Karaköy Semti Gezi Rehberi

Karaköy Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi ve Semt Tarihi

Karaköy, Osmanlı‘nın kozmopolit yapısını yansıtan en güzel semtlerden biri olarak öne çıkar. İstanbul‘un tarihinden gelen çok kültürlü ticaret hayatını bu semtin tarihi mirasından gözlemlemek mümkündür.

19. Yüzyıl’da Haliç’in İki Yakası

Osmanlı dönemi İstanbul‘u anlatan kaynakların birçoğunun yabancı olduğunu görüyoruz. Bunlar Levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar), Batılı seyyahlar, subaylar ve yazarlar tarafından ortaya konulmuş. Bu kaynakların büyük çoğunluğu, bize 19. Yüzyıl İstanbulu‘nun bir resmini çiziyor.

Uzun yıllar Tarihi Yarımada içindeki bir yaşamı benimseyen Osmanlılar; Sultan II. Mahmud döneminden itibaren artık Haliç‘in öte yakasına, yani bugünkü Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerine yönelmişler.

Meşhur Yıldız Sarayı‘nın ilk köşklerinin bu dönemde inşa edildiğini görüyoruz. Ardından Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı gibi saraylar yapılıyor. Padişahın Modern İstanbul‘a taşınması ile birlikte, zaten bu bölgede var olan hareketlenme ve kültürel etkinlikler doruğa çıkıyor.

Yabancı konsolosluk binaları Beyoğlu başta olmak üzere, Boğaziçi kıyılarını dolduruyor. Günümüzde İstiklal Caddesi olarak bildiğimiz, “Grand Rue De Pera” büyüyor ve genişliyor. Çevresinde Pera Palace gibi oteller, Markiz gibi pastaneler ve çeşitli tiyatro sahneleri açılıyor.

Haliç‘in kuzey yakasındaki bu değişim sebebiyle Beyoğlu semti, Avrupai bir kimlik kazanıyor. Bu kimliğin mimari üsluba yansımalarını, Karaköy-Galata-Taksim üçgeninde rahatlıkla görebilmek mümkün.

Karaköy’ün Tarihi Binaları

Karaköy Gezilecek Yerler blog
Bankalar Caddesi

Karaköy Semti Tarihi

Karaköy, Bizans döneminde bir liman kenti olan Konstantinopolis‘in önemli bir parçasıymış. Haliç‘e düşman gemilerinin girmesini engelleyen meşhur zincirin de bir ucu buraya bağlıymış.

Bizans döneminde Haliç’i bağlayan herhangi bir köprü olmadığı için, Karaköy insanlara şehrin uzak yakası olarak gözükürmüş. Bu sebeple de Yunanca‘da “karşı” anlamına gelen Pera adı verilmiş. Pera’nın Bey-oğlu ismine evrilmesi ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde saraya yakın bir Venedik asilzadesinin (Alvise Gritti) burada yaşamasından kaynaklanır.

Bizans İmparatorluğu döneminden beri süregelen ticaret kolonileri Venedikliler ve Cenevizliler‘i hepimiz ders kitaplarından biliriz. Asırlarca şehrin ticaretinde etkinlik gösteren bu Avrupalı tüccarlar, Karaköy-Galata bölgesinde önemli bir varlık göstermişler.

Karaköy Gezilecek Yerler

Karaköy Semti Tarihi
Karaköy’de Ceneviz Mirası

Karaköy Gezilecek Yerler ve Tarihi Eserler

Karaköy’ü gezmeye, Tophane Tramvay İstasyonu yakınındaki Kılıç Ali Paşa Camii‘nden başlamak uygun olacaktır. Osmanlı’nın klasik dönem camilerinden olan ve Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu cami, oldukça etkileyici bir tarihi eserdir.

 • Kılıç Ali Paşa Camii

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa adına, 16. Yüzyıl‘da inşa edilmiş olan zarif bir cami. Aslen İtalyan olan Ali Paşa, savaşlarda gösterdiği kahramanlık ve başarılar sayesinde “Kılıç” ünvanı ile onurlandırılmış ve sonradan Osmanlı’nın en önemli amirallerinden biri olmuş.

Kılıç Ali Paşa, zamanla sarayın başmimarı Mimar Sinan‘a cami yaptıracak kudrete erişmiş. Ayasofya‘nın mimarisine hayran olan ünlü amiral, Mimar Sinan‘dan benzer bir cami yapmasını istemiş ve ortaya Tophane‘nin simgesi olan bu cami çıkmış.

Kılıç Ali Paşa Camii, bitişiğindeki Tophane Çeşmesi ve yakın zamanda restore edilmiş olan Kılıç Ali Paşa Hamamı ile Karaköy gezilecek yerler arasında ön plana çıkıyor.

Tophane Çeşmesi ve Kılıç Ali Paşa Camii
karaköy gezilecek tarihi yerler
Tophane Çeşmesi ve Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camisi İç Mekanı

Karaköy Camileri
Kılıç Ali Paşa Camisi İç Mekanı
 • Türk Ortodoks Patrikhanesi

Türk Ortodoks Patrikhanesi, Doğu Hristiyanlarının manevi merkezi olan Fener Rum Patrikhanesi‘nden bağımsız bir kurum. Kurtuluş Savaşı’na destek olan bir Rum asıllı bir din adamı ve onun cemaati tarafından, Mustafa Kemal Atatürk‘ün izniyle kurulmuş.

Adı sanı çok bilinmeyen bu dini kurumun, Karaköy‘de bir kilisesi bulunuyor. İçinde oldukça ilgi çekici ikonalar ve dekorlar olan bu mekanı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Türk Ortodoks Patrikhanesi

karaköy gezilecek güzel yerler
Meryem Ana Kilisesi
 • Çeçeyan Han

Yazının girişinde, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son döneminde; oldukça renkli bir ticaret hayatı olduğunu vurgulamıştık. İşte bu ticaretin en hareketli olduğu yer Karaköy ve Galata semtleriymiş. Bu sebeple, Karaköy’de Fransa ve İtalya‘dan gelen Levantenlerin inşa ettiği binalar olduğu gibi; Ermeni ve Rum asıllı olup da, Osmanlı vatandaşı olan tüccarların da izleri var.

Fotoğrafını aşağıda görebileceğiniz Çeçeyan Han, Ermeni bir ailenin inşa ettiği oldukça zarif bir bina olarak karşımıza çıkıyor. Karaköy Meydanı‘ndan Gümrük Sokak‘a girdiğinizde göze çarpan ilk binalardan biri. Zaten sokağın girişinde tarihi Mabel Çikolatacısı var.

Karaköy Gezilecek Yerler

Karaköy Tarihi Binaları
Çeçeyan Binası
 • Kemankeş Karamustafa Paşa Camii

Çeçeyan Han’ın bulunduğu sokaktan devam edince, Kemankeş Camii‘ni ve yanındaki asırlık çeşmeyi görüyoruz. Bu sokaktan devam edince, Karaköy Namlı Gurme, Güllüoğlu ve Karaköy Rıhtımı istikametine gidiliyor.

Kemankeş Karamustafa Paşa Camisi

karaköy gezilecek görülecek yerler
Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii
 • Bankalar Caddesi

Bankalar Caddesi, Osmanlı‘nın son dönemindeki finansal hayatın merkezi konumundaymış. Osmanlı vatandaşı bankerlerin ve yabancı müteşebbislerin inşa ettikleri binalar, semte Prag veya Paris gibi Avrupa şehirlerinin görüntüsünü kazandırmış.

Günümüzde bu binaların bir kısmı İş Bankası ve Türkiye Merkez Bankası gibi kuruluşlara ait. Türkiye‘nin tarihi kuruluşlarından Sümerbank ve Osmanlı Bankası‘nın binaları ise son derece şık oteller olarak göze çarpıyor. Sokağın ortasındaki en güzel binalardan birinde ise Salt Galata adlı sanat merkezi bulunuyor.

Bu özellikleriyle Bankalar Caddesi Karaköy gezilecek yerler ve Karaköy’de fotoğraf çekilecek sokaklar arasında önemli bir yer tutuyor.

Bankalar Caddesi’nin Barok Mimarili Binaları

Karaköy Görülecek Yerler
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Binası
 • Arap Camii

Bankalar Caddesi’nde bulunan Salt Galata‘nın yanından aşağı doğru inince, Karaköy Hurdacılar Çarşısı‘na girmiş oluyorsunuz. Arap Camii’ne ulaşmak için, Hurdacılar Çarşısı’nın içinden geçmeniz gerekecek.

Galata Mahkemesi Sokak‘ı bulup, içlerine doğru ilerlerseniz, önünüze önce semtin güzel restoranlarından Mahkeme Lokantası çıkacak. Birkaç adım sonra sağınızda İtalya’dan kalkıp buraya konmuş gibi duran, Arap Camii‘ni görebilirsiniz.

Arap Camii‘nin adeta İtalya‘nın Orta Çağ dönemi kiliselerinin bir kopyası olmasının elbette bir sebebi var. Semtteki İtalyan ve Fransız levantenler, Katolik ibadetlerini sürdürmek üzere; Karaköy‘e bir kilise inşa etmişler. Fetihten bir süre sonra camiye çevrilen bu yapı, dışarıdan Batı Avrupa kimliğini açıkça yansıtıyor.

Arap Camisi’nin avlusuna girdiğinizde, bir anda Karaköy’ün o karmaşasından ve kalabalığından soyutlanıyor ve huzur buluyorsunuz. Caminin ferah iç mekanı da insanlara ibadet ederken aradıkları ruhani huzuru sunuyor. Bu sebeple de Arap Camii, İstanbul’un en güzel camileri arasında kabul ediliyor.

Karaköy Görülecek Tarihi Eserler

karaköy gezilecek yerler rehberi
Arap Camii
İstanbul’un En Güzel Camilerinden Arap Camii İç Mekanı
Karaköy tarihçesi nedir
Arap Camii İç Mekan

Karaköy Kafeleri, Restoranları, Kahvaltı Mekanları

Karaköy, son yıllarda büyük bir değişim geçirdi ve art arda açılan oteller ve cafeler ile modern bir kimlik sahibi oldu. Karaköy Gemi Limanı‘ndan şehre yoğun bir şekilde turist gelmesi de bunun başlıca sebeplerinden biriydi.

Karaköy‘ün ara sokaklarında, kimisi tarihi binalardan devşirilmiş; kimi ise modern dükkanlardan dizayn edilmiş onlarca cafe ve restoran bulunuyor. Bunların içinden seçtiğimiz yerleri size tanıtmaya çalışacağız.

 • Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası, Karaköy Semti‘nin en köklü restoranlarından bir tanesi. Enfes yemekleri ve yenilenmiş yüzü ile karşımıza çıkan Karaköy Lokantası, semtin tam ortasındaki konumuyla da öne çıkıyor.

Karaköy Restoranları

Karaköy'de nerede yemek yenir
Karaköy Lokantası
 • Fransız Geçidi

Fransız Geçidi’ni tarihi eserler bölümüne koymakla, Karaköy Mekanları arasına yerleştirmek arasında bir kararsızlık yaşadım. Çünkü semtin çok uluslu ticari geçmişini en güzel yansıtan yerlerden biri, Fransız Geçidi olarak önümüze çıkıyor.

Fransız Geçidi, Karaköy‘de yaşayan Fransız iş adamları, limana gelen Fransız gemiciler ile buluşup; iş görüşmeleri yapabilsin diye tasarlanmış bir yer. İki sokağı birbirine bağlayan bir arayı, tarihte böylesine işlevsel bir şekilde değerlendirmişler. Günümüzde halen şık Karaköy Cafelerini barındıran bir yer.

Karaköy Yeme-İçme Mekanları

Karaköy'ün en güzel cafeleri
Fransız Geçidi İş Merkezi
 • Karaköy Namlı Gurme

Karaköy’ün rıhtıma paralel bir caddesinde konumlanan Namlı Gurme‘ye, Karaköy-Kadıköy İskelesi’nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Namlı Gurme, Karaköy’de kahvaltı yapılacak en iyi yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Hem şarküteri kısmından kahvaltılık alışverişi yapabilir, hem de ferah iç veya dış mekanında kahvaltı edebilirsiniz.

Namlı Gurme, İstanbul kahvaltı mekanları listelerinde kendine yer bulan iddialı bir yer.

Karaköy Kahvaltı Mekanları

Karaköy en iyi kahvaltı mekanları
Namlı Gurme
 • Mahkeme Lokantası

Mahkeme Lokantası, Karaköy’ün Haliç kıyısındaki ana caddeye paralel bir sokakta yer alıyor. Galata Mahkemesi Sokak içinde bulunan lokanta, Karaköy’ün en iyi esnaf lokantaları arasında yer alıyor.

Hurdacılar Çarşısı‘nın içinden, Arap Camii‘ne giderken yol üstünde konumlanan Lokanta, yenilenmiş modern yüzü ile oldukça şık ve güzel bir restoran. Aynı zamanda Karaköy Bankalar Caddesi‘nden de yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Karaköy Esnaf Lokantaları

Karaköy kahvaltı öneri ve tavsiye
Mahkeme Lokantası
 • Murat Muhallebicisi

Tramvay İstasyonu ve Karaköy Rıhtımı arasındaki Karaköy Meydanı‘nda bulunan Murat Muhallebicisi, Karaköy’ün simge mekanlarından birisi.

Karaköy’ün en merkezi yerinde bulunan bu kafede her daim taze çay bulabilir ve geleneksel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere, sütlü tatlılarıyla meşhur bir yer.

Mekanın üzerindeki güzel görünümlü mozaikler, Türkiye’nin en ünlü ressamlarından Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun tasarımı olduğunu da belirtmek gerek. İstanbul’un günlük koşturmacasında, şehrin sanat tarihine damga vurmuş bu tarz eserler, kolaylıkla dikkatlerden kaçabiliyor.

Karaköy Gezilecek Görülecek Yerler

Karaköy restoranları
Murat Muhallebicisi
 • Mambocino Artisan Coffee

Karaköy Meydanı‘ndan, Rıhtıma giden ara cadde üzerinde konumlanan Mambocino, İstanbul’un en iyi butik kahve dükkanlarından bir tanesi. Enfes Cappuccino hazırlayan mekanda bir kahve molası vermenizi tavsiye ederim.

Fotoğrafımın kadrajına giren beyefendi, enfes kahveler hazırladığı gibi; dükkanın ziyaretçilerine de çok nazik bir şekilde yaklaşıyor. İstanbul’un esnaf geleneğini sürdüren bu küçük işletmeleri takdir ediyorum.

Karaköy Kafeleri ve Kahve Mekanları

Karaköy'de nerede kahve içilir
Mambocino Artisan Coffee
 • Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı

Karaköy deyince, Güllüoğlu Baklavaları‘nın tek ve esas merkezi olan Karaköy Güllüoğlu‘ndan bahsetmeden geçmek olmaz. İki asıra yaklaşan bir geçmişi olan Güllüoğlu, İstanbul’un baklava konusundaki en iddialı dükkanı olma geleneğini günümüzde de sürdürüyor.

Yerli ve yabancı turistlerle dolup taşan bu mekanda, envai çeşit baklava ve geleneksel şerbetli Türk tatlıları bulabilirsiniz. Bu tatlıları taze çay eşliğinde yerinde deneyimlemek, gezginlere ayrı bir keyif verecektir.

Karaköy Gezilecek Yerler

Karaköy'de esnaf lokantaları
Karaköy Güllüoğlu
 • Veritas Restoran & Bar

Yeme-içme sektörünün yükselen yıldızı Karaköy‘de her geçen gün yeni bir işletme açılıyor. Büyük yatırımlar ile hayata geçen bu işletmelerden iyi olanlar varlığını sürdürürken, bir kısmı da kapanıyor.

Son dönemde açılan mekanlardan restoran ve bar olarak hizmet veren Veritas, bulunduğu sokağı baştan başa süsleyerek ilgi çekmeyi başarıyor. Mekanda Cuma & Cumartesi akşamları canlı müzik dinletisi de var.

Karaköy Eğlence Mekanları

Karaköy Cafeleri ve Barları
Karaköy Veritas

Karaköy Gezilecek Yerler ve Semt Tarihi by Serhat Engül

© Telif Hakları Uyarısı: Tüm fotoğraflar yazara Aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *