Kariye Müzesi’nin Muhteşem Mozaikleri

Kariye Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Tarihi Hakkında Bilgi

İstanbul’u ziyaret etmek için yalnızca bir veya iki gün ayıran ziyaretçiler, bir koşturmaca içinde tarihi şehrin merkezinde konumlanan Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı gibi yerleri gezerler. Chora Kilisesi ise özünde bir manastır olduğu için şehrin dışında kalır ve bu sebeple çoğunlukla gözden kaçan gizli bir mücevherdir.

Kariye Müzesi’ndeki Bizans Mozaikleri
Kariye Müzesi Pantokrator İsa Mozaik
Kariye Müzesi Pantokrator İsa Mozaik © Serhat Engul

Bizans’ın Rönesansı Chora Kilisesi

Kariye Kilisesi önceden büyük bir Bizans manastır kompleksinin merkeziydi. Bu kompleksten günümüze yalnızca Kurtarıcı Hz. İsa’ya adanmış Kilise kalmıştır.

Kilisenin olağanüstü güzellikteki mozaikleri, Bizans sanatının son pırıltıları olarak kabul edilir. Bazı tarihçilere göre, kilisenin sanatsal atılımı, çökmekte olan Bizans İmparatorluğu’nun Rönesans kıpırtılarıdır.

Kariye Müzesi Bizans Freskleri ve İkonaları
Kariye Kilisesi Yeniden Doğuş Tasviri
Kariye Kilisesi Yeniden Doğuş Tasviri © Serhat Engul

Chora Kilisesi’nin (Kariye Müzesi) Tarihi

Kilisenin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat İsmi Chora yani şehrin dışında kalan kırsal bölge anlamına geldiği için, İmparator Konstantin dönemi şehir surlarının dışında inşa edildiği düşünülmektedir. Theodosios döneminde Constantinopolis sınırları genişletilip bugünkü sınırlarına ulaştığı için kilise de şehrin içinde kalmıştır.

Kilise, İmparator I.Aleksios tarafından 11.Yy’da tamamen yeniden yapılmış ve tarih boyunca birçok restorasyondan geçmiştir. En önemli yeniden yapılanma süreci Bizans devlet adamı Theodore Metochites döneminde olmuştur.

İmparatorluğun baş hazinedarı olan Metochites, kilisenin ana kubbesini yeniden yaptırmış ve bir mezar odası olan Parekklesion kısmını kiliseye entegre etmiştir. Kilise baştan sona özenle dekore edilmiştir. Kilisenin büyüleyici mozaikleri de bu dönemde kıymetli Bizans sanatçıları tarafından yapılmıştır.

Kariye Müzesi’nin Muhteşem Tavan Süslemeleri
Kariye Kilisesi Meryem Ana Mozaik
Kariye Kilisesi Mezar Şapeli Meryem Ana Freskosu © Serhat Engul

Kariye Müzesi Müzesi’nin Bizans Mozaikleri

Mozaikler iç ve dış nartekste kümelenmiştir. Kilisenin iç narteksindeki mozaiklerin büyük bir kısmı Hz. Meryem’in hayatını tasvir eder. Dış narteksin mozaikleri ise Hz. İsa’nın hayatını ve mucizelerini anlatmaktadır. Ana mekan oldukça sadedir ve yalnızca tek bir mozaik bulunur. Kilise içindeki mozaikler oldukça karışık bir sıra izlediği için Kariye Müzesi’ni özel tur rehberi ile gezmeniz önemle tavsiye edilir.

Parekklesion yani mezar şapeli bölümünde paha biçilmez freskolar bulunur. Freskolar kıyamet gününü tasvir eder. Kilisenin hamisi Theodoros Metochites buraya defnedilmiştir.

Kariye Müzesi’nin Gerçek Adı Chora Kilisesi’dir
Kariye Müzesi Dış Narteks
Chora Kilisesi Dış Narteks İsa’nın yaşamını anlatan tasvirler © Serhat Engul

Kilisenin Hamisi: Teodoros Metochites

Bizans tarihi saray entrikaları ile doludur. İmparatorluğun en tepesindeki yöneticilerden olan Metochites’in talihi, İmpatatorun tahttan indirilmesi ile tersine dönmüş ve 1328’de Trakya’ya sürgün edilmiş ve iki yıl sonra affedilerek geri dönmüştür. Hayatını adadığı Chora kilisesine çekilen ve son yıllarını orada geçiren Metochites, burada hayata gözlerini yummuştur.

Kariye Müzesi Mozaikleri
Kariye Müzesi Giriş Ücreti
Kariye Müzesi’nin 700 yıllık muhteşem Mozikleri © Serhat Engul

İstanbul’un En İyi Korunmuş Bizans Mozaik Dizisi

Kilise, Bizans sanatının son altın yıllarını en görkemli şekilde canlandırmakta; altın, toprak, mor, leylak ve gece mavisi renkleri, günbatımı ışıkları gibi parıldamaktadır. İstanbul’un bu gizli mücevheri Bizans’tan günümüze kalan en kusursuz ikonografik tasvir dizisine sahiptir. Ortaçağın bu görkemli sanat eserini mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Kariye Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Kariye Müzesi, İstanbul’un Edirnekapı Semtinde yer almaktadır. Eminönü sahildeki otobüs duraklarından, Edirnekapı istikametine giden bir otobüse binerek rahatlıkla Kariye Müzesi‘ne gidebilirsiniz.


Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2019

Kariye Müzesi giriş ücreti 54 Türk Lirası‘dır. Yerli ve yabancı ziyaretçilere aynı tarife uygulanır. Bu sebeple Kariye Müzesi gişesinden bir Müzekart satın almanız tavsiye edilir.

Zira aynı kart ile Ayasofya ve Topkapı Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi pek çok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Müze Kart Nedir isimli yazıyı öneririm.


Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Müze için ziyaret saatleri sabah saat 09:00 ile akşam 16:30 arasındadır. Kariye Müzesi, Çarşamba günleri ziyarete kapalıdır. Cumartesi ve Pazar günleri ziyaret edilebilir.


İstanbul Müzelerinde Kişiye Özel Rehberli Turlar

İstanbul’da Kariye Müzesi veya Ayasofya Müzesi gibi tarihi mekanların, özel tur rehberi ile gezilmesi tavsiye edilir. Köklü bir tarihe sahip olan bu güzel yapıları özel bir rehber ile gezmek ve tarihini özümsemek, hem kendinize; hem de beraber gezdiğiniz yakınlarınıza vereceğiniz hoş bir hediye olabilir.

İstanbul’un tarihi yapılarından arzu ettiğiniz bir veya birkaç tanesini, profesyonel tur rehberi ile gezmek isteseniz, İstanbul Profesyonel Turist Rehberi isimli sayfayı ziyaret edebilir ve bu hususta bilgi alabilirsiniz.


Önerilen Diğer Blog Yazıları

Ayasofya Müzesi

Bu yazının ardından okumanızı önereceğim en önemli yazı, Ayasofya Müzesi Turu Gezi Rehberi isimli; Ayasofya hakkında tarih bilgileri içeren ve adım adım gezi rehberi niteliğindeki yazıdır. Bunun yanında Ayasofya’nın tarihi ve mimarisine daha çok eğilen Ayasofya Tarihi Ve Mimarisi isimli yazı da ilginizi çekebilir.

Topkapı Sarayı

Ayasofya’dan sonra İstanbul’da en çok ziyaret edilen ikinci müze konumunda olan Topkapı Sarayı ile ilgili, Topkapı Sarayı Turu Gezi Rehberi isimli yazıyı okumanızı öneririm. Gezi planı ve rotası içeren detaylı bir yazıdır.

Fener Ve Balat Semtleri

İstanbul’da Bizans mirası ile ilgileniyorsanız, Fener ve Balat semtlerinde de ciddi bir Bizans tarihi mirası bulunur. Bu konuda Fener Balat Turu Gezilecek Yerler isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bizans Tarihi

Bizans İmparatorluğu Tarihi isimli yazı ise tüm bu gezilecek yerlerde iz bırakmış olan Bizans İmparatorluğu’nun kuruluşu ve gelişmesi hakkında bilgi içerir. Ayrıca İstanbul’daki Bizans Eserleri yazısı da ilginizi çekebilir.

Osmanlı Tarihi

Elbette İstanbul’da Bizans ve Osmanlı tarihi Ayasofya’nın bünyesinde hayat bulduğu gibi iç içe geçmiştir ve birbirinden ayırmak zordur. Bu sebeple Osmanlı İmparatorluğu Tarihi yazısı da hepsinin üzerine pekiştirici olacaktır.


Tüm fotoğraflar yazar tarafından çekilmiştir ve hakları saklıdır.


Kariye Müzesi Giriş Ücreti Ve Gezi Rehberi Blog Yazısı by Serhat Engül

Kariye Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *