Kilyos Gezi Rehberi

Kilyos Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Kilyos’un adı Rumca “Kum” anlamına gelen Kilya kelimesinden geliyor. Buraya daha önce gitmemiş olsanız bile, Yeşilçam filmlerindeki çöl sahnelerinden aşina olmanız gerekir. Zira İstanbul’un diğer yerlerinde pek bulunmayan altın rengindeki kum taneleri burada bulunduğu için, çöl sahneleri genellikle burada çekilirdi.

İstanbul şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Kilyos, İstanbul’da denize girilecek nadir tatil köşelerinden biri. Sizin için hazırladığımız rehber sayesinde Kilyos’ta harika vakit geçirebilirsiniz.

Kilyos Semti Tarihi

Kilyos, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunduğu için, tarih boyunca stratejik bir öneme sahip olmuş. Burada Roma İmparatorluğu döneminde bir balıkçı köyü olduğu tahmin ediliyor. Sonraları bölgeyi egemenliği altına alan Traklar’ın Tyle adında bir karargah kenti olarak Bizans’ı Doğu Roma İmp.) tehdit ettikleri biliniyor. Tyle’nin nerede olduğu konusunda tarihçiler arasında bir fikir birliği olmasa da, William Smith bu kenti Kilyos bölgesine konumlandırmıştır.

Kilyos, 20. Yüzyıl‘a kadar bir Rum köyü olarak biliniyor. Ancak buradan Yunanistan’a yapılan göçlerin ve Türk yerleşimlerinin mübadeleden önce başladığını bilmekteyiz. 93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında, Balkan muhacirlerinin bir kısmı Kilyos’a yerleştirildi. 1923’te yapılan mübadelede ise Kilyos’taki Rum nüfusun tamamı Yunanistan’a gönderildi.

İlginç bir detay vermek gerekirse, Türkiye’nin ilk tatil köyü 1955 yılında Turban Tatil Köyü adıyla burada açılmıştır. Tatil köyü kapalı olsa da, plajından halen denize girilmektedir.

Tarihi Bir Yapı: Kilyos Kalesi

Kilyos Kalesi, askeriyenin sınırları içinde yer alıyor. Bu sebeple kaleyi Kilyos Gezilecek Yerler listemize ekleyemiyoruz. Ancak bu kaleden bahsetmeden Kilyos’un tarihine dair anlatacağımız her şey eksik kalacaktır. Nitekim Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen bu kale birçok tarihi olaya tanıklık etmiş ve bugün bütün ihtişamını koruyor.

Kalenin inşasının 4. Yüzyıl‘da başladığı ve 5. Yüzyıl‘da tamamlandığı tahmin edilmekte. Asırlar boyunca Bizanslılar tarafından kullanılan bu kale, Karadeniz’e hakim bir konumda yer alıyor. Kalenin alt kısmında yağmur sularını toplamak için inşa edilmiş bir sarnıç bulunmakta.

Kilyos Kalesi, 15. Yüzyıl‘da Cenevizliler tarafından restore edilmiş. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de bahsi geçen bu kalenin, meşhur seyyah Comte Dores Sery tarafından gözlem kulesi olarak kullanıldığı da biliniyor.

Sultan I. Abdülhamid ve Sultan II. Mahmud dönemlerinde restore edilen Kilyos Kalesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de önemli bir yere sahip. II. Dünya Savaşı sırasında, İstanbul Boğazı‘nı korumak için buraya yerleştirilen toplar hâlâ görülebilir.

Kilyos Gezilecek Yerler ve Plajlar

 • Tarihi Çınar Ağacı

Kilyos Kalesi’nin arena kısmında yer alan bu ağacın 563 yaşında olduğu biliniyor. Kilyos’un yerlileri ağacın İstanbul’un fethi esnasında dikildiğini rivayet etmekle birlikte, yapılan ölçümler de bunun doğru olabileceğini gösteriyor. 28 metre uzunluğundaki bu ağaç, Türkiye’nin nadide anıt ağaçlarından biri. Kilyos’a geldiğinizde bu ağacı mutlaka görmelisiniz.

 • Kıyı Koruma Kurulu İskelesi

İstanbul’un İngiliz işgali altında olduğu yıllarda yapılan binalar, bugün Kıyı Koruma tarafından kullanılıyor. Bu dönemde yapılan tahsiliye binaları, kayıkhane, köprü, iskele ve çeşme hâlâ aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca tarihi görünümlerinden bir şey kaybetmediklerini belirtmekte fayda var. Binalara görevliler dışında giriş yasak olsa da, bu tarihi yapıları dışarıdan gözlemlemek mümkün.

 • Ovid Kulesi

Adını meşhur Romalı şair Publius Ovidius Naso’dan alan Ovid Kulesi, bir gözetleme ve uyarı kulesi olarak inşa edilmiş. Kulenin Boğaz’a yaklaşan gemileri kayalıklara karşı uyarmak için yapıldığı biliniyor. Yakın zamanda restore edilen Ovid Kulesi, Antik Yunan döneminden kalma bir yapı olarak, bütün görkemiyle varlığını sürdürüyor.

Kuleye neden Ovidius’un adının verildiği bilinmiyor. Ancak Roma edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Ovidius’un, İmparator Augustus tarafından Köstence’ye sürgün edildiği kayıtlara geçmiş. Dolayısıyla, kulenin adı bu sürgün ile ilişkili olabilir.

 • Kilyos Halk Plajı

Denize girebileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız, Kilyos Halk Plajı’na uğramalısınız. Kilometrelerce uzanan güzel bir kumsala sahip olan plaj, günübirlik denize girmek için de en uygun yer. Burada ayrıca cankurtaran hizmeti de veriliyor.

Plajda duş kabinleri, soyunma odaları ve tuvaletlerde bulunuyor. Temizlik çalışmaları sürekli yapıldığı için, hijyen konusunda bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kilyos Gezilecek Yerler

Kilyos Gezilecek Yerler ve Plajlar
Kilyos
 • Burç Beach

İstanbul’un en iyi plaj kulüplerinden biri olan Burç Beach, Kilyos merkeze yalnızca yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü sınırları içinde yer alan plajda 1400 m2 ölçüsünde bir güneşlenme terası, kafe ve balıkçı restoranı yer alıyor.

Burç Beach’in yıl boyunca birçok aktiviteye de ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Kite Board, Wind Surf gibi su sporlarının turnuvaları genellikle burada yapılmakta. Ayrıca yaz sezonu boyunca hemen hemen her gün konserler düzenleniyor. Güvenli ve huzurlu bir ortamda vakit geçirmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Kilyos’ta Ne Yenir, Ne İçilir? Kilyos Restoranları

 • Su’dan Balık Restaurant

Eski bir balıkçı köyü olan Kilyos’a uğramışken balık yememek olmaz. Erzurumlu Otel’in bünyesinde hizmet veren Su’dan Balık Restaurant, oldukça lezzetli bir menüye sahip. Birçok balık çeşidine mutfağında yer veren işletme, aynı zamanda manzaraya hakim bir yerde bulunuyor. Hafta sonu gelmeyi düşünüyorsanız önceden arayıp rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

 • Brio Italian Restaurant

Brio, İngiltere’nin önde gelen İtalyan restoran zincirlerinden biri olarak biliniyor. Akdeniz lezzetlerini tüm dünyaya tanıtan Brio, Kilyos’ta şık bir tarzda dekore edilmiş bir mekânda hizmet veriyor.

Menüsünde başta İtalyan yemekleri olmak üzere Akdeniz mutfağının nadide çeşitlerine yer veren Brio’da pizzalardan özel soslu makarnalara, hamurişi yemeklerinden deniz ürünlerine kadar geniş bir yelpazede lezzetler bulunuyor.

Üstelik burada yemekleri İngiltere’deki Brio’dan getirilen Şef Stefan pişiriyor. Türkiye’de başka yerde bulunmayan şarapları da menüsünde bulunduran Brio, sunduğu hizmete göre oldukça uygun fiyatlara sahip.

Kilyos’ta En İyi Restoranlar

Kilyos Restoranları
Kilyos Restoranları
 • Yeşil Çiftlik Restaurant

Kilyos merkese 3 km uzaklıkta yer alan Yeşil Çiftlik Restaurant, ailenizle vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz bir yer. Yeşil bir alanda bulunan işletmenin restoran hizmetiyle birlikte, kendin pişir kendin ye imkânı da bulunuyor. Ayrıca işletmenin bünyesinde çocuk parkları ve voleybol sahaları gibi birçok alan da yer alıyor.

İstanbul’daki en güzel tandır ekmeğinin burada yapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer yandan, kuzu çevirmesini de mutlaka denemelisiniz.

 • Tırmata Balık Restaurant

Tırmata Balık Restaurant, Kilyos’ta kışın da hizmet veren nadir işletmelerden biri. Menüsünde genellikle deniz ürünlerine yer veren işletmenin fiyatları oldukça uygun.

Deniz ürünleriyle birlikte, et ve tavuk yemeklerine de mutfaklarında yer veriyorlar. İşletmenin bünyesinde aynı zamanda bir aile plajı bulunuyor. Özellikle balık mezesini denemenizi tavsiye ederim.

Kilyos’ta Nerede Kalınır? Kilyos Otelleri

 • Erzurumlu Otel

Kilyos’un en bilinen otelleri arasında yer alan Erzurumlu Otel, sadece yaz sezonunda değil, yıl boyunca kaliteli hizmet veriyor. Deniz ve dağ manzaralı odalara sahip olan Erzurumlu Otel, hem mekân hem de hizmet kalitesi bakımından kesinlikle tercih edilebilecek bir yer.

33 odası olan tesiste her odada telefon, mini bar, kablosuz internet, klima ve LCD TV bulunuyor. Otelin bünyesinde bir havuz bulunmakla birlikte, buranın müşterileri oteller plajına herhangi bir ücret ödemeden girebiliyorlar.

İşletmenin bünyesinde toplantı salonu, bar ve restoran gibi bölümlerin yanı sıra, sauna ve jakuzi de bulunuyor. Burada yaz aylarında oda bulmak zor olabilir. Bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Kilyos’ta Kalınacak En İyi Yerler

Kilyos Konaklama Tesisleri
Kilyos Otelleri
 • Kilya Hotel

Kilya Hotel, sadece Kilyos’un değil İstanbul’un en iyi otellerinden biri. Soft renkler ile dizayn edilmiş Kilya Hotel’in huzur verici bir ambiansı var.

Ayrıca müşterinin bütçesine göre farklı seçenekler sunduğunu da belirtmek gerekiyor. Bütün odalarında uydu TV, kablosuz internet, banyo, mini bar ve klima bulunan otelin tamamı deniz manzarasına bakıyor. 24 saat rezervasyon imkanı sunan otel, verilen hizmete göre oldukça uygun fiyatlar sunuyor.

Kilyos Gezilecek Yerler by Serhat Engül

2 thoughts on “Kilyos Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi”

 1. Hello! Where is the first photo made? Beach, empty with white sunbeds and a lot of umbrellas? Thx.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *