiz manzarası ile çevrelenmiş olan otel, müşterilerine 46 lüks odasıyla hizmet sunuyor.

Bölgenin en çok tercih edilen mağara otellerinden olan MDC, otelin bahçesinden toplanmış taze meyve ve sebzelerle misafirlerine okkalı bir ziyafet çekiyor. Keyifli bir atmosferi olan otelin restoranında, yöresel lezzetleri de tatmak mümkün.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan otel, TripAdvisor tarafından düzenlenen, Travellers Choice (2018) ödülünü de kazanmış.

Unutulmaz bir tatilin kapılarını aralayan otel, misafirlerine bisiklet ve araba kiralama hizmetleri de veriyor. Otel, Nevşehir‘in merkezine 25 km, Kapadokya Havalimanı’na ise 48 km uzaklıkta bulunuyor.

Kapadokya Otel Önerileri

kapadokyada en konforlu nerede kalınır
MDC Cave Hotel
  • Fresco Cave Suites

Misafirlerine bölgenin olağanüstü coğrafi manzarasını sunan otel, Ürgüp’ün eski şehir merkezinde bulunuyor. 11 mağara odası ve 6 adet de tarihi konak odası ile hizmet veren otel, hayranlık uyandıracak bir titilikle restore edilmiş. Geleneksel Türk halıları ile döşenmiş ve şömine eklenmiş mekânlarda, kışın bile keyfinizce tatil yapabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz.

Otelin birçok yerinde tarihten esintiler görebilirsiniz. Odaların içinde 150 yıllık fresklerin yanı sıra, Ürgüp’e içme suyu getirmek için Osmanlıların yaptırdığı kaya tünellerine ait künklere bile rastlamak mümkün. Ayrıca otelin bir bölümü, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki “Eğitim Seferberliği” sırasında ortaokul olarak kullanılmış.

Fresco Cave Hotel, şehir merkezinde alışveriş yapmak ve yöresel şarapları tatmak isteyenlere avantaj sağlayan bir konumda bulunuyor. Otel, Nevşehir Havalimanı‘na 47 km uzaklıkta bulunuyor.

Kapadokya’nın En İyi Butik Otelleri

kapadokyada en iyi taş oteller
Fresco Cave Suites
  • Vineyard Cave Hotel

Vineyard Otel, Göreme’de peribacaları arasında konumlanıyor. Her biri ufak bir mağara bölmesi olan sekiz odasıyla müşterilerine hizmet veriyor. Bölgenin en eski butik mağara otellerinden biri olan Vineyard’da tarih deneyimi ve modern konfor aynı anda yaşanıyor.

Müşterilerinin rahatlığı düşünülerek dekore edilmiş odalarından bazılarında, geleneksel Türk hamamı ve şömine bulunuyor. Türk kültürü ve tarihini yansıtan geleneksel Türk halıları ve aksesuarlarıyla dekore edilmiş otelde, huzulu ve keyifli bir tatil geçirmek mümkün.

Otelin, peribacalarının olağanüstü manzarasını sunan terasında güzel bir kahvaltı yapmak keyfinize keyif katacaktır. Otel ayrıca çevre bölgelere yürüyüş aktivitesi de düzenliyor. Vineyard, Nevşehir Havalimanı’na 29 km uzaklıktaki konumuyla Kapadokya otel önerileri arasında önemli yer tutuyor.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

kapadokyada nerede kalınır
Vineyard Cave Hotel

Kapadokya’da Nerede Kalınır by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *